Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Viața simplă, un concept demodat ?

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#1
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
https://en.wikipedia...i/Simple_living
asadar:
la ce nivel de cultura trebuie sa ajunga o persoana sa adopte acest stil de viata ?
cat de antisociala trebuie sa fie acea persoana?
este determinata de varsta ?
cam multe intrebari, nu ?

#2
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Aia e viaţă prea simplă. Adică lipsită de confort. Da, sunt unii care nu vor confort. Însă majoritatea oamenilor îşi doresc confort.
Problema nu este însă confortul, cu excepţia cazurilor în care îi afectează pe ceialalţi, adică chestii gen:
- aş putea să merg cu transportul în comun, dar prefer să blochez şi mai mult circulaţia
- mi se rupe de cum parchez;
- de ce să arunc gunoiul unde trebuie, când mă pot descotorosi de el unde vreau; ţine şi de educţie, dar şi de confort ("de ce să depun mai mult efort, mă doare undeva!").
Probleme mai grave sunt cele de generate de stilul de viaţă care tinde să devină din ce în ce mai opulent. Mass media, marketing. Bine, stitul ăsta opulent prinde în general la naţile mai sărace şi mai ineducate, dar nu cred că ăia mai civilizaţi sunt mai imuni, e posibil să difere modalitatea de opulenţă sau de afişare a ei (la ei să nu fie aşa de agresivă lăudăroşenia).

#3
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

Quote

Some cite socio-political goals aligned with the environmentalist, anti-consumerist or anti-war movements, including conservation, degrowth, social justice, and tax resistance.

Holly shit, nu e un singur concept in lista aia care sa nu-mi displaca pana la ura profunda. Poate "environmentalist" si "conservation", daca sunt facute inteligent, nu isteric.
In general suna a hippioti si nimic cu hippioti nu e bun.

#4
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

View Postdjl, on 23 ianuarie 2018 - 01:52, said:

Aia e viaţă prea simplă. Adică lipsită de confort. Da, sunt unii care nu vor confort. Însă majoritatea oamenilor îşi doresc confort...
merci ptr raspuns ! ...
deci unu' din argumente contra ar fi "confortul" ! ...
desi nu trebuie sa-ti aduc aminte ca in viata TOTUL SE PLATESTE ! ... chiar si confortul !
uneori cu viata ! ... Posted Image

View Postshefu_de_combinat, on 23 ianuarie 2018 - 01:56, said:

Holly shit, nu e un singur concept in lista aia care sa nu-mi displaca pana la ura profunda. Poate "environmentalist" si "conservation", daca sunt facute inteligent, nu isteric.
In general suna a hippioti si nimic cu hippioti nu e bun.
ai cunoscut personal vreun "hipiot" ?

Edited by realduc, 23 January 2018 - 01:59.


#5
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Se plăteşte, dar nu-mi convine să mă încălzesc la sobă cu lemne sau să mă spăl la lighean. Nici culmea luxului, dar nici ca în Evul Mediu Vestic (ha, Turcii aveau băi publice!).

#6
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

View Postdjl, on 23 ianuarie 2018 - 02:00, said:

Se plăteşte, dar nu-mi convine să mă încălzesc la sobă cu lemne sau să mă spăl la lighean. Nici culmea luxului, dar nici ca în Evul Mediu Vestic (ha, Turcii aveau băi publice!).
din cauza ca nu, ca medie, IQ-ul celorlalte popoare ! ... romani, spre exemplu' ! ... Posted Image
niste "salbatici" care au stapanit jumate lumea fo' 1000 de ani ! ... Posted Image

Edited by realduc, 23 January 2018 - 02:03.


#7
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View Postrealduc, on 23 ianuarie 2018 - 01:58, said:

ai cunoscut personal vreun "hipiot" ?

Yep. Hipioti, raw-vegani, ecologisti si alte specii.
Ah si d-aia cu degrowth. Moartea.
Sa facem asa, sa fie natural, mic, meschin, sa ne intoarcem la...
yeah no thx
Sa fie complexitate. Megalopolisuri. Arcologii. Colonii spatiale. Tehnologie. Crestere si progres. N-avem la ce sa ne intoarcem mai bun.

Edited by shefu_de_combinat, 23 January 2018 - 02:04.


#8
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

View Postshefu_de_combinat, on 23 ianuarie 2018 - 02:02, said:

Yep. Hipioti, raw-vegani, ecologisti si alte specii...
adica, niste ... specii "anormale" ?
stabilite dupa standardele "normalitatii tale " !

Edited by realduc, 23 January 2018 - 02:38.


#9
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postrealduc, on 23 ianuarie 2018 - 02:29, said:

adica, niste ... specii "anormale" ?
stabilite dupa standardele "normalitatii tale " !
Incearca sa inoti impotriva curentului , si ai sa vezi ce placut este ...

#10
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

View Postrealduc, on 23 ianuarie 2018 - 01:58, said:

ai cunoscut personal vreun "hipiot" ?
aham
toti erau niste ipocriti

#11
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Suntem 7,5 miliarde. Daca fiecare ar trai precum clasa medie in cat timp s-ar alege praful de planeta asta ?

Problema este ca noi am fortat lucrurile si efectele se vad. La fel cum o planta creste in mod natural, la fel si nivelul de trai era normal sa fie lasat sa creasca in mod natural. In schimb, noi am fortat lucrurile, am defrisat masiv paduri, am dat tehnologie tarilor sarace (pt profitul nostru), rezultatul a fost ca si ei au acces la medicina, vor sa traiasca mai bine si se inmultesc exponential.
Daca lucrurile erau lasate sa evolueze natural, nu eram 7,5 miliarde, nu erau plin de toate natiile planetei in tarile dezvoltate.

Edited by PlatonX, 23 January 2018 - 08:22.


#12
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

View Postdjl, on 23 ianuarie 2018 - 01:52, said:

Aia e viață prea simplă. Adică lipsită de confort. Da, sunt unii care nu vor confort. Însă majoritatea oamenilor Ăźși doresc confort.
Problema nu este Ăźnsă confortul, cu excepția cazurilor Ăźn care Ăźi afectează pe ceialalți, adică chestii gen:
- aș putea să merg cu transportul Ăźn comun, dar prefer să blochez și mai mult circulația
- mi se rupe de cum parchez;
- de ce să arunc gunoiul unde trebuie, cĂąnd mă pot descotorosi de el unde vreau; ține și de educție, dar și de confort ("de ce să depun mai mult efort, mă doare undeva!").
Probleme mai grave sunt cele de generate de stilul de viață care tinde să devină din ce Ăźn ce mai opulent. Mass media, marketing. Bine, stitul ăsta opulent prinde Ăźn general la națile mai sărace și mai ineducate, dar nu cred că ăia mai civilizați sunt mai imuni, e posibil să difere modalitatea de opulență sau de afișare a ei (la ei să nu fie așa de agresivă lăudăroșenia).

Nu stiu ce confort e ala cand ai zeci sau chiar sute de mii de euro credit la banca, si traci ca nebunul la munca sa indeplinesti dead line-ul

#13
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,871
  • Înscris: 14.08.2007
Conceptul nu e demodat, doar ca la fel ca orice alta abordare extremista, are problemele ei ... la cum a crescut populatia planetei si consumul in anii recenti, ar fi bine ca unii sa o ia mai usor ... E evident ca e nevoie de o abordare mai rationala a consumului, a gestionarii resurselor naturale, etc.

Edited by utopium, 23 January 2018 - 08:28.


#14
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,510
  • Înscris: 30.10.2003

View Postrealduc, on 23 ianuarie 2018 - 01:36, said:

la ce nivel de cultura trebuie sa ajunga o persoana sa adopte acest stil de viata ?
Trebuie sa fii diliu la cap.
Nu neaparat in sensul rau si nu trebuie sa fii antisocial. Mi-as dori sa fiu asa, sa am 1 hobby, de prefereat cititul si sa ies sa socializez, la o bere. Dar nuuuu, trebuie sa ma joc, cumpara monitare, calculatoare, televizoare, mergi la munte cumpara tot felul de echipamente, da bani pe electrocasnice ca ti-e lene sa speli vasele, sa incalzesti apa etc.

Muzica? Casti cu fir, fara fir, smartphone, 20 de mii de incarcatoare si 40 de mii de cabluri USB.
Curatenie? 7 feluri de servetele umede, pentru podea, pentru mobila, pentru faianta, pentru WC, detergent de vase, detergent de haine, cococlino, servetele parfumate pentru masina de uscat ...
Toaleta? Sampon pentur par de sus, sampon pentru par de jos, gel de dus cu aroma de capsuni, metale grele, dimineata insorita si seara romantica, spuma de ras, aparat de taiat parul din nas si urechi, aparat de tuns parul de sus si de jos s.a.m.d.

Imbracaminte incerc sa cumpar cat mai putin.

Edited by Bursul, 23 January 2018 - 09:06.


#15
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postrealduc, on 23 ianuarie 2018 - 02:29, said:

adica, niste ... specii "anormale" ?
stabilite dupa standardele "normalitatii tale " !
Normalitatea e naturala, nu fortata si NU are nevoie de propaganda.

#16
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Cred ca viata simpla asta se traduce in minimalist way of life.

De cativa ani am adoptat un mod minimalist, minimalist ca imbracaminte, minimalist ca gadgeturi si ca electrocasnice.
Adica nu am robot de bucatarie, nu am cuptor cu microunde, am la bucatarie strictul necesar.
Folosesc transportul public si aici se face o economie destul de mare la bani si timpul tot ala este.
Ma orientez spre lucruri de calitate care nu se strica prea repede, ma orientez spre haine de calitate care nu se demodeaza ca anul viitor sa trebuiasca sa schimb iara toate haine ca "a trecut moda".

Minmalist, consum mai putin, incerc sa mananc mai sanatos si nu cumpar asa de multe lucruri inutile.
Chiar am buget de 1200 de lei, buget de gadgeturi pentru 2018, asta sa nu cheltuiesc aiurea sume aberante. Am un telefon care vreau si sper ca o sa ma tina 1 an, am un laptop care vreau si sper sa ma tina un an.
Vreau un android box sa pot naivga pe televizor cu un consum mai mic de electricitate.

Minimalist, strictul necesar, bani in cont.

#17
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007

View Postshefu_de_combinat, on 23 ianuarie 2018 - 01:56, said:

In general suna a hippioti si nimic cu hippioti nu e bun.
Hai măi! Nici muzica?

#18
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Normalitatea alora (raw vegani si restul) e o normalitate fortata, plina de constrangeri si de frustrari care are nevoie de propaganda constanta si de adepti cat mai multi iar "posesorii" acelei normalitati (auto)impuse au nevoie de confirmare continua ca acea normalitate este una valida.
Cum ziceam, normalitatea nu are nevoie de astfel de lucruri.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate