Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

[How to] Sfaturi pentru casa noua

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
Am un teren, mostenit, pe care vreau sa construiesc o casa. Terenul este la marginea oraselului, momentan ar fi ultima casa de pe strada, zona fiind folosita pana recent pentru agricultura.
Ca idee, terenul are cam 15mp pe latime, totalizand 1000mp.

Primul pas pe care l-am facut a fost sa depun actele necesare pentru a face terenul din arabil, intravilan. Dupa asta, trebuie sa fac un PUZ. Si cam aici se gata toate cunostintele mele legate din acest subiect.

Putin background: mi-am petrecut viata calatorind, stand in chirie prin diferite orase sau tari, niciodata mai mult de un an in acelasi loc. Si niciodata n-am facut din locuinta ceva prioritar pana acum.

Altfel spus, trebuie sa incep sa fac un plan si sa iau diverse lucruri in considerare pentru casa si nu am nici cea mai vaga idee de unde sa incep.

Ce trebuie sa iau in considerare atunci cand ma apuc de o casa? (Ca sa nu se inteleaga gresit, arhitectul o s-o conceapa in functie de nevoile mele si firma cu care lucreaza el va executa planul).
Stiu, de exemplu, ca este bine ca si casa sa fie orientata spre SUD pentru a avea parte de mai mult soare.

Ma gandesc sa fac doar demi/sub-sol si partener. Nu stiu daca merit sa fac doar parter, insa casa foarte lunga sau mai ingusta si etaj. Nu stiu nici ce-i mai bine nici mai eficient

De asemeneam ma gandesc sa pun casa pe la mijlocul terenului, nici de cum la strada. Eventual, sa fac un mic acoperis pentru o masa, la strada.

In plus, vreau sa fac casa cat mai eficienta si cat mai tech-savvy (inclusiv o camera anti-fonata pentru streaming)

Dupa cum reiese din cele de mai sus, mari cunostinte nu am despre tot domeniul acesta, si ca sa incep sa ma documentez, trebuie sa stiu de unde.

Sfaturi ?

P.S. Planuiesc ca in urmatoarele luni doar sa fac research, sa merg la arhitect doar peste cateva luni si sa definitivam tot planul dupa jumatatea anului. Deci graba, nu este.

Edited by [ady], 22 January 2018 - 16:20.


#2
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Sfat : sa nu depasesca 120 m2  locuibilPosted Image
-te documentezi minim 1 an  dupa care treci la fapte
- izolatia, ventilatia , iluminarea, casei este  cea mai buna investitie

Edited by ciine, 22 January 2018 - 17:27.


#3
soze1969

soze1969

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 18.05.2006
Cel mai important sa consultati un arhitect bun;sau sa aruncati o privire cum se faceau casele mai demult: living spre sud,camara la nord etc etc

#4
Starcraft11

Starcraft11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 19.04.2017
O intrebare te rog : Ce acte /demersuri/cheltuieli ai avut nevoie ca sa treci terenul de la extravilan la intravilan?
Ms

#5
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006

 Starcraft11, on 22 ianuarie 2018 - 22:11, said:

O intrebare te rog : Ce acte /demersuri/cheltuieli ai avut nevoie ca sa treci terenul de la extravilan la intravilan?
Ms

Cateva plimbari la primarie, vreo 20 de lei cererea si... cam atat. Ce costa super mult este PUZ-ul.

 ciine, on 22 ianuarie 2018 - 17:24, said:

Sfat : sa nu depasesca 120 m2  locuibilPosted Image

De curios, de ce?
Eu initial ma gandeam la 80m2, subsol, P + E.. .dar apoi mi s-a spus ca decat etaj, mai bine mai extinzi parterul ca apoi, pe viitor, poti face etaj oricand doresti. Insa s-o mai extinzi nu prea.

 soze1969, on 22 ianuarie 2018 - 18:47, said:

Cel mai important sa consultati un arhitect bun;sau sa aruncati o privire cum se faceau casele mai demult: living spre sud,camara la nord etc etc

De ce "mai de mult" ? S-a schimbat ceva recent?

#6
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Fa-o parter si cu podul inalt . In pod , ulterior ( daca ai nevoie de spatiu locuibil ) poti face mansarda si astfel maresti suprafata locuibila , parerea mea .
Sfatul meu e sa nu te zgarcesti la grosimea termoizolatiei si la pereti si la pardoseala si la tavan .
Asteptam planurile , bafta .
P.S. Acoperisul fa-l in 2 ape nu in 4 sau alte variante ca o sa ai pierdere de material aiurea .

#7
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Eu iti spun asa: imparte bugetul pe care il ai la 400 sau si mai bine la 500 si asa iti da suprafata construita pe care ti-o poti permite. Nu iti recomand chestii "romanesti" gen sa finisez 2 camere/un nivel si pe restul sa le faci la sfantu-asteapta sau sa faci un nivel cu gandul ca poate mai faci vreo sapte copii si vor vrea sa stea cu tine. De cand ma documentez despre constructii am stat de vorba cu multi oameni si am analizat situatia - nu si-a mai mansardat nici naiba podul  sau alte giumbuslucuri din astea. ce e facut - e bun facut. Daca ai un nivel nefinisat inseamna ca nici nu e izolat si incalzit si de aici rezulta tone de probleme, crede-ma.

Pentru cei mai multi oameni constructia unei case este un stress extraordinar si crede-ma ca nu vrei sa te intinzi pe cine stie cati ani pana te muti. Sa spunem ca nu mobilezi tot dintr-o data sau cel mult nu finisezi pardoseala intr-o camera, e acceptabil; sau iti amenajezi curtea intr-un interval mai lung, nu e ceva atat de "grav".

Vezi ca un demisol/subsol este ceva mai scump decat un etaj normal si in functie de nivelul panzei freatice sau de permeabilitatea solului poti avea probleme cu infiltratiile daca nu e facut totul cum trebuie. Daca faci mai putin de 150mp construiti are sens sa faci doar parter, daca treci considerabil peste, ar fi mai economic sa faci parte+etaj.

E bine ca te gandesti la eficienta energetica, citeste pe aici pe forum ce inseamna asta. Te uiti in primul rand la anveloparea cladirii, as zice eu.

Cat de mult vrei/poti sa te implici in constructie, adica vrei o solutie la cheie, sa apelezi la o firma sau te gandesti la regie proprie? Intreb deoarece e vorba de o diferenta considerabila de bani.

#8
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
Multumesc pentru sfaturi!

150mp amprenta la sol e relativ mult. Eu ma gandeam sa merg pe 120, fara etaj. Sau pe 90/100 cu etaj.

 Bylly00, on 24 ianuarie 2018 - 20:27, said:

Cat de mult vrei/poti sa te implici in constructie, adica vrei o solutie la cheie, sa apelezi la o firma sau te gandesti la regie proprie? Intreb deoarece e vorba de o diferenta considerabila de bani.
Ma implic doar la partea de decizii, in rest de tot proiectul inclusiv realizarea lui de ocupa arhitectul (si firma de constructii cu care lucreaza el).
Fiind prieteni din copilarie, tind sa am incredere mare in el si munca lui.

Ca idee, eu ma gandeam sa ma limitez la un buget de ~80k, fara mobilier & co.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate