Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Windows 10 OEM info

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Alexandru_Gi

Alexandru_Gi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 01.06.2012
Salutare,
Dețin o licență de Windows 10 Pro OEM cumpărată online pentru un sistem nou configurat. Am activat-o după instalarea Windows-ului și am tras cu ochiul peste Product ID number, dar nu am observat ca la sfârșitul lui să apară AAOEM. De asemenea, am verificat și prin Command Prompt cu slmgr.vbs/dlv și apare ca fiind activată în RETAIL CHANNEL. Oare știe cineva dacă așa ar trebui să apară după o activare ulterioară? Știu sigur că la sistemele cu Windows 10 preinstalat apare OEM Channel.

Edited by Alexandru_Gi, 22 January 2018 - 14:42.


#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Am 10 preinstalat dar nu apare la product id acel AAOEM. Si nici nu am observat la alte PC-uri asa ceva de ceva vreme - cred ca nici pe 8 nu mai aparea.
Comanda ptr preinstalat o sa o dau cand ajung acasa - la munca licente obtinute prin upgrade de la 7 OEM, dar pe ele daca rulez comanda, 10-le apare ca Retail.

Insa nu stiu in ce masura conteaza - licenta e legata in serverele Microsoft de placa de baza.

#3
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018
Contact microsoft Romania, mail, telefon, scrisoare..... raspuns 100% de la sursa.

#4
Alexandru_Gi

Alexandru_Gi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 01.06.2012
Am înțeles, mulțumesc ;). Am pus întrebarea mai mult informativ, știu că nu prea are relevanță chestia asta, vroiam doar să văd dacă acea comandă din command ar trebui să afișeze OEM channel în cazul unei activări ulterioare de licență OEM pe un sistem nou. Știu că pe cele preinstalate de producător în mod normal ar trebui să apară așa. Până la urmă poate că tot de la sursă pot afla sigur asta :)

Edited by Alexandru_Gi, 22 January 2018 - 15:17.


#5
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
nu esti producator sa poti cumpara licente de windows cu caru' si sa ai reducere. Tu esti consumator, deci primesti licenta retail. OEM se vinde doar catre Acer, Asus, HP, etc. pentru laptopuri preinstalate si preactivate cu windows din fabrica.

#6
Alexandru_Gi

Alexandru_Gi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 01.06.2012
@Al3xandru35 Nu am spus că am cumpărat sau că vreau să cumpăr licențe de windows cu carul pentru reducere. Nu știu de unde ai scos-o pe asta. Și în al doilea rând, dacă citeai Termenii actualizați, vedeai că după noile reglementări, licențele OEM se vând oricărui system builder doar pentru a fi utilizate pe acel sistem, dar nu pentru re-vindere. E perfect legal ca un consumator care și-a construit propriul PC să îi atașeze acestuia o licență OEM, el asumându-și responsabilitatea pentru eventualele probleme de suport tehnic.

Edited by Alexandru_Gi, 22 January 2018 - 17:15.


#7
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016

Quote

nu esti producator sa poti cumpara licente de windows cu caru' si sa ai reducere. Tu esti consumator, deci primesti licenta retail. OEM se vinde doar catre Acer, Asus, HP, etc. pentru laptopuri preinstalate si preactivate cu windows din fabrica.

Fals. Oricine poate cumpara online legit licente OEM - de exemplu W10Pro OEM e $14 acum fara nici un discount.
$cdkey

Edited by zoom0mooz, 22 January 2018 - 19:14.


#8
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Atunci ce intelegi prin "legit"? Ca termenii Microsoft ii incalca. S-a discutat pe larg despre aceasta in topicul dedicat: https://forum.softpe...nta-windows-10/

Vanzarea si cumpararea lor este intr-adevar legala, dar cum ramane cu utilizarea lor pe un PC? Ca doar nu cumperi licenta ca sa o atarni in perete (asta ar fi "legit").

#9
Alexandru_Gi

Alexandru_Gi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 01.06.2012
Termenii spun clar că OEM-ul poate veni implementat de către producător(Acer, Asus, HP, Lenovo etc.) în BIOS, sau că poate fi folosit de către System Builders. O licență OEM poate fi folosită de un consumator care și-a construit un sistem custom, dar, din cum m-am informat, poate fi folosită și pentru un computer nou cumpărat fără sistem de operare sau chiar și pentru unul care a venit cu Linux, Endless, Free Dos...

De asemenea, depinde și de la cine este cumpărată licența. Multe din licențele vândute cu prețuri reduse pe Kinguin, G2A, SCDkey, eBay...se întâmplă să fie folosite deja sau chiar să nu fie OEM, ci retail, furate sau luate de pe MSDN. În concluzie, dacă nu sunt vândute de un retailer autorizat de Microsoft, pot fi ele originale, dar atunci se încalcă termenii și condițiile.

Edited by Alexandru_Gi, 22 January 2018 - 20:17.


#10
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
In ultimul caz licenta trebuie sa fie pe aceasi factura cu PC-ul nou.
Magazinele partenere Microsoft care comercializeaza licente OEM precizeaza acest lucru.
De exemplu, citeste la "Descriere", aici: https://www.emag.ro/...8/pd/D74PBYBBM/

Edited by _-_, 22 January 2018 - 20:14.


#11
Alexandru_Gi

Alexandru_Gi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 01.06.2012

View Post_-_, on 22 ianuarie 2018 - 20:11, said:

In ultimul caz licenta trebuie sa fie pe aceasi factura cu PC-ul nou.
Magazinele partenere Microsoft care comercializeaza licente OEM precizeaza acest lucru.
De exemplu, citeste la "Descriere", aici: https://www.emag.ro/...8/pd/D74PBYBBM/

Nu am negat asta ;), am adăugat un edit ulterior în postarea de mai sus. Sunt și alții care le vând și cărora nu le pasă sub ce formă procedurală le vând, dar asta e povestea cu ilegalitatea...

Edited by Alexandru_Gi, 22 January 2018 - 20:32.


#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Revin cu un raspuns legat de W10 preinstalat - ruland comanda imi apare OEM channel.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate