Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Emigrare in Germania cu ajutorul unei multinationale

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#1
matrixeroare

matrixeroare

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.01.2018
Buna ziua, am 24 de ani si am ajuns la aceasi concluzie la care ajung si alti tineri de varsta mea anume ca in Romania nu pot sa fac nimic si nu exista viitor.

Am luat decizia de a pleca din tara, am studiat terenul si am vazut multi dintre romanii care merg sa lucreze in occident, o fac pe  salarii care sunt mari pentru Romania dar mici acolo si traiesc in conditii grele tocmai din acest motiv intrebarea mea ar fi daca prin intermediul unei multinationale se poate pleca in strainate la un job totusi cat de cat decent.

Locuiesc in Timisoara si in acest oras sunt multe  corporatii multinationale nu le dau nume sa nu se creada ca fac reclama, multe din ele  nemtesti, eu vorbesc engleza la nivel avansat de C1 si germana la nivel conversational de A2, mai multe persoane mi-au spus ca ar trebui sa ma angajez la aceste firme chiar si pe  un post de operator la banda pentru ca vor vedea ca vorbesc germana si am sanse mari sa ma recruteze si sa lucrez la firma lor din Germania, bineinteles dupa ce am lucrat mai mult timp si la firma din Romania, exista o astfel de posibiltate? Se intampla des sa fie luati in strainate cei care cunosc limbi straine de catre companii? Sunt luati si operatorii sau doar inginerii, electricienii, cn-cisti si alte posturi mai inalte?

Anul  acesta termin o facultate de limbi straine si pana acuma am lucrat 1 an casier intr-o benzinarie.

Imi doresc sa stiu daca asa ceva este posibil sau au vorbit aiurea persoanele de la care am auzit informatia.

Edited by matrixeroare, 22 January 2018 - 13:41.


#2
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 20.12.2007

 matrixeroare, on 22 ianuarie 2018 - 13:39, said:

Buna ziua, am 24 de ani si am ajuns la aceasi concluzie la care ajung si alti tineri de varsta mea anume ca in Romania nu pot sa fac nimic si nu exista viitor.

Am luat decizia de a pleca din tara, am studiat terenul si am vazut multi dintre romanii care merg sa lucreze in occident, o fac pe  salarii care sunt mari pentru Romania dar mici acolo si traiesc in conditii grele tocmai din acest motiv intrebarea mea ar fi daca prin intermediul unei multinationale se poate pleca in strainate la un job totusi cat de cat decent.

Locuiesc in Timisoara si in acest oras sunt multe  corporatii multinationale nu le dau nume sa nu se creada ca fac reclama, multe din ele  nemtesti, eu vorbesc engleza la nivel avansat de C1 si germana la nivel conversational de A2, mai multe persoane mi-au spus ca ar trebui sa ma angajez la aceste firme chiar si pe  un post de operator la banda pentru ca vor vedea ca vorbesc germana si am sanse mari sa ma recruteze si sa lucrez la firma lor din Germania, bineinteles dupa ce am lucrat mai mult timp si la firma din Romania, exista o astfel de posibiltate? Se intampla des sa fie luati in strainate cei care cunosc limbi straine de catre companii? Sunt luati si operatorii sau doar inginerii, electricienii, cn-cisti si alte posturi mai inalte?

Anul  acesta termin o facultate de limbi straine si pana acuma am lucrat 1 an casier intr-o benzinarie.

Imi doresc sa stiu daca asa ceva este posibil sau au vorbit aiurea persoanele de la care am auzit informatia.
In cel mai bun caz esti lucrator detasat (cu salariul din Romania+ceva sporuri-diurna) dar tocmai ca s-a abuzat de aceasta masura si acu tarile vestice din UE vor sa limiteze chestia asta.

#3
matrixeroare

matrixeroare

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.01.2018

 Kokoshmare, on 22 ianuarie 2018 - 13:44, said:

In cel mai bun caz esti lucrator detasat (cu salariul din Romania+ceva sporuri-diurna) dar tocmai ca s-a abuzat de aceasta masura si acu tarile vestice din UE vor sa limiteze chestia asta.

Nu exista posibilitatea de a ramane sa lucrez la firma din tara respectiva daca cunosc limba si sunt bun in domeniul in care lucrez?

#4
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

 matrixeroare, on 22 ianuarie 2018 - 13:39, said:

sa ma angajez la aceste firme chiar si pe  un post de operator la banda pentru ca vor vedea ca vorbesc germana si am sanse mari sa ma recruteze si sa lucrez la firma lor din Germania, bineinteles dupa ce am lucrat mai mult timp si la firma din Romania, exista o astfel de posibiltate? Se intampla des sa fie luati in strainate cei care cunosc limbi straine de catre companii? Sunt luati si operatorii sau doar inginerii, electricienii, cn-cisti si alte posturi mai inalte?

SINGURA sansa este, daca te angajezi operator, sa urci in ierarhie.
Ca operator n-ai sanse decat foarte rar si temporar si fara viitor, fara salarii nemtesti

Daca vizezi Germania, invata limba

Edited by Tsunnnami, 22 January 2018 - 13:48.


#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Off topic.
Relocările în firmele mari așa încep.
Cu operatorii de la bandă.
Directorii nu sunt așa de importanți sau restul.
Cei necalificați țin firma în picioare.
În timp ce stai la bandă cântă și tu în germană. Dar tare să te auzi.
Vei fi remarcat imediat și promovat.
Să ai valiza făcuta acasă că te mută în Germania în câteva ore.

ONTOPIC.

Invață o meserie de care Nemția să aibă nevoie.
Nu cred că îi impresionezi prea mult cu limbile străine.
Asta dacă nu te deranjează să începi pe burtă. La o fermă. Culegător de tot felul de chestii.

Chestii care se culeg în orice limbă.

#6
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003

 matrixeroare, on 22 ianuarie 2018 - 13:39, said:

chiar si pe  un post de operator la banda pentru ca vor vedea ca vorbesc germana si am sanse mari sa ma recruteze si sa lucrez la firma lor din Germania, bineinteles dupa ce am lucrat mai mult timp si la firma din Romania, exista o astfel de posibiltate?
N-am auzit asa ceva. Cel mult mergi in Germania sa te perfectionezi sau curs de calificare.

Daca stii germana bine, nu ai decat sa cauti job-uri pe net si sa aplici la ele. Eu iti recomand sa te califici intr-un domeniu anume inainte sa pleci, ca e mai usor in Romania. Sa fii muncitor pe banda in Germania, nu e chiar simplu.

Edited by Bursul, 22 January 2018 - 13:50.


#7
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

 matrixeroare, on 22 ianuarie 2018 - 13:39, said:

Buna ziua, am 24 de ani si am ajuns la aceasi concluzie la care ajung si alti tineri de varsta mea anume ca in Romania nu pot sa fac nimic si nu exista viitor.

Foarte fals

#8
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Mai degraba urmaresti tu posturile deschise la firma mama din Germania si te folosesti de experienta si referintele dobandite la sucursala din Romania pentru a-ti creste sansele.

#9
matrixeroare

matrixeroare

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.01.2018

 Tsunnnami, on 22 ianuarie 2018 - 13:48, said:


Foarte fals

Ha, ma bucur sa vad ca mai exista persoane care vad speranta in aceasta tara, din pacate oricat as incerca nu pot sa fiu ca voi.

#10
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

 matrixeroare, on 22 ianuarie 2018 - 13:39, said:

Anul  acesta termin o facultate de limbi straine si pana acuma am lucrat 1 an casier intr-o benzinarie.

 matrixeroare, on 22 ianuarie 2018 - 13:46, said:

Nu exista posibilitatea de a ramane sa lucrez la firma din tara respectiva daca cunosc limba si sunt bun in domeniul in care lucrez?
Ba da, ca casier la benzinarie.

#11
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 20.12.2007

 matrixeroare, on 22 ianuarie 2018 - 13:46, said:


Nu exista posibilitatea de a ramane sa lucrez la firma din tara respectiva daca cunosc limba si sunt bun in domeniul in care lucrez?
Depinde de la caz la caz, nu se stie niciodata. Dar sansele sunt mai mari daca ai o deja o specialitate formata aici. Nu se complica nimeni pentru ceva minor, au si ei deja flamanzii lor pe acolo, inclusive romani deja plecati si care au deja formele legale de sedere si mlucru indeplinite

#12
matrixeroare

matrixeroare

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.01.2018
Spre ce specializari imi sugerati sa ma orientez?

#13
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

 matrixeroare, on 22 ianuarie 2018 - 13:51, said:


Ha, ma bucur sa vad ca mai exista persoane care vad speranta in aceasta tara, din pacate oricat as incerca nu pot sa fiu ca voi.

E chestie de atitudine.
Sa stii ca pe un post superior nu te va angaja nimeni daca spui ca "ceea ce vor ei nu se poate".
Daca ar fi asa simplu, ar fi toata lumea manager.
Vei fi valoros daca vezi o solutie acolo unde astia ca tine n-o vad.

#14
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,728
  • Înscris: 10.11.2013
De unde ai ajuns la concluzia ca n Romania nu e viitor, de la gigi24? In timisoara ai posibilitati misto, trebuie doar sa vrei. Pana una alta, invata o meserie, in germania nu e o rusine sa-nveti meserii, nu toti nemtii viseaza sa fie directorasi la VW sau BMW. Cu germana plus meseria reusesti sigur acolo. Tu sa te ajungi acolo, in germanica, ca dupa te descurci. De munca se gaseste..

Edited by n-amname, 22 January 2018 - 13:56.


#15
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

 matrixeroare, on 22 ianuarie 2018 - 13:53, said:

Spre ce specializari imi sugerati sa ma orientez?

Cauta multinationalele de la tine din oras.
Fa o lista si cauta FURNIZORII lor din Germania.
Inveti germana si urmaresti posturile publicate de furnizorii aia.
Faptul ca stii si germana si romana, e un avantaj mare.
Dar, schimba-ti atitudinea

#16
matrixeroare

matrixeroare

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.01.2018

 Bursul, on 22 ianuarie 2018 - 13:47, said:

N-am auzit asa ceva. Cel mult mergi in Germania sa te perfectionezi sau curs de calificare.

Daca stii germana bine, nu ai decat sa cauti job-uri pe net si sa aplici la ele. Eu iti recomand sa te califici intr-un domeniu anume inainte sa pleci, ca e mai usor in Romania. Sa fii muncitor pe banda in Germania, nu e chiar simplu.

Spre ce domenii ar fi indicat sa ma orientez?

Edited by matrixeroare, 22 January 2018 - 13:56.


#17
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
1.  Anul  acesta termin o facultate de limbi straine si pana acuma am lucrat 1 an casier intr-o benzinarie.

2.  Buna ziua, am 24 de ani si am ajuns la aceasi concluzie la care ajung si alti tineri de varsta mea anume ca in Romania nu pot sa fac nimic si nu exista viitor.

De asta nu e viitor în România. Nu faci ceva bun pentru tine, nu investești în tine. Faci o facultate momentan inutilă - (profesor sau traducător) și te miri că nu ai viitor.
Cursuri nimic ioc.
Și eu am lucrat acum 23 de ani așa ceva dar pentru un an să fac ceva bănuți să nu stau pe spatele alor mei în facultate.
Am făcut după aia facultate pe banii mei.

#18
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 matrixeroare, on 22 ianuarie 2018 - 13:46, said:

Nu exista posibilitatea de a ramane sa lucrez la firma din tara respectiva daca cunosc limba si sunt bun in domeniul in care lucrez?

Ai incercat si n-ai ramas?

Pana nu te duci sa stai acolo n-o sa-ti bage nimeni in seama aplicatia, tu fiind in fundu' Europei.

"Interviul se tine poimaine, puteti ajunge la ora X?"
"Hmm, e greu sa iau bilete asa in pripa, sunt scumpe, trebuie sa rezolv si cu cazarea..."

Asta in timp ce respectivul de la HR mai are in fata 10-15 CV-uri de la oameni care stau acolo, loco.

Edited by cattavencu, 22 January 2018 - 14:08.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate