Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Ati vizitat vreodata vreun penitenciar?

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#37
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006

 alex14dlk, on 23 ianuarie 2018 - 20:50, said:

Si eu am fost pe arest cand eram mai mic fiindca mazgalisem ceva pe la scoala Posted Image Si a vorbit profesoara cu mama si au hotarat sa cheme un politai sa isi bata joc de mine sa ma duca pe arest 10 ore *cu acordul mamei* ca sa ma sperie. Dar am fost tun ca si cumintenie nu am mai mazgalit sau am vorbit in ore niciodata.
Pai cum arata arestul ala de ai stat pe el?? Oricum, asta e abureala, nu s-a putut intimpla asa ceva!

#38
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016

 tytysor, on 24 ianuarie 2018 - 00:58, said:

Pai cum arata arestul ala de ai stat pe el?? Oricum, asta e abureala, nu s-a putut intimpla asa ceva!
Frumos era cu mocheta cu 2 paturi suprapuse si cu un wc turcesc pe vremea aia. Daca ma gandesc ii si stiu numele politistului. Gargamel ii zice Alexandru Ga... nu dau nume sa nu ii facem reclama ca e un om bun.

#39
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,711
  • Înscris: 14.10.2008
Nu am fost dar citesc mereu cand am timp despre viata la puscarie. Sunt avid de libertate, si munca mi se pare o inchisoare, asa ca citesc mereu de aceste 2 chestii: viata la puscarie si viata in anii '80 in Romania, cand era mai rau in libertate decat in penitenciarele de azi.Posted Image

Hmm, pentru sejururile pe litoral prefer vara Resorturile All Inclusive din Antalya, mai ales unele dintre ele, prin amplasament si faptul ca nu ai unde sa iesi (camp, autostrada, au gardieni la intrare chiar si cele din orase, Ozel GuvenlikPosted Image ) seamana cu niste inchisori, dar inchisori rupte din Rai daca le pot spune, unde nu te poti plange de nimic. Posted Image

In inchisorile din Norvegia e viata mult mai faina decat la saracii din Romania. Viata de huzur, mi-a parut rau cand am vazut ce inchisoare va avea Breivik ala.

#40
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
@ zzhunt
auschwitz, se pune?

Edited by arg, 24 January 2018 - 01:56.


#41
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,711
  • Înscris: 14.10.2008
Birkenau. Arbeit macht Frei, poate doar in cazul lor, la mine in nici un caz. Maine nici nu am liber.

#42
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017
Dachau, Flossenbürg, Sachsenhausen, Buchenwald, Bergen Belsen și Auschwitz-Birkenau.

Pro: cazare gratis pe termen lung, ocazie bună să-ți faci prieteni
Contra: unele aveau probleme mari cu aerisirea camerelor

Și am mai vizitat Robben Island, în Africa de Sud.

#43
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Prin ´80, lucram la Comtim care folosea detinuti la constructii si am montat o statie radio la penitenciarul Popa Sapca din Timisoara. N-am vizitata celulele, doar zona comuna, unde s-a instalat pilonul pentru antena. Pilonul a fost imbracat cu sarma ghimpata, ca sa nu dea idei.

#44
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,220
  • Înscris: 13.03.2017

 MikeSpike, on 23 ianuarie 2018 - 22:51, said:

Ioana73,felicitari.sper ca ai citit si cartea.Papillon scrisa de h. charriere.Real story.

Real story pe naiba
Insusi autorul recunostea ca povestea este doar 75% adevarata dupa care, pus la zid, sa sustina ca exista pe undeva un sambure de adevar.
In realitate, un alt detinut, caruia alt detinut, care stia de la alt detinut, i-a relatat lui Henri Charrière o poveste clasica de inchisoare. Una din sutele care circula prin inchisori - inclusiv cele din Romania.
Am vazut recent un documentar pe National Geographic Channel - imi scapa numele - realizat chiar pe insula cu pricina.
Concluzia - se pare ca Henri Charrière a fost acolo extrem de putin, doar in trecere (unii spun ca nici macar) iar despre o intamplare similara in istoria penitenciarului - cam nu prea.

#45
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Cum sta treaba cu violurile din inchisoare in Romania?

#46
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,910
  • Înscris: 25.06.2007

 vrajitoruldinoz, on 24 ianuarie 2018 - 00:37, said:

Am fost la Alcatraz.
In vizita Posted Image
Ahhh, si eu am vrut, dar prima zi pe care puteam face rezervare era prin octombrie (si eram doar la inceputul lui iulie). M-am multumit cu privitul, de la departare....

#47
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016

 Aldulescu, on 24 ianuarie 2018 - 11:36, said:

Cum sta treaba cu violurile din inchisoare in Romania?
Intreabai pe pedofili care intra acolo. Bine inteles daca mai ies. De obicei nu cred ca sunt violuri intre oameni care au furat sau au fraudat statul. Da homosexuali au o placere ascunsa catre pedofili.

#48
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017

 alex14dlk, on 24 ianuarie 2018 - 13:44, said:

Intreabai pe pedofili care intra acolo. Bine inteles daca mai ies. De obicei nu cred ca sunt violuri intre oameni care au furat sau au fraudat statul. Da homosexuali au o placere ascunsa catre pedofili.
E verificata de tine ultima afirmatie?

#49
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016

 Hamdoulillah, on 24 ianuarie 2018 - 14:58, said:

E verificata de tine ultima afirmatie?
Aia din inchisoare nu toti. am scris "popo.nari" dar a corectat forumul.

#50
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 alex14dlk, on 24 ianuarie 2018 - 13:44, said:

Intreabai pe pedofili care intra acolo. Bine inteles daca mai ies.
Pai sunt destui care ies si pe urma comit iarasi aceleasi fapte.

#51
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,666
  • Înscris: 10.10.2011
am fost la Gherla, Baia mare, Margineni, Colibasi, Arad, Bistrita, Aiud, probabil au fost si altele dar nu retin.
La centre de arest am fost la Cluj, Zalau, Oradea, Bistrita, Ramnicu Valcea, si nu mai retin exact restul.
merg aproape saptamanal la arest/penitenciar.
am fost in interes de serviciu, respectiv la clientii mei.
ce anume te intereseaza?adica intrebarea ar trebui sa aiba un folos.

nu e nimic interesant. e o cladire, unde sunt niste protocoale de securitate. cea mai mare parte dintre persoanele private de libertate isi vad de treaba lor, asteapta sa iasa afara.


p.s. margineni mi s-a parut cel mai infect.

Edited by zile_san, 24 January 2018 - 17:23.


#52
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 zile_san, on 24 ianuarie 2018 - 17:21, said:

ce anume te intereseaza?adica intrebarea ar trebui sa aiba un folos.
Cum e treaba cu bataile, violurile, torturile, etc?
Sunt droguri, arme, sunt bande organizate de detinuti ca in alte tari care fac legea in puscarie?
Sunt organizate lupte pe viata si pe moarte intre detinuti?

#53
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Lunar vizitez penitenciarele Jilava, Rahova, Giurgiu, Ploiești si toate centrele de arest preventiv din București,  inclusiv "Beciul Domnesc" din George Georgescu, prin prisma serviciului bineînțeles.

Am fost inclusiv in spatiile de "cazare", sali de mese, vorbitor, spatii educationale, toate difera foarte mult. Cel mai ok mi se pare Rahova, aripa renovata bineînțeles, unde de exemplu stateau câte 6 in camera si baie proprie. Aici nu fac referire la cei separati (foști parlamentari, judecători, polițiști, procurori etc) care nu sunt încarcerați la un loc cu ceilalți, fiind expuși sa zicem.
Bineînțeles sunt si spatii de cazare in care stau foarte multi in condiții precare.
In general sunt respectuoși cu personalul cat si cu alti "vizitatori".

Edited by Dau, 24 January 2018 - 21:53.


#54
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Sunt colegi de forum care lucrează in penitenciare si va pot oferi cele mai pertinente răspunsuri, avand in vedere ca duc greul zi de zi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate