Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Incinerarea, ca ultimã dorințã

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,730
  • Înscris: 01.10.2002

 Neaceasca85, on 25 ianuarie 2018 - 14:31, said:

Problema e ca BOR te va trata ca pe un sinucigas.
Exista optiuni: http://www.ercis.ro/...sp?id=201605107

#20
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Cine prefera incinerarea nu cred ca tine prea mult la slujba religioasa ortodoxa. Dar cu putina incurajare financiara nu cred ca nu gasesti un popa sa o faca.

#21
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016

 Mizu, on 25 ianuarie 2018 - 16:10, said:

Cine prefera incinerarea nu cred ca tine prea mult la slujba religioasa ortodoxa. Dar cu putina incurajare financiara nu cred ca nu gasesti un popa sa o faca.

Daca se incinereaza slujba n-are nici un sens.

#22
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,206
  • Înscris: 23.08.2014

 Testosteron, on 25 ianuarie 2018 - 16:12, said:

Daca se incinereaza slujba n-are nici un sens.
Daca nu, ce sens are?Ia popa niste bani...

#23
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Slujba are sens pentru persoanele care tineau la tine si inca mai cred in superstitiile astea stupide.
Am niste prieteni care nu-s deloc prosti, dar fetita lor poarta mereu un snur rosu la mana, ca sa nu fie deochiata.

#24
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

 Testosteron, on 25 ianuarie 2018 - 14:33, said:

Si eu vreau sa fac contract cu ei, dar ma gandesc ca mai este vreme....
Nu se stie.Posted Image Asta este valabil si pentru mine.

 Seteh, on 25 ianuarie 2018 - 14:51, said:

Pe poarta spitalului iesi imbalsamat.
Inclusiv cu autopsia facuta.

#25
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005

 drewdeek, on 25 ianuarie 2018 - 14:26, said:

dupa moarte vreau sa fiu incinerat
nu vreau sa am discutia asta cu familia

pot sa fac ceva sa ma asigur ca hoitul meu va fi ars? ce?
PERFECT!
Cine pastreaza cenusa ?

#26
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

 drewdeek, on 25 ianuarie 2018 - 14:26, said:

dupa moarte vreau sa fiu incinerat
nu vreau sa am discutia asta cu familia
pot sa fac ceva sa ma asigur ca hoitul meu va fi ars? ce?
Intreaba la crematoriu, langa IML parca...

#27
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Si totuși un pret la incinerarea asta? Nu prea as vrea sa stau pe masa multe ore sa se benocleze toti la mine.. ☹️☹️

#28
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
~~ 1200 de lei (2016 )
http://radiocluj.ro/...de-langa-turda/

Edited by Remicade, 25 January 2018 - 18:24.


#29
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016

 max_01, on 25 ianuarie 2018 - 17:30, said:

Nu se stie.Posted Image Asta este valabil si pentru mine.

Depinde cum ne-o fi norocul. Daca-i ceva accidental, am lasat mesaje precise, daca va fi ceva previzibil voi face contract din timp.

#30
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 Neaceasca85, on 25 ianuarie 2018 - 14:31, said:

Problema e ca BOR te va trata ca pe un sinucigas.

Da, noi ăștia care nu vrem să ocupăm loc aiurea sub pământ nu prea avem interes în părerile BOR. Adică nu prea cred că sunt mulți credincioși care vor să fie incinerați.

 silesax, on 25 ianuarie 2018 - 18:15, said:

Si totuși un pret la incinerarea asta? Nu prea as vrea sa stau pe masa multe ore sa se benocleze toti la mine.. ☹️☹️

Din ce am citit, 3-4000 lei toată treaba. Probabil că se adaugă transportul. Sunt ceva incineratoare pe la București, Cluj, adică ar trebui să găsești unul pe lângă tine.
LE: Prețul ăsta include niște servicii complete, de genul înbălsămare, îmbrăcare, dacă vor rudele să te pupe.  

Acum contează cel mai mult de rude. Dacă ai un fiu, soție, care să-ți înțeleagă dorința, vor face fără slujbă, fără pupat mortul, aruncat cu orez, spălatul popei, plimbatul cu căruța, sau ce obiceiuri mai sunt. De când te iau de la morga, nu te mai vede nimeni. Așteaptă să fii incinerat într-o cameră de așteptare, le dau la final urna cu cenușă rudelor (dacă vor) și-și văd de drum.

Presupun că poți lăsa în testament ce vrei. De exemplu că vrei să fii incinerat fără public, flori, aplauze și lăutari.

Edited by SmurfK, 25 January 2018 - 20:56.


#31
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
La pret nu cred ca e mare diferenta fata de inmormantarea clasica. Ca ai de platit locul din cimitir, piatra, popii, pomana, toiag, icoane, coroane, si ce-o mai fi.

#32
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Da macar nu mai stai pe masa doua zile in  timp ce se fac ãștia ca mor de durere cand de fapt ei vin sa bea sa stea de vb si sa mãnânce fursecuri.. 😕

#33
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Înmormântarea clasică costă peste 7000 de lei, cu popă, masă, tot ce trebuie. Asta cu invitați puțini, doar rude și apropiați, vreo 30 de persoane.

Mulți bani se duc pe "mărunțișuri". Popa îți dă factură și chitanță. Însă, pe lângă aia, îți mai cere bani, ba pentru vin, ba pentru lumânări, ba pentru el, gropari. Groparii vin și ăia la masă, se adună și de pe-ai bisericii, oameni care stau la pomană și le dai, că n-ai ce face, se adună mărunțișurile astea. Mâncare, suc, cafele, pentru priveghi, prosoape, ramă, coroană, toate cele. Și pe urmă parastasele. La câte zile, cheamă-i să mănânce.

Ieși mai jos dacă ții mortul în casă, faci priveghiul acasă și pomana tot acasă. Cred că așa ieși sub 6000, dar dacă duci la o capelă, închiriezi un spațiu în care să mănânce, sari de 7000. Și nu mă refer la restaurant sau alte prostii, pur și simplu o cameră de servit masa, au multe biserici și serviciul ăsta.

Edited by SmurfK, 25 January 2018 - 21:34.


#34
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Eu l am înmormântat pe bunicu in scurt asa cu 3000, parastase si pomeni sa i faca cine crede in ele.

#35
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Înmormântarea clasică costă peste 7000 de lei, cu popă, masă, tot ce trebuie. Asta cu invitați puțini, doar rude și apropiați, vreo 30 de persoane.
Mulți bani se duc pe "mărunțișuri". Popa îți dă factură și chitanță. Însă, pe lângă aia, îți mai cere bani, ba pentru vin, ba pentru lumânări, ba pentru el, gropari. Groparii vin și ăia la masă, se adună și de pe-ai bisericii, oameni care stau la pomană și le dai, că n-ai ce face, se adună mărunțișurile astea. Mâncare, suc, cafele, pentru priveghi, prosoape, ramă, coroană, toate cele. Și pe urmă parastasele. La câte zile, cheamă-i să mănânce.

Ieși mai jos dacă ții mortul în casă, faci priveghiul acasă și pomana tot acasă. Cred că așa ieși sub 6000, dar dacă duci la o capelă, închiriezi un spațiu în care să mănânce, sari de 7000. Și nu mă refer la restaurant sau alte prostii, pur și simplu o cameră de servit masa, au multe biserici și serviciul ăsta.


Bunică-mea săraca. Avea pregătit tot ce trebuie. Cruce, prosoape, batiste, icoane, bani, până și poză înrămată își făcuse. Avea cruce pe care scria numele ei, cu toate alea, INR, ce mai scrie, data nașterii și gol la data morții. Loc în cimitir, tot. Și nu ne spusese din timp, adică noi nu știam că le are. Le ținea în pod, batiste, cruce, tot. Ne-a zis pe patul de moarte că are aranjată înmormântarea, să nu ne vină greu.


Dar să-ți moară un părinte, așa, care n-a economisit un leu, iar tu să ai un salariu mic spre mediu, e nasol. E o cheltuială foarte mare și e axată doar pe ideea asta, că așa trebuie. Mai ales dacă stătea într-un sat. Păi să te vadă vecinii că nu faci parastase, te bârfesc toată ziua.

#36
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Asa m a barfesc astia pe mine.. 😕

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate