Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Depasire plafon scutire de TVA

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
vladcosmin

vladcosmin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 14.03.2007
Buna ziua, intampin si eu o problema, asa ca va cer ajutorul.Detin un SRL neplatitor de TVA, iar luna aceasta la calculul impozitului pe ultimele 3 luni s-a constatat ca am depasit pragul de 220000 de lei pentru anul 2017 iar limita de inregistrare ca platitor de TVA era 10 ianuarie, astazi am rezolvat cu actele sa devenim platitor de TVA incepand cu 1 februarie.In consecinta am inteles ca ne paste o amenda, insa o problema si mai mare este ce se va intampla cu restul de marfa din gestiune?Noi achizitionam produsele si le recomercializam si platim TVA, ce vom mai putea face cu acel TVA deja platit pentru produsele aflate in stoc, il mai putem recupera?Contabila noastra spune ca nu, un alt contabil spune la fel, in trecut am citit ca se face o recalculare, mai jos am gasit ceva interesant in cazul situatiei mele, sincer nu stiu ce sa mai cred:

In toate cazurile enuntate sunt incidente prevederile pct. 83 alin. 11 din Normele de aplicare pentru art. 310 Cod fiscal:

"(11) În sensul art. 310 alin. (11) din Codul fiscal, persoanele impozabile care solicită înregistrarea în scopuri de taxă prin opțiune conform prevederilor art. 310 alin. (3), coroborate cu prevederile art. 316 alin. (1) lit. c) din Codul fiscal, și persoanele impozabile care solicită înregistrarea în scopuri de taxă în cazul depășirii plafonului de scutire în termenul stabilit la art. 310 alin. (6) din Codul fiscal au dreptul la ajustarea taxei deductibile aferente:
a) bunurilor aflate în stoc, serviciilor neutilizate și activelor corporale fixe în curs de execuție, constatate pe bază de inventariere, în momentul trecerii la regimul normal de taxare, în conformitate cu prevederile art. 304 din Codul fiscal;
B) bunurilor de capital pentru care perioada de ajustare a deducerii nu a expirat, aflate în proprietatea sa în momentul trecerii la regimul normal de taxă, în conformitate cu prevederile art. 305 din Codul fiscal;
c) activelor corporale fixe care până la data de 31 decembrie 2015 nu erau considerate bunuri de capital, care au fost fabricate sau achiziționate până la 1 ianuarie 2016 și care nu sunt complet amortizate la momentul trecerii la regimul normal de taxă, în conformitate cu prevederile art. 306 din Codul fiscal;
d) achizițiilor de bunuri și servicii care urmează a fi obținute, respectiv pentru care exigibilitatea de taxă a intervenit conform art. 282 alin. (2) lit. a) și B) din Codul fiscal înainte de data trecerii la regimul normal de taxă și al căror fapt generator de taxă, respectiv livrarea/prestarea, are loc după această dată.
(12) Ajustările efectuate conform alin. (11) se înscriu în primul decont de taxă depus după înregistrarea în scopuri de taxă conform art. 316 din Codul fiscal a persoanei impozabile sau, după caz, într-un decont ulterior.
(13) Pentru ajustarea taxei prevăzute la alin. (11), persoana impozabilă trebuie să îndeplinească condițiile și formalitățile prevăzute la art. 297 - 306 din Codul fiscal. Prin excepție de la prevederile art. 319 alin. (20) din Codul fiscal, factura pentru achiziții de bunuri/servicii efectuate înainte de înregistrarea în scopuri de TVA a persoanei impozabile nu trebuie să conțină mențiunea referitoare la codul de înregistrare în scopuri de TVA atribuit persoanei impozabile conform art. 316 din Codul fiscal."


Multumesc!

#2
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,145
  • Înscris: 15.05.2008
logic ar fi sa se poata deduce
dupa capu contabilei vei plati tva dublu?
si eu am facut depasire anul trecut,dar nu-mi fac griji legat de asta

#3
vladcosmin

vladcosmin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 14.03.2007
Contabila mea spune ca trebuie sa achit TVA, altii sunt de aceeasi parere cu ea, altii nu.Cred ca cel mai bine trec joi urgent pe la ANAF sa ma lamuresc ca ma ia capul sincer.Si eu as fi de aceeasi parere cu tine, pentru ca sunt multe firme care ar trece prin situatia mea (si e inevitabil pentru ca firmele nou infiintate in prezent sunt automat inscrise ca neplatitoare de TVA), doar ca in tara asta nu ma mai surprinde nimic...

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
care TVA trebuie sa-l achiti, dupa contabila?

din ce stiu eu, in cazul tau ar trebui sa platesti TVA-ul aferent produselor comercializate dupa momentul in care ar fi trebuit sa treci la platitor de TVA.
deci:
-daca ai in stoc produse pentru care ai platit TVA si le vinzi dupa ce devii si tu platitor de TVA, atunci TVA-ul produselor din stoc e deductibil. ex: ai cumparat in decembrie un pix cu 1.19 lei (adica 1 +tva); daca-l vinzi acum nu poti recupera tva de la stat; daca-l vinzi dupa 1 feb (cand spui ca vei fi platitor de tva) vei putea recupera 0.19 lei tva de la stat
-daca vinzi acum pixul cu 1.5 lei (fara tva) atunci trebuie sa achiti statului si 0.29 lei tva (aferent pretului de 1.5 lei)

#5
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
amenda e de 50 milioane, tva platesti inca o data si la marfa la care ai platit deja in perioada dintre depasirea plafonului si data intrarii ca platitor.
am trecut si io prin asta, mai grav, ca io nu am avut habar ca statul roman, care anunta plafonul de tva in euro, de exemplu 65000 euro, calculeaza acel euro la 3.3 lei, cand saracul e peste 4.5 de ani de zile.
ca recomandare, spasit si umil la anaf, sau deschizi usa cu capul, ca sa scapi.

Edited by slai, 24 January 2018 - 09:05.


#6
vladcosmin

vladcosmin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 14.03.2007
Din cate am inteles amenda ar fi de pana la 5000 de lei pentru contribuabilii mijlocii si mari si intre 500 si 1000 de lei pentru cei mici (avand in vedere ca firma e SRL-D, poate se incadreaza la cea minima, sper).
https://www.crisana....tva-153123.html

View Post_Smiley_, on 24 ianuarie 2018 - 06:58, said:

care TVA trebuie sa-l achiti, dupa contabila?

din ce stiu eu, in cazul tau ar trebui sa platesti TVA-ul aferent produselor comercializate dupa momentul in care ar fi trebuit sa treci la platitor de TVA.
deci:
-daca ai in stoc produse pentru care ai platit TVA si le vinzi dupa ce devii si tu platitor de TVA, atunci TVA-ul produselor din stoc e deductibil. ex: ai cumparat in decembrie un pix cu 1.19 lei (adica 1 +tva); daca-l vinzi acum nu poti recupera tva de la stat; daca-l vinzi dupa 1 feb (cand spui ca vei fi platitor de tva) vei putea recupera 0.19 lei tva de la stat
-daca vinzi acum pixul cu 1.5 lei (fara tva) atunci trebuie sa achiti statului si 0.29 lei tva (aferent pretului de 1.5 lei)
Situatia exacta.Am facut achizitii de produse pentru revanzare sa zicem cu 1 leu bucata si am platit TVA 19%.Le vand cu 2 lei.Intre timp depasesc pragul si devin obligatoriu platitor de TVA, adica voi vine acel produs cu 2 lei din care 19% TVA.Problema e ce voi face cu acel TVA de 19% achitat la suma de 1 leu la achiztie, il mai pot deduce?

Intre timp am mai gasit si asta, m-as incadra la punctul numarul 4):
http://www.ceccarbus...articolul-2295/


Unii contabili imi spun ceva, altii altceva, nu mai inteleg nimic.Cred ca am sa trec totusi maine pe la ANAF poate reusesc sa ma lamuresc exact.

L.E:Am mai gasit si asta:

(6) În baza art. 304 alin. (1) lit. c) din Codul fiscal, persoana impozabilă realizează o ajustare pozitivă sau, după caz, trebuie să efectueze o ajustare negativă a taxei deductibile în situații precum:
(8) În cazul în care persoana impozabilă care aplică regimul special de scutire, prevăzut la art. 310 din Codul fiscal se înregistrează potrivit legii în scopuri de TVA conform art. 316 din Codul fiscal precum și în cazul în care persoana înregistrată în scopuri de TVA conform art. 316 din Codul fiscal solicită scoaterea din evidența persoanelor înregistrate în scopuri de TVA, conform art. 310 alin. (7) din Codul fiscal, se aplică ajustările de taxă prevăzute la pct. 83 și 84. Persoanele care aplică sistemul TVA la încasare, precum și cele care au achiziționat bunuri/servicii de la persoane impozabile care aplică sistemul TVA și trec la regimul special de scutire prevăzut la art. 310 din Codul fiscal aplică în mod corespunzător prevederile alin. (7).

#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Postvladcosmin, on 24 ianuarie 2018 - 11:35, said:

Situatia exacta.Am facut achizitii de produse pentru revanzare sa zicem cu 1 leu bucata si am platit TVA 19%.Le vand cu 2 lei.Intre timp depasesc pragul si devin obligatoriu platitor de TVA, adica voi vine acel produs cu 2 lei din care 19% TVA.Problema e ce voi face cu acel TVA de 19% achitat la suma de 1 leu la achiztie, il mai pot deduce?
tot de la anaf o sa afli exact cum stai :)

din ce stiu eu, pentru produsele vandute din momentul in care trebuia sa treci la "platitor de tva" trebuie sa virezi statului tva-ul aferent, fara sa-l poti deduce din pretul de achizitie. deci cei 2 lei incasati se considera ca sunt 1.68 + TVA, iar cei 32 de bani (tva-ul) trebuie virat statului. daca ai dat pe ele 1 leu (adica 0.84+tva), atunci dai profitul tau este de 68 de bani (1.68-1)
pentru produsele pe care le ai in stoc dupa momentul in care treci la "platitor de tva" poti deduce tva-ul achitat, chiar daca le-ai cumparat pe cand erai neplatitor de tva. deci daca le vinzi cu 2 lei (adica 1.68 + tva) trebuie sa virezi 0.16 lei statului drept tva (tva incasat - tva platit = 0.32 - 0.16 = 0.16) si profitul tau este de 1.68 - 0.84 = 84 bani

#8
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
Azi parca e ultima zi de plata tva, cine ramane cu restante intra in sistemul split tva.

#9
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Nu chiar. Mai au 4 zile. În lege scrie "Ianuarie 2018", nu 25 ianuare. Poți plăti și după 25, dar plătești penalități. Contribuabilii s-au mișcat. Am stat azi o oră la coadă la trezorerie.

Cel mai amuzant cu split va fi să încerci să-i identifici pe-ăia care au sistemul ăla sau nu. Cred că ar fi fost bine să le mai pună o cifră la CUI, ceva, să-i poți identifica. Eu mi-am amintit să verific treaba asta după ce-am făcut plățile și nu cred că-mi voi aminti la plățile următoare.

#10
vladcosmin

vladcosmin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 14.03.2007
Am fost ieri la ANAF si am intrebat, i-am explicat situatia si mi-a zis ca pe data de 31 fac inventar si identific TVA-ul de achizitie, iar incepand cu data de 1 feb. emit facturi cu TVA si platesc diferenta intre TVA-ul de la achzitie si cel colectat la vanzare.Sincer nu mai inteleg nimic, dar as lua de buna ce mi-au zis cei de la ANAF pentru ca ei sunt cei ce aplica legea in principiu.Contabila ori nu stie de asta, ori nu vrea sa isi bata capul cu calculele fiind multe de facut, sincer ma gandesc s-o schimb. :|

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate