Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Probleme GPL

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Savinescu

Savinescu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.01.2018
Buna ziua. Am un Chevrolet aveo cu gpl pe el dar de vreo 2 luni face figuri mai exact după ce am făcut revizia (filtre schimbate) intra instalația gpl in avarie. Dar înainte de a intra in avarie se simte un miros de gaz in interiorul mașinii și după piuie într-una că și cum s-ar fi terminat gazul deși are plinul facut. Imi poate spune și mie cineva de la ce poate fi că am fost și în service și toți spun diferite păreri

#2
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010
Poate nu ti-au strans cum trebuie tevile pe electrovalva si pierde gaz, motiv pentru care intra in avarie.
Asta am patit eu la o schimbate de filtre, nu pozitionasem cum trebuie electrovalva cu teava.

#3
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,616
  • Înscris: 16.08.2010
La naiba, daca aia de la service in loc sa-si suflece manecile si sa puna mana pe treaba sa rezolve problema, se apuca sa spuna pareri  - e cazul sa te duci la alt service...

#4
Savinescu

Savinescu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.01.2018
Mulțumesc. Am sa incerc și asta. Am fost cu ia la cai care mi-au pus instalația și mi-au luat 500lei și ea este la fel.(cică este termostat ul de vina) dar eu merg fara termostat de 3 ani

#5
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Filtrul este montat corect? Sa nu-l fi pus aia  la revizie invers...am mai vazut de-astea.

#6
Savinescu

Savinescu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.01.2018
La chestia asta m-am gândit și eu si mă gândesc. Nu mai știu exact cum a fost primul filtru da asta de este acum să zic că este un pic ciudat pentru că săgeata de pe el este corect pusa dar scrisul de pe eticheta este cu josul in sus

#7
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Uita-te pe cartea instalatiei si vezi ce service-uri mai sunt agreate. Instalatia mea a trecut de prima revizie si merge perfect. Seful, care m-a bătut la cap sa-mi pun gaz are masina din 2014 si e la a zecea revizie si singurele probleme au fost la gaz (combustibil), nu la instalatie.

#8
rambo200

rambo200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 30.12.2015
Se incalzeste vaporizatorul?Posibil ca mergind fara termostat sa inghete gazul.

#9
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
O posibila cauza ar fi ca la schimbarea filtrului de stare gazoasa sa nu fi strans cum trebuie capacul si scapa gaz. Senzorul simte si taie alimentarea. Verifica daca miroase gaz pe la capac, eventual da cu niste apa pe acolo.

#10
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

 Savinescu, on 24 ianuarie 2018 - 18:20, said:

Mulțumesc. Am sa incerc și asta. Am fost cu ia la cai care mi-au pus instalația și mi-au luat 500lei și ea este la fel.(cică este termostat ul de vina) dar eu merg fara termostat de 3 ani
Cam la ce ajuta"inbunatatirea" asta, adica fara termostat? E 50 lei unul ieftin...

#11
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Fara termostat, nu te strici la drum lung ,din cauza caldurii, stii../, stai in frig.
Posted Image

#12
rambo200

rambo200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 30.12.2015

 fqx, on 24 ianuarie 2018 - 21:02, said:


Cam la ce ajuta"inbunatatirea" asta, adica fara termostat? E 50 lei unul ieftin...
Ieftin dai,ieftin face.Eu am schimbat 3 termostate in 2 ani ca sa treaca mai repede pe GPL.Trebuie termostat bun,dupa un Behr si un mahle acum am Wahler.Este mai etans,nu lasa sa treaca antigelul in circuitul mare pina ajunge motorul la 50-60 grade.

#13
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Vai si amar de capu vostru ce vrei sa repari daca nu vrei sa bagi bani in masina???
Pune mana si cumpara un termostat si daca tot asa face si apoi revino dar nu pune caruta in fata boilor nu se face asa ceva.
Zau ca unii si-ar manca si kktul daca nu ar mirosi urat
Ne mai miram ca suntem pe primul loc in europa la accidente rutiere.
Cum sa nu fii cu astfel de imbecili pe sosele.
Nu ai bani de reparat masina vinde-o

Edited by Nytro84, 25 January 2018 - 13:13.


#14
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

 rambo200, on 25 ianuarie 2018 - 06:40, said:

Ieftin dai,ieftin face.Eu am schimbat 3 termostate in 2 ani ca sa treaca mai repede pe GPL.Trebuie termostat bun,dupa un Behr si un mahle acum am Wahler.Este mai etans,nu lasa sa treaca antigelul in circuitul mare pina ajunge motorul la 50-60 grade.
Oricat de ieftin sa fie, tot e mai bun decat fara...

#15
rambo200

rambo200

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 30.12.2015
Eu ma mir ca mai face trecerea pe GPL,la mine este setat sa treaca pe gaz la 35 grade.In oras poate reuseste sa se incalzeasca dar la drum lung sigur nu poate.Mai conteaza si cum s-a facut conectarea vaporizatorului la antigel,in paralel cu radiatorul de incalzire sau in serie.

#16
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,157
  • Înscris: 13.11.2017
Trecerea pe gaz se face tot timpul la 35 de grade sau este in funcție de motorizare ?
Soția face in general in oraș cam 3 km până la serviciu. Nu cred că ar ajunge iarna motorul la 35 de grade pe această distanță.

#17
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
La femei ..si motorul se incalzeste mai repede..Posted Image

Edited by XTH, 26 January 2018 - 17:34.


#18
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Temperatura de trecere se seteaza din softul instalatiei gpl niciodata mai jos de 30 grade

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate