Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 

Corsair Hydro Series H60 se mai poate repara?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Spike250

Spike250

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 30.03.2017
Am gasit un Corsair Hydro Series H60 defect, probabil pompa, la 50 lei.
Se poate cumpara pompa din china?
Sau cum m-am gandi eu sa desfac motorul pompei si sa il inlocuiesc cu altu si firele sa fie pe direct daca circuitul acela nu mai merge.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5J8BKcqVNZI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asta este clipul in care un tip il desface.

#2
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
Nu te sfatuiesc.

#3
Spike250

Spike250

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 30.03.2017
De ce?

#4
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
De mere in panere.

Petru ca nu pui orice pompa pe un AIO. Si nici nu poti sa cumperi fix pompa aia de H60. Ar fi bun pentru radiator sau un semi-custom loop.

#5
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Merge sa iei alt a pompa dar intai trebuie sa demontezi capul original si sa scoti elementele pompei din el (ca apa sa "curga" fara impedimente cand pui pompa externa.
Pompa pe care o cumperi trebuie sa aiba componente din plastic sau care sa lucreze bine cu radiatorul din aluminiu.
Lichidul pe care il pui in circuit trebuie sa fir tratat impotriva electrocoroziunii in cazul in care exista componente din alt material decat aluminiul (de exemplu cap de racire din cupru).

Eu unul as pastra radiatorul daca are duze standard care se infileteaza (caci 50 lei nu e un pret mare pentru un radiator) si as lua cap si pompa separat (eventual rezervor cu pompa integrata).

#6
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011

View Postro_explorer, on 22 ianuarie 2018 - 18:38, said:

Merge sa iei alt a pompa dar intai trebuie sa demontezi capul original si sa scoti elementele pompei din el (ca apa sa "curga" fara impedimente cand pui pompa externa.
Pompa pe care o cumperi trebuie sa aiba componente din plastic sau care sa lucreze bine cu radiatorul din aluminiu.
Lichidul pe care il pui in circuit trebuie sa fir tratat impotriva electrocoroziunii in cazul in care exista componente din alt material decat aluminiul (de exemplu cap de racire din cupru).

Eu unul as pastra radiatorul daca are duze standard care se infileteaza (caci 50 lei nu e un pret mare pentru un radiator) si as lua cap si pompa separat (eventual rezervor cu pompa integrata).
Nu m-as risca sa inlocuiesc pompa de la un AIO cu alta pentru ca eu unu nu mi-as risca componentele din PC in caz de scurgeri. Si nici la chineji nu gasesti pompa, care la H60 nici macar nu e Asetek ca sa zici ca gasesti un AIO asetek cu radiatorul dus si faci transpant.

#7
Spike250

Spike250

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 30.03.2017
Deci mai bine  cumpar unul nou la 150 lei din china asemanator decat sa incerc sa il repar pe asta?

#8
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011

View PostSpike250, on 22 ianuarie 2018 - 19:01, said:

Deci mai bine  cumpar unul nou la 150 lei din china asemanator decat sa incerc sa il repar pe asta?
Mai bine cumperi un ID-cooling frostflow decat sa faci prostii. Sau sa prinzi pe OLX un Corsair H75 la 200 lei, cum am facut eu.

#9
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View PostAl3xandru35, on 22 ianuarie 2018 - 18:47, said:

...
Tu macar ai citit ce am scris sau asa, printre randuri?
Repet: desfaci capul de racire (suruburile) .. SCOTI elicea de la pompa si apoi asamblezi dracia la loc.

In acest moment capul de racire este unul pasiv, cu intrare si iesire, fara pompa. Circuitele de la pompa originala oricum nu se vad, sunt sub capacul din plastic, asadar, arata OK doar ca nu e un cap activ.

Cumperi un combo poma cu rezervor separat si il introduci in sistem (si nistre furtune)

Problema rezolvata!

Edited by ro_explorer, 22 January 2018 - 19:30.


#10
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011

View Postro_explorer, on 22 ianuarie 2018 - 19:28, said:

Asa ar mai merge. Dar nu cred ca stie initiatorul sa faca asta. Doar cu tutoriale multe.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate