Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Lucruri interesante despre tigara elecronica

  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Uite un articol cu sfaturi pentru începători:

https://aspenvalleyv..._eid=d162374a11

@doxan trebuie să ai o sumă minimă.
O să îți recomande colegii, după mine un început îl poți face la minim Ijust2
care arată așa
Attached File  eleaf-ijust-s-3000mah-kit-eleaf-moduri-electronice-2638-600x600.jpg   19.07K   3 downloads
Asta din poză e varianta de 3000 mAh, care e undeva la 160 de RON, cea de 2600 e la 116 sau 119 RON.

Aș recomanda de asemenea un lichid bun de la început, mie imi place NAKED - american, arome de fructe, îți dau link dacă vrei.

Dacă vrei să începi mai în forță, un SMOK ALIEN la 200 - 250 RON de pe OLX.
Soluții există, trebuie doar să vrei.

Spune aici ce decizi și te ajutăm.

#38
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016
indiferent de cat de rahat e o tigara electronica , nu are cum sa fie la fel de nociva ca fumatul de tutun.

pt cei care au obsesii despre bobinele care se murdaresc si le e frica sa le folosesca (eu sunt unul din astia) , schimbati bobinele mai des.

eu o schimb la fiecare 3 4 sau 5 zile , in functie de cat o folosesc... altii le tin cate 2 saptanai (nu recomand)

#39
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
eu am niste rezistente pe istick pico de vreo 6 luni si nu mi se pare un gust schimbat. o sa le schimb zilele astea sa vad care I diferenta de aroma si gust

#40
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016

View Postconu71, on 01 februarie 2018 - 14:45, said:

eu am niste rezistente pe istick pico de vreo 6 luni si nu mi se pare un gust schimbat. o sa le schimb zilele astea sa vad care I diferenta de aroma si gust

nu ma refer la gust... ma refer la igiena... eu is putin OCD... din cate stiu cand se incalzesc cu lichid bobinele alea fac depuneri care pt OCD ul meu is un mare "no no".

acum , eu nu is chimist , poate gasim pe cineva pe aici care intelege chimia sa ne lumineze...

#41
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
- Fierbeți doar rezistențele uzate într-un ibric cu apă (nu glumesc), apoi uscați-le pe calorifer, își vor reveni parțial. Oricum, nu le aruncați, dacă mai avansați și aveți îndemînare (sau un prieten priceput) le veți putea rebobina și vor putea fi chiar mai bune decît cele de fabrică (vapez de peste 6 ani iar de vreo 5 n-am mai cumpărat nici o rezistență, le schimb doar vata la vreo 2 zile și mai rar sîrma).

Edited by silverflower, 01 February 2018 - 21:21.


#42
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016

View Postsilverflower, on 01 februarie 2018 - 21:18, said:

- Fierbeți doar rezistențele uzate într-un ibric cu apă (nu glumesc), apoi uscați-le pe calorifer, își vor reveni parțial. Oricum, nu le aruncați, dacă mai avansați și aveți îndemînare (sau un prieten priceput) le veți putea rebobina și vor putea fi chiar mai bune decît cele de fabrică (vapez de peste 6 ani iar de vreo 5 n-am mai cumpărat nici o rezistență, le schimb doar vata la vreo 2 zile și mai rar sîrma).

ai rda? sau rdta?

din ce metal is facute? inox? titaniu?

Edited by martian_693, 01 February 2018 - 23:05.


#43
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008

View Postmartian_693, on 01 februarie 2018 - 23:04, said:

ai rda? sau rdta?
- RTA din fabrică (cu şurubele de prindere) am numai un Kayfun 3.1. Nu folosesc RDA, doar tancuri MTL cu orificiu de aer sub bobină, pînă în 15W. Ca exemple de "rezistenţe" (cilindrii din inox sau alamă nichelată ce conţin bobinele) transformate în reconstruibile sînt cele de la Smok-Vapor-Chaser (dual), Nautilus-X şi cam toată gama de claromizoare/tancuri, de la cele mai bunuţe, cu sticlă Pirex, pînă la cele din plastic (CE5, Kanger T2), 7-8 spire pe 2mm, Kanthal 0,3 (1,4Ohm/8sp), SS0,25 (1Ohm/8sp), vată din biluţe demachiante, nicotină ~10mg/mL.

Edited by silverflower, 02 February 2018 - 08:21.


#44
slavyk

slavyk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 18.04.2006
Se pot reconstrui cu mici bătăi de cap (rezistențe compuse NRN) pînă se distrug izolatorii.

#45
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3C2OUQL6_yQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#46
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postsilverflower, on 01 februarie 2018 - 21:18, said:

- Fierbeți doar rezistențele uzate într-un ibric cu apă (nu glumesc), apoi uscați-le pe calorifer, își vor reveni parțial. Oricum, nu le aruncați, dacă mai avansați și aveți îndemînare (sau un prieten priceput) le veți putea rebobina și vor putea fi chiar mai bune decît cele de fabrică (vapez de peste 6 ani iar de vreo 5 n-am mai cumpărat nici o rezistență, le schimb doar vata la vreo 2 zile și mai rar sîrma).
1. Când fierbi se poate depune calcar pe rezistență. Zic și eu...
2. La mine la Smok pe Baby Q2 se depune ceva negru pe sârma propriu zisă, și bumbacul chiar dacă se spală, rămâne ars - părerea mea.
Pentru 20 de RON / lună cât e o rezistență, hai să zicem că dai 40 pe lună dacă vapezi ca turbatul, nu se merită să bagi cine știe ce prostii în plămâni - cu rezistențe spălate & shit.

Edited by exceswater, 05 February 2018 - 15:07.


#47
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016

View Postexceswater, on 05 februarie 2018 - 15:06, said:

1. Când fierbi se poate depune calcar pe rezistență. Zic și eu...
2. La mine la Smok pe Baby Q2 se depune ceva negru pe sârma propriu zisă, și bumbacul chiar dacă se spală, rămâne ars - părerea mea.
Pentru 20 de RON / lună cât e o rezistență, hai să zicem că dai 40 pe lună dacă vapezi ca turbatul, nu se merită să bagi cine știe ce prostii în plămâni - cu rezistențe spălate & shit.

eu am distrus 2 bobine pana acum... si mi am luat si teapa cu bumbacul ars... si am tras calumea... cel mai de rahat gust...

problema (cel putin la gnome tank) e lichidul si gaurile mici prin care se absoarbe lichidul. aveam lichid 90% vg si nu trecea de gaurile alea. si asa am tras fara lichid.

ei spun ca 80% vg insa nu e adevarat. bobinele de pe gnome tank nu is facute pt 80% vg. sunt f mici...


acum bagat lichid 70% vg si e altceva... cred ca pt tankul asta si bobinele astea e ok 65 70 % vg...


bobina m a tinut 3 zile... cand am pus 90% vg , s a ars bumbacul instant.

#48
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
- Picură 2 picături de apă distilată sau votcă în tanc, se va subția lichidul suficient.

- De la un clocot nu se depune calcar semnificativ, oricum ideea este de a îndepărta mîzga organică. Dacă bobina e pe silica, merge o ardere uscată, urmată de o clătire și din nou uscare.

- La mine se depune mult pentru că nu-mi permit să iau lichide de gata (mai bune calitativ, de obicei) și folosesc esențe dulci sau care se pretind tutunoase.

#49
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016

View Postsilverflower, on 05 februarie 2018 - 22:12, said:

- Picură 2 picături de apă distilată sau votcă în tanc, se va subția lichidul suficient.

- De la un clocot nu se depune calcar semnificativ, oricum ideea este de a îndepărta mîzga organică. Dacă bobina e pe silica, merge o ardere uscată, urmată de o clătire și din nou uscare.

- La mine se depune mult pentru că nu-mi permit să iau lichide de gata (mai bune calitativ, de obicei) și folosesc esențe dulci sau care se pretind tutunoase.

prima problema care am observat o e ca nu se imbiba bine bumbacul. am luat pg sa mai diluez.

pasul 2 ar fi o comanda de geekvape zeus RDTA ca sa mi fac eu singur bobinele sau sa schimb bumbacul cand vreau eu.

pasul 3 e sa cumpar alcool 95 98% pt a curata bobinele dupa ce se depune negreala pe ele.


momentan am comandat 5 bobine pt tankul meu gnome. deci o sa am o perioada ... deh... e prima data cand folosesc acest tank si aceste bobine. insa asa invati...

nush cand si cum ma decid , insa cam asta e lista mea de cumparaturi in viitorul apropiat... dupa ce mai studiez putin si mai vad reviewuri...

1. geekvape rdta zeus
2. tfv12 prince + varietati de bobine
3. smok pro color mod.... inca nu m am decis... insa mi se pare cel mai ok pt mine... nu vreau ceva mare. 2 18650 sunt de ajuns.
4. 4x sanio/panasonic 18650 baterii cu 3400 mah

o sa incerc sa caut si niste lichide cu putin zahar in ele. de aia am comandat 5 6 tipuri de proba... sa vad care cum imi place.


ms de sfaturi... vedem ce o iesii , insa imi place ideea de a imi face propriul tank cu bobinele mele si cu bumbacul meu. se arde , il schimb singur si il fac exact cum vreau eu... si asa pot sa experimentez mai mult , pana la urma o sa ajung sa mi dau seama ce si cum pt un vapat cat mai aproape de "perfect"

#50
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Vești frumoase... de dat cu ele în cap la sceptici


Public Health England Boosts its Support for Vaping
Almost three years after its first report that said vaping is 95 percent safer than smoking, PHE isn’t backing down.

http://vaping360.com...02968-153703881

Edited by exceswater, 07 February 2018 - 08:34.


#51
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Colegul cu problema cu bobinele.

Hai să lămurim ceva.
Matale ai tankul ăsta.

Attached File  WISMEC-Gnome-Sub-Ohm-Tank---2ml_07_f49365_1024x1024.jpg   26.81K   6 downloads

Eu am
Vaporesso Estoc

Attached File  vaporesso estoc.jpg   70.26K   6 downloads

și Smok Baby

Attached File  authentic-smoktech-smok-micro-tfv8-baby-beast-tank-atomizer-silver-stainless-steel-3ml-22mm-diameter.jpg   48.56K   6 downloads

După cum vezi rezistența nu bobina e la tine la Gnome cam ca cea de Smok - Q2 în speță.
Cea de la Vaporesso are găurile mari dar e mai micuță.

Pe mine mă ține o rezistență undeva la o lună și ceva.
La Smok m-a ținut cel mai mult 4000 de pufuri.

Tu faci priming la rezistență - o îmbibi bine cu lichid ?
Este ciudat ce spui tu că se arde foarte repede.

Nu mai folosi mult VG. Eu bag în ambele bază VPG - VG 70 procente, PG 30 procente și e super ok.

Ce lichid cu zahăr ? Nu am auzit de așa ceva ?

Eu vapez baza King Vapure - nu am probleme cu ea, lichide de la Vapebar - super ok, Naked - super ok,  mai nou am luat ceva poloneze - Pink Fury - nu extraordinare dar ok.
Ce lichide vapezi ?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/If-RG9Bu9d0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cu spălatul... nu vă supărați dar mi se pare trist.
O rezistență de Vaporesso Estoc e 9 lei.
Aia de Smok - Baby Q2 e 13 lei la un site care nu e acceptat aici apropo de ce ? Site românesc cu vape și o literă la început.

Tu speli bumbacul, dar garantat rămâne ars. Curat dar ars.
Plus că eu am observat că pe rezistența propriu - zisă - pe metal, rămâne o depunere neagră.
O rezistență pe lună e ok, hai două pe lună.
Cum să reciclezi așa ceva ?

Edited by exceswater, 07 February 2018 - 10:24.


#52
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016
da man , fac priming... insa nu mi se par de calitate... maine sau azi tre sa imi vina bobinele noi , si pg ul sa diluez lichidul.

#53
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Te rog eu nu mai zice bobine.
Zi rezistențe. Coils. Cum vrei tu da nu bobine că nu e radio Gloria.

Ce lichid utilizezi ?

#54
slavyk

slavyk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 18.04.2006
„Bobine” hai, treacă - meargă dar „siguranțe”?!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate