Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Recuperare date de pe hdd neformatat

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 28.09.2008
Am avut un hdd de 500 Gb cu o singura partitie (formatat NTFS) atasat la un PC si la instalare windows 7 am dat din greseala stergere partitie.
Acum hdd-ul nu are alocat nici o partitie. Initial a fost formatat NTFS.
Avea pe el vreo 300 Gb de date.
Ce program sa flosesc pt recuperare date?
Sa il formatez ntfs si apoi sa folosesc un program de recuperare ori sa las hdd-ul neformatat?

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Recuva.

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 mariusixy, on 22 ianuarie 2018 - 17:27, said:

Ce program sa flosesc pt recuperare date?
Sa il formatez ntfs si apoi sa folosesc un program de recuperare ori sa las hdd-ul neformatat?
Nu te mai atinge de acel HDD cu scrieri de nici un fel!! Risti sa nu mai recuperezi nimic.
Eu am folosit cu succes iCare Data Recovery.

Edited by neagu_laurentiu, 22 January 2018 - 17:31.


#4
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@mariusixy, downloadezi testdisk (versiunea pt. windows=>https://www.cgsecuri...stDisk_Download);
dezarhivezi programul;
intra in folderul dezarhivat si rulezi executatbilul "photorec_win.exe";
apoi apare o fereastra CMD din care selectezi Hdd-ul (cu format NTFS) de pe care vrei sa recuperezi datele;
la 300 GB date astepti cateva ore dar sigur le recuperezi !

Uite aici un tutorial
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jhWbSM-630E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Vezi sa nu intri in setarile programului testdisk (minutul 2:08 !) ca nu ai ce face acolo !

#5
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 28.09.2008

 super8, on 22 ianuarie 2018 - 17:41, said:

@mariusixy, downloadezi testdisk (versiunea pt. windows=>https://www.cgsecuri...stDisk_Download);
dezarhivezi programul;
intra in folderul dezarhivat si rulezi executatbilul "photorec_win.exe";
apoi apare o fereastra CMD din care selectezi Hdd-ul (cu format NTFS) de pe care vrei sa recuperezi datele;
la 300 GB date astepti cateva ore dar sigur le recuperezi !

Uite aici un tutorial
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jhWbSM-630E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Vezi sa nu intri in setarile programului testdisk (minutul 2:08 !) ca nu ai ce face acolo !
Asta a fost primul program incercat pt recuperare date. Am renuntat rapid pt ca mi-au aparut in folderul cu date recuperate vreo 4 foldere cu numele ...recuperare date 1...4. Eu vreau sa-mi apara tot aceleasi foldere. Nu vreau ca programul sa-mi creeze niste foldere si sa bage acolo amestecate fisierele.

Acum scanez hddul cu minitool partition wizard dar mai am de asteptat pana apar rezultatele.

Am avut un hdd cu o singura partitie ntfs si din greseala am dat stergere partitie. Acum am o partitie de 500 gb nealocata.
Imi trebuie un program care sa recupereze date de pe o partitie nealocata.
Imi place ca la minitool partition wizard free 10.2 apare la used size 275,46 GB, file sistem NTFS,.. Scanarea a ajuns la 40%. Sunt curios ce o sa gaseasca

Edited by mariusixy, 22 January 2018 - 17:58.


#6
X41Xu1

X41Xu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 06.03.2015
Folosește TestDisk (nu PhotoRec) și în 5-10 minute ai totul restaurat. Citește instrucțiunile.

#7
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 28.09.2008

 X41Xu1, on 22 ianuarie 2018 - 18:51, said:

Folosește TestDisk (nu PhotoRec) și în 5-10 minute ai totul restaurat. Citește instrucțiunile.
Timp pierdut aiurea. Am stat 2 ore pana a terminat de analizat hdd-ul.

#8
X41Xu1

X41Xu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 06.03.2015

 mariusixy, on 22 ianuarie 2018 - 20:56, said:

Timp pierdut aiurea. Am stat 2 ore pana a terminat de analizat hdd-ul.
Mie, pentru un HDD de 1TB (o singură partiție NTFS), formatat tot din greșeală, mi-a luat cam 10 minute. Poate există și alte probleme la HDD-ul tău. Scuze pentru sugestie!

#9
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 28.09.2008

 X41Xu1, on 22 ianuarie 2018 - 23:04, said:

Mie, pentru un HDD de 1TB (o singură partiție NTFS), formatat tot din greșeală, mi-a luat cam 10 minute. Poate există și alte probleme la HDD-ul tău. Scuze pentru sugestie!
Eu aveam o partitie nealocata.
Poate ca programul ala e bun doar daca ai partitii formatate.
Ideea e ca mai bine nu ceream nici un sfat si cautam singur pe google solutia.
Am instalat EaseUS Partition Master 12.5 si dupa 10 secunde aveam partitia recuperata.
pfff si am stat aiurea vreo 10 ore sa scanez hardul cu minitool partition si mizeria de testdisk.....

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

 mariusixy, on 23 ianuarie 2018 - 00:03, said:


Ideea e ca mai bine nu ceream nici un sfat si cautam singur pe google solutia.

pfff si am stat aiurea vreo 10 ore sa scanez hardul cu minitool partition si mizeria de testdisk.....

Astea-s in loc de multumesc pentru cei care si-au batut capul sa te ajute,asa-i?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate