Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cumparare domeniu si host

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
mafia01

mafia01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 31.10.2010
Salutare!

Sunt pasionat de fotografie si anul acesta vreau sa investesc mult timp pentru a deveni o modalitate de a castiga din pasiunea mea.
In prezent am un site gratuit pe wordpress, dar din cauza limitarilor si a reclamelor, am decis sa renunt la varianta gratuita de la ei. Neavând experienta cu un site, in acest punct au aparut foarte multe nelamuriri.
Nu stiu care este cea mai buna metoda pentru a imi inregistra  domeniu (de la ce firma sa cumpar domeniul), la ce firma sa cumpar host, ar fi diferente dintre .ro si .com? Pot plati si direct la wordpress pentru un domeniu, precum si host, dar ma gândesc ca poate sunt alternative mai bune la noi in tara.
Am vazut cam ce firme de la noi sunt recomandate pentru host, dar nu am nici cea mai mica idee ce reprezinta jumatate din ceea ce se ofera in pachetele de host. Nu stiu ce anume ar trebui sa caut pentru un site de prezentare de fotografii. Am nevoie de host cu SSD sau fara? Cam de cat spatiu am nevoie pentru un astfel de site? Conteaza traficul necontorizat sau nu?

Va multumesc anticipat pentru ajutor, dar si pentru timpul acordat citirii acestui post.

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ai nevoie de site ca să ce ?
Ca să recomande cineva o soluție, trebuie să știe problema.

Crezi că vei face bani pentru că ești pasionat de fotografie ?
Stai de vorbă cu cineva care face ce îți dorești tu să faci.

Afli avantaje, dezavantaje, costuri.
Plus că ai nevoie de SRL, PFA ceva. - bon, factură.
Altfel e puțin evaziune.

Edited by exceswater, 22 January 2018 - 16:02.


#3
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
daca o sa ai un site cu fotografii in general o sa ai nevoie de SSD si ceva rapid pentru ca pozele (mai ales de calitate ridicata) au o marime mai mare.

Eu am avut experienta buna cu ClausWeb, cu pachetul PromoWeb (0,75eur/luna) care pentru un Wordpress clasic fara briz-brizuri ajungea. Cand am trecut la Prestashop (e-commerce) se incarca destul de greu (din cauza pozelor de la produse + pluginuri) astfel ca am trecut la BazaWeb (1,25eur/luna) care era cat de cat ok. De la BusinessWeb (2,5eur/luna) merge foarte ok.

Domeniul il poti cumpara de la ei la preturi foarte ok si omenesti. Plus support-ul a fost mereu foarte rapid si eficient.

Edited by business11, 22 January 2018 - 16:06.


#4
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View Postmafia01, on 22 ianuarie 2018 - 15:46, said:

Nu stiu ce anume ar trebui sa caut pentru un site de prezentare de fotografii. Am nevoie de host cu SSD sau fara? Cam de cat spatiu am nevoie pentru un astfel de site? Conteaza traficul necontorizat sau nu?

Va multumesc anticipat pentru ajutor, dar si pentru timpul acordat citirii acestui post.
Câteva zeci de GB, un host care să nu înghesuie mii de site-uri pe acelaşi server. Traficul nu cred că va fi extrem de mare dar este mai bine să nu fie contorizat. E mai bine ca stocarea să fie pe SSD.

Înainte de a cumpăra hosting testează site-uri găzduite de respectivii şi vezi în cât timp se încarcă.

Renunţă la wordpress, încearcă ceva gen Zenfolio sau PhotoShelter.

Edited by neur0, 22 January 2018 - 16:15.


#5
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,884
  • Înscris: 07.08.2008
In privinta spatiului, tu ar trebui sa aproximezi cam cat ocupa pozele tale, ti-ar trebui cam dublu din cat aproximezi, WP genereaza imagini extra, in functie de tema si asta inseamna mai mult spatiu necesar. Daca vrei gazduire ssd + domeniu .ro pe un an, eu iti recomand MxHost, ar fi 230lei/an si include 10gb spatiu. Eu sunt la ei de ani buni si de asta si ii recomand.

Ca o recomandare: pune imagini la rezolutie full hd, mai mult nu are rost, iar respectivele ar trebui sa le poti poti optimiza, sa nu ocupe asa mult spatiu folosind un plugin de la TinyPNG - https://ro.wordpress...ompress-images/

#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
@ mafia01
si din cate stiu eu cel mai bine ca domeniul de .ro sa ti-l cumperi tu, pe numele tau si gazduirea sa fie separat.

domeniile .ro nu mai sunt cu termen nelimitat?

Edited by arg, 22 January 2018 - 16:28.


#7
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,884
  • Înscris: 07.08.2008
Nu, acum dupa 5 ani trebuie sa platesti taxa de mentenanta - http://rotld.ro/port...anta_anuala.pdf

Pentru .ro cu plata pe 5 ani si inregistrare pe nume, cel mai ok pret ar fi la https://www.webrahos...omenii-web.html ~174lei.

Edited by tigerheart, 22 January 2018 - 17:10.


#8
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
poti sa vinzi poze pe diferite site-uri : https://www.makeuseo...-photos-online/

#9
mafia01

mafia01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 31.10.2010
Am nevoie de site pentru prezentarea portofoliului. Stiu ce inseamna sa ai o firma, avantaje, dezavantaje, costuri, facturi si taxe, dar asta este o alta discutie.

Domeniul vreau sa il cumpar eu, sa fiu eu proprietar pentru ca nu am chef sa stau dupa cativa ani sa negociez cu altcineva pentru numele site-ului meu.
Deci din recomandari inteleg ca voi avea nevoie de un host cu SSD neaparat, de preferat fara contorizare de trafic si un spatiu de 10GB pentru inceput imi va fi suficient.

Diferente intre .ro si .com ar fi? Ma refer din punct de vedere al SEO.

Ma voi uita la ofertele de la MXHost si ClausWeb sa vad ce ofera.

Edited by mafia01, 23 January 2018 - 08:58.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate