Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Ați vizitat vreodată fabrici și uzine, centrale electrice?

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#55
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Am vizitat Cet Progresul, Metalurgica SA Aiud, cateva hidrocentrale de pe Olt, fabrica Tuborg, o revizie de vagoane si mai sunt care imi scapa.

Anul asta am pe teava tur la fabrica Airbus din Hamburg.

Edited by connectorxp, 24 January 2018 - 16:19.


#56
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Postdjl, on 24 ianuarie 2018 - 15:06, said:

@ argentum : Bucureşti Nord - Reşiţa Sud cu trenul (prima mea călătorie feroviară - cea mai veche amintire a mea, tot cu vagonul de dormit am făcut-o în vara lui 1985, şi pe aceiaşi rută, dar numai că am coborât mai înainte, la Caransebeş şi pe atunci vagoanele erau ataşate la alt tren)
Reşiţa - Anina retur cu un autobuz-autocar "Ikarus" cu motorul pe spate. Idem Reşiţa - Timişoara
Timişora Nord - Bucureşti Nord la vagonul de dormit



Fabrica aia fusese construită pe locul unei fabrici de cărămizi ("Băneasa"). Am trecut pe lângă ea. Cam ce utijale aveau pe acolo?
La "Automatica" ai ajuns vreodată?  Posted Image


eu mergeam cu trenul ca sa "vizitez" fabricile de trenuri. luam trenu din baneasa si coboram la halta carpati. puteam sa iau si tramvaiu 9, da ala venea mai rar ca trenu. apoi traversam sinile, saream gardu pe sub pasarela si intram la revizii la grivita.

#57
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Păi alea nu erau păzite bine de tot?  :w00t:

#58
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
habar n'am cat de pazite erau. la revizie intram pe poarta principala. saream gardu ca sa ajung acolo, ca era gard intre sinile de ploiesti si cele de constanta si imi era lene sa urc pasarela. pe alea de constanta, de erau la 90 de grade, se intra cu viteza mica, ca la curba sinile trosnesc.

#59
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Din fericire revizia încă funcţionează. Dacă ar fi fost uşor de mutat, probabil ar fi dispărut, că imobiliarii sunt fomişti de tot.

#60
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017
Eu am vizitat 12 ani fabricile comuniste si 28 de ani fabricile capitaliste.

#61
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,558
  • Înscris: 15.06.2007
Da!

Cand eram la gradinita, ne-au dus cu autobuzul sa vizitam sectia de forje a unei fabrici din Resita. Recent am trecut p acolo si am observat ca nu mai este nimic acolo. Au ras-o de pe pamant.

Am vizitat o fabrica de motoare PSA din nordul Frantei, misto experienta.

Imi doresc sa vizitez zonele "intime" de la Barajul Vidrarul sau Portile de Fier. Dar nu cred ca e posibil.

#62
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Este foarte greu sa intrii in zona aia de la baraje, o dau inainte cu siguranta nationala, am vazut niste poze din interior si este spectaculos. Eu tot incerc sa ma leg de un unchi pe la Titu, la Renault, dar si la ei este greu de intrat, la uzina am vazut poze si filme, de nu mai am asa mare pofta sa o vad.

#63
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Daca vreti ceva interesant de vazut, intrati intr,un turn de racire de la vreo termocentrala.

#64
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,276
  • Înscris: 27.10.2007

View Posttfmercedez, on 27 ianuarie 2018 - 22:40, said:

Imi doresc sa vizitez zonele "intime" de la Barajul Vidrarul sau Portile de Fier. Dar nu cred ca e posibil.

la portile de fier merita vizitata camera rotorica a unui hidroagregat (zona in care se roteste elicea).  chiar e spectaluoasa.
mai e si un tunel de vizitare, pe fundul barajului, pentru verificat infiltratiile sau ceva de genul acesta (am fost in el pentru ca voiam sa vand becuri/corpuri de iluminat.) dar nu e cine stie ce, comparativ cu  camera rotorica. efectiv ti se ia respiratia.
in poza asta mica, se vede aparatul dorector. eu am fost sub el.

Edited by strongsss, 28 January 2018 - 15:29.


#65
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,558
  • Înscris: 15.06.2007

View Postargentum, on 28 ianuarie 2018 - 07:29, said:

Daca vreti ceva interesant de vazut, intrati intr,un turn de racire de la vreo termocentrala.
Am fost in sala generatoarelor la Isalnita, Turceni. Am urcat pe estacade la statia de desulfurare,  dar nu's mare fan catarari. Un coleg a urcat la Mintia sus pe unul dintre cosuri.  Defapt, stiati ca cosul de fum de la termocentrale nu-i asa de gros? Ce se vede de afara este defapt captuseala cosului, cosul propriu zis fiind alta structura mai subtire in interior.
La CET  Timisoara,  sub cosuri cica ar fi amenajat un bunker destul de mare sa incapa cateva mii de persoane. Eu nu am vazut nici proiectele si nici nu am avut ocazia sa vad.

View Poststrongsss, on 28 ianuarie 2018 - 15:24, said:


la portile de fier merita vizitata camera rotorica a unui hidroagregat (zona in care se roteste elicea).  chiar e spectaluoasa.
mai e si un tunel de vizitare, pe fundul barajului, pentru verificat infiltratiile sau ceva de genul acesta (am fost in el pentru ca voiam sa vand becuri/corpuri de iluminat.) dar nu e cine stie ce, comparativ cu  camera rotorica. efectiv ti se ia respiratia.
in poza asta mica, se vede aparatul dorector. eu am fost sub el.
Un fost coleg a fost acolo si mi-a povestit, pare interesant, de aia imi doream si eu.

Cu ani in urma a fost un scandal in presa din ungaria, pentru ca , cica  s-au gasit intr-un tomberon niste proiecte legate de extinderea metroului din Budapesta. Cand s-a vandut la noi cladirea institutului de proiectari, metri cubi de documentatie de proiecte ar fi ajuns la gunoi.  Si e virba de baraje, termocentrale, inclusiv PF si Cernavoda.

#66
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,276
  • Înscris: 27.10.2007

View Posttfmercedez, on 28 ianuarie 2018 - 18:10, said:

Cand s-a vandut la noi cladirea institutului de proiectari, metri cubi de documentatie de proiecte ar fi ajuns la gunoi.  Si e virba de baraje, termocentrale, inclusiv PF si Cernavoda.
putin probabil . la Portile de Fier proiectant este Institutul de Studii şi Proiectări Hidroenergetice (ISPH) care face bani buni si acum din acele proiecte.
la Cernavoda, proiectantul general al părţii nucleare a centralei a fost firma AECL - Canada, iar cel al părţii clasice ANSALDO – Italia.

ca si experienta  "industriala", mi s-a mai parut interesanta si lansarea unei nave la apa. aici insa n-am avut pile, sa stau aproape, dar a fost interesant.

Edited by strongsss, 28 January 2018 - 20:25.


#67
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,558
  • Înscris: 15.06.2007

View Poststrongsss, on 28 ianuarie 2018 - 20:19, said:

putin probabil . la Portile de Fier proiectant este Institutul de Studii și Proiectări Hidroenergetice (ISPH) care face bani buni si acum din acele proiecte.
la Cernavoda, proiectantul general al părții nucleare a centralei a fost firma AECL - Canada, iar cel al părții clasice ANSALDO – Italia.

ca si experienta  "industriala", mi s-a mai parut interesanta si lansarea unei nave la apa. aici insa n-am avut pile, sa stau aproape, dar a fost interesant.
Pe langa ipsh a mai existat si ispe, care a avut feliile ei prin toate proiectele. Am avut colegi care au proiectat pentru cernavoda, nu neaparat partea nucleara. Cernavoda nu inseamna doar niste reactoare nucleare. Aia e doar sursa de energie. Dupa partea de schimbatoare de caldura ,  principiul e acelasi ca la orice termocentrala, lots of piping.

#68
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
I.S.P.E. s-a privatizat. Când era de stat, te lăsau să te duci la bibloteca lor... acum canci.

#69
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,558
  • Înscris: 15.06.2007

View Postdjl, on 28 ianuarie 2018 - 22:13, said:

I.S.P.E. s-a privatizat. Când era de stat, te lăsau să te duci la bibloteca lor... acum canci.
Wow pe bune? Nu stiam, nu ca n-as fi lucrat vreo 7 ani acolo.  Filiala din Iasi s-a desfintat inca din anii '90.  Cea din Timisoara , prin 2015.

#70
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,568
  • Înscris: 13.06.2004
Da, pe bune. Ştiu clădirea de pe Barbu Văcărescu/Lacul Tei din copilărie. Pe vremuri puteai s-o scurtezi între cele 2 artere prin spatele clădirii. Ulterior au închis accesul. Când am fost prin 2000 şi ceva curier am fost pe acolo şi o doamnă mi-a zis că pot să mă duc la biblotecă. Nu am fost atunci şi după câţiva ani (deja se privtatizase) nu mai puteai dacă nu erai angajat la ei (sau poate lucrai în domeniu)...

Edited by djl, 28 January 2018 - 23:51.


#71
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Post_Dadi_, on 23 ianuarie 2018 - 20:17, said:

Un an in Turbomecanica....operator CNC.....

Si pe mine m-au dus in vizita la Doftana......

Sa ne amintim.

"Privesc din Doftana prin gratii de fier
Departe, în zare, un petic de cer.
E cerul sub care inchisă şi ea
Se mistuie-n chinuri tovaraşa mea.

Puternici şi tineri şi plini de avînt,
Cerut-am noi muncă şi-un loc pe pămînt,
Dar nu ne lăsară ciocoii pe noi
Şi-n lupta cea grea am căzut amîndoi.

Acum stau în fiare bătut şi flămînd,
Ea zace bolnavă abia răsuflînd.
Călăii ne-omoară în ghearele lor,
Să nu ne întoarcem 'napoi la popor.

Azi spargeţi-mi zidul şi lanţul sfărmaţi,
Să zbor ca un şoim peste 'nalţii Carpaţi.
Să strîng înc-o dată tovaraşa mea
Şi iar să m-arunc în lupta cea grea!"

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate