Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Blocare router de la distanta.

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
prison

prison

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,629
  • Înscris: 06.10.2009
Se poate bloca accesu de la distanta pe un router TP LINK TL-WR740N,adica sa-i pun sau sa-i scot parola de cate ori doresc ?
Multumesc.

#2
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
Da, poti sa parolezi si apoi sa anulezi parola de cate ori vrei, dar nu vad la ce te ajuta.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,136
  • Înscris: 22.05.2003
Daca  nu esti acasa, trebuie sa ii dai acces pt Web management si sa stii IP-ul. Daca ai RDS ii faci DNS Dinamic din interfata DigiCare de genul XXX.go.ro

#4
prison

prison

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,629
  • Înscris: 06.10.2009

 fqx, on 22 ianuarie 2018 - 19:57, said:

Da, poti sa parolezi si apoi sa anulezi parola de cate ori vrei, dar nu vad la ce te ajuta.
Vreau sa mai opresc accesul copilului noaptea la internet cand sunt la munca.

 Adm, on 22 ianuarie 2018 - 19:59, said:

Daca  nu esti acasa, trebuie sa ii dai acces pt Web management si sa stii IP-ul. Daca ai RDS ii faci DNS Dinamic din interfata DigiCare de genul XXX.go.ro
Cateva indicatii mai exacte se poate ?

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,136
  • Înscris: 22.05.2003
Eu noaptea esti acasa sau nu? Sa stim in ce ne bagam.

#6
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Vezi ca ai posibilitatea sa dai acces la  internet dupa IP sau MAC-ul placii de retea intre anumite ore, din router.

#7
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 baribalu, on 22 ianuarie 2018 - 20:05, said:

Vezi ca ai posibilitatea sa dai acces la  internet dupa IP sau MAC-ul placii de retea intre anumite ore, din router.
Vad ca are si Control Parental poate sa foloseasca si asa ceva.
Initiator poti folosi si "Management la Distanţă" , intri in router cand vrei si faci ce setari vrei si de la distanta .
Ai o gramada de metode! dar cel mai bine faci ce a zis baribalu sau folosesti Control Parental.

Edited by stlk, 22 January 2018 - 20:35.


#8
bogdan109

bogdan109

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,336
  • Înscris: 21.02.2007
Eu pe al meu folosesc Gargoyle, un firmware custom. Am setari destul de multe iar cea mai importanta , am blocat, pri open dns family, accesul la pagini cu continut explicit. Se poate si ce vrei tu sa faci si chiar poti opri WIFI-ul in anumite perioade.

#9
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
Setezi accesul cu intervale orare din parental control si pui parola la contul de admin.

#10
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
Intri in setarile routerului si activezi remote access.
Dupa asta vorbesti cu seful tau de la munca sa nu-ti mai permita nici tie accesul la internet atata timp cat esti la munca. Asa ar fi corect, odata ce limitezi fara nicio jena pe altul si tu e normal sa fii limitat la randul tau. Si in caz ca e nevoie sa-i opresti accesul si la televizor sau radio le pitesti cablurile de alimentare.

Edited by Petrecristi, 22 January 2018 - 20:38.


#11
bogdan109

bogdan109

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,336
  • Înscris: 21.02.2007
Da, sunt de acord cu tine si stiu ce vrei sa spui, insa si eu am aceasta problema dar am gasit o alta solutie. Instaland acel firmware custom, imi da posibilitatea sa am un log al paginilor accesate direct pe router. Nu inteleg de ce nu ofera producatorii aceste optiuni si in firmware-ul lor? Nu ii tai accesul ci vreau sa vad ce urmareste ;) !

#12
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009

 bogdan109, on 22 ianuarie 2018 - 20:58, said:

Da, sunt de acord cu tine si stiu ce vrei sa spui, insa si eu am aceasta problema dar am gasit o alta solutie. Instaland acel firmware custom, imi da posibilitatea sa am un log al paginilor accesate direct pe router. Nu inteleg de ce nu ofera producatorii aceste optiuni si in firmware-ul lor? Nu ii tai accesul ci vreau sa vad ce urmareste ;) !
pentru ca un log consuma multe resurse si destul de mult timp sa scrie si sa retina acele date si multi producatori recomanda dezactivarea logurilor in caz ca nu ai nevoie de ele

Edited by Petrecristi, 22 January 2018 - 21:33.


#13
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Oare cat de greu o fi sa dea pustiul un hard rest la router si sa-l reconfigureze, daca are si backup o face in 5 secunde.
Sau varianta 2: Scoate cablul din Wan si il baga in LAN sau direct in PC,isi face acolo autentificarea pppoe si ura.
In alta ordine de idei chiar daca ai reusi sa-i tai internetul pustiul daca e pus pe rele poate gasi o gramada de alternative sa-si petreacă timpul sau sa intre in contact cu adultcontent.
Totul tine de educatie si firea fiecaruia.
E ca si cu sotia.De ce o privezi mai mult de libertate si te porti mai aspru cu ea mai de-al naibii se tavaleste cu altul.



#14
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018
Ce model de router ai ? Am vazut acum TL-WR740N

Ai cautat in manual/optiuni Parental Control ? 4.10 Parental Control, pagina 54
Ai cautat in manual/optiuni Remote access / Remote Management ? 4.9.4 Remote Management, pagina 53
Plus 4.11 Access Control, paginile 56-66
http://static.tp-lin...R740N_V5_UG.pdf

Cablul de net este suficient de scurt sa NU ajunga la calculator ?
Adica neah, il scoate din router, il baga in calculator si aia e, merge si fara router Posted Image
Daca esti pe RDS (adica ai user si parola), schimba parola.
Presupun ca ai schimbat deja parola de administrare router.

Edited by mybrandnewmail59, 23 January 2018 - 09:20.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate