Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Mântuiții nasc tot mântuiți!

* - - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
43 replies to this topic

#1
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016
Ce credeți voi, dacă Adam și Eva nu cădeau în păcat și făceau un copil câtă vreme erau fără de păcat, copilul lor se năștea păcătos? În nici un caz! Așa și în cazul celor mântuiți, aceștia nu mai pot naște copii ai păcatului, ci aceștia vor fi sfinți din naștere și va fi obligatoriu ca ei să primească botezul cu apă și cu Duh Sfânt, ca drept al lor din naștere. Iar dacă n-ar fi așa, înseamnă că Hristos trebuie să moară, periodic, ori de câte ori vreun suflet nu ajunge la mântuire. Iar asta ar însemna că trebuie să moară în fiecare zi, dacă s-ar putea de câteva ori! Dar noi știm că Hristos a murit o dată pentru totdeauna! Ceea ce înseamnă că și mântuirea este făcută o dată pentru totdeauna pentru orice om și pentru toți urmașii lui, de după el.

Amin

Edited by Dorel666, 21 January 2018 - 23:06.


#2
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Nu ti se pare ca e cam nepotism?

#3
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Si eu m-am gandit la asta. Isus a fost un angajat indisciplinat si incompetent . Treaba lui era sa preia toate pacatele lumii ...trecute , prezente si viitoare ..da' el , sa vedeti minune ( de fapt singura minune cu oarece ancorare in realitate  ) s-a lasat batut in cuie ca sa moara si sa se inalte la ceriuri ..adicalea sa nu-si mai faca treaba cu pacatosii viitori .Practic a parasit locul de munca fara preaviz .  In ziua de azi era concediat fara mila , i se luau pensia si asigurarile sociale . nu primea somaj si ramanea batut in cuie pana ajungea uscat ca pastrama .
Al dreaq de puturos fiu Domnului !
Edit : daca ramanea si isi facea treaba cum trebuie , stramosii mei erau fara de pacat si eu eram pur ca un diamant . Da asa , ma incearca tot felul de ganduri pacatoase si tentatii la care de multe ori cedez ( ca un pacatos adevarat ) .
Rusine Tie Isus , rusine Tie !

Edited by JurasikMan, 21 January 2018 - 23:14.


#4
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
daca tot vedi vorba de adam si eva,daca au fost primii oameni pe pamant cum naiba s-au inmultit astia?se ardeau intre ei?

#5
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View Postclaz, on 21 ianuarie 2018 - 23:11, said:

Nu ti se pare ca e cam nepotism?

Faptul că m-am născut român, ți se pare ”nepotism”?

#6
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

View Postsebastiansebi, on 21 ianuarie 2018 - 23:12, said:

daca tot vedi vorba de adam si eva,daca au fost primii oameni pe pamant cum naiba s-au inmultit astia?se ardeau intre ei?

Da. In ce priveste genetica in acele vremuri era ok. In timp ADN.ul a suferit diverse "leziuni", iar astazi este interzis cu rude de gradul I, II tocmai ca pot aparea probleme.

#7
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View PostJurasikMan, on 21 ianuarie 2018 - 23:12, said:

Si eu m-am gandit la asta. Isus a fost un angajat indisciplinat si incompetent . Treaba lui era sa preia toate pacatele lumii ...trecute , prezente si viitoare ..da' el , sa vedeti minune ( de fapt singura minune cu oarece ancorare in realitate  ) s-a lasat batut in cuie ca sa moara si sa se inalte la ceriuri ..adicalea sa nu-si mai faca treaba cu pacatosii viitori .Practic a parasit locul de munca fara preaviz .  In ziua de azi era concediat fara mila , i se luau pensia si asigurarile sociale . nu primea somaj si ramanea batut in cuie pana ajungea uscat ca pastrama .
Al dreaq de puturos fiu Domnului !

Ai sesizat bine: dacă mântuirea oricui nu era atât pentru el, cât și pentru toți urmașii lui, de după el, atunci Hristos ar fi trebuit să rămână pe pământ și să fie bătut mereu în cuie, pentru toți cei ce nu reușesc singuri să ajungă la mântuire.

View Postsebastiansebi, on 21 ianuarie 2018 - 23:12, said:

daca tot vedi vorba de adam si eva,daca au fost primii oameni pe pamant cum naiba s-au inmultit astia?se ardeau intre ei?

Păi, Adam și Eva chiar s-au ”ars” între ei. Nu ți se pare normal? Că doar erau soț și soție!

#8
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005

View PostDorel666, on 21 ianuarie 2018 - 23:13, said:


Faptul că m-am născut român, ți se pare ”nepotism”?
Eu cred ca-s amare, dar daca nenea doctorul zice sa le iei, ia-le!

#9
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014

View PostDorel666, on 21 ianuarie 2018 - 23:16, said:


Ai sesizat bine: dacă mântuirea oricui nu era atât pentru el, cât și pentru toți urmașii lui, de după el, atunci Hristos ar fi trebuit să rămână pe pământ și să fie bătut mereu în cuie, pentru toți cei ce nu reușesc singuri să ajungă la mântuire.



Păi, Adam și Eva chiar s-au ”ars” între ei. Nu ți se pare normal? Că doar erau soț și soție!
ei doi da,erau sot si sotie,da copii lor tot sot si sotie erau?

da care sunt aia mantuitii?

#10
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Asta cu copii este gresit inteleasa. s-a pierdut la traducere. De fapt Adam si Eva au fost oamenii puri ..aia din gradina Edenului . Pe pamant mai erau oameni , pacatosi , ...facuti de Diavol , de Satana . Pentru ca 'bagaboanta de Eva a mancat marul preferat al Domnului si perechea fericita a fost oizgonita , copii ei s-au "ars" cu creatiile Satanei. Capitolul asta lipseste din "Baibal " da; vi-l spun eu , ca bunica-mea era vrajitoare si mi-a zis ea cum stateau treburile pe bune ( cred ca a trait pe vremea aia sub alta forma si acum s-a reincarnat in bunica-mea )

Edited by JurasikMan, 21 January 2018 - 23:26.


#11
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 17.04.2016

View Postsebastiansebi, on 21 ianuarie 2018 - 23:23, said:

ei doi da,erau sot si sotie,da copii lor tot sot si sotie erau?

da care sunt aia mantuitii?

Da, fiecare era născut cu soția lui, parte din el, exact cum Eva era parte din Adam.

Întrebarea corectă este: ce este aceea ”mântuire”.

Edited by Dorel666, 21 January 2018 - 23:28.


#12
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
:D

#13
DeathRow

DeathRow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 05.01.2018
alt topic de frustrati care arunca cu pietre in tot ce apuca...defapt, nu cred ca e vreun topic in care sa nu apara frustratii saptamanii sa nu arunce cu pietre si noroi.

Edited by DeathRow, 21 January 2018 - 23:32.


#14
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostDorel666, on 21 ianuarie 2018 - 23:03, said:

Ce credeți voi, dacă Adam și Eva nu cădeau în păcat și făceau un copil câtă vreme erau fără de păcat, copilul lor se năștea păcătos? În nici un caz! Așa și în cazul celor mântuiți, aceștia nu mai pot naște copii ai păcatului, ci aceștia vor fi sfinți din naștere și va fi obligatoriu ca ei să primească botezul cu apă și cu Duh Sfânt, ca drept al lor din naștere. Iar dacă n-ar fi așa, înseamnă că Hristos trebuie să moară, periodic, ori de câte ori vreun suflet nu ajunge la mântuire. Iar asta ar însemna că trebuie să moară în fiecare zi, dacă s-ar putea de câteva ori! Dar noi știm că Hristos a murit o dată pentru totdeauna! Ceea ce înseamnă că și mântuirea este făcută o dată pentru totdeauna pentru orice om și pentru toți urmașii lui, de după el.

Amin

DOORRRREEELLEEEEE!!!!!
EȘTI BIINEEEE?????

Edited by DaculScoril0, 21 January 2018 - 23:37.


#15
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007

View PostDorel666, on 21 ianuarie 2018 - 23:03, said:

Așa și în cazul celor mântuiți, aceștia nu mai pot naște copii ai păcatului, ci aceștia vor fi sfinți din naștere și va fi obligatoriu ca ei să primească botezul cu apă și cu Duh Sfânt, ca drept al lor din naștere.
Botezul iarta pacatul stramosesc si toate pacatele facute pana la Botez. Daca te nasti fara pacatul stramosesc, care mai e rostul botezului?

#16
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007

View PostDorel666, on 21 ianuarie 2018 - 23:03, said:

Ce credeți voi, dacă Adam și Eva nu cădeau în păcat și făceau un copil câtă vreme erau fără de păcat, copilul lor se năștea păcătos? În nici un caz! Așa și în cazul celor mântuiți, aceștia nu mai pot naște copii ai păcatului, ci aceștia vor fi sfinți din naștere
La ce te referi cand spui ca in cazul celor mantuiti.aceștia nu mai pot naște copii ai păcatului?
Cine sunt cei mantuiti? Exista cineva mantuit a priori? Crezi ca daca esti botezat, esti automat mantuit? Cei mantuiti sunt morti amice. Iar mortii nu pot face copii.
Daca te referi la cei botezati, vii, pe care eronat ii numesti mantuiti, desi nu sunt(inca), te asigur eu ca dupa marea ta credinta ortodoxa, acestia pot naste doar copii ai pacatului pentru ca dupa evenimentul Adam, natura umana este supusa pacatului. De asta s-a inventat botezul. Nu exista om care sa se nasca fara pacatul adamic. Sa spui altfel, te poti lua de mana cu anumite culte(de exemplu adventistii), care neaga pacatul stramosesc si atribuie botezului crestin alta dinamica.
Daca in parohia ta ortodoxa, te-ar auzi preotul ce conceptii eretice ai, te asigur eu ca ti-ar face dosar de excomunicare.

Edited by dan1980_25, 22 January 2018 - 00:32.


#17
JJackFLASH

JJackFLASH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 18.06.2010

View PostDorel666, on 21 ianuarie 2018 - 23:03, said:

Ce credeți voi, dacă Adam și Eva nu cădeau în păcat și făceau un copil câtă vreme erau fără de păcat, copilul lor se năștea păcătos?


Dacă făceau copii, ei comiteau incest ! :)

#18
cjo

cjo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 25.05.2016
Pai daca tot suntem mantuiti, de ce se mai construieste Catedrala Mantuirii Neamului? Hmmmm....daca este o spalare de bani? Dar stai, nu puteau sa o faca (spalarea)...doar si ei sunt mantuiti!

Edited by cjo, 22 January 2018 - 00:38.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate