Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Lucruri interesante despre tigara elecronica

  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
postati chestii interesante gasite pe net

un tutorial despre cum sa iti cureti rezistentele: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uokI7gbN7cI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by conu71, 22 January 2018 - 09:56.


#2
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
|Cel mai interesant lucru mi s-ar parea o parere clara despre cat este de sanatoasa.Am citit si pe topicul dedicat si pe net fel de fel de opinii dar nu sunt lamurit.

#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Am făcut așa ceva doar de probă demult. Se curăță bine, dar rezistența spălată așa nu mai ține ca cea nouă.
Și la 20 de lei / bucata Smok Baby Q2 sau 9 lei cea de Vaporesso, nu mă risc să îmi stric plămânii.

Tehnic vorbind e ok. Se spala. Deși din ce văd eu la Smok, atunci când se duce rezistența, firul de metal e încărcat cu ceva, și bumbacul e ars. Degeaba îl speli, în cel mai bun caz nu se vede arsura, dar el nu mai e ca nou.

Felicitări Conule că încerci să trezești oamenii pe aici, nu prea sunt vaperi activi pe la noi...

Edited by exceswater, 22 January 2018 - 10:19.


#4
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 daniMMM, on 22 ianuarie 2018 - 10:03, said:

|Cel mai interesant lucru mi s-ar parea o parere clara despre cat este de sanatoasa.Am citit si pe topicul dedicat si pe net fel de fel de opinii dar nu sunt lamurit.

Pareri exista, dar dovezi clare ca tigara electronica este mai putin nociva decat cea clasica nu exista.
Acum cateva zile adusesem si eu in discutie aceasta tema: https://forum.softpe...4#entry22322863

Mi s-a parea interesant de dezbatut care tigari electronice (baterii, vaporizatoare etc.) si lichide etc. sunt mai putin nocive.
La mine, cel putin, tigara electronica a avut un impact negativ, fie datorita temperaturilor dezvoltate in vaporizator, fie datorita compozitiei anumitor elemente (metalul folosit pentru rezistente, silica etc.), fie datorita compozitiei lichidelor pe care le-am utilizat, dar mai ales a faptului ca in perioada in care eram exclusiv pe tigara electronica vapam enorm de mult, in ciuda concentratiei mari de nicotina a lichidelor pe care le foloseam (vapam aproape continuu).
De aceea eu sunt acum in cautarea unor alternative la tigara clasica si tigara electronica sau moduri noi de utilizare a lor in vederea reducerii cantitatii de fum sau aburi inhalati.

Edited by _-_, 22 January 2018 - 10:29.


#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 daniMMM, on 22 ianuarie 2018 - 10:03, said:

|Cel mai interesant lucru mi s-ar parea o parere clara despre cat este de sanatoasa.Am citit si pe topicul dedicat si pe net fel de fel de opinii dar nu sunt lamurit.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XW4duMgxEIo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Articol despre mitul "Popcorn Lung"

https://aspenvalleyv...t-vaping-myths/

12 mituri despre țigara electronică explicate

https://aspenvalleyv...myths-debunked/

10 studii de citit

https://aspenvalleyv...ne-should-read/

Edited by exceswater, 22 January 2018 - 10:32.


#6
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Tu ai avea incredere in ce spune ala? Nu vezi cum arata si cum vorbeste?

#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Țigara normală e clar cancerigenă. Bănuiesc că suntem de acord cu asta.

Cei care au interes să denigreze țigara electronică sunt cei care produc tutun și produse din tutun. Firme, concerne mari cu mulți bani.
E ușor să plătești un savant să spună că ceva nou e nociv. Mai ales când ceva nou e ceva care te face să pierzi bani. Mulți bani.
Dacă sunt atâtea voci care cer interzicerea țigărilor electronice probabil sau posibil nocive, de ce nu cer același lucru pentru țigara normală ?
Interzicerea. All over the globe. Distruse culturile și orice urmă și gata.


Pentru că bani. De aia prieteni. Pentru că bani și banii conduc lumea.

Judecați și voi și nu mai credeți orice reportaj și orice prostie doar că e undeva pe net sau o spun ăștia la TV.

Am fost noi în stare să-l prăjim pe unu că a zis că ne învârtim în jurul Soarelui.
Mai ai curaj să zici ceva de vaping ?

“E pur si muove.
(It still moves.)
(What Galileo purportedly muttered after torturers forced him to recant his theory that the earth orbits the sun.)”

Edited by exceswater, 22 January 2018 - 10:55.


#8
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,014
  • Înscris: 23.09.2005

 daniMMM, on 22 ianuarie 2018 - 10:03, said:

|Cel mai interesant lucru mi s-ar parea o parere clara despre cat este de sanatoasa.Am citit si pe topicul dedicat si pe net fel de fel de opinii dar nu sunt lamurit.

Nimic nu este sanatos in afara de aerul curat si nepoluat. Deci e clar ca si tigara electronica are un grad de nocivitate. Insa, dupa parerea mea, el nu se compara cu gradul de nocivitate al tigarii clasice.

Ce am observat eu dupa cateva saptamani in care trecusem la tigara electronica si doar din aia mai trageam, fara nici un fum din tigara clasica:

- rezistam semnificativ mai bine la efort, lucru care inainte se petrecea doar daca faceam o pauza mai mare de la fumat;
-nu mai disparea pofta de mancare, indiferent cat fumam electronic, pofta de mancare evolua normal ca si cum n-as fi fumat.

Si eu zic ca stirile alea cum ca tigara electronica "poate fi chiar mai nociva decat cea clasica" sunt un bullshit avand in spate interesul producatorilor de tigari clasice.

Edited by Phobos, 22 January 2018 - 11:00.


#9
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Singura nocivitate la mine a fost și este un pic de burtică.
Pentru că stau tătă zîua cu ochii-n compiutăr. Și nu fac mișcare. Dar am 1.93 și nu-i bai.
La vară bag iară cu bicla.

#10
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004

 exceswater, on 22 ianuarie 2018 - 10:12, said:


Felicitări Conule că încerci să trezești oamenii pe aici, nu prea sunt vaperi activi pe la noi...


sa speram ca apar si alti oameni interesati de informatiile de pe arie

#11
liviu121314

liviu121314

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 12.09.2017

 _-_, on 22 ianuarie 2018 - 10:20, said:

Pareri exista, dar dovezi clare ca tigara electronica este mai putin nociva decat cea clasica nu exista.
Acum cateva zile adusesem si eu in discutie aceasta tema: https://forum.softpe...4#entry22322863

Mi s-a parea interesant de dezbatut care tigari electronice (baterii, vaporizatoare etc.) si lichide etc. sunt mai putin nocive.
La mine, cel putin, tigara electronica a avut un impact negativ, fie datorita temperaturilor dezvoltate in vaporizator, fie datorita compozitiei anumitor elemente (metalul folosit pentru rezistente, silica etc.), fie datorita compozitiei lichidelor pe care le-am utilizat, dar mai ales a faptului ca in perioada in care eram exclusiv pe tigara electronica vapam enorm de mult, in ciuda concentratiei mari de nicotina a lichidelor pe care le foloseam (vapam aproape continuu).
De aceea eu sunt acum in cautarea unor alternative la tigara clasica si tigara electronica sau moduri noi de utilizare a lor in vederea reducerii cantitatii de fum sau aburi inhalati.


Ai putea incerca sa te informezi despre snus, tutun oral suedez. Nu e pentru toti, dar are avantajele lui.

#12
slavyk

slavyk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 18.04.2006

 conu71, on 22 ianuarie 2018 - 11:15, said:



sa speram ca apar si alti oameni interesati de informatiile de pe arie

Sunt destui activi dar nu pe forumuri! S-au mutat pe mizeria numită FB. Iar acolo, informația este de moment. Rovapers.eu, vapersforum.ro sunt în moarte clinică. Mă uit cu jind la forumurile de-afară, cu zeci de postări pe minut și nu-nțeleg de ce la noi nu se poate. Voi înțelegeți?!

#13
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 22.06.2004
de ce crezi ca am insistat sa ne faca si noua aceasta arie? usor, usor va afla lumea si o sa fim mai multi.
uita te pe aria jurnal de casa. am postat primul jurnal si acum au mai aparut inca 600 jurnale impartite pe categorii

#14
M@nuel

M@nuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 22.08.2006
Oare e prea mult dacă cerem să fie rubrică de sine stătătoare în Life and entertainment? Eu sunt cam ipohondru și îmi dă fiori să intru mereu la Medicină. :)


#15
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011

 daniMMM, on 22 ianuarie 2018 - 10:03, said:

|Cel mai interesant lucru mi s-ar parea o parere clara despre cat este de sanatoasa.Am citit si pe topicul dedicat si pe net fel de fel de opinii dar nu sunt lamurit.

fiind o chestie noua nu exista studii care sa arate faptul ca este mai nociva sau nu. Studiile se fac pe cel putin 5 ani de zile, in general pe o perioada lunga.
Un om normal la minte stie faptul ca nu este ok indiferent ca fumezi electronice sau nu si ca pe o perioada de timp indelungata amandoua metodele sunt foarte nocive.

#16
M@nuel

M@nuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 22.08.2006
100% safe nu au cum să fie. De aici până la "foarte nocive" e însă cale lungă.

#17
slavyk

slavyk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 18.04.2006
Vapezi, @business11?! Despre ce metode vorbești? Normal că nici TE nu este sănătoasă însă este de n-șpe ori mai puțin nocivă decît orice formă de livrare a nicotinei  prin piroliză.

Edited by slavyk, 22 January 2018 - 12:40.


#18
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 business11, on 22 ianuarie 2018 - 12:27, said:

fiind o chestie noua nu exista studii care sa arate faptul ca este mai nociva sau nu. Studiile se fac pe cel putin 5 ani de zile, in general pe o perioada lunga.
Un om normal la minte stie faptul ca nu este ok indiferent ca fumezi electronice sau nu si ca pe o perioada de timp indelungata amandoua metodele sunt foarte nocive.
Pe o perioadă îndelungată și viața e nocivă.
Ai văzut cum arată un om bătrân ? Fost sportiv de exemplu. Curge pielea pe el, are tot felul de probleme medicale.

Posted Image Posted Image Posted Image

Țigările electronice sunt foarte nocive. A dat și la știri la Latrina 1.
Poate să fie de până la un infinit de ori decât țigările normale care previn îmbătrânirea de exemplu.
De la ăstea electronice faci apă la plămâni, tușești, deranjezi pe ăia care se deranjează de la mirosurile tale de vaper figurant.

Plus că după ce vapezi puțin te apuci de fumat normale.
Invenție ghiavolească. Trebuie interzise.

Eu mă apucasem de vreo 3 ani, am un an și 22 de zile de când nu am mai pus gura pe țigară.
Dar când am văzut ce au zis specialiștii la televizor m-au cam luat gândurile.

M-aș apuca din nou de Marlboro. Trebuie să trăiască și ăia care vinde țigările nu ?
Are și ei nevoie de bani.
Mai ales după ce l-au plătit o gălăgie de bani pe cowboy-ul ăla de le făcea reclamă că a făcut cancer de la țigările lor.

Ăștia de la Marlboro care citiți, dacă băgaț nește meleoane de dolari, mă las de electronică.
Spun că tușeam de la ea, că am făcut burtă , ce vreți voi.

Io am tot dat înainte văd că nu pricepeț.
Vă mai dau 30 de minute să mă contactaț. Dacă nu vă dau în vileag.
E 13:33.
Mai aveț treijdeminute.

Edited by exceswater, 22 January 2018 - 13:33.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate