Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

Nu se platesc comisioane?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
G-kidu

G-kidu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.01.2018
Am inteles ca daca ai incasat peste o anumita suma de bani pe luna, nu mai platesti comisioanele de intretinere a contului? E adevarat? Despre ce suma este vorba?

#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Suma difera de la banca la banca. Trebuie sa iti arunci un ochi peste taxele si comisioanele fiecareia. La ING suma e 700 lei intr-o luna.

#3
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
ING:

Quote

3 Comisionul de administrare cont /retragere numerar (lei) la Bancomat este 0, dacă în cont sunt încasate venituri recurente şi contul este utilizat pentru plăţi sau transferuri, altele decât
transferuri între conturile proprii/debitări rate/debitări comisioane. Venit recurent înseamnă venitul (ex. salariu, pensie, chirie etc.) încasat lunar în cont, cel puțin 3 luni consecutive, în valoare de
minim 700 lei/lună/cont. Nu se consideră venit recurent încasarile provenite din jocuri de noroc. Daca: (a) nu se (mai) încasează (după 2 luni consecutive de neîncasare) venit recurent în cont
sau (B) nu se realizează cel puţin o plată/lună în baza cardului sau un transfer/lună către alte conturi decât conturile proprii/ debitări rate/debitări comisioane, comisionul va avea valoarea din
tabel menționată dupa semnul “/”.


#4
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 15.05.2010
Daca te referi la Raiffeisen Zero Tot, trebuie sa ai incasari in cont de minim 2 mii de lei lunar.

#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
https://www.raiffeis...de-cont-curent/

https://www.ing.ro/p...ri/card-complet

#6
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

View Postpupama, on 23 ianuarie 2018 - 11:10, said:

Daca te referi la Raiffeisen Zero Tot, trebuie sa ai incasari in cont de minim 2 mii de lei lunar.
Sau sa te incadrezi la client premium.

#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostG-kidu, on 23 ianuarie 2018 - 10:57, said:

Am inteles ca daca ai incasat peste o anumita suma de bani pe luna, nu mai platesti comisioanele de intretinere a contului? E adevarat? Despre ce suma este vorba?

Difera de la banca la banca, in general, e o suma cam mare ca sa merite. Mai bine le platesti 3 lei pe luna si ii bagi in p... ma-si.   Parerea mea.

#8
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,196
  • Înscris: 08.12.2006
Oare Kidu...de la ce vine?

#9
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Ori e troll... ori a auzit o stire care am auzit-o si eu, dar nu a fost prea atent.
Intr-adevar, cica exista o lege data nu mai stiu cand si care se va aplica de sambata, cum ca cei ce au venituri sub nu stiu ce suma nu vor mai plati comisioane, in special cele de administrare...
Sa caut...

Am gasit-o dintr-un link de pe Digi24 ce trimite spre un articol de pe www.avocatnet.ro : Lista tuturor comisioanelor bancare ce dispar incepand de sambata

Bun, asta pe langa politica unor banci de a atrage clientii cu salarii mari sa fie la ei.

Edited by Ciubex, 23 January 2018 - 14:52.


#10
Rookie_2

Rookie_2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 12.02.2017
"comisioanele pentru retragerile de numerar pe teritoriul României dintr-un cont de plăți, la ghișeu sau la bancomate, în timpul sau în afara programului de lucru al băncii;"

Ce-mi plac mie legislatorii astia, care simt nevoia sa pune o precizare inutila in legi. Comisioane la ghiseu, in afara programului... mkay.

Deci... cum demonstrez eu ING-ului ca nu am venit, sa scap de comisioanele de administrare? Se aplica si la retragerile de valuta din cont (deci la revedere 0.5%?)

#11
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Am mai scris pe aici: cum de in anglia ai 0 comisioane inclusiv la retrageri de la orice bancomat care il vezi pe strada? Mai sunt cateva prin spitale si aeroporturi unde ai comision dar sunt rare

#12
Rookie_2

Rookie_2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 12.02.2017
Fiindca romanii platesc. Desi avem faima de hoti si lenesi, platim comisioane peste comisioane; asigurari de sanatate doar ca sa stai ore la cozi si sa mai dai si spagi; datoria externa, unic in lume, platita integral in 1989; datoriile altor state catre noi, anulate (Irak si Egipt si care or mai fi fost) prin 1990-1991; platim preturile de supermarket din Germania, pe marfa turceasca. Si platim dobanzi aberante imprumuturilor externe (atingem 100 de miliarde de Euro curand) in timp ce populatiei i se acorda 0.1% la valuta

#13
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Si care ar fi optiunea?
Am card la Natwest UK unde am platit 0 lire pana acuma si Transilvania in ro unde platesc inclusiv 5 lei la incasare op.
Ce alternative am in ro? Mie transilvania mi se pare cea mai ieftina

#14
ddd333

ddd333

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 09.01.2018

View Postcatalin11catalin, on 23 ianuarie 2018 - 18:17, said:

Am mai scris pe aici: cum de in anglia ai 0 comisioane inclusiv la retrageri de la orice bancomat care il vezi pe strada?
Un posibil motiv ar fi faptul ca englezul face o gramada de tranzactii cu cardul la comercianti si foarte rar scoate cash din bancomat.
Pe de alta parte, in Romania, in ziua de salariu se face ditamai coada la bancomat.

In primul caz banca ce a emis cardul va castiga din comisioanele aplicate comerciantilor, deci isi permite sa ofere retrageri gratuite stiind ca foarte putini le vor utiliza.

#15
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008

View Postcatalin11catalin, on 23 ianuarie 2018 - 18:38, said:

Si care ar fi optiunea?
Am card la Natwest UK unde am platit 0 lire pana acuma si Transilvania in ro unde platesc inclusiv 5 lei la incasare op.
Ce alternative am in ro? Mie transilvania mi se pare cea mai ieftina
Cu 5 lei/încasare ți s-a părut cea mai ieftină? Sunt vro 20 de bănci comerciale și câteva sucursale de bănci străine (gen ING). Cred că găsești una mai ieftină ca Transilvania dacă știi ce vrei și cauți un pic.

#16
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Da un exemplu. Ce e mai bun decat transilvania?fara incasari recurente, plati pe internet obligatii si alte stelute.

Nu m intelege gresit, folosesc aproape zilnici cardul, dar nu imi plac stelutele scrise cu litere mici...

#17
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Libra nu are alte stelute.

#18
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Am deja cont plus card la libra dar internetbankingul lor e la nivel de windows 95...

In plus am fost nevoit sa fac 3 drumuri fizice la singura lor sucursala din iasi (care nu e chiar cel mai mic oras din ro...)
Personal nu as avea curaj sa tin mai mult decat cateva milioane vechi la ei

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate