Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Probleme spinoase din istoria românilor

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
801 replies to this topic

#1
Sucre-Bolivar

Sucre-Bolivar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 06.09.2017
Incep eu. In primul rand domnii din Valahia  si Moldova , pe mine ma irita ca
istoricii nostri au facut o inflatie de domnii , va dau un exemplu : Vintila Voda impus
pentru doua saptamani  de Stefan III la Bucuresti, chiar trebuie pus in randul domnilor ?

Alt exemplu Petru Schiopul , domnia lui a fost intrerupta de vreo doua ori de fratii lui Potcoava Nicoara , care si-au reclamat domnia pe vreo cateva saptamani , in asa fel incat domnia lui Schiopu este artificial taiata in mai multe parti. Asta pentru cateva  saptamani ? La fel si luptele lui Radu cel Frumos cu Stefan III

#2
MosCracila

MosCracila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 27.12.2017
Ai citit vreodata "Legende valahe"? Ar trebui.

#3
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Iar incepi mai Sucre ?
Nu prea ti la capul tau...

#4
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,204
  • Înscris: 23.08.2014

View PostSucre-Bolivar, on 21 ianuarie 2018 - 21:25, said:

Incep eu. In primul rand domnii din Valahia  si Moldova , pe mine ma irita ca
istoricii nostri au facut o inflatie de domnii , va dau un exemplu : Vintila Voda impus
pentru doua saptamani  de Stefan III la Bucuresti, chiar trebuie pus in randul domnilor ?

Alt exemplu Petru Schiopul , domnia lui a fost intrerupta de vreo doua ori de fratii lui Potcoava Nicoara , care si-au reclamat domnia pe vreo cateva saptamani , in asa fel incat domnia lui Schiopu este artificial taiata in mai multe parti. Asta pentru cateva  saptamani ? La fel si luptele lui Radu cel Frumos cu Stefan III
Pai, daca au existat, chiar si pentru o zi, trebuiau pusi, nu? Sau ai vreut sa scrie minciuni doar ca sa fie lista mai scurta... Nu imi dau seama cum puteti pune asemenea intrebari si cum puteti spune ca asta e o problema spinoasa...

#5
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,569
  • Înscris: 16.03.2014

View PostSucre-Bolivar, on 21 ianuarie 2018 - 21:25, said:

Incep eu. In primul rand domnii din Valahia  si Moldova , pe mine ma irita ca
istoricii nostri au facut o inflatie de domnii , va dau un exemplu : Vintila Voda impus
pentru doua saptamani  de Stefan III la Bucuresti, chiar trebuie pus in randul domnilor ?

Alt exemplu Petru Schiopul , domnia lui a fost intrerupta de vreo doua ori de fratii lui Potcoava Nicoara , care si-au reclamat domnia pe vreo cateva saptamani , in asa fel incat domnia lui Schiopu este artificial taiata in mai multe parti. Asta pentru cateva  saptamani ? La fel si luptele lui Radu cel Frumos cu Stefan III
Stiu ca voi irita pe multi dar Boia zice (cu alte cuvinte) ca, cam toate popoarele cu scaun la cap au o lista de domnitori, doar la vlahi/romani sant caiete. Intr-un climat de instabilitate politica nu prea ai sanse la crestere economica (nu vb de educatie/cultura....). Poate si asa s-ar putea explica retardul nostru

#6
Sucre-Bolivar

Sucre-Bolivar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 06.09.2017

View Postioana1973, on 21 ianuarie 2018 - 21:46, said:

Stiu ca voi irita pe multi dar Boia zice (cu alte cuvinte) ca, cam toate popoarele cu scaun la cap au o lista de domnitori, doar la vlahi/romani sant caiete. Intr-un climat de instabilitate politica nu prea ai sanse la crestere economica (nu vb de educatie/cultura....). Poate si asa s-ar putea explica retardul nostru

asta i si un caiet scris de fapt de istorici care nu au gasit niste criterii de diferentiere si ii baga pe toti in aceasi oala
de exemplu niste domnii din secolul 15

Attached Files



#7
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

View PostSucre-Bolivar, on 21 ianuarie 2018 - 21:25, said:

....Vintila Voda impus pentru doua saptamani  de Stefan III la Bucuresti, chiar trebuie pus in randul domnilor ?
da ! ... deoarece tu trebe sa te mai nasti de vreo 2549 de ori ca sa fi la carma unei tari !

#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostMosCracila, on 21 ianuarie 2018 - 21:26, said:

Ai citit vreodata "Legende valahe"? Ar trebui.
Citite asa degeaba? Alea trebuie intelese, ori,.... cine,.... cand,.... daca,.....

#9
cjo

cjo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 25.05.2016
Referitor la istoria noastra....eu am dubii ca ce am invatat la scoala este si corect.

#10
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017
Dubiile alea ar trebui sa le transformi in certitudini. Istoria care se invata la scoala e o miciuna. Alde Stefan "cel Mare", Mihai "Viteazu", Cuza "cel cinstit" etc. sunt prezentati drept mari viteji, mari oameni politici, cand de fapt ei au fost niste betivani ordinari, curvari si hoti. Asa mandri suntem ca astfel de indivizi ne-au fost conducatori, incat am dat numele lor unor localitati, strazi si chiar institutii de invatamant. Dar nu trebuie sa ne miram, cum a fost, este si va fi in continuare majoritatea populatiei acestei tari, asa i-au fost, ii sunt si-i vor fi conducatorii...

#11
sas1975

sas1975

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 21.10.2013
S-au schimbat domnitorii astia intr-un ritm de poti sa juri ca PSD a fost la putere din 1400.

#12
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View PostOnan_Barbaru, on 22 ianuarie 2018 - 07:12, said:

Dubiile alea ar trebui sa le transformi in certitudini. Istoria care se invata la scoala e o miciuna. Alde Stefan "cel Mare", Mihai "Viteazu", Cuza "cel cinstit" etc. sunt prezentati drept mari viteji, mari oameni politici, cand de fapt ei au fost niste betivani ordinari, curvari si hoti. Asa mandri suntem ca astfel de indivizi ne-au fost conducatori, incat am dat numele lor unor localitati, strazi si chiar institutii de invatamant. Dar nu trebuie sa ne miram, cum a fost, este si va fi in continuare majoritatea populatiei acestei tari, asa i-au fost, ii sunt si-i vor fi conducatorii...
Haida-de, parca Ludovic 14 a fost monument de moralitate... Sau alde Mehmet 2.
Asa se poate spune despre mai toti.

In alta ordine de idei, nici n-ai pe cine pune in loc. In nici o tara. Astia au facut istorie, pe astia ii pui.

#13
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

View Postgrrrrr, on 22 ianuarie 2018 - 09:47, said:

Haida-de, parca Ludovic 14 a fost monument de moralitate...
Cred ca ai ales cel mai prost exemplu. Ce-a facut ala pentru Franta, n-au facut toti ai nostri la un loc.

#14
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
Eu am alta problema cu domnitorii locali. Sacrificiul, adica lipsa lui din partea lor, toti mici la suflet si nemernici si egoisti la maxim.

Unul singur din toate sutele de voievozi a acceptat sa moara el ca sa scape oamenii lui. Si nici macar nu era roman...

Altfel putea sa moara toata tara, doar sa scape el

Edited by Oxigen1234, 22 January 2018 - 11:11.


#15
leogoto

leogoto

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,001
  • Înscris: 01.12.2010

View PostOnan_Barbaru, on 22 ianuarie 2018 - 10:12, said:

Cred ca ai ales cel mai prost exemplu. Ce-a facut ala pentru Franta, n-au facut toti ai nostri la un loc.
exemplul este foarte bun, sau foarte prost, in functie de interpretare.
totusi de ce sa fi facut ai nostri ceva pentru Franta. in primul rand ca nu erau francezi.
nu ca ai nostri n-au facut. pentru Franta.
https://historice.ro...zul-de-ronsard/
https://ibn.idsi.md/...r cu Franta.pdf
etc.

#16
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Ce au lasat toti acesti "mari" si "viteji" posteritatii inafara de citeva manastiri in Moldova?
Din contra, cel mai urit de propriul popor a fost Stefan cel Mare care i-a stors de bani pe moldovenii lui pt. a -si putea plati razbelurile plus ardea si otravea paminturile moldovenilor ca masura impotriva turcilor.
Cu Mihai Viteazu nu a fost altfel.
Boierii si acei instariti vlahi nu voiau sa-i mai finanzeze  bataliile di sa-i plateasca imensele datorii.

Edited by WestPoint, 22 January 2018 - 12:06.


#17
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

View Postleogoto, on 22 ianuarie 2018 - 11:43, said:

totusi de ce sa fi facut ai nostri ceva pentru Franta. in primul rand ca nu erau francezi.
Pentru noi, nu pentru Franta...Posted Image

#18
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

View PostWestPoint, on 22 ianuarie 2018 - 11:58, said:

cel mai urit de propriul popor a fost Stefan cel Mare care i-a stors de bani pe moldovenii lui
Aia isi merita soarta. Mai nou, l-au declarat si "sfant", nu era de-ajuns doar "mare". Probabil ca in viitor or sa-i mai adauge vreun epitet: mondialu' sau chiar galacticu'...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate