Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Fiscal mașină adusă din Germania de intermediar

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,819
  • Înscris: 13.07.2011
sa nu fie altceva si tu sa ai impresia ca ai facut afacere si el defapt ti-a vandut un puzzle. (doar ca exemplu)

#38
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
Mai bine luai fara numere rosii,ai toate sansele sa plangi cand nu iti va raspunde la telefon sau o sa iti spuna ca nu iti poate da.Apoi o sa dai tu 300E spaga sau o sa cauti inmatriculare in judet unde nu cere fiscal la numere rosii.
Stiu multi patiti,mai ales cu samsari de prin Cj,Sj,SM.

Edited by bolo, 24 January 2018 - 08:42.


#39
kamhunter

kamhunter

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 12.08.2009
salut

In perioada urmatoare schimb jobul si masina de serviciu pe care o foloseam pana acum si in interes personal, respectiv Sloda Octavia III, 1.6 TDI, 110 cp cu un Ford Fiesta. Cum masina familiei (2 adulti + 2 copii de 5 si 7 ani) este un Golf VII 1.2 TSI 105cp, sunt nevoit sa ma uit dupa schimbarea ei. Am nevoie de o masina cu spatiu. Ca si multi din cei de pe forum, caut si eu o masina din Germania, cu urmatoarele repere:

1. Masina mare, de familie, varianta break. Pun accent, in aceasta ordine, pe: siguranta, spatiu, costuri de intretinere, pret achizitie.
2. Estimez app 25-30 mii km/an
3. Masina dupa 2014, cutie automata sau manuala
4. Buget - intre 13 000 si 17 000 euro (Vand Golf-ul + diferenta)
5. Am o foarte mica incliantie spre benzina.
6. Km - maxim 150 000 (40 000 km/an in Germania este normal si uzual)
6. Modele  de luat in calcul:

a) Opel Insignia dupa 2015 varianta cu peste 160 CP

Posted Image Passat 2014+ Confortline minim 140cp

c) Skoda Superb 2014+ motorul 2TDI 140CP

d) Audi A6 2014 (de la 2015 nu ma incadrez in buget)


Si acum intrebarile:
1. Ce parere aveti de masinile de mai sus? Ceva probleme, recomandari?
2. A adus cineva vreo masina de la Automobile Bebra OHG ? Am vazut ca au cateva oferte foarte interesante de Passat, sunt pe piata din 2003 si au multe review-uri relativ bune (peste 200).
https://www.mobile.d.../255727075.html
Exclud din lista dealer-ii cu activitate dupa 2013 si cu mai putin de 50 de review-uri. La fel si privatii, dealerii cunoscatori de turca, rusa, romana + zona fosta RDG.
3. Masina vreau sa o cumpar eu impreuna cu finul meu (are service auto, a lucrat la grupul Porsche pe constatare service). Eu vorbesc engleza, el nu. Sunt intermediari de care ma pot " lipi" cand aduc masini din Germania? Contra-cost, nu vad o problema sa platesc consultanta cuiva care ma poate ajuta. Nu imi dau seama cat de dificil este procesul de radiere, inregistrae contract de vanzare, obtinere numere rosii.
4. Oscilez daca sa merg cu avionul apoi sa ma intorc cu masina pe roti sau sa merg cu masina proprie si sa revin cu doua masini (plus de mobilitate, construi sensibil apropiate).


In masura in care ma puteti ajuta cu cateva sfaturi va rog nu ezitati in a transmite un reply. Multumesc anticipat pentru sfaturi!

Edited by kamhunter, 24 January 2018 - 14:09.


#40
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
la cat estimezi golful?
Eu zic sa ramai pe Romania, de la neamt de acasa ai sanse mici sa iei, iar cu toate review-urile unora si altora, m-as teme de ce poate iesi.


#41
kamhunter

kamhunter

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 12.08.2009

 denky, on 24 ianuarie 2018 - 18:02, said:

la cat estimezi golful?
Eu zic sa ramai pe Romania, de la neamt de acasa ai sanse mici sa iei, iar cu toate review-urile unora si altora, m-as teme de ce poate iesi.
pe mobile.de Golful pe care il am e cotat usor peste 11 000 euro. Pe autovit am vazut unul sub 10 000 euro. Probabil pretul de vanzare va fi in jur de 10 500 fiindca masina are 38 000 km. A fost folosita de sotie, care e profesoara si merge cu ea la scoala, si de familie in cele 2 concedii externe anuale.

#42
Gabi000

Gabi000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 05.08.2015
Salut! Revin cu informații mai noi: ieri mi-a scos fiscalul, deci s-a ținut de cuvânt, pe 19 am rar-ul, sper să îl trec si pe ăla fără probleme. Singura chestie la mașină este că aveam o poziție arsă și o semnalizare și niciun martor aprins in bord, am fost să vorbesc cu un electrician auto si mi-a zis că posibil să fie ars și becul din bord, Da acum stau să mă întreb dacă nu cumva are mai multe becuri arse în bord și să fie plină de erori și martori aprinși, că nici nu am avut timp să mă ocup de ea prea mult că încă o folosesc pe cea veche

#43
eftincanicusor

eftincanicusor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 20.01.2016
Eu nu inteleg cum unora le cere fiscal pentru a inmatricula o masina.Eu am vandut o masina acum o saptamana ,am facut contract de vanzare cumparare in cinci exemplare, si la sectia financiara din BR  mi s-a spus clar ca NU se mai da fiscal  cumparatorului ,  ca odata ce ti se pune stampila pe fisa de radiere e logic ca nu ai datorii la ei.

#44
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Aia înseamnă de fapt "fiscal" mai nou (ștampila pe cele 5 contracte de v-c), doar ca nu în toate județele legea se citește la fel.
Dacă mașina nu a mai fost înmatriculata in țară atunci se face fisa de înmatriculare (arată aproape identic cu contractul) pe care se pune stampila de la adm.locala.

#45
Gabi000

Gabi000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 05.08.2015
Mi-a zis acum un prieten că m-am complicat mult cu asta, că el a făcut contract din ăla între neamț și el, si nu i-a trebuit nici fiscal nici nimic, doar după ce a făcut cartea de ro, a mers cu ea la primărie și de acolo i-a dat ceva pentru poliție pentru nr negre

#46
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Fișa de care spuneam mai sus.

#47
Gabi000

Gabi000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 05.08.2015
Acum am altă problemă :)) am făcut astăzi rar ul, a trecut mașina fără probleme, și nu am stat să mă uit acolo pe carte, si m-am uitat mai devreme și mașina are folie pe geamuri din fabrică, Dar nu am văzut nicăieri să fie trecute, în cartea aia din germania scrie geamuri cu tentă - nr omologare bla bla. O să am ceva probleme dacă mă oprește poliția?

#48
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Dacă ai pe față, ai face bine să le dai jos.

#49
Gabi000

Gabi000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 05.08.2015
Păi și cum a trecut rar-ul cu ele? Știu că pe spate și pe lunetă sunt din fabrică, și pe față nu, Dar sunt mai slabe decât alea pe spate, adică se vede prin ele.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate