Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 

Legalizarea clonelor si a pirateriei?

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
DB77AAA

DB77AAA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 06.12.2010
eMAG e un magazin online care se vrea a fi extrem de serios, transparent si legal, totul cu factura si declarat la fisc. Presupunem ca se supun legilor din tara in care activeaza.
Intru pe eMAG si ce sa vezi, asa e, au la vanzare clone si softurile aferente ale unor interfete de diagnoza auto, bine, un fel de MarketPlace, adica un fel de parteneri ai lor vand unele produse, insa aparent toata vanzarea de clone se desfasoara legal, cu factura si garantie. Cum vine asta "factura la clona"?!?.
Piraterie - clonele se vand cu softuri, pentru acele aplicatii au muncit oameni pentru dezvoltare si traducere.
Ca o mica observatie, vand ceva scula de IMMO OFF - ceea ce poate simplifica furtul unei masini moderne.

(Sarcasm) - Din discutiile cu un reprezentant eMAG - "in curand o sa avem si scule de modificare KM, intermedieri spagi la inmatriculare, si asa speram sa trecem la un nivel superior, protejarea coruptiei la nivel inalt".

Attached Files

  • Attached File  3.png   186.92K   178 downloads
  • Attached File  2.png   182.72K   179 downloads
  • Attached File  6.png   152.23K   164 downloads
  • Attached File  4.png   208.38K   154 downloads
  • Attached File  7.png   148.42K   139 downloads


#2
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 19.08.2005
Nu ca-i apar, dar nu le vinde emag. E folosita doar platforma lor.

#3
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Pai si ei nu verifica, cine ce vinde ? Peste 50% din clienti intra pe emag , ca e EMAG,  nu stiu ca e plin de samsari cu magazine fantoma...

#4
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Si platforma e folosita fara acordul lor? Posted Image
Sau ei nu isi asuma raspunderea pentru ce se vinde folosind platforma lor? E si asta o varianta. In care vanzatorul isi asuma responsabilitatea integral pentru produsele comercializate. Ca pe OLX. Nu are treaba ca e sau nu legal produsul. Tu ca vanzator raspunzi, Emag verifica doar sa vinzi cu documente.


E-mag mai si contacteaza vanzatori. M-au contactat si pe mine si singurele conditii ce le pun e sa platesti comision si sa ai pe stoc ceea ce vinzi.  Eu am refuzat pe motiv ca nu ma lasa sa fac livrarile printr-un curier serios. Au doar 4 si toti 4 nu fac de unul bun :)

Edited by PoeOvidiu, 22 January 2018 - 14:31.


#5
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Şi care anume dintre produsele comercializate se vinde în mod ilegal şi de ce?

#6
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Din punct de vedere comercial acele inerfete se vand legal. Se da factura, garantie etc. Ca ele sunt piratate nu poate sa verifice Emag. Emag nu are de unde sa stie daca vanzatorul are licenta cumparata de la VAG, PSA, etc sau are produse piratate.

  Pana la urma poti sa vinzi si heroina pe platforma lor. Important e sa ai stoc si sa poti emite factura. Raspunderea pentru produsul vandut e a ta nu a platformei.
  Din punctul de vedere al procesului de vanzare e perfect legal. Dai banii si primesti produsul cu factura aferenta. Daca produsul e sau nu legal intra in atributiile altor organe nu in atributiile platformei Emag.

Edited by PoeOvidiu, 22 January 2018 - 14:39.


#7
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 19.08.2005
Ce vinde emag prin "parteneri", de fapt nu vinde emag. Comanda si livrarea se face la sl de respectivul partener. Am luat diverse produse, de la diversi vanzatori si singurul lucru in comun cu emag a fost doar site-ul. Livrarea a fost facuta de respectivul vanzator. Binenteles ca si returul la produsele de care nu am fost multumit tot acolo le-am facut.
Emag doar ia comision pentru folosirea site-ului. Gasesti acum aici de la ac pana la tanc, dar nu toate sunt a lor.

#8
DB77AAA

DB77AAA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 06.12.2010
Pai eu ce zic?!?
Din punct de vedere al eMAG este legal sa vinzi clone, droguri, trafic de influenta si tot asa.
Se folosesc diverse combinatii astfel incat clona cumparata de la chinez sa fie vanduta legal (nici in china nu e legala pirateria dar fiind patrioti nu-i deranjeaza ca se pirateaza produsele din alte state).

#9
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Pai Emagul e un fel de OLX pentru persoane juridice . Atat ca postarea anunturilor se supune unor anumite reguli si platesti un comision pentru vanzare.

  Poti face comparatie ca si mod de functionare cu o agentie imobiliara. Ei doar iau un comision ca iti gasesc client dar casa o vinzi tu si tu raspunzi de ceea ce vinzi. Daca ai vandut casa cu acte false nu e treaba agentiei.

Edited by PoeOvidiu, 22 January 2018 - 14:49.


#10
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 DB77AAA, on 22 ianuarie 2018 - 14:40, said:

Din punct de vedere al eMAG este legal sa vinzi clone, droguri, trafic de influenta si tot asa.

Ai vazut vreo rubrica de clone, droguri, trafic de influenta? Poti sa faci foarte bine ilegalitati folosind si Vodafone si Gmail si autostrada Bucuresti-Constanta. Cu ce-s de vina aia care ti le pun la dispozitie sau le administreaza?

Si ce are ciuma rosie de-a face cu toti astia?!!??!?!?! Nu ca ii scuz dar pe vremea lu' Constantinescu (ca e cred singura perioada cind n-am avut ciuma rosie de la razboi incoace) se vindeau softuri, muzica si filme pe taraba la orice colt de strada. Pina si providerii de cablu bagau o antena, un decodor si redistribuiau tot ce prindeau.

#11
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
pai se vinde interfata odb unele cu 10 euro = hobby in cel mai bun caz
cine e serios are scule profesionale si nu se arunca pe emag ca ai nevoie si de soft + update + asistenta de la producatorul softului etc

produsele or fi clona dar sunt clone originale , adica nu scrie nicaieri ca le-a facut vag sau opel sau bla bla ,
ce ne facem cu clonele de iphone de samsunghe ?

si stai linistit ca emag nu are nici o raspundere , au armata de avocati si juristi care au gandit bine smecheria

#ciumarosie nu are nimic de-a face cu asta , e capitalism pur , merge un bisnis? il copiez si eu un doi , nu i zic IPHINE ca ii zici YPhone , mai bun ca originalu'

Edited by botelucian, 22 January 2018 - 15:18.


#12
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,030
  • Înscris: 20.12.2007

 f300, on 22 ianuarie 2018 - 15:08, said:


Ai vazut vreo rubrica de clone, droguri, trafic de influenta? Poti sa faci foarte bine ilegalitati folosind si Vodafone si Gmail si autostrada Bucuresti-Constanta. Cu ce-s de vina aia care ti le pun la dispozitie sau le administreaza?

Si ce are ciuma rosie de-a face cu toti astia?!!??!?!?! Nu ca ii scuz dar pe vremea lu' Constantinescu (ca e cred singura perioada cind n-am avut ciuma rosie de la razboi incoace) se vindeau softuri, muzica si filme pe taraba la orice colt de strada. Pina si providerii de cablu bagau o antena, un decodor si redistribuiau tot ce prindeau.

Da bine la public daca asociem hotii nostri cu ai lor .
Daca nu castiga la pariuri, sau le fata scroafa purceii morti,  tot ciumpalacii rosii e vinovatiPosted Image

#13
DB77AAA

DB77AAA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 06.12.2010
Am ajuns nivelul in care furtul a devenit legal. Am vrut sa subliniez faptul ca la cel mai mare magazin online se intampla asta. La cumparare vad eMAG mare, practic site-ul lor si cu litere de-o schioapa "firma de apartament X"


Prea putin ma afecteaza pe mine ce fac ei, insa atata timp cat eu legal nu pot vinde clone, nici macar la nivel amator, nu mi se pare corect ca altcineva sa poata face asta.

Edited by DB77AAA, 22 January 2018 - 15:45.


#14
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
vezi pe amazon , ebay si  alte situri mai rasarite decat emag , ce intelegi prin clona clona clona?
pune link cu originalul si cu clona sa vedem si noi , are patente pe ele primul producator? sunt expirate licentele? cum a fost intelegerea cu chinezu?
oricum e naspa sa creezi ceva si sa te trezesti cu zeci de copii ale muncii tale vandute pe bani de nimic

Edited by botelucian, 22 January 2018 - 15:52.


#15
DB77AAA

DB77AAA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 06.12.2010
Pe Amazon, Aliexpres, eBay, OLX, Okazii, LaJumatate si alte site-uri poti raporta ca acel produs este piratat.

E irelevant, e un domeniu mai ciudat in care producatorul masinii nu are o importanta majora.

Pentru aprofundare:

Clona la chinez: https://www.aliexpre...iceBeautifyAB=2

Clona la eMAG: https://www.emag.ro/...6/pd/D80X0NBBM/

Originalul la importatorul oficial pe RO(omul respectiv a si tradus-o): http://diag.ro/products/opcom.aspx

Originalul: http://www.op-com.hu...ibutors_EN.aspx

Bine, daca ne-a ajuns prin mana o astfel de interfata, clona de la chionez si de la eMAG e foarte limitata comparativ cu originalul sau clona europeana(care nu se vinde la colt de strada)

Edited by DB77AAA, 22 January 2018 - 16:04.


#16
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Faceti sesizare la ei si vor elimina produsele acelea din Marketplace. Se misca surprinzator de repede.
Desi asa ar fi fost normal, ei nu stau sa verifice manual fiecare produs nou pe care il adauga partenerii din MarketPlace, vezi si topicul meu cu eMAG e rasist?

Apoi fie-mi cu iertare, dar sa vinzi in 2018 produs de peste 2000 lei pe un asemenea site, nici nu e de mirare ca lumea nu ma face diferenta intre original si clona.
P.S: da stiu ce semnatura am, nu e nevoie sa-mi reamintiti, da sunt partinitor, conflict de interese samd samd etc.

Edited by gumball3000, 22 January 2018 - 16:40.


#17
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
Doar ca clona de la emag e de 10 ori mai scumpa decat aia din china. Si probabil la fel de slaba .
Totusi soft+garantie 12 luni.
Ceva certificate de garantie conformitate + factura tot or avea

#18
dresler

dresler

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 26.03.2013
se cloneaza aparatura industriala de 2 mil + euro si ti-o pune chinezu` in expozitie langa a ta.   si asta un UE.  au clonat aparatura ce se producea la firma unde lucram ..  nu s-a putut face nimic...

chinezul vine cu personal tehnic  in UE in special in Italia  (unde e adevarata coruptie impinsa pana la cinematografie + recuzita, ce e la noi e pishu) la diverse firme ce opereaza aparatura de care sunt interesati si platesc cash pt desene tehnice , etc.

casele mari auto  (vezi VAG , etc) fac combinatii la scala mondiala ...  si noi ne impiedicam de niste plasticuri  ...
ca tot am vb de casele auto si retelele de dealeri din est....  acestia au vandut la randul lor sistemele de operare si softurile interne.

Edited by dresler, 22 January 2018 - 17:02.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate