Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Codare telefon în rețea (?)

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 06.03.2011
Salutări!

Vă spun din start că sunt necunoscător și m-ar ajuta opinia voastră.
Am cartelă reîncărcabilă de 14 ani și nu m-am confruntat niciodată cu următoarea situație:

Un amic are abonament la Vodafone, cu telefon de la ei, tot ce trebuie.
Stupid question: dacă pune cartela respectivă în alt telefon, trebuie ca acel nou telefon să fie codat sau ceva de genul ăsta?
Nu-mi prea face sens.

Adică telefonul oferit de ei, înțeleg să nu funcționeze în altă rețea, să fie "codat", dar cartela ar trebui să meargă în alt dispozitiv, nu? :|

Mulțumesc!

#2
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Daca respectivul dispozitiv in care urmeaza sa bage cartela nu este codat in vreo retea, alta decat cea in care se afla cartela lui, va merge fara probleme.

Practic, daca respectiva cartela e de Vodafone, merge bagata in orice telefon care este liber de retea sau care este codat in Vodafone. Daca telefonul nou e codat in Orange, Telekon, Digi, nu va merge.

Edited by Ann0nyym0us, 22 January 2018 - 18:30.


#3
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 06.03.2011
Așa mă gândeam și eu.
Mulțumesc frumos!

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postvlad29marko, on 22 ianuarie 2018 - 18:21, said:

Adică telefonul oferit de ei, înțeleg să nu funcționeze în altă rețea, să fie "codat", dar cartela ar trebui să meargă în alt dispozitiv, nu? Posted Image

Cartela merge in alt telefon daca acel telefon nu e codat sa functioneze in alta retea decat cartela (vezi telefoanele oferite la abonament). In acest caz, daca telefonul respectiv e liber de contract si garantia a expirat, se decodeaza telefonul codat pe baza de IMEI, contra 5 E pe un site din Singapore.

#5
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 14.11.2004
Blocarea de retea permite orice cartela al acelui operator sa functioneze, indiferent ca este abonament sau pre-pay, doar cartele de la alt operator nu functioneaza.
Atentie, un telefon Vodafone Austria nu va functiona in Vodafone Romania, sunt retele diferite cu coduri diferite, trebuie musai sa fie codat pe aceeasi retea cu cartela.

#6
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016

View Postrosix, on 22 ianuarie 2018 - 19:12, said:


Cartela merge in alt telefon daca acel telefon nu e codat sa functioneze in alta retea decat cartela (vezi telefoanele oferite la abonament). In acest caz, daca telefonul respectiv e liber de contract si garantia a expirat, se decodeaza telefonul codat pe baza de IMEI, contra 5 E pe un site din Singapore.

Despre ce site este vorba?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate