Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Programul Rabla 2018

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
251 replies to this topic

#217
Gabriel755

Gabriel755

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.12.2018
Multumesc pentru raspuns. Așa  o  să fac.  O zi bună.

#218
Gabriel755

Gabriel755

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.12.2018
Marți  am fost la Protecția consumatorilor  și am depus o reclamație pentru Neo Motors.  Luni cei de la Neo Motors  mi-au  făcut o programare pentru ieri dimineață la ora 8.30 să  îmi  schimbe  anvelopele de vară cu cele de iarna.  Ieri dimineață  au fost -6 grade temperatura  in  București si risc de polei, așa  că  am stat acasă.
Seara pe la ora 18.30 primesc  un mail din partea  agentului de vanzari Bogdan Neacșu  ca în 24 de ore să  restituirea mașina   împrumutată, din  cauză că  nu am fost  la schimbarea anvelopelor și  denigrarea  în public.
Azi am fost cu un avocat, domnul director de vânzări Bogdan Ștefan  a zis că  pot pastra  mașina  dacă  vreau să  îmi  schimbe anvelopele de vară cu cele de iarna. Am refuzat,  noua  mașina  care trebuia  livrată,  încă  nu venise așa că  am vrut  să  vorbim  cu un manager.
Nu am reușit  să  vorbim  decât  10 minute,  eu cu avocatul ne-am ridicat  să  plecăm. S-a ridicat de pe scaun  și ne-a zis la amândoi  ceva  de mamă, ne-a  dat afară  că  ne vedem în instanță. Nu ne venea să  credem coportamentul  unui manager să  fie așa  de agresiv.
Am predat mașina  și singura  șansă  să  recuperez banii plătiți  pentru un Hyundai i20 confort +  de două luni,  este în instanță.

#219
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,029
  • Înscris: 09.05.2006
Cam multe probleme generate de doua zgârieturi... Din ce  am înțeles eu, ai obținut livrarea unei alte mașini fără vicii (care nu s-a livrat încă dar se va livra cu siguranță) și o mașină de schimb pana la livrare la care se vroia inclusiv dotarea cu anvelope de iarna.

Eu zic ca dealerul a fost rezonabil dincolo de acele zgârieturi și acea întârziere a celei de-a doua mașini.

Eu zic ca v-ați încrâncenat cam tare pe doua probleme care erau în curs de soluționare.

#220
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostGabriel755, on 06 decembrie 2018 - 20:31, said:


Am predat mașina  și singura  șansă  să  recuperez banii plătiți  pentru un Hyundai i20 confort +  de două luni,  este în instanță.
De recuperat ii recuperezi fara probleme ba mai mult daca avocatul tau e destept . Nerespectarea unui contract aduce dupa sine penalizari banesti ( timp in care tu nu ai putut sa beneficiezi de masina ) . Intreaba avocatul si nu te lasa , arde-i pe nesimtiti ! Ei mizeaza ca esti delasator si nu actionezi in judecata .

#221
Gabriel755

Gabriel755

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.12.2018
La prima  mașină cu vici,  mi-a făcut agentul de vânzări  Bogdan  Neacșu o ofertă  de Casco, colabora  cu un broker.  Oferta  am primit-o în ziua  în  care am plătit  suma  totală.  CASCO  fiind  la o mașină  nouă.  Am sunat la cei de la asigurări  și au zis să  nu ridic mașina din showrom fără  deviz  de reparație.
Cei  de la Neo Motors,  nu am primit  nici o notificare că  îmi v-a da.
Una  este să  plătești  o mașină nouă  și altă  e să  o iei  deja  reparată.
Clar vom ajunge  în instanță, cine este prost să  se mai ducă  pe acolo, după  ce a fost înjurat, amenințat  și dat afară  pe ușă de un director general,  ce pretenții să  mai ai la angajați.

Mașina  de schimb  am predat-o în  data de 06.12.2018 la donație de predare în 24 de ore. Deci sunt pieton până  când  o să  vină  mașina  cea nouă,  termenul de livrare, care a trecut deja.

#222
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 20.05.2013

View PostCool_Kick, on 26 septembrie 2018 - 11:07, said:

Nu cred ca intra vreo automata in programul rabla.
Stiu ca automatele au emisii mai mari fata de manuale.

Am luat eu Toyota Corolla automata prin rabla. Motor benzina de 1.6 . Comanda in 26 Noiembrie, ridicarea in 21 decembrie. Nu e adevarat ca au emisii mai mairi, cutia automata optimizeaza consumul, si implicit emisiile.

View PostAlegG, on 25 septembrie 2018 - 16:02, said:

Ei nu. La Skoda 7 luni pt cutie automata cu destul extra pe ea.

Exact motivul pt care acum am o Corolla si nu o Skoda .. Skoda ar fi ajuns prin Mai mai anul viitor. Dealerul mi-a explicat senin ca e din cauza noii modalitati de masurare a noxelor, ca nu mai au nici o masina pe stoc in zona libera, si ca toate fabricile au lista de asteptare pt productie. Si imi cerea un avans de 20 la suta, cu promisiunea ca putem aranja ceva pt rabla de anul viitor daca va ma fi.

#223
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006
ceva noutati de anul asta?

cum se face plata? cash in mana la dealer? prin virament bancar?
la virament bancar se plateste comision pentru transferul banilor?

am vazut pe la primele paginii ca a incercat sa scape careva de "optionalele" incluse obligatoriu in masina(pachetul legislativ" ) dar n-a mai postat rezultatul. am fost si eu la Dacia pentru o oferta si mi-au zis ca mi le baga pe gat ca asa vine masina....da mie nu-mi convine, mai ales ca e ilegal sa conditionezi vanzarea unui produs de cumpararea altuia.

#224
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,021
  • Înscris: 29.06.2011
Banii de la rabla nu ai tu treaba cu ei. Daca te referi la restul de plata se face numai prin virament bancar(euro la cursul BNR din ziua respectiva) + comision(eu am dat 1%).Asta anul trecut, nu cred sa se schimbe ceva anul asta. La Dacia, da, iti baga pe gat diverse chestii.

Edited by CGDBZ, 16 March 2019 - 18:34.


#225
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006
pai am inteles ca se da si minim 5% avans in afara de rabla. astia ma intereseaza cum ii platesc in primul rand. ca restul probabil imi vor spune cei de la reprezentanta. ideea era sa nu ma duc chiar taran acolo Posted Image
uite ca asta n-am intrebat: daca vreau sa platesc cu banii jos...mai trebuie sa dau avans sau se considera "rabla" ca avans

cat despre pachetul legislativ "optional" care e obligatoriu ...ma gandeam sa fac o reclamatie telefonica chiar din biroul dealerului atunci cand incheie contractul. n-as vrea sa-i pierd expresia fetei Posted Image si eventualele injuraturi


ma agit putin ca am inteles de la "tatucu" ca ieri a fost semnata legea bugetului, sau cel putin asa se lauda. n-am citit nimic concret si nici nu m-am documentat. dar daca bugetul(in totalitate) e semnat, inseamna ca saptamana viitoare se da drumu la rabla 2019.


ps: am nevoie de un sfat, va rog la obiect.
se da  varianta 1:   - analiza dosar 270 lei          varianta 2: analiza dosar: 0 lei
  - comision lunar adm. cont = 45 lei              comision adm cont = o lei
  - asigurare "trafic accident"=12 lei               fara asigurare trafic accident
  - inscriere in AERGM = 65,7lei            inscriere in AERGM = 65,7lei
  - DAE 9.13%            DAE 10.44%
  - avans 1900 lei              fara avans
  - 2 rate gratuite (1508 lei avantaj eu)             fara rate gratuite
  - valoare imprumut: 35298 lei            valoare imprumut 33000 lei
  - cost total 44.084 lei          cost total 41.812 lei
  - rata 754 lei          rata 677 lei  

diferenta intre rata de 754 si 677 e de 77 lei, inmultit cu 60 luni da 4620 lei. scadem din astia 1508 lei ratele gratuite si am un avantaj la varianta a doua de 3112 lei. prima varianta, de banii astia ofera un contract de intretinere pe 5 ani=revizii gratuite 5 ani sau 100.000km. dar daca reviziile se fac la 30.000km sau 2 ani, nu prind mai mult de 2 sau 3 revizii...nu 5 cate se lauda ei.
ma zgarie pe creier valoarea aia de 45 lei comision administrare cont...sunt 2700 lei totusi, in 5 ani, dati degeaba. 12 lei pe luna pentru asistenta Dacia in caz de accident? iarasi mi se pare mult pentru ceva preventiv avand in vedere ca sunt firme mult mai ieftine la tractare decat Dacia. iar in ultimul rand o revizie la reprezentanta dacia e cam 500 lei, cu tot cu materialele de la ei(ca sa nu comenteze in caz de garantie) iar in 5 ani voi face 2 revizii daca se fac la 2 ani. in cel mai rau caz 3 revizii...deci nu ajung la suma de 3100 lei.

voi ce ati alege?

Edited by VipeR85, 16 March 2019 - 19:34.


#226
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,021
  • Înscris: 29.06.2011
Avansul difera de la producator la producator. Se plateste la fel, avans + comision(la banca), unii accepta si rabla ca avans, altii nu(ca in cazul meu). De exemplu la Hyundai avansul nu era chiar avans, era o garantie, cand plateai masina acel avans il primeai inapoi si plateai masina integral(minus rabla).

Edited by CGDBZ, 16 March 2019 - 19:20.


#227
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
du-te la banca, fa-ti un credit de nevoi personale si plateste masina integral.
apoi e treaba ta cu banca sa platesti creditul.
in plus nu te obliga nimeni sa iti faci casco, iar RCA va fi pe persoana fizica, deci mai mic decat pe leasing care e pe persoana juridica.
plus ca daca peste 2-3 ani vrei sa vinzi masina, cu credit de nevoi personale poti sa o vinzi oricand, nu tb sa astept terminarea creditului.
la o masina luata cu credit auto e mult mai complicat sa o vinzi.

#228
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006
dacia nu da pe leasing...so, totul e pe pf :)
casco nu te obliga sa-l ai...desi in 2005 m-au obligat sa fac si casco dupa ce am luat masina.
in 2005 am facut credit cu brd tot prin Dacia pe 8 ani. dupa 5 ani am vandut masina. n-a interesat pe nimeni de ce am vandut masina. de ce ar fi acum altfel?

#229
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 20.05.2013
https://www.zf.ro/au...ioveni-17930611

Incepe rabla 2019!

#230
glaurentiu

glaurentiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 05.07.2007

View Postunknown_35, on 18 martie 2019 - 15:48, said:

Din punctul meu de vedere ar fi fost de laudat daca spuneau ca maine incepe programul.
Asa se pare ca, la fel ca iarna la drumari, i-a luat pe nepregatite semnarea bugetului.
Era clar ca pana la urma trebuia sa fie aprobat bugetul, iar tu lucrator in ministerul mediului sau AFM, ar fi fost bine sa ai pregatite ordinul ministrului sau ce mai trebuia sa faca pentru a incepe cat mai repede

#231
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006
ai de plm....tre sa fac itp-ul :(
imi expira in 3.04...pfff si ce am vrut sa evit episodul asta. tocmai de aia m-am orientat spre rabla, ca sa nu mai repar masina. acu trebuie si reparata(ambele arcuri pe fata rupte) si facut itp-ul....mama ma-si de treaba

#232
claudiupro2007

claudiupro2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.04.2007
Ai răbdare. Poate scoate iar cerința cu itp valabil.

#233
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,278
  • Înscris: 16.08.2016
Dacă nu ai itp ai talonul suspendat, cu talon suspendat nu poți circula cu masina 😁

#234
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006
hai ma pe bune? se opreste motorul cand ii dai cheie daca e inmatricularea suspendata?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate