Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

return to the garden

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006
cam asa arata zona
un teren de 1000 mp, casa cu fata spre SE
am pastrat aprox jumatate curte
diferenta am arat-o si transformat-o, cu succes, intr-o.... gradina, de ale carei roade m-am bucurat inclusiv pe 1 Decembrie
cand am savurat ultimul lot de rosii (gogonele) coapte in ladite
intentionez sa plantez pomi fructiferi, vita de vie, arbusti si flori de-a lungul gardului imprejmuitor
pe latura BC de la B pana la Z, cel mai probabil vita de vie
pe latura AB ceva de genul pomi fructiferi pe post de perdea de vant, un rand maxim doua
pe latura CD plante cataratoare cu flori
pe latura AD pomi fructiferi de la A la X si ceva ornamentali de la X la D

dar, astea-s intentiile mele, nu sunt convins ca sunt corecte, mai ales ca doresc sa retraiesc copilaria, am avut in gradina parintilor mai multe soiuri de pomi fructiferi, mar, par, prun, cires, zarzar - cel putin cate doua feluiri, apoi  dud, gutui, piersic, astfel incat, de la cele mai mici bobite de zarzar, primavara devreme, aveam aproape mereu cate un fruct la indemana, pana toamna tarziu, niste pere care ....cadeau cand dadea bruma
printre toate acestea, adevarata ...”salbaticie”, se gasea loc pentru toate legumele, ba chiar si ceva porumb

citind pe internet, despre plantatul pomilor, ma lovesc de aspecte care ma pun in incurcatura referitor la pozitionare fata de soare, soiuri, perioada de plantare, ce sa mai zic de eventuale prejudicii pe care le-as putea aduce culturilor legumicole
ma indoiesc de faptul ca batranii nostri au avut in vedere, vreodata, atatea aspecte ...
...si totusi, 2-3-5 solutii optime ?

multumesc !

Attached Files

  • Attached File  C1.png   18.73K   44 downloads


#2
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
una din cele mai simple reguli de aranjare a gradinii este: toate plantele au nevoie de minim 6 ore de soare !
fa-ti niste schite, intre arbusti, pomi, vita de vie, sa incapa si ceva verdeturi si (sau) legume !
desi 1000 de m2 pare putin, dar cu pasiune si perseverenta poate hrani o familie !
succes !

Edited by realduc, 24 January 2018 - 11:47.


#3
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View Postrealduc, on 24 ianuarie 2018 - 11:43, said:

una din cele mai simple reguli de aranjare a gradinii este: toate plantele au nevoie de minim 6 ore de soare !
fa-ti niste schite, intre arbusti, pomi, vita de vie, sa incapa si ceva verdeturi si (sau) legume !
desi 1000 de m2 pare putin, dar cu pasiune si perseverenta poate hrani o familie !
succes !

din fericire, asa cum este "expusa" la soare, gradina "a dat roade" dpdv legumicol
acum, vreau sa extind catre pomicol-viticol
pe cat posibil, cu afectarea minima  !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate