Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Telefoanele Samsung si problemele lor, mai mult sau mai putin reale!

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007
Din gama Samsung, am avut un S5. Ca telefon a fost ok, ecranul super amoled facea toti banii la acea vreme. Singurul minus pe parte de functionare a fost bateria care tinea foarte putin. Cu luminozitatea data la 65-75%, in navigare pe net(browser in general), as fi putut sa-l incarc si de 3 ori/zi.
In ceea ce priveste calitatea fizica...aici imi pare rau sa zic dar era execrabil. In conditiile in care l-am tinut doar in husa si nu l-am abuzat in vreun fel, marginile cromate s-au cojit de parca era un junghi de telefon.
Despre celellate telefonane marca Samsung , nu vreau sa spun nimic pentru ca nu am avut si nici nu cred ca voi avea curand.
O remarca personala doar: nu-mi place ideea de a avea sticla si pe spate, deci S8 exclus sa-mi cumpar vreodata. Nu ca altii nu ar face la fel. Vad ca mai nou asta e tendinta la multi producatori de top.
Momentan am un Mate 9 de care sunt foarte multumit(aici e doar chestie de gusturi).

#20
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013
Am avut diverse telefoane samsung (in general iau varful de gama la fidelizare) si am fost foarte multumit de ele. O singura problema observata: softul.
Indiferent cat de nou si de premium este telefonul, din momentul in care incepi sa faci update de soft merge din ce in ce mai prost, incep problemele (gen la android 5... din senin daca eram sunat zicea ca am telefonul inchis chiar daca aveam semnal, trebuia restart, s-a rezolvat la urmatorul update, apoi lagul din ce in ce mai mare dupa fiecare update, la 6... au inceput alte probleme gen blocaj din senin al telefonului etc.). Plus muuult bloatware inutil pe care nu poti sa il scoti. Evident, poti pune un alt Android dar nu merita sa imi bat capul cu prostii din astea de hipsteri, e mai simplu sa il schimb cand chiar merge prea prost. Totusi...

Edited by jm2010, 23 January 2018 - 11:57.


#21
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
In legatura cu burn-in ul..... tine de fiecare proprietar in parte.

#22
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
Si de calitatea panoului. Pe Pixel 2 XL (telefon LG, cu panou P-OLED de la LG) a aparut la cateva saptamani de utilizare.

#23
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017

View Postdan1980_25, on 23 ianuarie 2018 - 11:40, said:

nu-mi place ideea de a avea sticla si pe spate, deci S8 exclus sa-mi cumpar vreodata.
Si  iPhone X, iPhone 8/8+, Mate 10/10 Pro au sticla pe spate...
Ce fobie ciudata ai.. Posted Image

Edited by sSorsy, 23 January 2018 - 12:53.


#24
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012

View PostHider141, on 23 ianuarie 2018 - 11:35, said:

Stiu ca nu tine de cartela.
Tablita din care e facut tray-ul e subtire, cu timpul slabeste si nu mai tine cartela lipita de contactele placii de baza.
Nu cred ca intelegi.
Nu are nici o treaba cu sistemul de prindere al cartelei in telefon.
Placa de baza din cand in cand dadea rateuri si nu mai "vedea" cartela, chiar daca o lipeai cu Poxipol.

#25
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007

View PostsSorsy, on 23 ianuarie 2018 - 12:52, said:

Si  iPhone X, iPhone 8/8+, Mate 10/10 Pro au sticla pe spate...
Ce fobie ciudata ai.. Posted Image
nu e nici o fobie. Nu-mi plac. Nu-mi place nici forma de telecomanda pe care au adoptat-o.

#26
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,489
  • Înscris: 30.06.2011

View Postjm2010, on 23 ianuarie 2018 - 11:56, said:

Am avut diverse telefoane samsung (in general iau varful de gama la fidelizare) si am fost foarte multumit de ele. O singura problema observata: softul.
Indiferent cat de nou si de premium este telefonul, din momentul in care incepi sa faci update de soft merge din ce in ce mai prost, incep problemele (gen la android 5... din senin daca eram sunat zicea ca am telefonul inchis chiar daca aveam semnal, trebuia restart, s-a rezolvat la urmatorul update, apoi lagul din ce in ce mai mare dupa fiecare update, la 6... au inceput alte probleme gen blocaj din senin al telefonului etc.)
. Plus muuult bloatware inutil pe care nu poti sa il scoti. Evident, poti pune un alt Android dar nu merita sa imi bat capul cu prostii din astea de hipsteri, e mai simplu sa il schimb cand chiar merge prea prost. Totusi...
exact pentru aceste probleme s-a deschis topic-ul.

#27
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Dupa cum plang posesorii de alte marci de telefoane mobile despre cat de prost este Samsung, ma asteptam ca in 2 zile sa avem deja 100 de pagini de plangeri la adresa produselor Samsung.
Din ceea ce s-a scris pana acum am constatat ca multi, printre care si eu intr-o oarecare masura, suntem nemultumiti sau avem consideratii negative la anumite aspecte la telefoane Samsung din generatii mai vechi.
Ce pot sa va spun este ca in prezent folosesc si Samsung si Apple si calitatea telefoanelor Samsung a crescut foarte mult. Alaturi de Apple le consider de departe cele mai bune produse de pe piata ca fabricatie, materiale folosite, tehnologii inglobate si chiar si software.
Nu este nimic perfect pe lumea asta dar nici balaurul nu este asa de mare cum il prezinta unii.

Cei care aveti lag la telefon. Vedeti ca nu este normal. Ceva nu este in regula cu acel telefon. Am mai spus-o, de la S4 incoace, este de neconceput ca telefonul sa aiba lag. Cu siguranta prezenta lagului este determinat de un proces, de ceva din telefon. Nu are lag pentru ca pur si simplu asa functioneaza ele ci pentru ca este o problema acolo, la acel telefon.

#28
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006
Asta in conditiile in care sunt cele mai vandute telefoane din lume.
Fiind asa de multe e normal sa fie si multi posesori care nu se pricep si le ametesc softul.
In acelasi timp, Samsung e marca de telefoane cu cei mai multi posesori multumiti si asta conteaza.

Edited by Kroghy, 24 January 2018 - 09:57.


#29
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Ai vreun link pentru ultima afirmatie?

#30
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006
Pai e o simpla problema de matematica. Samsung are cea mai mare cota de piata si vinde cele mai multe telefoane. Numarul celor care se plang de telefoanele Samsung e mic, mult sub cota de piata. Asta inseamna ca restul, cei care sunt multumiti, sunt mult mai multi decat clientii altor marci de telefoane. In final asta duce la cresterea constanta a vanzarilor.
Toate astea in conditiile in care multi se plang ca telefoanele Samsung sunt scumpe. Vanzari mari si produse scumpe inseamna cailitate superioara.

Edited by Kroghy, 24 January 2018 - 10:06.


#31
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Nu toti stiu/inteleg, matematica si logica ori au putere de deductie. Ai sa vezi.

#32
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,979
  • Înscris: 14.03.2013

View Postserginho74, on 24 ianuarie 2018 - 08:52, said:

Dupa cum plang posesorii de alte marci de telefoane mobile despre cat de prost este Samsung, ma asteptam ca in 2 zile sa avem deja 100 de pagini de plangeri la adresa produselor Samsung.
Din ceea ce s-a scris pana acum am constatat ca multi, printre care si eu intr-o oarecare masura, suntem nemultumiti sau avem consideratii negative la anumite aspecte la telefoane Samsung din generatii mai vechi.
Ce pot sa va spun este ca in prezent folosesc si Samsung si Apple si calitatea telefoanelor Samsung a crescut foarte mult. Alaturi de Apple le consider de departe cele mai bune produse de pe piata ca fabricatie, materiale folosite, tehnologii inglobate si chiar si software.
Nu este nimic perfect pe lumea asta dar nici balaurul nu este asa de mare cum il prezinta unii.

Cei care aveti lag la telefon. Vedeti ca nu este normal. Ceva nu este in regula cu acel telefon. Am mai spus-o, de la S4 incoace, este de neconceput ca telefonul sa aiba lag. Cu siguranta prezenta lagului este determinat de un proces, de ceva din telefon. Nu are lag pentru ca pur si simplu asa functioneaza ele ci pentru ca este o problema acolo, la acel telefon.
Da, problema este versiunile de Android aruncate pe piata si netestate cum trebuie. Trust me, chiar am experienta necesara daca este nevoie sa vad de ce merge cu lag un telefon. In plus, eu nu sunt genul care sa instaleze apicatii aiurea, doar cele strict necesare (e.g. skype, webex, mail etc.), nimic fara utilitate on daily basis. Ca idee, am facut si wipe la tot si clean, tot apar probleme dupa ce incepi cu update-urile. Din pacate, ca si posesor si de iPhone, cu toate ca aici nu este lag niciodata sunt alte probleme din aceleasi motive (disperarea de a arunca cat mai repede pe piata o noua versiune de OS si se lasa userii sa fie cobaii care testeaza problemele).

View PostKroghy, on 24 ianuarie 2018 - 10:05, said:

Pai e o simpla problema de matematica. Samsung are cea mai mare cota de piata si vinde cele mai multe telefoane. Numarul celor care se plang de telefoanele Samsung e mic, mult sub cota de piata. Asta inseamna ca restul, cei care sunt multumiti, sunt mult mai multi decat clientii altor marci de telefoane. In final asta duce la cresterea constanta a vanzarilor.
Toate astea in conditiile in care multi se plang ca telefoanele Samsung sunt scumpe. Vanzari mari si produse scumpe inseamna cailitate superioara.
Scuze, dar nu pot decat atat la asa naivitate Posted Image))))))))
Faptul ca vand nu exclude faptul ca sunt probleme la ele. Esti dezorientat.

Edited by jm2010, 24 January 2018 - 13:08.


#33
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
jm2010, am facut update la toate telefoanele Samsung pe care le-am avut. Nu au fost probleme niciodata. Nu stiu (vorba vine dar nu am facut niciodata) ce este aia wipe sau clean.
Singurul moment cand telefonul sacadeaza in functionare este atunci cand isi face update pentru sistemul de operare. In rest mi-au mers impecabil. Nu neg ca nu sunt si probleme.
Mai des m-am lovit de probleme la iPhone decat la Samsung.

#34
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006
Cele mai multe mesaje din aceasta discutie sunt ale mele si ale lui serginho74 si amandoi suntem multumiti de telefoane. Cei cu probleme se pare ca sunt foarte putini desi Samsung vinde cele mai multe telefoane.

#35
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Kroghy, imi aduci aminte de perioada comunista cand se spunea ca sunt indeplinite obiectivele, ca totul merge bine, etc.
Toata lumea stie ca telefoanele samsung se strica in draci, tu spui ca sunt foarte putine telefoane cu probleme.
Esti fanatic. Esti obsedat.
Si mie imi plac telefoanele samsung, dar sunt capabil sa recunosc ca multe se defecteaza foarte usor sau au probleme de soft.

Edited by Paranoir, 24 January 2018 - 15:48.


#36
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006
Asta cu toata lumea stie nu e un argument. La fel de bine pot sa spun ca toata lumea stie ca sunt cele mai bune. Eu am avut zeci de telefoane si toate au mers perfect chiar si cu zeci de cazaturi. Telefonul fetei si a sotiei cade o data la doua zile si rezista fara nici o problema. Ieri am fost la un gratar si toata lumea avea ori Apple ori Samsung. La servici la fel, si toata lumea e multumita.

Edited by Kroghy, 24 January 2018 - 15:51.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate