Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Jargon ... cu și despre.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Cum trec Carpații în partea sudică a țării, aud deseori expresia: "Mânca-ți-aș p**..".

Eu, nefiind obișnuit cu astfel de formulări, vreau să vă întreb ce sens ar trebui dat acestei expresii (de cea mai joasă speță) ?

Este clar că "Mânca-mi-ai p***” este o insultă, cu un apel la "mai lasă-mă-n pace!” , dar in acelasi timp, condiționalul "mânca-ți-aș (ție) ..." este considerat un compliment/un alint (din ce am observat în discuții).?! Un fel de "Țucu-te mama!" ? De ex. (exemplu concret, auzit in Bucuresti): Și unde crezi că vom sta <țucu-te mama> ? Posted Image Posted Image Posted Image "

Așadar, am ajuns să includem în minunatul nostru vocabular de stradă elemente de jargon, cu sens pozitiv, dar cu conotații sexuale? Poate (si sigur este) un topic prost (poate cel mai prost creat de mine vreodata Posted Image), dar numai in zona Bucurestiului am auzit expresii (utilizate in mod normal ca insulte), "transformate" in alint.

Ca să nu mai vorbesc de minunatul Coae, care este utilizat mai mult triftong (oae intr-o silaba) - desi nu este. Cu sensul de "Prietene! Amice!"

Edited by Rhesus, 23 January 2018 - 18:45.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Depinde de cercurile prin care te invarti. Eu sunt "sudist" si nu aud asemenea expresii .

#3
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007

View PostRhesus, on 23 ianuarie 2018 - 18:43, said:

Eu, nefiind obișnuit cu astfel de formulări...
Pai nici eu n-am fost obisnuit pana m-am obisnuit.

Sau... cum adica nu esti obisnuit ca nu inteleg? Ce doresti pentru ca sa spui mai exact?

#4
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Nu este o formulare specifică zonei sudice ci specifică ţiganilor. La fel ca "să moară mama" sau "să moară familia mea".

În plus, nu este vorba de jragon, ci de argou.

Edited by neur0, 23 January 2018 - 19:02.


#5
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007

View Postpasilla, on 23 ianuarie 2018 - 18:58, said:

Eu sunt "sudist" si nu aud asemenea expresii .
Eu sunt de mai la nord si n-am auzit niciodata expresia, acum o aud prima data.

#6
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Nu sant rasist,da cu cat te apropii de ECUATOR,cu atat sant mai vocali locuitorii zonelor respective.Am exemple de vreti.Posted Image

#7
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014

View Postpasilla, on 23 ianuarie 2018 - 18:58, said:

Depinde de cercurile prin care te invarti. Eu sunt "sudist" si nu aud asemenea expresii .

Pe strada, in metrou. Tocmai ca nu ma invart prin astfel de cercuri ..

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostRhesus, on 23 ianuarie 2018 - 19:14, said:


Pe strada, in metrou. Tocmai ca nu ma invart prin astfel de cercuri ..
Metrou exista numai in B si Bucurestiul este invadat de cetateni din toata tara. Acesti cetateni au venit cu tot "bagajul" de care dispuneau.

#9
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Passila,se cheama -mimetism. Se amesteca sa nu fie infulecati de bastinasi.

#10
PMmd63

PMmd63

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 08.01.2018

View Postpasilla, on 23 ianuarie 2018 - 19:19, said:

Metrou exista numai in B si Bucurestiul este invadat de cetateni din toata tara. Acesti cetateni au venit cu tot "bagajul" de care dispuneau.
Scuza ieftina a voastra in care ii invinuiti pe ardeleni si moldoveni cand va dispare slapu, auziti manele pe strada, etc.

Pe cand obiceiurile astea ale voastre is venite de prin Orient, cand erati sub talpa bronzatilor de Constantinopol.

Edited by PMmd63, 23 January 2018 - 19:41.


#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostPMmd63, on 23 ianuarie 2018 - 19:39, said:

Scuza ieftina a voastra in care ii invinuiti pe ardeleni si moldoveni cand va dispare slapu, auziti manele pe strada, etc.

Pe cand obiceiurile astea ale voastre is venite de prin Orient, cand erati sub talpa bronzatilor de Constantinopol.
Poti sa faci o plimbare prin vestul sau estul tarii si ai sa vezi ca toti suntem "romani".
Macar in Bucuresti majoritatea nu "pocesc" limba romana.

Edited by pasilla, 23 January 2018 - 19:44.


#12
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007

View PostRhesus, on 23 ianuarie 2018 - 18:43, said:

Cum trec Carpații în partea sudică a țării, aud deseori expresia: "Mânca-ți-aș p**..".
sa presupun ca nu ai auzit in viata ta expresia "nordista" ... 'TU-L-AI DOMNIEEEEE!!
pune un "aproximativ egal" intre ele ... fiecare regiune cu obsesiile ei sexuale .. ;)

#13
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Auzita si prea auzita expresia....

View Postr_murphy, on 23 ianuarie 2018 - 19:49, said:

sa presupun ca nu ai auzit in viata ta expresia "nordista" ... 'TU-L-AI DOMNIEEEEE!!
pune un "aproximativ egal" intre ele ... fiecare regiune cu obsesiile ei sexuale .. Posted Image
Asta cu TU-L-AI da bine ca e neaos romaneasca

#14
un huligan

un huligan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 11.09.2006

View PostPMmd63, on 23 ianuarie 2018 - 19:39, said:

Scuza ieftina a voastra in care ii invinuiti pe ardeleni si moldoveni cand va dispare slapu, auziti manele pe strada, etc.

Pe cand obiceiurile astea ale voastre is venite de prin Orient, cand erati sub talpa bronzatilor de Constantinopol.
Asta-i din seria "mandria de a fi sluga la grof".

#15
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Usor cu harpa pe la Bc.Flamanzi 1907.Remember.  gresit din partea mea:1 million pe putin plecati din Moldova ro..Daca ,DACA,ramaneau exploda mamaliga.

#16
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostRhesus, on 23 ianuarie 2018 - 18:43, said:


Scuza-ma ca te intreb, dar tu te-ai nascut ieri?
Sau care-i faza?

#17
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016

View PostRhesus, on 23 ianuarie 2018 - 18:43, said:

Cum trec Carpații în partea sudică a țării, aud deseori expresia: "Mânca-ți-aș p**..".

Eu, nefiind obișnuit cu astfel de formulări, vreau să vă întreb ce sens ar trebui dat acestei expresii (de cea mai joasă speță) ?

Este clar că "Mânca-mi-ai p***” este o insultă, cu un apel la "mai lasă-mă-n pace!” , dar in acelasi timp, condiționalul "mânca-ți-aș (ție) ..." este considerat un compliment/un alint (din ce am observat în discuții).?! Un fel de "Țucu-te mama!" ? De ex. (exemplu concret, auzit in Bucuresti): Și unde crezi că vom sta <țucu-te mama> ? Posted Image Posted Image Posted Image "

Așadar, am ajuns să includem în minunatul nostru vocabular de stradă elemente de jargon, cu sens pozitiv, dar cu conotații sexuale? Poate (si sigur este) un topic prost (poate cel mai prost creat de mine vreodata Posted Image), dar numai in zona Bucurestiului am auzit expresii (utilizate in mod normal ca insulte), "transformate" in alint.

Ca să nu mai vorbesc de minunatul Coae, care este utilizat mai mult triftong (oae intr-o silaba) - desi nu este. Cu sensul de "Prietene! Amice!"
Acele sunete minunate pe care le-ai ascultat probabil vin de la renumita specie. Romanus cocalarus si rromus Prostus aceste 2 specii difera foarte mult una fata de cealalta deoarece rromus Prostus traieste in grupuri destul de mari care migreaza an de an spre zonele mai bune cu mai multe bogatii si mai putine fermoare la buzunare. Iar cealalta specie Romanus cocalarus este o specie care traieste de obicei in grupuri mici care nu migreaza nicaieri si care de obicei saliveaza dupa femeile rromusului si de acea incearca sa ii imite pe acestia. Fiindca femeile rromusului este impresionata de aceste sunete magnifice si foarte specifice pentru imperechere. Am observat chiar eu in liceu cum se craceau toate rromusurile la frumoasele sunete "stai fei in morti tei" am incercat si eu dar mi-am amintit ca fac partea din specia omului si nu a maimutei.

#18
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006
Subiect interesant, dar din păcate atrage naționaliști și rasiști.

View PostRhesus, on 23 ianuarie 2018 - 18:43, said:

Este clar că "Mânca-mi-ai p***” este o insultă, cu un apel la "mai lasă-mă-n pace!” , dar in acelasi timp, condiționalul "mânca-ți-aș (ție) ..." este considerat un compliment/un alint (din ce am observat în discuții).?!
Nu e condițional, ci optativ. Forma e aceeași, dar condiționalul exprimă o condiție, iar optativul o dorință.

View PostRhesus, on 23 ianuarie 2018 - 18:43, said:

De ex. (exemplu concret, auzit in Bucuresti): Și unde crezi că vom sta <țucu-te mama> ?
A țuca este un regionalism din zona Ardeal + Banat. Nu tot ce auziți în București este vorbire locală.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate