Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cum sa slabesc?Ajutor.

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
De-a dreptul scarbos sa vezi cate o vaca cum se furajeaza in continuu si dupa se plange ca nu mai stie ce ceaiuri de slabit sa mai ia.

#20
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postketa, on 25 ianuarie 2018 - 02:17, said:

Salti Curu din fata calculatorului si iesi la alergat, pina simti ca lesini, nu de foame, de sete.
fara dulciuri, fara paine, vegetale cat cuprinde. iaurt eventual.
nu trece foamea, mai bagi o salata

Cum stai cu tranzitul intestinal ? regulat , constipat ?
apa cel putin 2 litri/ zi, pot fi si ceaiuri caldute...
Renunta la pastile...


Ce servici prestezi si ce program ai ?
Troll.Si asta-i ocupa tot timpul. 24 din 24, 7zile/saptamana, 56 de saptamani/an,....Si stomacul.

#21
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Singura solutie este micsorarea de stomac

#22
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,466
  • Înscris: 04.10.2002

View Postketa, on 25 ianuarie 2018 - 02:17, said:

iesi la alergat, pina simti ca lesini, nu de foame, de sete.

NU! La 117 kilograme, alergatul e crimă curată. Două ore de mers în ritm alert, zi de zi.

Renunţat la antidepresive, atenţie mare la alimentaţie (fără dulciuri, făinoase, grăsimi).
Mers la sală, băut 2-3 litri de apă/ceai pe zi. Evident, fără băuturi îndulcite.

Baftă!

#23
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Eu nu merg la sala, nu fac sport, nu alerg, petrec majoritatea timpului in scaun, pe fotoliu, in pat..
In urma cu cca 10 ani (41 de ani age) incepusem sa ma ingras. Ajuns la 86kg si cu ceva burtica, am zis "ah, ceva nu e bine"
Toata lumea m-a sfatuit sa fac miscare. Dar sunt lenes
Am calculat cate calorii se consuma cu "miscarea" si m-am hotarat: Asta nu e pentru mine...
Am hotarat sa reduc portiile. Cate putin. Nu mancam prea mult nici inainte (3 mese relativ normale pe zi), dar am redus.
Nu cine stie cat. O lingura pusa inapoi in cratita la inceput, apoi dupa vreo luna doua linguri.
Am ramas la aceasta "dieta" pana in ziua de azi
deci dupa ce pui in farfurie cat puneai de obicei, "rupe-ti de la gura" o lingura si pune-o inapoi.
Chiar daca ai impresia la inceput ca "n-o sa-mi ajunga", o sa vezi ca ...e okay.
Si dupa vreo luna, poti pune inapoi doua linguri.
Cum 117kg e ...ceva, va trebui probabil sa continui cu micsorarea portiilor, cam peste 3 luni, cu 3 linguri.
Probabil asta va fi ultima micsorare.

O alta metoda SUPLIMENTARA este dormitul "la rece"
Deci: cat mai putine haine cand dormi, si temperatura in camera un pic mai mica. Cu cca 1 grad
Scaderea se va face tot treptat, pentru acomodare. Cam un grad la 4-6 luni.
Corpul consuma calorii pentru a se mentine la 36.5 grd.
Daca disipi aceasta caldura, corpul va face ceea ce trebuie ca s-o mentina: va arde mancarea pentru a se mentine cald.

#24
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostAlynutzTigerAtlantic, on 25 ianuarie 2018 - 02:13, said:

Buna ziua.Va intreb direct:cum sa slabesc?Ce sa fac ca sa slabesc?Ce sa mananc si ce sa nu mananc?Pentru început mi-am cumparat un ceai de slabit 100 % natural.
Mai departe ce trebuie sa stiu/sa fac/sa mananc ca sa slabesc?
Am 117 kg si am luat mult in greutate de la antidepresive dar si de la dulciuri.

In primul si in primul rand trebuie taiate drastic de pe lista zaharurile. In al doilea rand trebui crescuta cantiatatea zilnica de proteina si fibre alimentare. In al treilea rand miscare, cat mai multa miscare pe jos sau alergari usoare.

#25
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,653
  • Înscris: 29.03.2010
Ai primit sfaturi unul mai complicat ca altul.

Singura situație posibilă în care vei slăbi este, indiferent de ce mănânci,  să consumi mai multe calorii decât ingurgitezi.

#26
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Colegii ti-au dat o gramada de sfaturi dar unul din cele mai importante lucruri nu a fost mentionat de nimeni.

Inarmeaza-te cu rabdare
Rabdarea este cel mai important lucru tocmai pentru ca progresele apar de obicei foarte lent.

Gândeşte-te
In cat timp ai acumulat kilogramele in plus? Intr-o luna? Intr-un an? In 5 ani?
La fel este si cu slabitul. Daca kilogramele in plus au fost acumulate sa zicem in 5 ani, cu mult efort si ambitie vei reusi sa scapi de ele in aprox. 3 ani.

Nu-ti suprasolicita organismul prosteste. Take it easy
Succes

#27
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
in primul rand ar trebui sa-ti faci un set de analize medicale, pe care sa ti le recomande si interpreteze medicul de familie.
cand o sa vezi ca ai colesterolul "cat casa"  sau ca ficatul tau e gras, sau ca ai risc mare de hipertensiune/probleme cardiace, s-ar putea sa ai acel declic menit sa-ti activeze vointa si dorinta de a slabi. sau poti sa ai un dezechilibru hormonal, care sa fie la baza problemelor tale - depresia si kg in plus.
apoi ar trebui sa ceri ajutorul unui medic nutritionist, sa-ti faca o dieta personalizata, bazata pe stilul tau de viata si alimentele preferate. cu conditia sa ai suficienta ambitie si sa te tii de dieta; in plus, ar trebui sa arunci din dulap/camara tot ce inseamna dulciuri, sa nu mai cumperi altele si sa nu trisezi.
daca ai reusi si sa faci cate o plimbare pe jos, in pas alert, timp de 30 minute, in fiecare zi, ar fi un bun inceput.
doar cu ceai de slabit nu faci nimic. in cel mai rau caz iti goleste intestinele.

#28
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Dupa fiecare postare pe Softpedia fa 10 flotari si 20 de abdomene. Si ...scrie mult . Posted Image

#29
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,013
  • Înscris: 26.11.2001
Hai sa iti dau si eu un sfat (nu fac sport, munca de birou, ai prins ideea). Am slabit 30kg in 6 luni.

Daca nu esti troll, contacteaza-ma privat

P.S. nu vreau sa iti vand nimic, relax.

#30
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,935
  • Înscris: 12.07.2008

View Postdon_King, on 25 ianuarie 2018 - 11:25, said:

Hai sa iti dau si eu un sfat (nu fac sport, munca de birou, ai prins ideea). Am slabit 30kg in 6 luni.

Daca nu esti troll, contacteaza-ma privat

P.S. nu vreau sa iti vand nimic, relax.

Nu aşa, e forum public, vrem să ştim şi noi ! dacă vroiai în privat, i-ai fi scris asta în privat, aşa că împărtăşeşte aici !

#31
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Metoda cea mai rapidă posibil: postul.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/u_MKZ8zqlC0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#32
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,653
  • Înscris: 29.03.2010

View PostDigix, on 25 ianuarie 2018 - 12:28, said:

Metoda cea mai rapidă posibil: postul.

De acord. Dar e foarte dificil

Edited by R10, 25 January 2018 - 13:30.


#33
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,935
  • Înscris: 12.07.2008
Dacă era ușor, eram toți supli, trași prin inel ! :)

#34
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Daaa.., ce ma enervează astia care baga n eu ca bivolii si îs slabi ca scandura..
Apoi mai vin si dau la altii sfaturi de slăbire la mișto neapărat avand in prin ele cuvinte gen,, vaca, porc.. "
Mai bine s ar trazni cu capu de un perete!!

#35
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007

View Postsilesax, on 25 ianuarie 2018 - 15:01, said:

Daaa.., ce ma enervează astia care baga n eu ca bivolii si îs slabi ca scandura..
Există așa ceva? Eu nu prea cred. Asta bineînțeles dacă excludem sportivii de performanță, înotători, alergători pe distanțe lungi, cicliști de anduranță, canotori, etc.

View PostR10, on 25 ianuarie 2018 - 13:29, said:

De acord. Dar e foarte dificil

Ai încercat vreodată postul pentru 24 de ore? Eu am făcut-o de câteva ori. De fapt, având în vedere că mănânc numai odată pe zi, pe la 18 au fost mai bine de 24 de ore.
Am sărit într-o zi peste masa de la ora 18. Nu a fost chiar așa de greu cum mi-aș fi închipuit. Dacă treci de momentul critic, ora mesei, care la mine e pavloviană, din cauză că e cam la aceeași oră zilnic, pe urmă trece senzația de foame.

#36
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Nu e bine sa mananci doar o data pe zi.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate