Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Achizitie Sursa Gold

* * - - - 2 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
mda.. stai ca am incurcat putin oalele... nush de ce aveam impresia ca leadex are doar o serie (gold)

The load regulation doesn't look as good as in the Leadex Gold line, since +12V rail dropped by about 2% throughout the whole test range. I'm not familiar with Playwares' test accuracy, so maybe that doesn't tell the whole story.
The ripple seems unchanged and still incredibly low. Secondary capacitors are probably the most noticeable downgrade, but they aren't getting very strained with such low ripple and the sheer amount of them either.

#20
florynsv

florynsv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,020
  • Înscris: 09.08.2009
Eu am un Corsair RM750 din 2014, foarte ok sursa, nici o problema pana in prezent.

#21
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
da, multe sunt f ok si tin si aproape 10 ani.

doar ca, atunci cand intrebi aici, vrei "the best" ... si asta se incearca...

ca sunt multe ok, asta e alta treaba

si eu am un SF golden green de 550w si nu are nici pe dreaq de 3 ani.

#22
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 12.09.2015
Scuze pt. ca nu am specificat sistemul.Pana acum am folosit o sursa chieftec 550 bronze cu oem delta, dar ar fii timpul sa schimb sursa deoarece am schimbat placa video cu una foarte gurmanda,si sursa aceasta o am de ceva ani.
  PC-ul este compus din :
-Proc. FX8350 Eight Core BlackEdition(nu am facut pana acum overclock,chiar nu am avut de ce..),Placa baza Ashrock Extreme 3 970,ram 16 GB DDR 3 Corsair,SSD Kingston+ 2 TB Seagate Surveillance,Video R9 380 4Gb 256Bit Saphire,sunet Creative .Carcasa Zalman cu 4 coolere 120 Mm,monitor WiewSonic 22".

#23
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Si planuiesti sa faci OC la AMD FX8350 ?
Ca sa stim daca sa recomandam sursa care sa faca fata la un viiotr OC.

#24
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Sistemul tau consumă o idee mai mult decât cel la care am făcut referire. O alternativă la Seasonic ar fi Antec Earthwatts Pro de 650W: https://www.pcgarage...plus-gold-650w/

Folosește electronica regăsită pe Seasonic Focus Plus și are wattage mai mare, astfel împăcăm și capra și varza.

#25
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 12.09.2015

View Postsuper8, on 24 ianuarie 2018 - 22:15, said:

Si planuiesti sa faci OC la AMD FX8350 ?
Ca sa stim daca sa recomandam sursa care sa faca fata la un viiotr OC.
Nu plănuiesc overclock la procesor,nu cred ca va fii nevoie(sunt foarte mulțumit de el),pe viitor doar placa video sa o mai schimb,peste vreo 2 ani,sau 3 :)

#26
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
mergi pe sursa care ti-o permiti cu cea mai mare garantie.

un prieten a avut o sursa antec de 700-800w, ceva de genu. a dat o caruta de bani.
dupa cativa ani a inceput sa o ia razna cand facea OC masiv la GTX 980 TI si ii dadea blana cu FurMark. pana atunci ziceai ca nu are nici o problema.

a folosit sursa aia vro 4-5 ani... si intr-o carcasa extrem de aerisita cu sursa jos. nu a facut sli, nimic.

asadar si surse mai smekere ca cele din bugetul tau se pot strica. nu-ti mai fa iluzii ca o sa iei ceva si o sa te tina toata viata.
nu-ti garanteaza nimeni ca nu se strica si a 2-a zi. dar exista termentul de garantie, in care fie ti-o schimba, fie iti dau banii inapoi daca nu mai e pe stoc.

asa ca daca vrei longevitate, ia-o pe aia cu garantia cea mai mare. in caz ca pica iti recuperezi banii si-ti iei alta cu garantie mare.

Edited by shmu, 25 January 2018 - 13:38.


#27
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostPiticVerde, on 25 ianuarie 2018 - 13:27, said:

Nu plănuiesc overclock la procesor,nu cred ca va fii nevoie(sunt foarte mulțumit de el),pe viitor doar placa video sa o mai schimb,peste vreo 2 ani,sau 3 Posted Image
Atunci sursa recomandata de @jegmihai pare sa fie potrivita pt. tine, Antec Earthwatts Gold PRO, 80+ Gold, 650W.
Are o garantie de 83 luni !

#28
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 12.09.2015
Am urmat sfatul lui jegmihai si super8.
Am cumparat Sursa Antec Earthwatts Gold PRO, 80+ Gold, 650W de care sunt multumit.Putenica,silentioasa,grea.
Am gasit-o pe Evomag mai ieftina cu 30 lei la aceasi garantie.Cu diferenta de bani fata de PcGarage,mi-am luat si o pasta termica Arctic Mx4.
Livrare mult..mult mai rapida decat Emag.Aici era in stoc furnizor si in 2 zile am primit-o ,la emag ultimile comenzi ce le-am dat cu 'stoc Emag" au sosit in 9 zile Posted Image Posted Image .
Multumesc tuturor pt. sfaturi, in special lui jegmihai si super8.Posted Image

#29
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostPiticVerde, on 02 februarie 2018 - 11:15, said:

Putenica,silentioasa,grea.
toate cele recomandate sunt asa :)

ma bucur ca ai gasit ceva de care sa fii multumit. sa o folosesti cu placere.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate