Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Lucruri interesante despre tigara elecronica

  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
După cum am promis, mama voastră de BIG TOBACCO

"
Big Tobacco is the "big five" largest global tobacco industry companies which are Philip Morris International, British American Tobacco, Imperial Brands, Japan Tobacco International, and China Tobacco.[1]
Together they hold more than 60 percent of world market power/share.[citation needed] According to December 2016 report the followings are the top market leaders: Philip Morris International with approximately 30.3%, British American Tobacco with approximately 23.1%, Imperial Brands with approximately 14.4%, Japan Tobacco International with on average has a share of 13.9%, and China Tobacco having 12.8% of total market share.[citation needed] This constitutes 94.5% (approximately) world tobacco market share.[citation needed] While rest share the remaining 5.5%.[citation needed]
"
credit Wikipedia

O mizerie, nu caută nimeni ce fac ăștia, nu verifică nimeni ce bagă în țigări.
Sunt studii vechi și verificate și paraverificate cum că țigările sunt cancerigene.
NU le-a interzis nimeni, acum recent i-a obligat să pună un avertisment pe pachet.
Atât.
Copilul tău poate cumpăra o chestie care îi va crea dependență în mod garantat (ce anume bagă în țigări pentru a da dependența ? ), o chestie care îl va ucide sigur - ok poate că lent, dar nu e întotdeauna cazul.
Televizor omniprezent îi șoptește perfid că dacă fumează e cool.
E în trend. Filmele arată asta de zeci de ani.
Media îi arată asta. Magazinele cu ditamai displayul cu țigări colorate de zici că sunt gume.
Ar trebui să aibă capete de mort pe pachete și să se numească Cancer.
de .4 nicotină, de .7 nicotină.
Să ceară lumea : "două pâini și un Cancer vă rog"
Și nimeni nu interzice asta.


În schimb au fost plătiți câțiva care afirmă sus și tare că vapatul e nociv.
Credeți că nu sunt destui care sunt influențați ?

Îmi pare rău că timp de 20 ani am băgat în mine căcatul ăla de țigări și n-am avut puterea să renunț.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aigcxc4JID0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_vjhae3IYCc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9kKN8_aa38A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZyO-2JQR7Fo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Frumos, nu ?

Edited by exceswater, 22 January 2018 - 14:21.


#20
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostPhobos, on 22 ianuarie 2018 - 10:59, said:

Si eu zic ca stirile alea cum ca tigara electronica "poate fi chiar mai nociva decat cea clasica" sunt un bullshit avand in spate interesul producatorilor de tigari clasice.

Este usor sa afirmi ca tigara electronica nu este mai nociva, motivand ca producatorii de tigarete au interesul sa sustina contrariul.
Insa ce te face sa crezi ca articolele care sustin ca tigara electronica este mai nociva sunt toate scrise la cererea expresa a producatorilor de tigarete sau ca producatorii de tigarete implicit mint?
Eu, de exemplu, imi permit sa sustin ca nu cunosc si ca nici nu cred in "miracolul" tigarii electronice. Ceea ce inseamna ca nu stiu daca tigara electronica este mai nociva, mai putin nociva sau la fel de nociva precum tigara clasica.

In ceea ce ma priveste, tigara electronica ma face sa tusesc. Timp de cativa ani vapam orice lichid fara probleme. Dupa ce s-a instalat tusea am fost nevoit sa trec din nou pe tigara clasica care nu ma face sa tusesc, in schimb, se cunoaste clar ca este nociva pentru sanatate.
In scopul reducerii numarului de tigari clasice, dupa o pauza de cateva luni am inceput sa folosesc in paralel cu tigara clasica, tigara electronica cu lichide pe baza de VG, rezistente mici si voltaj mic (care ma fac sa tusesc mai putin, mai ales daca nu inhalez adanc aburul in plamani), IQOS, Nicorette, tutun pentru prizat etc.
Daca cineva vapeaza langa mine lichide pe baza de PG incep sa ma inec, sa tusesc. Inainte nu aveam nicio problema de acest gen. Deci este clar ca pe mine vapatul m-a afectat. Insa chiar daca aburii din tigara electronica imi produce tuse, tot nu stiu daca este mai nociv sau nu decat fumul din tigara clasica. Tigara clasica poate sa aiba efecte dezastruoase asupra sanatatii, fara a provoca simptome. Tigara electronica poate fi la randul ei destul de nociva, dar exista sanse si sa fie mai putina nociva decat tigara clasica. Neexistand cercetari desfasurate pe termen lung asupra vapatului, nu putem cunoaste cu siguranta care sunt efectele asupra sanatatii.

Cum orice exces este periculos pentru sanatate, am ajuns la concluzia ca este mai bine sa imbin metode diverse pentru a-mi satisface nevoia de nicotina, de care nu am reusit sa scap. Am incercat si sa renunt brusc la fumat, dar la mine nu a functionat. Deci am acceptat faptul ca sunt dependent de nicotina.
Fumatul mi-a afectat sanatatea, mi-a afectat imbracamintea, locuinta, mi-a consumat multi bani. Vreau sa fumez mai putin sau deloc, iar daca nu pot renunta la fumat, atunci doresc sa folosesc tutun si mijloace de a fuma cat mai putin nocive.
Vapatul, de asemenea, mi-a afectat sanatatea. Am utilizat multe variante de vaporizatoare si lichide fara sa stiu care dintre ele m-au afectat mai mult. Cert este ca prin vapat pentru a-mi asigura cantitatea necesara de nicotina era necesar sa vapez enorm de mult, comparativ cu fumul inhalat din tigari. De exemplu, daca intr-o ora fumam o tigara timp de 5 minute, cand am trecut pe tigara electronica intr-o ora vapam aproape continuu, facand 1-2 pauze de cca. 5-10 minute, deci vapam cca. 40-55 minute intr-o ora. Dupa ce am inceput sa tusesc, am realizat excesul pe care l-am facut cu tigara electronica. Deci acum caut sa evit orice exces si sa gasesc tigara electronica si lichidele care sa fie cat mai putin nocive. Am crezut ca IQOS ar putea fi solutia (deoarece scoate o cantitate mai mica de aburi), dar in scurt timp am inceput sa tusesc si de la HEET-uri (am incercat toate cele 3 variante de HEETS).
Caracteristicile tigarilor electronice le fac pe unele sa fie mai nocive decat altele, conform anumitor articole, cum ar fi acesta: https://phys.org/new...cigarettes.html
Acest studiu mie mi se pare credibil, deci nu ar trebui sa utilizam orbeste orice fel de tigara electronica.

In ceea ce priveste nocivitatea tigarii electronice, un alt studiu pe care il consider credibil (deoarece nu exista nicio dovada impotriva obiectivitatii cercetarilor mentionate sau care sa ateste falsificarea rezultatelor) este acesta: http://www.mdpi.com/...11/11/11192/htm

Si se mai gasesc multe altele...
Sunt si articole care avertizeaza impotriva riscului de cancer la nivelul cavitatii orale cauzat de temperaturile dezvoltate, deci nu doar datorita cantitatii ridicate de formaldehide si altele inhalate prin vapori.

Acum fiecare este liber sa creada ce doreste. Insa deseori lucrurile nu sunt chiar atat de roz cum ne-am dori sa fie. Eu unul prefer sa pun raul in fata. Aceasta inseamna ca este mai practic sa evit orice exces. In fond, nici fumatul si nici vapatul nu sunt naturale.

View Postliviu121314, on 22 ianuarie 2018 - 11:30, said:

Ai putea incerca sa te informezi despre snus, tutun oral suedez. Nu e pentru toti, dar are avantajele lui.

Stiu despre snus. De asemenea, mai stiu ca in Romania atat snusul cat si tutunul de mestecat (sau orice forma de tutun pentru uz oral) este interzis (nu se poate comercializa legal): http://www.cdep.ro/p..._text?idt=36163

Edited by _-_, 22 January 2018 - 16:28.


#21
radu_me

radu_me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 07.07.2003

View PostM@nuel, on 22 ianuarie 2018 - 12:20, said:

Oare e prea mult dacă cerem să fie rubrică de sine stătătoare în Life and entertainment? Eu sunt cam ipohondru și îmi dă fiori să intru mereu la Medicină. Posted Image
Susțin ideea. Discuția despre vapat nu prea se potrivește la medicina.

#22
Alucard

Alucard

    Steven Hyde

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 20.04.2004

View Post_-_, on 22 ianuarie 2018 - 16:22, said:

Este usor sa afirmi ca tigara electronica nu este mai nociva, motivand ca producatorii de tigarete au interesul sa sustina contrariul.
Insa ce te face sa crezi ca articolele care sustin ca tigara electronica este mai nociva sunt toate scrise la cererea expresa a producatorilor de tigarete sau ca producatorii de tigarete implicit mint?
Eu, de exemplu, imi permit sa sustin ca nu cunosc si ca nici nu cred in "miracolul" tigarii electronice. Ceea ce inseamna ca nu stiu daca tigara electronica este mai nociva, mai putin nociva sau la fel de nociva precum tigara clasica.

In ceea ce ma priveste, tigara electronica ma face sa tusesc. Timp de cativa ani vapam orice lichid fara probleme. Dupa ce s-a instalat tusea am fost nevoit sa trec din nou pe tigara clasica care nu ma face sa tusesc, in schimb, se cunoaste clar ca este nociva pentru sanatate.
In scopul reducerii numarului de tigari clasice, dupa o pauza de cateva luni am inceput sa folosesc in paralel cu tigara clasica, tigara electronica cu lichide pe baza de VG, rezistente mici si voltaj mic (care ma fac sa tusesc mai putin, mai ales daca nu inhalez adanc aburul in plamani), IQOS, Nicorette, tutun pentru prizat etc.
Daca cineva vapeaza langa mine lichide pe baza de PG incep sa ma inec, sa tusesc. Inainte nu aveam nicio problema de acest gen. Deci este clar ca pe mine vapatul m-a afectat. Insa chiar daca aburii din tigara electronica imi produce tuse, tot nu stiu daca este mai nociv sau nu decat fumul din tigara clasica. Tigara clasica poate sa aiba efecte dezastruoase asupra sanatatii, fara a provoca simptome. Tigara electronica poate fi la randul ei destul de nociva, dar exista sanse si sa fie mai putina nociva decat tigara clasica. Neexistand cercetari desfasurate pe termen lung asupra vapatului, nu putem cunoaste cu siguranta care sunt efectele asupra sanatatii.

Cum orice exces este periculos pentru sanatate, am ajuns la concluzia ca este mai bine sa imbin metode diverse pentru a-mi satisface nevoia de nicotina, de care nu am reusit sa scap. Am incercat si sa renunt brusc la fumat, dar la mine nu a functionat. Deci am acceptat faptul ca sunt dependent de nicotina.
Fumatul mi-a afectat sanatatea, mi-a afectat imbracamintea, locuinta, mi-a consumat multi bani. Vreau sa fumez mai putin sau deloc, iar daca nu pot renunta la fumat, atunci doresc sa folosesc tutun si mijloace de a fuma cat mai putin nocive.
Vapatul, de asemenea, mi-a afectat sanatatea. Am utilizat multe variante de vaporizatoare si lichide fara sa stiu care dintre ele m-au afectat mai mult. Cert este ca prin vapat pentru a-mi asigura cantitatea necesara de nicotina era necesar sa vapez enorm de mult, comparativ cu fumul inhalat din tigari. De exemplu, daca intr-o ora fumam o tigara timp de 5 minute, cand am trecut pe tigara electronica intr-o ora vapam aproape continuu, facand 1-2 pauze de cca. 5-10 minute, deci vapam cca. 40-55 minute intr-o ora. Dupa ce am inceput sa tusesc, am realizat excesul pe care l-am facut cu tigara electronica. Deci acum caut sa evit orice exces si sa gasesc tigara electronica si lichidele care sa fie cat mai putin nocive. Am crezut ca IQOS ar putea fi solutia (deoarece scoate o cantitate mai mica de aburi), dar in scurt timp am inceput sa tusesc si de la HEET-uri (am incercat toate cele 3 variante de HEETS).
Caracteristicile tigarilor electronice le fac pe unele sa fie mai nocive decat altele, conform anumitor articole, cum ar fi acesta: https://phys.org/new...cigarettes.html
Acest studiu mie mi se pare credibil, deci nu ar trebui sa utilizam orbeste orice fel de tigara electronica.

In ceea ce priveste nocivitatea tigarii electronice, un alt studiu pe care il consider credibil (deoarece nu exista nicio dovada impotriva obiectivitatii cercetarilor mentionate sau care sa ateste falsificarea rezultatelor) este acesta: http://www.mdpi.com/...11/11/11192/htm

Si se mai gasesc multe altele...
Sunt si articole care avertizeaza impotriva riscului de cancer la nivelul cavitatii orale cauzat de temperaturile dezvoltate, deci nu doar datorita cantitatii ridicate de formaldehide si altele inhalate prin vapori.

Acum fiecare este liber sa creada ce doreste. Insa deseori lucrurile nu sunt chiar atat de roz cum ne-am dori sa fie. Eu unul prefer sa pun raul in fata. Aceasta inseamna ca este mai practic sa evit orice exces. In fond, nici fumatul si nici vapatul nu sunt naturale.



Stiu despre snus. De asemenea, mai stiu ca in Romania atat snusul cat si tutunul de mestecat (sau orice forma de tutun pentru uz oral) este interzis (nu se poate comercializa legal): http://www.cdep.ro/p..._text?idt=36163

Cred ca ai dezvoltat un pui de astm cu vapatul ala mult. Cam acelasi lucru care se intampla si la sportivi, voit sau nu. Cand e voit se vrea folosirea de substante interzise iar astm-ul e scuza.
Eu am renuntat brusc la tigari pe 12.12.2017. Fara gume, vapori sau alte chestii ... Bine, nu neg ca intr-o zi m-am enervat si am fumat iar, inainte de sarbatori. Dar atat.
Cochetez cu ideea de a fuma pipa.  Am fumat in vara la cineva, e ceva de citit si de invatat, dar nu se compara cu fumul de tigara sau vaporii.

#23
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu este exclus sa fie vorba de astm. Insa problema se manifesta doar la vapat.
Am mai incercat sa folosesc lichid pentru TE intr-un aparat pentru aerosoli, dar nu stiu cat este de sanatos in forma nebulizata, plus ca lichidul fiind vascos ar putea strica aparatul.

#24
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

View Post_-_, on 22 ianuarie 2018 - 16:22, said:

Este usor sa afirmi ca tigara electronica nu este mai nociva, motivand ca producatorii de tigarete au interesul sa sustina contrariul.
Insa ce te face sa crezi ca articolele care sustin ca tigara electronica este mai nociva sunt toate scrise la cererea expresa a producatorilor de tigarete sau ca producatorii de tigarete implicit mint?

Nu pot sa afirm ca toate articolele au un interes in spate, eu insa vorbesc din experienta proprie. Am spus mai sus ca in perioada in care am fumat numai tigara electronica, am observat o imbunatatire a starii fizice generale, imbunatatire asemanatoare cu renuntarea la fumat. Eu experienta asta o am, atunci asta povestesc, nu pot sa spun altceva.

A, ca in timp se vor dovedi si tigarile electronice nocive, e foarte posibil, insa eu personal ma indoiesc ca nocivitatea lor este pe masura tigarilor clasice. Asta e parerea mea.

Cat despre tusea de care spuneai mai sus, e foarte posibil, nu stiu ce sa zic, probabil ca fiecare individ reactioneaza altfel. De exemplu si eu am avut unele efecte negative si anume senzatia persistenta de gat uscat, o perioada. Care a devenit tot mai nasoala pana aproape ca simteam un pic de durere. Pe net am mai sapat sa vad ce si cum, si se spune ca nicotina are efectul asta, eu insa cred ca era de vina compozitia lichidului, deoarece de la tigarile clasice nu am avut o senzatie de gat uscat sau cel putin nu asa de intensa, niciodata.

Alti prieteni de-ai mei care au cumparat si ei exact acelasi model de tigara si acelasi lichid, nu au avut senzatia de gat uscat, iar altii da. Cu toate ca au trecut multi ani de-atunci, doi din acei prieteni au fumat pana azi doar electronica (si nu s-au plans niciodata de ea - fumeaza chiar si azi electronica), iar altul, tot din aceeasi perioada, a fumat cativa ani doar electronica, apoi s-a lasat de amandoua, nu mai fumeaza nimic.

Eh, acum, eu, dupa o lunga pauza de la tigara electronica, in care am fumat iar cea clasica, am cumparat o alta tigara, mai performanta, iar vanzatorul mi-a zis ca stie de chestia cu gatul uscat si asta depinde de concentratiile de vegetal - propilen glicol, nu mai retin exact cum a fost explicatia, insa mi-a zis ce lichid sa iau si n-am mai avut senzatia aia. E drept, nici n-am mai fumat doar electronica, ba din contra, fumez mai mult clasice, le mai amestec.

Totusi, chiar si cu prima tigara, senzatia de gat uscat a disparut dupa vreo luna si ceva, probabil organismul s-a obisnuit.

De ce am renuntat la tigara electronica prima data? Eh, pentru ca, cu toate ca la un moment dat chiar nu-mi mai doream tigara clasica, cea electronica inlocuind perfect nevoia de nicotina, totusi atomizoarele pe care le aveam erau mai primitive si dupa cateva zile (mult inainte de cat scria pe prospect ca dureaza), se ardeau si incepeau sa dea un gust nasol de plastic ars care parca ma zgaria pe gat. In momentul in care simteam gustul ala oribil, am inceput sa ma scarbesc de electronica si sa mai aprind cate-o tigara clasica. Pana cand am trecut iar, pe nesimtite, inapoi la cea clasica. Ma enerva faptul ca trebuia sa cumpar atomizoare care ar fi trebuit sa tina o saptamana, dar se ardeau dupa doua zile.

Totusi, legat de tuse, sa nu uitam ca si cei care se lasa brusc de fumat experimenteaza o perioada in care tusesc si nu stiu de ce - doar tocmai s-au lasat de fumat! Si inainte, cand fumau, nu tuseau. Dar asta temporar, tusea trece apoi de la sine.

Cica ar fi tendinta plamanilor de a se curata si de a elimina toxinele acumulate.

Edited by Phobos, 22 January 2018 - 23:28.


#25
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004

View PostM@nuel, on 22 ianuarie 2018 - 12:20, said:

Oare e prea mult dacă cerem să fie rubrică de sine stătătoare în Life and entertainment? Eu sunt cam ipohondru și îmi dă fiori să intru mereu la Medicină. Posted Image


fa un pm catre administrator si daca este cazul ne muta

#26
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostPhobos, on 22 ianuarie 2018 - 23:21, said:

Totusi, legat de tuse, sa nu uitam ca si cei care se lasa brusc de fumat experimenteaza o perioada in care tusesc si nu stiu de ce - doar tocmai s-au lasat de fumat! Si inainte, cand fumau, nu tuseau. Dar asta temporar, tusea trece apoi de la sine.

Cica ar fi tendinta plamanilor de a se curata si de a elimina toxinele acumulate.

Am auzit si eu despre asta. Nu stiu daca este un "mit" (poate cu ceva baze reale) sau pura inventie.
Eu actualmente tusesc de la tigara electronica (nu doar cand vapez eu, ci si cand vapeaza altcineva langa mine lichide cu o concentratie mai ridicata de propilen glicol). Nu este o tuse extrem de deranjanta, motiv pentru care imi permit sa mai utilizez si tigara electronica, doar ca nu mai pot inspira adanc aburii in plamani, altfel ma inec si tusea devine suparatoare. Practic a devenit imposibil sa mai inspir adanc vaporii emisi de TE.
Dupa ce m-am reapucat de tigari clasice tusea provocata de vaporii din TE nu a incetat. Iar de la fumul de tigara nu tusesc.
Asa cum am spus mai sus, nu stiu cat de nociva este TE in raport cu TC (tigara clasica). Ceea ce sunt sigur este ca ambele sunt nenaturale si ca orice exces este periculos pentru sanatate. In trecut, cand nu exista TE, fumam uneori pana la 4 pachete de tigari pe zi. Dupa ce am trecut la TE, vapam aproape non-stop. Cu alte cuvinte, fumam mult, dar adevaratele excese le-am facut cu TE si dupa o perioada au inceput sa se manifeste problemele care ulterior s-au amplificat.
Intr-adevar m-am simtit mai bine, in general, dupa ce am trecut pe TE, mai sanatos, pana cand a inceput tusea. Dupa ce trecusem la TE incepusem sa iau in greutate, iar dupa ce am renuntat la ea, am inceput sa slabesc, dar inca nu am ajuns la greutatea anterioara trecerii la TE. Si asta s-a intamplat in conditiile in care am inceput sa fiu mai atent ce mananc, ba chiar sa mananc mai putin si sa fac un pic de sport.
Cine nu exagereaza cu vapatul este posibil sa nu capete probleme (sau mai mari probleme decat daca ar fuma), dar eu cred ca cel mai sigur este sa fie combinate mai multe metode pentru prevenirea oricarui exces (fie de TC, fie de TE, fie alte metode).

De interes pentru acest topic ar fi si aceasta varianta de TE:

https://forum.softpe...4#entry22335975

De fapt, nu stiu daca intra in categoria TE, deoarece dispozitivul vaporizeaza plante (uscate), nu lichide (este un dry herb vaporizer). Este mai curand un fel de pipa care in loc sa arda substantele din tutun, le incalzeste pana la o temperatura la care diverse substante din planta se vaporizeaza.
Pe piata noastra astfel de device-uri sunt ca si inexistente. Se folosesc, de regula, pentru marijuana sau alte droguri naturale, dar functioneaza si cu tutun (desi conform unui comentariu de pe Amazon la un astfel de produs, cineva spunea ca este "tutun irosit", in sensul ca nu scoate prea multi aburi si se epuizeaza repede doza de tutun adaugata in vaporizator).
Nici aceasta varianta de TE (chiar daca unii comercianti o incadreaza la TE, nu este propriu-zis o TE, asa cum nici IQOS nu este, realmente, TE) nu stiu cat este de sanatoasa, deoarece are o rezistenta la fel ca TE obisnuita, produce temperaturi similare si fiind vorba de o combustie incompleta (presupun), risti sa sfarsesti cu particule mari acumulate in plamani care sunt greu sau imposibil de eliminat.
Diferenta ar fi ca in cazul TE obisnuite se produce o reactie de ardere incompleta a PG/ VG, iar in cazul tutunului incalzit se vaporizeaza multe alte substante (care datorita combustiei incomplete pot fi mai nocive decat pipa care arde tutunul la temperaturi mult mai ridicate). In ceea ce priveste combustia incompleta a PG/ VG, unele detalii sunt oferite in acest articol (il mentionase cineva la alt topic): https://chemistry.st...-when-vaporized

Daca am tine cont de ipoteza ca o ardere mai puternica ar fi mai putin nociva, ar rezulta ca TE care vaporizeaza lichidele la temperaturi mai ridicate ar fi mai putin nocive.
Insa aceasta contrazice unele articole in care se sustine ca TE de generatie mai noua care produc temperaturi mai ridicate sunt mai daunatoare pentru sanatate.

In concluzie, nu putem face decat speculatii in baza a diverse speculatii.
De aceea, cel mai sigur mi se pare sa evitam orice tip de exces in ceea ce priveste utilizarea unui singur mijloc (sau a unui numar restrans de mijloace) de a procura nicotina la nivelul organismului.

#27
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Colegu _-_   părerea mea e că problemele dumitale provin de la :

vapatul intensiv cu ceva gen

Attached File  e-cigarette-1301664_1920.jpg   49.99K   11 downloads

Attached File  clearomizer.jpg   30.51K   11 downloads

combinat cu lichide ciudate ( proaste /chinezării) cu procent mare de PG.
Din cauza modelului de țigară aveai nevoie de nicotină multă în lichid.... etc.

Ai dezvoltat o mică alergie la PG.

O să te lămurească și colegii care sunt mai pricepuți la țigări de ce aia nu e bună.

Uite nește sfaturi

https://www.google.r...r4AS4Mcy6VXFW25

și cauți prin linkuri și pe aici

https://www.google.r...JGJLxkwWIs4CgCg

Nu e critică ce fac eu, sper să nu mă înțelegi greșit.

#28
M@nuel

M@nuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,947
  • Înscris: 22.08.2006

View Postconu71, on 23 ianuarie 2018 - 09:04, said:




fa un pm catre administrator si daca este cazul ne muta

Done. Sper să se rezolve.

#29
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
@exceswater
Am utilizat cartomizoare, pastile atomizor eGo-C (Joyetech), clearomizoare, atomizoare servisabile etc. impreuna cu baterii de diverse tipuri (simple sau cu parametri reglabili) sau kit-uri gen eCab sau eRoll si lichide comercializate sub brand-uri de mai mare incredere (cel mai mult am utilizat de-a lungul timpului Liqua, ECOpure, Heaven Gifts, Dekang, Pipe Sauce etc.). Deci nu se aplica ce spui tu.

Insa daca poti face o clasificare a tigarilor electronice si lichidelor in functie de riscul pentru sanatate, cred ca ar fi ceva util pentru acest topic.

Edited by _-_, 23 January 2018 - 16:17.


#30
slavyk

slavyk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 18.04.2006
La alții, se poate!
Attached File  FB_IMG_1516718544542.jpg   93.68K   31 downloads

#31
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

View Post_-_, on 23 ianuarie 2018 - 09:19, said:

In trecut, cand nu exista TE, fumam uneori pana la 4 pachete de tigari pe zi. Dupa ce am trecut la TE, vapam aproape non-stop. Cu alte cuvinte, fumam mult, dar adevaratele excese le-am facut cu TE si dupa o perioada au inceput sa se manifeste problemele care ulterior s-au amplificat.

Pai din ce ai povestit, eu as trage concluzia ca ai fumat enorm de mult din cea electronica si probabil organismul a suferit o reactie de respingere. Zici ca ai fumat si 4 pachete de tigari clasice / zi, dar precis ca nu ai inceput cu 4 / zi din prima zi de fumat, nu? Deci organismul s-a obisnuit treptat cu tigara clasica, pana ai putut fuma si 4 pachete fara sa tusesti.

Insa daca ai trecut la cea electronica, si din primele zile ai exagerat, pai iti dai seama ca a fost o cu totul alta substanta cu care organismul n-a avut timp sa se obisnuiasca.

Imi aduc aminte si eu ca uneori exageram, (dar nici pe departe asa cum ai zis tu), in sensul ca de 2-3 ori am tras din tigara mai mult de o ora asa, intensiv, caci uitasem sa ma mai opresc, urmarind TV-ul sau stand la PC. Si brusc, simteam ca daca mai trag mult asa o sa mi se faca rau, atunci imi dadeam seama ca am exagerat.

Eu zic ca:
-ori a fost la tine o reactie mai deosebita;
-ori ai exagerat cu tigara electronica.

Eu zic ca ai exagerat, si asa a raspuns organismul.

#32
M@nuel

M@nuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,947
  • Înscris: 22.08.2006

View Postconu71, on 23 ianuarie 2018 - 09:04, said:




fa un pm catre administrator si daca este cazul ne muta
Din păcate mi s-a răspuns că localizarea topicului nu contează. Asta e, măcar am încercat.

#33
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
ai naibii orezari ce s au gandit ei...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NOL91COvX18?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#34
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Malaysia: Police Raid Hundreds of Vape Shops, Seize E-Liquid

http://vaping360.com...2c4d9-153703881

#35
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
- În Thailanda poţi face pînă la 10 ani de închisoare pentru doar deţinerea a orice are legătură cu vapatul, atomizoare, baterii sau lichide pentru că au Ministerul Tutunului şi le scad taxele şi veniturile. În Japonia nu este atît de draconic, dar automate de ţigări sînt peste tot, fiind interzisă comercializarea sau importul lichidelor pentru vapat. În mod similar, Ministerul Japonez de Finanţe are acţiuni la o societate privată de tutun, deci există o corupţie prin eliminarea concurenţei la cel mai înalt nivel prin intermediul statului, de către privaţi.

- Bruxelezii au procedat similar în Europa (prin urmare şi în România) prin directive care duc la creşterea costului vapatului (accize, limitări a concentraţiei de nicotină şi volumul maţim de 10mL) pînă la nivelul cancerigenelor (pentru mine ar fi un sfert de salariu în loc de a douzecea parte înainte de restricţii).

Edited by silverflower, 31 January 2018 - 12:54.


#36
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,491
  • Înscris: 22.12.2015
As fi si eu tenatat sa incerc TE ! Sunt fumator de ~ 15 ani, fumez ~ 4-5 tigari pe zi, ce produs imi recomandati ca si incepator ? Evident, mentionez ca sunt complet noob in domeniu.

Edited by doxan, 31 January 2018 - 23:34.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate