Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Cazare + Rent a car - Calabria

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
sir_ady

sir_ady

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 06.06.2010
Salutare,

Vacanta de vara in acest an o vom petrece in Calabria . Am achizitionat deja biletele de avion de la Wizz pentru luna august.
M-am uitat pe site-urile de specialitate si am observat ca preturile sunt destul de mari comparativ cu Spania , chiar daca conditiile de cazare sunt mai slabe. (Stiu ca preturile sunt  ridicate in high season , dar nu aputem pleca in alta perioada)
Ca zone de interes ar fi Tropea, Capo Vaticano, Pizzo, dar nu am zice pas si altor locatii interesante. (Ceva statiuni de la Marea Ionica?)

De asemenea m-ar interesa firme de rent a car cu care ati colaborat bine . Suntem 2 adulti, deci o sa alegem o masina din clasa A sau B.
Doresc sa pot face asigurare full fara fransiza si de preferat sa nu blocheze $ pe cardul de credit.

Astept sugestii, sfaturi si recomandari.


Merci anticipat

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Despre Calabria nu pot sa-ti spun mare lucru dar despre car rental ar fi cate ceva de spus.
In primul rand conteaza foarte mult de unde anume vrei sa o inchiriezi.
Din aeroport direct sau alt oras din Calabria?
Daca doresti inchiriere din aeroport - despre ce aeroport este vorba?
Daca preferi inchiriere dintr-un oras - ce oras?

#3
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
si eu am zona Calabria pusa pe lista de destinatii din aceasta vara. O cunostinta a fost in Tropea si a zis ca este foarte tare mai ales senzatia sa stai la plaja si in spatele tau ai un munte unde se afla orasul plasat. Din cauza muntelui din spate plaja se umbreste destul de devreme din cate mi-a povestit. In rest superbe pozele vazute si mi-au povestit ca o masina isi face treaba pentru ca altfel o sa te plictisesti acolo.

#4
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 17.03.2009

View Postsir_ady, on 23 ianuarie 2018 - 16:40, said:

Astept sugestii, sfaturi si recomandari.
Ți-am trimis prin mesaj personal un link spre un articol cu - zic eu - informații foarte utile.
Dacă mai ai întrebări sau nelămuriri, întreabă-mă.
Oricum, zona este frumoasă și merită vizitată. Merită ajuns și la Catanzaro, Reggio Calabria, Cosenza.
Nu cred însă că merită să plătești de 3-4 ori mai mult, ca să faci asigurare full și să nu ți se blocheze o sumă pe card.
Oricum însă, îți trebuie card de debit, pe numele șoferului.
În privința firmei de închirieri, nu-ți recomand una anume. Poți închiria direct de pe saitul Wizzair, care folosește serviciile rentalcars.com, cea mai mare firmă de intermediere în domeniu. Avantajul este că la căutare, nu primești oferte doar de la o anumită firmă de închirieri, ci de la mai multe, cu care colaborează ei. Astfel, ai mai multe opțiuni.
O altă remarcă pe care o pot face este aceea de a alege o mașină cât mai mică. Fiind doar doi, puteți alege și un cinque cento. De ce fac această recomandare? pentru că drumurile sunt de multe ori înguste (mai ales în localități), mai ales că în august e plin sezon și e aglomerație; vin mulți, în special italieni, că sunt plaje bune și zona e mai ieftină decât altele.

Edited by stancosty, 23 January 2018 - 19:26.


#5
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Poststancosty, on 23 ianuarie 2018 - 19:25, said:

... îți trebuie card de debit, pe numele șoferului ...

Îţi trebuie card de credit, nu de debit.
Cu cardul de debit rişti să rămâi fără maşină (adică să nu poţi închiria).

Iar dacă se poate plăti asigurare full şi să nu-ţi blocheze garanţia pe card, atunci aşa este preferabil, deoarece suma respectivă se deblochează destul de greu (peste 30 de zile lucrătoare). Şi dacă e vorba de 1000 de euro, atunci poate fi o problemă să fie blocaţi mai bine de o lună, zic eu.


Sănătate şi toate cele bune !

#6
black dragon

black dragon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 29.04.2004
Cu card de debit embosat de la ING nu am avut probleme. Inainte aveam unul pe care scria doar VISA, dar chiar si cu unul nou pe care scrie VISA debit am inchiriat. E drept am avut blocati banii mei, nu a bancii, dar se poate. La ce conditii au bancile pentru PFA-uri in acordarea cardurilor de credit m-am ferit intotdeauna ( mai au putin si te pun sa juri si pe rosu, cer mai multe acte doveditoare si decat ANAF-ul )...bine probabil prefera clienti cu minim pe economie care sa nu restituie banii la timp si sa plateasca dobanzi imense.

De asemeni in zona eu asi face macar o asigurare de furt. La Budget(au preturi bune pentru masini mari gen Sharan / Galaxy cu 7 locuri) suma se blocheaza 10 zile lucratoare, dar depinde si de banca. In principiu in 30 de zile e doar in cazul in care nu ii intereseaza de client si nu fac procedurile de deblocare a banilor pentru ca bancile au obiceiul sa deblocheze banii dupa 30 zile in care nu sunt “luati”.

Edited by black dragon, 24 January 2018 - 00:44.


#7
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 17.03.2009

View PostOvidiuNS, on 23 ianuarie 2018 - 21:53, said:

Îţi trebuie card de credit, nu de debit.
Cu cardul de debit rişti să rămâi fără maşină (adică să nu poţi închiria).

Ai dreptate, am greșit și, din grabă, am scris debit, în loc de credit. Mea culpa!
Cât privește blocarea unei sume pe card, nu văd care e problema, că nu te costă nimic!
Eu am preferat să fac o asigurare full de la firma prin care am făcut închirierea (Ryanair sau Wizzair), care e mult mai ieftină și îți asigură aceleași condiții. Doar că ăia de la care iei mașina îți blochează suma corespunzătoare. În caz de eveniment nedorit, ei îți iau din banii blocați, dar ceilalți te despăgubesc.
Oricum, din fericire nu am fost până acum în astfel de situații ... Posted Image
Am fost anul trecut în Calabria pentru o săptămână, cu Wizzair, am închiriat mașină de la Ryanair (au un link pe pagina oficială spre închiriere mașini) și a fost totul OK.
Pe Ryanair au ofertele cele mai bune. Am închiriat de la ei de mai multe ori, chiar și în Maroc. Dar am închiriat și de la Wizzair, sau direct de la rentalcars.com, fără probleme.

View Postblack dragon, on 24 ianuarie 2018 - 00:38, said:

De asemeni in zona eu asi face macar o asigurare de furt. La Budget(au preturi bune pentru masini mari gen Sharan / Galaxy cu 7 locuri) suma se blocheaza 10 zile lucratoare, dar depinde si de banca. In principiu in 30 de zile e doar in cazul in care nu ii intereseaza de client si nu fac procedurile de deblocare a banilor pentru ca bancile au obiceiul sa deblocheze banii dupa 30 zile in care nu sunt âœluatiâ.
Ce naiba să facă inițiatorul cu o mașină de 7 locuri ( Posted Image ), sunt doar două persoane! Iar prin orășelele din zonă e de preferat o mașină cât mai mică.
La Ryanair, asigurarea standard (cu atât mai mult cea full) include și asiguraarea antifurt!

Edited by stancosty, 24 January 2018 - 11:23.


#8
black dragon

black dragon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 29.04.2004
Ca sa te citez “ce naiba” ai retinut din mesajul anterior? Ideea e ca un card de debit visa embosat cu suficienti bani pe el e suficient.

Si “ce naiba”? De cand Wizz si Ryanair inchiriaza masini? Sunt companii aeriene, nici macar brokeri, au contract cu brokeri de inchirieri.

#9
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
@black_dragon: te rog eu, nu mai spune că e ok cardul de debit. Ai avut noroc şi nu şi-au dat ăia seama că e de debit.

Ai riscat şi ţi-a ieşit, dar ulcioru' nu merge de prea multe ori la apă. Nu e un an de când nişte prieteni au avut treabă în Milano şi nu au putut închiria pentru că aveau card de debit. Şi aveau destui bani pe el, totul era exact ca în cazul expus de tine. Şi totuşi, au rămas fără maşină.

Deci, chiar şi cu card embosat, cu mii de euro pe el, riscul de a nu putea închiria există.
Nevastă-mea are 2 carduri de credit făcute mai demult, prin 2006-2007, cu limită de 3 salarii minime. În prezent limita e sub un singur salariu minim, fiindcă acesta a tot crescut de atunci. Dar sunt carduri de credit, pe care le folosim la închirieri (cazare sau maşină), şi evident că le folosim pe post de card de debit, adică băgăm pe ele suficienţi bani.
Şi nu ne doare capul, nu riscăm să rămânem fără maşină, şi nici nu plătim nicio dobândă, pentru că totdeauna avem mult mai mulţi bani pe ele decât limita aprobată.

Poate în Calabria să fie mai permisivi, cine ştie, dar eu zic că e mai bine să nu rişte nimic.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 24 January 2018 - 13:45.


#10
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Poststancosty, on 24 ianuarie 2018 - 11:14, said:

... Cât privește blocarea unei sume pe card, nu văd care e problema, că nu te costă nimic ...

Prima problemă e dacă nu-i ai pe card când eşti acolo. De exemplu, în 2011 în Sicilia habar n-aveam că va fi nevoie să avem pe card 800-1000 de euro, aşa că aveam cash câteva mii, nu pe card. Şi nu am putut închiria (rezervasem prin Autoeurope).
Iar a doua problemă este că totuşi suma e mare, de ce să mai am cu mine în vacanţă altă mie de euro pentru cheltuieli ? E prea costisitoare vacanţa. Mai bine plătesc din buzunar 50 - 100 de euro în plus şi-mi rămân banii pe card la îndemână. Am nevoie de banii ăia, de ce să mi-i blocheze ?
Ca să nu mai zic că într-o lună de zile se pot întâmpla multe, pentru confortul tău psihic e mai sigur să poţi dispune de banii tăi.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 24 January 2018 - 13:49.


#11
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,013
  • Înscris: 04.03.2014
Cu cartea de credit e cel mai bine, nici o bataie de cap.

Daca in schimb nu aveti carte de credit merge si cu aia de debit la anumite companii, una e AutoEuropa/Sicily by car. Au crescut mult in ultima vreme. Pentru a putea plati cu cartea de debit iti baga obligatoriu asigurarea full(eu oricum o recomand in Calabria) deci nu mai costa 20euro pe zi o masina mica ci un 45.  Iti mai iau si 300 euro de pe cartea de debit care ti-i returneaza in cont dupa cateva zile din ce am auzit multi accepta si cash lasati in agentie ca si depozit.

#12
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 17.03.2009

View Postblack dragon, on 24 ianuarie 2018 - 12:19, said:

Si “ce naiba”? De cand Wizz si Ryanair inchiriaza masini? Sunt companii aeriene, nici macar brokeri, au contract cu brokeri de inchirieri.
Uite aici:
https://car-hire.rya...430#/searchcars
și aici:
https://cars.wizzair...ces&preflang=en
Eu nu am zis nicăieri că Wizzair și Ryanair închiriază ei mașinile lor. Am spus, cred eu, foarte clar pentru cine știe să citească: Poți închiria direct de pe saitul Wizzair, care folosește serviciile rentalcars.com, cea mai mare firmă de intermediere în domeniu.
Dar dacă citești pe diagonală și mai ai și chef de discuții în contradictoriu, poți inventa multe alte motive. Posted Image
Pe de altă parte, mai contează să și vorbești din experiență. Eu am închiriat mașini în Portugalia, Italia, Maroc, Grecia, Cipru și asta de mai multe ori. De cele mai multe ori am închiriat mașini folosind serviciile uneia din cele două companii, Wizzair și Ryanair. Tu de câte ori ai închiriat mașină și prin ce țări?
Și da, OvidiuNS are dreptate. În marea majoritate a situațiilor este nevoie de un card de credit. De regulă nici nu discută dacă nu ai un card de credit pe numele șoferului. În mod special în Europa de vest (asta include și Italia), dar și prin alte părți. Știu pe cineva care a închiriat mașină în Italia, plătind din țară cu un card de debit (asta se poate, că e plată directă) și când a ajuns acolo a rămas cu ochii în soare și cu banii dați, că cei de la închirieri i-au pus sub nas condițiile, unde scria clar că un card de credit pe numele șoferului este strict necesar.

Edited by stancosty, 24 January 2018 - 18:18.


#13
black dragon

black dragon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 29.04.2004

View PostOvidiuNS, on 24 ianuarie 2018 - 13:28, said:

@black_dragon: te rog eu, nu mai spune că e ok cardul de debit. Ai avut noroc şi nu şi-au dat ăia seama că e de debit.

Ai riscat şi ţi-a ieşit, dar ulcioru' nu merge de prea multe ori la apă. Nu e un an de când nişte prieteni au avut treabă ĂŽn Milano şi nu au putut ĂŽnchiria pentru că aveau card de debit. Şi aveau destui bani pe el, totul era exact ca ĂŽn cazul expus de tine. Şi totuşi, au rămas fără maşină.

Ok, ca sa fiu mai corect, citeste TOS-ul. E mentionat clar tipul de card permis. La Budget, Sixt si Europcar am inchiriat fara probleme. Asta in Italia, Germania si Danemarca. La ultima inchiriere in Torino in decembrie am folosit cardul sa se blocheze costul(rezervasem fara sa platesc), garantia si un plin cu cardul. La final am dus masina si ramanand cu ceva euro schimbati la un curs mai bun decat al bancii am vrut sa platesc cash, am platit doar costul masinii si dupa o saptamana banii au fost deblocati(ei spun maxim 10 zile lucratoare). Am inchiriat si doar cu cash de la firme locale in Grecia si in Cipru.

Fiecare face cum crede, eu voi continua sa inchiriez cu card de debit.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate