Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Probleme spinoase din istoria românilor

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
801 replies to this topic

#19
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View PostOnan_Barbaru, on 22 ianuarie 2018 - 10:12, said:

Cred ca ai ales cel mai prost exemplu. Ce-a facut ala pentru Franta, n-au facut toti ai nostri la un loc.
Am ales foarte bine:
A purtat niste razboaie foarte sangeroase, pentru castiguri nu foarte mari. A profitat de criza Habsburgilor ca sa incerce sa se proclame imparat European. S-a aliat deseori cu turcii doar ca sa-i incurce pe austrieci.
A cheltuit mult cu fastul si s-a glorificat enorm, de fapt s-a cvasi-divinizat - atata cat ii permitea catolicismul oficial.
A centralizat/birocratizat Franta si a castrat aristocratiile regionale deschizand calea spre dezastrul european actual, toate tarile apucandu-se sa imite Franta in cea mai cretina decizie a ei.
A lasat un deficit imens.
Plus puzderia de amante si nelegitimi.
A, ca i-a promovat pe Moliere sau Racine, ca a intarit armata ca avea intr-adevar nevoie, ca a facut monumente si bulevarde, sau Canalul Midi, da, fara nici o indoiala.

Asta nu face din el un model, loin s'en faut.
Pentru mine, e un personaj foarte controversat. Nu-l pot pune la negativi dar nici la pozitivi.

Nu-l compar cu ai nostri ca realizari ci ca principiu.
Adica sa fi fost el in locul lui Stefan sau Stefan in locul lui probabil ar fi fost mai mult similari decat diferiti.
Pana la urma faci multe si functie de context si resurse.

Edited by grrrrr, 22 January 2018 - 12:35.


#20
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017
De pe urma aluia a ramas ceva in Franta. La noi, in afara de Carol I si comunisti, n-a realizat nimeni nimic...
Cand aia aveau palate si catedrale de zeci de metri inaltime, ai nostri traiau prin niste cetati prapadite si construiau biserici de marimea unei garsoniere.

Edited by Onan_Barbaru, 22 January 2018 - 12:39.


#21
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

View PostOnan_Barbaru, on 22 ianuarie 2018 - 12:37, said:

cand aia aveau palate si catedrale de zeci de metri inaltime
dude, franta nu e zona seismica.

#22
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,043
  • Înscris: 12.12.2006

View Postioana1973, on 21 ianuarie 2018 - 21:46, said:

cam toate popoarele cu scaun la cap au o lista de domnitori, doar la vlahi/romani sant caiete.
Poate voia să zică cu scaun în cap :D

Quote

Intr-un climat de instabilitate politica nu prea ai sanse la crestere economica (nu vb de educatie/cultura....).
Nu prea, uneori se poate chiar mai bine. Vezi că celel mai stabile climate politice sunt dictaturile D

Quote

Poate si asa s-ar putea explica retardul nostru
Pune te rog la singular :coolspeak:

#23
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

View Postleogoto, on 22 ianuarie 2018 - 12:43, said:

dude, franta nu e zona seismica.
Probabil ca de-aia "ai nostri" nu fac nimic nici acum, ce rost are sa construiasca si sa vina maine-poimaine cutremuru'  sa le darame... Posted Image
Mi-e si groaza sa-mi imaginez ce tragedie ar fi in cazul unui cutremur, daca am avea autostrazi si cai ferate de mare viteza ca francezii. Mai bine lipsa.

Edited by Onan_Barbaru, 22 January 2018 - 12:54.


#24
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,043
  • Înscris: 12.12.2006

View PostOnan_Barbaru, on 22 ianuarie 2018 - 07:12, said:

Dubiile alea ar trebui sa le transformi in certitudini.
Dar prin lectură, nu prin fantezie !

Quote

Istoria care se invata la scoala e o miciuna. Alde Stefan "cel Mare", Mihai "Viteazu", Cuza "cel cinstit" etc. sunt prezentati drept mari viteji, mari oameni politici, cand de fapt ei au fost niste betivani ordinari, curvari si hoti.
Mda, hoțul de furat se teme Posted Image

Pune și tu mâna pe o carte, sau caută pe net dacă ți-e mai simplu. Cînd te trezești, bineînțeles Posted Image

Edited by Morosanul, 22 January 2018 - 12:50.


#25
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View PostOnan_Barbaru, on 22 ianuarie 2018 - 12:37, said:

De pe urma aluia a ramas ceva in Franta. La noi, in afara de Carol I si comunisti, n-a realizat nimeni nimic...
Cand aia aveau palate si catedrale de zeci de metri inaltime, ai nostri traiau prin niste cetati prapadite si construiau biserici de marimea unei garsoniere.
Daca o luam proportional, pai s-o luam proportional.
Moldova vs Franta.
Franta
ecuatia e tara ofensiva x 4-500.000kmp x 10-20 milioane locuitori x 9 secole de existenta premoderna (887-1789) = Notre Dame, Versailles & shit
Moldova
ecuatia e tara defensiva x 80-90.000kmp x 0.3-0.7 mil.loc. x 4.7 secole e p m (1350-1821) = Putna etc.

Da, am fi putut mai bine daca ne organizam mai bine si eram mai constructivi.
Dar de aici pana la a anula tot...

Edited by grrrrr, 22 January 2018 - 12:52.


#26
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,043
  • Înscris: 12.12.2006

View Postgrrrrr, on 22 ianuarie 2018 - 12:28, said:

A cheltuit mult cu fastul si s-a glorificat enorm, de fapt s-a cvasi-divinizat - atata cat ii permitea catolicismul oficial.
A centralizat/birocratizat Franta si a castrat aristocratiile regionale deschizand calea spre dezastrul european actual, toate tarile apucandu-se sa imite Franta in cea mai cretina decizie a ei.
A lasat un deficit imens.
Asta voiam să zic, ai noștri într-adevăr n-au făcut nici pe departe ce-a făcut el pentru Franța !  :D
Mare noroc !

#27
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009

View PostOxigen1234, on 22 ianuarie 2018 - 11:10, said:

Eu am alta problema cu domnitorii locali. Sacrificiul, adica lipsa lui din partea lor, toti mici la suflet si nemernici si egoisti la maxim.

Unul singur din toate sutele de voievozi a acceptat sa moara el ca sa scape oamenii lui. Si nici macar nu era roman...

Altfel putea sa moara toata tara, doar sa scape el
Eu nu prea stiu istorie , la ce voievod care nu era roman te referi ca a preferat sa moara el pentru supusii lui?

#28
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

View Postgrrrrr, on 22 ianuarie 2018 - 12:51, said:

Daca o luam proportional, pai s-o luam proportional.
Moldova vs Franta.
Pai atunci lasa Franta, ca-i ditamai tara si fa comparatia cu niste tari mai "amarate", cum ar fi Olanda sau Luxemburg.

#29
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,043
  • Înscris: 12.12.2006
Mda, parte a Imperiului Roman de nație germană, care era și mai mare :)

View Postgrrrrr, on 22 ianuarie 2018 - 12:51, said:

Daca o luam proportional, pai s-o luam proportional.
Moldova vs Franta.
La condițiile pe care le-au avut, mănăstirile Moldovei au fost mai mari realizări decât catedralele, totu-i relativ, și de la Eintein e demonstrat asta.

#30
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View PostOnan_Barbaru, on 22 ianuarie 2018 - 13:00, said:

Pai atunci lasa Franta, ca-i ditamai tara si fa comparatia cu niste tari mai "amarate", cum ar fi Olanda sau Luxemburg.
Ei, aici ai mai multa dreptate...
Discutia devine interesanta.
Daca te uiti pe o harta a Beneluxului - hai sa le luam laolalta - de pe la 850 pana dupa 1400 granitele intre diversele ducate si ce mai erau pe acolo is cvasi-identice.
Stii ce inseamna asta?
Ca n-au avut probleme majore.
Si erau granite din alea medievale, imbarligate pana la naiba.
Deci au avut timp sa acumuleze putere, bogatie, populatie, investitii...
Ce razboaie au fost au fost de cucerire nu de jaf.
Francezii, burgunzii, austriecii, spaniolii voiau sa cucereasca CONTRIBUABILI SI PRODUCATORI, nu sa jefuiasca sau sa distruga.
Turcii, tatarii etc voiau in primul rand sa jefuiasca si sa faca zazanie sa nu se poata aduna aia pe care-i jefuiau.
De aia si inceteaza practic domniile lungi dupa 1510. Pe masura ce le creste influenta.
Da, beneluxezii s-au organizat super.
Dar au avut un bun inceput, cand au fost lasati in pace secole la rand, sau cu dezagremente minore. Au avut vecini tot vestici ca ei.

Noi nu ne-am organizat nci cat am fi putut, e drept, dar nici nu se poate spune ca aveam o marja de manevra mare.
Nu-s un mare entuziast al istoriei romanesti dar fac tot posibilul sa fiu obiectiv.

Edited by grrrrr, 22 January 2018 - 13:14.


#31
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017
Deci pana si "dujmanii" lor (spanioli, englezi, francezi, nemti) au fost mai OK decat ai nostri (turci, tatari).Posted Image

#32
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,043
  • Înscris: 12.12.2006
Poate că-i de râs, dar e adevărat :D

Tare bine ne-ar fi prins și nouă niște cuceritori ca italienii sau olandezii :P

#33
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,151
  • Înscris: 03.03.2007

View Postgrrrrr, on 22 ianuarie 2018 - 13:12, said:

Ei, aici ai mai multa dreptate...
Discutia devine interesanta.
Daca te uiti pe o harta a Beneluxului - hai sa le luam laolalta - de pe la 850 pana dupa 1400 granitele intre diversele ducate si ce mai erau pe acolo is cvasi-identice.
Stii ce inseamna asta?
Ca n-au avut probleme majore.
Si erau granite din alea medievale, imbarligate pana la naiba.
Deci au avut timp sa acumuleze putere, bogatie, populatie, investitii...
Ce razboaie au fost au fost de cucerire nu de jaf.
Francezii, burgunzii, austriecii, spaniolii voiau sa cucereasca CONTRIBUABILI SI PRODUCATORI, nu sa jefuiasca sau sa distruga.
Turcii, tatarii etc voiau in primul rand sa jefuiasca si sa faca zazanie sa nu se poata aduna aia pe care-i jefuiau.
De aia si inceteaza practic domniile lungi dupa 1510. Pe masura ce le creste influenta.
Da, beneluxezii s-au organizat super.
Dar au avut un bun inceput, cand au fost lasati in pace secole la rand, sau cu dezagremente minore. Au avut vecini tot vestici ca ei.

Noi nu ne-am organizat nci cat am fi putut, e drept, dar nici nu se poate spune ca aveam o marja de manevra mare.
Nu-s un mare entuziast al istoriei romanesti dar fac tot posibilul sa fiu obiectiv.

Pot fi explicatiile astea in regula dar parca sunt insuficiente.

Georgienii, armenii, asturienii au avut perioade similare cu ale romanilor dar in niciun caz nu s-au confruntat cu halul de regimuri efemere prezente in Moldova si Valahia. Georgienii au fost atacati din toate partile, s-au batut cu turci, persani, mongoli, turkmeni, arabi, rusi, bizantini, s-au impartit si reunificat, au avut regi morti in lupta sau executati de catre suzerani - si cu toate acestea nu au trait haosul romanesc de la varf. Ba mai mult, daca ne uitam la cazul Moldovei intre 1345-1400 si 1432-1457, cand in niciun caz nu poti zice ca eram continuu sub presiunea inamicilor externi, vedem ca problema ar trebui mai intai explicata din perspectiva unei slabe centralizari politice interne, a unei insuficiente de organizare si... pot sa o zic cu incredere, unei lipse de experienta flagranta in state-building.

Se poate face un experiment interesant apropo de asta. Cati domni au colaborat in timpul domniei lor cu proprii frati? Intr-un stat normal, te-ai astepta ca monarhul sa se increada mai mult in propria familie decat in nobilii straini - si-ar promova fratii, nepotii, verii in functii inalte pentru a mentine stabilitatea tronului. La noi e complet diferit - familia devine inamicul numarul 1 in momentul in care accezi la tron. Chiar daca gasesti pe unul cu care nu te bati, e irelevant - ca nu-l vei promova nicicand in functia de vornic, ban sau spatar. Si de ce ai face-o, cand risti sa o patesti precum Stefan cu cumnatu-sau Sendrea?

#34
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,043
  • Înscris: 12.12.2006
Dacă citești istoria occidentului ai să vezi ce "frumos" colaborau acolo frații suveranilor. :)
Și nu, nu este nici o periooadă în care să nu fi fost sub presiune externă, e de mirare că s-au menținut și stătulețele astea !

P.S. Caută un pic situația din Georgia.
Era și mai bine dacă o făceai înainte s-o dai ca exemplu :D

#35
cjo

cjo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 25.05.2016
Eu am avut ocazia sa vorbesc cu un turc, persoana educata, si i-am povestit si eu despre victoriile noastre impotriva lor.....A zis, diplomat, "daca asa zici tu....".

#36
Sucre-Bolivar

Sucre-Bolivar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 06.09.2017

View Postnico123, on 22 ianuarie 2018 - 12:56, said:

Eu nu prea stiu istorie , la ce voievod care nu era roman te referi ca a preferat sa moara el pentru supusii lui?
Cred ca se referea la Ion Voda cel Viteaz, intradevar un personaj exceptional.
Sa predat turcilor cu promisiunea  acestora ca ii vor cruta pe el si peoamenii lui  ( cazaci si moldoveni )
turcii nu sau tinut de cuvant l-au rupt in bucati , cand au vazut  ostenii lui i au atacat pe turci si au murit cu totii

View Postcjo, on 22 ianuarie 2018 - 15:17, said:

Eu am avut ocazia sa vorbesc cu un turc, persoana educata, si i-am povestit si eu despre victoriile noastre impotriva lor.....A zis, diplomat, "daca asa zici tu....".

bine adevarul ii ca nici nu prea puteai face fata unui imperiu ca cel otoman la vremea aia

Edited by Sucre-Bolivar, 22 January 2018 - 15:19.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate