Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

vacanta Vietnam 30-35 de zile

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
risuka

risuka

    Gheparduta pufoasa

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,171
  • Înscris: 22.06.2007
Pentru viza aplici pe vietnamvisa.govt.vn
In doua zile o ai. Pentru o luna costa 17 usd, pentru 3 luni 25 usd.



#20
Laurbalaur46

Laurbalaur46

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 15.05.2006

View Postrisuka, on 04 februarie 2018 - 17:39, said:

Pentru viza aplici pe vietnamvisa.govt.vn
In doua zile o ai. Pentru o luna costa 17 usd, pentru 3 luni 25 usd.

Gasesti si la preturi mai bune, eu am folosit firma urmatoare .  1 luna 6 USD, 3luni 15 USD .
http://vietnamvisapro.net/

#21
lumea_e_un_sat_mic

lumea_e_un_sat_mic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 04.12.2017

View PostLaurbalaur46, on 06 martie 2018 - 12:07, said:


Gasesti si la preturi mai bune, eu am folosit firma urmatoare .  1 luna 6 USD, 3luni 15 USD .
http://vietnamvisapro.net/

Cred ca ai luat teapa, sumele alea reprezinta comisionul firmei, Timbrul de viza il platesti separat, la pretul oficial
https://vietnamvisa.govt.vn/

#22
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Daca nu punem la socoteala mersul la ambasada pentru obtinerea vizei, exista 2 variante ca sa obtii viza pt Vietnam:
-e-Visa
-invitatie de la o agentie si apoi ridicat viza la trecerea frontierei

In primul caz detaliile despre cum aplici sunt aici:
https://evisa.xuatnh.../trang-chu-ttdt

Te costa 25 de dolari. Tineti minte ca este pt single entry, maxim 30 de zile.

In al doilea caz trebuie sa ceri unei agentii scrisoarea de invitatie. Eu am folosit: http://www.vietnamvisapro.com/. Cand am aplicat eu am platit 9 dolari de persoana pt single entry, 30 zile. Acum vad ca pretul este 6 dolari ori ca vrei single entry ori ca vrei multiple entry.

Acesta este comisionul firmei. Taxa de viza se plateste cand ajungi la frontiera si ti se pune viza in pasapot. Pentru romani insa -single entry este gratis. Multiple entry este 50 de dolari.

View Postlumea_e_un_sat_mic, on 06 martie 2018 - 13:34, said:


Cred ca ai luat teapa, sumele alea reprezinta comisionul firmei, Timbrul de viza il platesti separat, la pretul oficial
https://vietnamvisa.govt.vn/

Si preturile mentionate de risuka sunt tot pentru comisionul firmei. "Pentru viza aplici pe vietnamvisa.govt.vn
In doua zile o ai. Pentru o luna costa 17 usd, pentru 3 luni 25 usd."

Viza in sine se plateste la frontiera si este aceeasi indiferent de firma folosita: gratis pt single entry (pt romani), 50 de dolari pt multi entry.

Deci vietnamvisapro este de departe varianta mai ieftina. CU 11 dolari de persoana pt single entry sau 19 dolari de persoana pt multiple entry.

#23
risuka

risuka

    Gheparduta pufoasa

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,171
  • Înscris: 22.06.2007
Da da, ce am platit eu a fost tot pentru o scrisoare de invitatie. E adevarat, nu a trebuit sa mai platesc nimic altceva, pentru ca nu am avut nevoie de multiple entry. Nici macar fotografie nu mi-au mai cerut, desi in mail-ul primit de la ei era specificat ca o sa am nevoie.

Din pacate, la mine nu a mers sa platesc la unele agentii mentionate pe aici pe forum, desi am incercat cu 3 carduri de la 3 banci diferite. Pe site-ul mentionat de mine mi-a mers plata imediat, asa ca de asta a fost varianta castigatoare.

#24
adysab

adysab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 15.04.2006
Asa cum se scrie si mai sus, nu trebuie sa mergi la ambasada pt viza.
Scrisoarea pt viza costa 6$ pt o viza de o luna. Cu acea scrisoare mergi la ghiseu, unde ti se va pune viza in pasaport. NU EXISTA TAXA de viza. Nici macar pt cea multi-entry.

Eu am stat cam 6 saptamani in Vietnam si nu am reusit sa vad tot ce era de vazut. Cam asta a fost traseul meu:

Ho Chi Minh - Mekong Delta - HCM - Vung Tau - Mui Ne - Da Lat - Nha Trang - Hoi An - Da Nang - Hue - Ninh Binh - Cat Ba - Ha Noi

Preturile sunt mici si foarte mici. Mananci pe saturate cu 16 lei 2 feluri de mancare. Ceva mai scump in SaiGon.

Autocarele sunt si ele foarte ieftine. De cazari nu are rost sa mai spun.

Daca ai nevoie de info pt un anume loc, iti stau la dispozitie

Edited by adysab, 26 June 2018 - 22:35.


#25
George2210

George2210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.04.2010

View PostMasterOfDark, on 24 ianuarie 2018 - 10:38, said:

  eu mam  gandit la  un  minim   de 5000$  pentru  toata  perioada  ....acum nu stiu ce sa zic ,  e prima  data   cand plec in asia .   nu am  un   traseu  inca stabilit stiu doar  ca ne  vom  caza  la hosteluri , nu mai mult   de  2-3  zile in  acelasi  loc si  street  food  la greu.
Cu banii astia te duci in SUA. In Vietnam iti ajung si de 3 ori mai putin, mai ales ca zici  ca nu vrei ceva exagerat.

#26
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View PostGeorge2210, on 28 august 2018 - 09:28, said:

Cu banii astia te duci in SUA. In Vietnam iti ajung si de 3 ori mai putin, mai ales ca zici  ca nu vrei ceva exagerat.

Hai sa nu exageram.
Ca nu stiu cum ai putea sa te descurci in SUA cu 70 de dolari de persoana pe zi.
Si nici in Vietnam cu 24 de dolari.

Decat daca te duci cat sa zici ca ai fost acolo.
Imi aduc aminte de niste tipi pe care i-am intalnit in Uganda si care nu isi permiteau sa intre in nici un parc national. Deci ei au fost in Africa fara sa vada animale salbatice. De ce te mai duci? Nu mai bine alegi ceva pe buzunarul tau?

#27
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,825
  • Înscris: 18.12.2007
Te poti descurca in vietnam cu 24USD/zi daca nu mananci de 3 ori/zi si atunci cand mananci nu mananci la restaurant si cazare la hostel, cel mai probabil cu baie comuna.
In banii astia nu intra transportul.

#28
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View PostAlexEn, on 04 septembrie 2018 - 10:42, said:

Te poti descurca in vietnam cu 24USD/zi daca nu mananci de 3 ori/zi si atunci cand mananci nu mananci la restaurant si cazare la hostel, cel mai probabil cu baie comuna.
In banii astia nu intra transportul.

Daca stai la hostel cu baie la comun, daca nu mananci de 3 ori pe zi si cand mananci nu manaci la restaurant, daca nu bei alcool,  daca nu vizitezi mai nimic si daca mergi cu autobuzul atunci da poti sa te descurci.

Dar este fix ce spuneam: te duci sa zici ca ai fost.

#29
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,825
  • Înscris: 18.12.2007
Nu neaparat. Faptul ca stai la hostel nu inseamna ca nu vizitezi obiective turistice. Sunt o gramada care se duc cu rucsacul in spate.

#30
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View PostAlexEn, on 04 septembrie 2018 - 13:56, said:

Nu neaparat. Faptul ca stai la hostel nu inseamna ca nu vizitezi obiective turistice. Sunt o gramada care se duc cu rucsacul in spate.

Pai eu nu am zis ca statul la hostel exclude vizitatul. Ci ca bugetul limitat exclude vizitatul :)

#31
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,825
  • Înscris: 18.12.2007
Nu sunt chiar asa scumpe intrarile la obiective in Vietnam. In plus sunt multe gratis si depinde pentru ce te duci. Nu suporta toti sa stea prin muzee.
Cu 24USD pe zi poti sa si vizitezi cata vreme esti de acord sa nu ai chiar cele mai bune conditii de cazare si nici sa nu mananci doar la restaurant.

P.S: am fost in Vietnam, te asigur ca nu sunt mari preturile pe acolo.

#32
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View PostAlexEn, on 04 septembrie 2018 - 14:10, said:

Nu sunt chiar asa scumpe intrarile la obiective in Vietnam. In plus sunt multe gratis si depinde pentru ce te duci. Nu suporta toti sa stea prin muzee.
Cu 24USD pe zi poti sa si vizitezi cata vreme esti de acord sa nu ai chiar cele mai bune conditii de cazare si nici sa nu mananci doar la restaurant.

P.S: am fost in Vietnam, te asigur ca nu sunt mari preturile pe acolo.

Nu am obiceiul sa vorbesc fara sa stiu despre ce vorbesc.
Si eu am fost in Vietnam.
Si cand spuneam "vizitat" nu ma refeream numai la muzee.
Sa zicem ca vrei sa mergi sa vezi Halong Bay.
Sau sa faci un trekking cu ghid in Sapa.
Sau sa vizitezi tunelele de langa HCMC.
Toate astea costa. Si nu costa 1 dolar sau 2.

#33
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,825
  • Înscris: 18.12.2007
Deci ce inseamna la tine vizitat Vietnam? Daca nu am bifat decat un singur obiectiv dintre toate cele enumerate de tine se pune ca am vizitat Vietnam sau nu?

#34
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View PostAlexEn, on 04 septembrie 2018 - 14:47, said:

Deci ce inseamna la tine vizitat Vietnam? Daca nu am bifat decat un singur obiectiv dintre toate cele enumerate de tine se pune ca am vizitat Vietnam sau nu?


Alea erau niste exemple daca nu ti-ai dat seama.
Exemple de activitati pentru care ai nevoie de buget.
Nu sunt adepta bifarii a 20 de obiective in 3 zile, Daca de asta ma acuzi.
Fiecare stie mai bine cum sa isi planifice timpul si ce vrea sa faca.
Insa atunci cand estimezi un buget este important sa spui si conditiile pt care este estimat bugetul ala.
Daca nu faci nici o activitate si daca tii post negru si faci couchsurfing atunci banuiesc ca poti sa stai in Vietnam aproape gratis :)

Eu raman la parerea mea: decat sa te duci sa stai 35 de zile intr-o tara si sa nu iti permiti mai nimic, mai bine alegi alta locatie.
Lumea e plina de destinatii tentante pe toate buzunarele.

#35
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,825
  • Înscris: 18.12.2007
Nu te acuz de nimic, spun doar ca pentru mine vizitat inseamna ceva si pentru tine s-ar putea sa insemne altceva. Asia e ieftina, sigur se gasesc activitati pentru toate bugetele.
Poate da Lex-ul pe aici si ne mai povesteste de calatoriile lui.

Bugetul este intotdeauna important, mai putin cand stii ca e nelimitat :)

#36
George2210

George2210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.04.2010
E cam la limita, e drept. Dupa parerea mea un buget acceptabil pentru Vietnam, nici prea-prea nici foarte-foarte, pentru o luna, e cam de 1500 de dolari de persoana.
BTW, o sa ma duc si eu la inceputul lui noiembrie, vreo 8 zile in partea de nord. Hanoi, Tam Coc, Ha Long Bay. Mai e ceva musai in zona ce trebuie vizitat? Sa Pa l-am scos din lista fiindca in perioada asta am vazut ca nu arata foarte bine, orezul nefiind rasarit.

Edited by George2210, 07 September 2018 - 09:20.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate