Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 

Fiscal mașină adusă din Germania de intermediar

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
Gabi000

Gabi000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 05.08.2015
Salut! Vreau să îmi iau o mașină, si este adusă din Germania de un intermediar. Când să îmi dea actele, am întrebat de fiscal, și mi-a zis că el nu are ce fiscal să îmi dea pentru că nu a înregistrat mașina nicăieri și nu are nici un fel de număr pentru că a fost adusă pe platformă. Eu știu de la un prieten care a trecut acum câțiva ani prin asta: intermediarul nu i-a dat fiscal și nu a putut să își scoată numerele roșii.
Întrebarea ar fi: îmi trebuie neapărat certificat fiscal de la intermediarul de la care vreau să cumpăr mașina? Sau are dreptate si chiar nu are ce fiscal să îmi dea că nu o are înregistrată

#2
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006
Deci, sunt 2 variante aici:
El daca face direct kaufertrag (contract de vanzare cumparare) intre neamt si tine tu nu ai nevoie de niciun fiscal.
In majoritatea judetelor ca sa poti lua o masina in evidenta, trebuie sa ai carte de Romania, respectiv sa ii faci RAR-ul. Daca el iti face de pe numele lui contract catre tine trebuie sa astepti sa faci rar si dupa sa ii dai copie la carte sa poata sa o ia la el in evidenta si dupa sa iti dea tie fiscal.

Cred ca prima varianta vrea el sa faca, ceea ce e ok, nu te deranjeaza cu nimic.

#3
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Fiscal iti trebuie doar daca a bagat-o la primarie si/sau daca  faci contract romanesc intre tine si el.

Daca face asa cum fac toti samsarii , adica iti da contract nemtesc direct pe numele tau (ceea ce nu prea e ok ) nu-ti trebuie niciun fiscal.

Atentie mare la masinile aduse pe platforma . Verific-o cu atentie ca sa nu fie `lipita cu super glue`.

Edited by polizei, 22 January 2018 - 15:18.


#4
Gabi000

Gabi000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 05.08.2015
Mulțumesc pentru răspunsurile rapide.
Ok, deci vrea să facă la un birou din ăsta de acte o șmecherie să fie numele meu pe contractul din Germania. Sper doar să nu am probleme să mă facă să umblu de îmi ies ochii după alte acte.

@polizei , mulțumesc de sfat.



#5
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006
Nu ai nicio problema chiar dacă face așa. Stai liniștit.

Vezi doar sa îți dea toate actele , trebuie sa ai contractul ăla , brief mare, brief mic și eventual certificatul de conformitate dat de producător.

#6
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 10.10.2011
^ ce a zis cel de mai sus in legatura cu actele SI daca face ctr de vanzare cumparare direct pe tine intre neamt si tine apare o alta problema, respectiv mergi cu ea la RAR si o dau astia ca furata. atunci nu mai poti sa o inmatriculezi si nici pe ala nu poti sa il tragi la raspundere ca el nu apare in niciun act:) tu decizi

#7
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Se face kaufvertrag intre proprietar și gabi0000 și see da o declarație pe propria răspundere că auto a ajuns in țară pe platforma dacă nu ai numerele vechi - ți se vor cere la înmatriculare. Copii după toate actele, viza pe fisa de înmatriculare la primărie și aia e.

#8
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,388
  • Înscris: 28.02.2007

 polizei, on 22 ianuarie 2018 - 15:13, said:


Daca face asa cum fac toti samsarii , adica iti da contract nemtesc direct pe numele tau (ceea ce nu prea e ok ) nu-ti trebuie niciun fiscal.

Atentie mare la masinile aduse pe platforma .
m-am dus eu cu asa ceva sa înmatriculez o mașina, acum doua luni... m-a luat polițaiul de la ghișeu cu:  contractul asta dintre dvs și "neamț" e fals, sigur nu e inregistrat si in Germania...  ai fost dumneata în acolo și ai adus-o cu platforma? zi mersi ca-ți dau actele înapoi, asta ca sa nu îți stric sărbătorile...

#9
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006
E da. Și ce ai făcut ?

#10
Gabi000

Gabi000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 05.08.2015

 Marius3k, on 22 ianuarie 2018 - 16:15, said:

Se face kaufvertrag intre proprietar și gabi0000 și see da o declarație pe propria răspundere că auto a ajuns in țară pe platforma dacă nu ai numerele vechi - ți se vor cere la înmatriculare. Copii după toate actele, viza pe fisa de înmatriculare la primărie și aia e.

Deci trebuie să dau si declarația aia la notar cum că a intrat pe platformă, am mai auzit de varianta asta cum că trebuie un certificat de transport unde este trecut numărul platformei etc

 gigi_4476, on 22 ianuarie 2018 - 16:48, said:


m-am dus eu cu asa ceva sa Ăźnmatriculez o mașina, acum doua luni... m-a luat polițaiul de la ghișeu cu:  contractul asta dintre dvs și "neamț" e fals, sigur nu e inregistrat si in Germania...  ai fost dumneata Ăźn acolo și ai adus-o cu platforma? zi mersi ca-ți dau actele Ăźnapoi, asta ca sa nu Ăźți stric sărbătorile...

Și ce ai făcut?

#11
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 snapydj, on 22 ianuarie 2018 - 16:49, said:

E da. Și ce ai făcut ?
Te uiti la ea , ramine bibelou , remat .

#12
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 13.07.2011
si eu am auzit faza cu actele false. Samsarul cumpara masina pe numele lui pentru ca nu are nevoie de acte din partea ta, pasaport, etc. Dupa care face copie dupa contract si sterge numele lui in Photoshop, printeaza actul frumos si completeaza el noul nume al proprietarului initial.

#13
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006
Hai ca va place sa exagerati ! Posted Image
Atata timp cat e Kaufertrag completat si semnal in original, niciun politist de la inmatriculari nu are dreptul sa-l conteste. In cazul in care in momentul introducerii in calculator a datelor apare masina furata sau alte lucruri, da. Sa fim seriosi si realisti baieti!
Eu am masina cu numere rosii acum, ca sa scoti numere rosii te duci cu kaufertrag-ul si asigurare etc la politie. Nici nu baga in seama contractul ala prea tare asa ca nu va mai agitati degeaba.
Intr-adevar trebuie sa ai o copie la talonul platformei cu care a fost adusa masina si sa faci o cerere scrisa cu acest lucru. Atat!

 business11, on 22 ianuarie 2018 - 17:07, said:

si eu am auzit faza cu actele false. Samsarul cumpara masina pe numele lui pentru ca nu are nevoie de acte din partea ta, pasaport, etc. Dupa care face copie dupa contract si sterge numele lui in Photoshop, printeaza actul frumos si completeaza el noul nume al proprietarului initial.
Alo alo, ce photoshop? :))
https://www.google.r...iw=1920&bih=949
Descarci de aici unul nou direct si il completezi, semnezi si gata!

#14
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Crezi tu ca nu poate , vezi ca si la administratia financiara iti poate returna actele , ca put de la o posta a fals , iar cind petentul este pus sa dea declaratie pe propria raspundere pt autenticitatea lor , se cam face verde la fata .

#15
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 13.07.2011
dar cum isi da seama un politist sau alta persoana ca este fals, pe ce baza?

#16
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006
Exact :)))) oamenii sunt nebuni ma. Paranoici.

#17
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 business11, on 22 ianuarie 2018 - 17:28, said:

dar cum isi da seama un politist sau alta persoana ca este fals, pe ce baza?
Se numeste experienta . Dar tu pe ce te bazezi de faci pledoaria falsului si a umbla cu acte false ?

#18
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 13.07.2011

 86-APP, on 22 ianuarie 2018 - 17:39, said:

Se numeste experienta . Dar tu pe ce te bazezi de faci pledoaria falsului si a umbla cu acte false ?

pai stai ce experienta? Vin cu un contract de vanzare-cumparare (primit de la un samsar si indiferent ca este fals sau nu, eu habar nu am pentru ca asa l-am primit) care este ok, semnat de vanzator-ul din Germania si de samsar in numele meu (cu o procura si cu un act de identitate copie a mea). Eu ma gandesc ca totul este ok, dar samsarul a preferat sa evite complicatiile astfel ca a inregistrat masina pe numele lui si odata ajuns in Romania a prelucrat documentele. Acum ce experienta este nevoie sa iti dai seama ca un document este fals?

Edited by business11, 22 January 2018 - 17:45.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate