Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Decontare bani abonamente transport elevi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Unde pot sa fac niste sesizari in legatura cu decontarea banilor de abonament (Lunar) ?

La liceele din zona mea, imi aud prietenii ca primesc ba 22 lei, ba 40, ba 50, niciodata jumatate sau pretul integral (150-200lei). Din cate stiu s-a anuntat ca se deconteaza tot, nu 10-20% cum au ei chef. Ce mi se pare si mai "ciudat" este ca acei contabili doar jobul ala il au si isi permit lucruri pe care o persoana cu venit de 1000-1500euro pe luna nu si le-ar permite. Pe vremea mea mai primeam si aproape toti banii uneori, la generatia actuala vad ca e bataie de joc.

Poate nu m-am exprimat cum trebuie in legatura cu acest subiect, dar sunt sigur ca intelegeti esentialul :)
Multumesc.

https://www.avocatne...a-prelungi.html

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007
pai superiorii scolilor sunt inspectoratele scolare.
in principiu in acest sistem ar trebui sa fie implicatre si consiliile judetene.

#3
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,121
  • Înscris: 09.08.2006

View PostTruculMagic, on 21 ianuarie 2018 - 20:16, said:

Ce mi se pare si mai "ciudat" este ca acei contabili doar jobul ala il au si isi permit lucruri pe care o persoana cu venit de 1000-1500euro pe luna nu si le-ar permite.

Dezvolta. Ce vrei sa spui cu asta? Contabilii aia sunt casatoriti? Jumatatile lor or avea venituri mai mari? Ce mari lucruri isi permit? Yachturi?

#4
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postyo9hrb, on 21 ianuarie 2018 - 20:28, said:

Dezvolta. Ce vrei sa spui cu asta? Contabilii aia sunt casatoriti? Jumatatile lor or avea venituri mai mari? Ce mari lucruri isi permit? Yachturi?


Nu dau mai multe detalii, deoarece nu te ajuta cu nimic. Isi permit lucruri pe care tu nu ti le permiti Posted Image Aia era ca o paranteza. M-a interesat unde as putea sa fac o sesizare ca sa fie verificati, daca sunt corecti atunci isi vor vedea in continuare de treaba, daca nu sa plateasca pentru asta.

Edited by TruculMagic, 21 January 2018 - 20:34.


#5
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,121
  • Înscris: 09.08.2006
Nu poti sti ce imi permit eu, asa ca te rog - abtine-te.
Intreb deoarece si la sotia mea s-a pus o astfel de intebare. Este director de liceu. Ne construim o casa si, evident, au inceput intrebarile de genul "da' de unde are aia bani?". Raspunsul corect: din salariul meu.
Si, ca sa fiu mai clar, este director de liceu exact din anul in care s-au dat examene pentru aceasta functie. Parca 2016. Nu are sprijin politic, nu este membru de partid.
Iar eu lucrez in domeniul privat.
P.S. Cu toate astea, amandoi avem credite.

Edited by yo9hrb, 21 January 2018 - 20:44.


#6
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Nu ma intereseaza ce lucrezi tu si nu te-a intrebat nimeni "cat e ora". Nu are legatura cu directorii de liceu, ma intereseaza de ce smecherii fac aia de pe la contabilitate.
Sotia lui e vanzatoare, asta ca sa dormi tu impacat, deci stai linistit ca nu e vorba de sotia ta.

#7
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Eu cred ca nu prea mai au bani pesedeii.
http://www.gds.ro/Ed...antul-din-dolj/

#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
O sa contactez pe cei de la ISJ, asta daca nu cumva sunt "mana in mana"...

#9
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Trimite un mail ministrului la adresa :[email protected] .Scrie clar ce te nemultumeste(nu te lege de contabili, de directori,de inspectori decit cu dovezi certe) ,pune-ti adresa de mail si zici ca astepti raspuns la acea adresa. In max.30 zile o sa ai raspuns oficial in scris! Succes!

#10
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017

View PostTruculMagic, on 21 ianuarie 2018 - 20:16, said:

Ce mi se pare si mai "ciudat" este ca acei contabili doar jobul ala il au si isi permit lucruri pe care o persoana cu venit de 1000-1500euro pe luna nu si le-ar permite.

View PostTruculMagic, on 21 ianuarie 2018 - 20:32, said:

Isi permit lucruri pe care tu nu ti le permiti Posted Image

Foarte prost le-ai dat p-astea, cam simple și ieftine.

În fine, dacă ăla e membru CECCAR, poți să le scrii și lor. Am înțeles că ai auzit sume de la unii și de la alții, dar lucrurile serioase nu prea funcționează cu "îmi aud prietenii", "din câte știu" și "s-a anunțat". Citește legea și scoate dovada. Totuși, care e speța ta în treaba asta?

#11
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Doar un contabil prost si puturos are in gestiune o singura unitate.
Daca vrei sa rezolvi problema, ataca problema.
Daca nu vrei sa rezolvi nimic, cel putin nu din postura ta, ataca omul.
Si cainii mici si aia mari latra prin gard dar doar cand latra unul mare treci pe partea cealata desi esti in perfecta siguranta si pe partea cu cainele, avand un gard intre voi. Cam asa e si cu postura din care faci ceea ce vrei tu sa faci. Daca te isterizezi pe acolo si incepi sa o bagi pe aia ca de unde are ala bani de concediu la Eforie si asa mai departe, vei fi cel mult ignorat.

Initiativa e laudabila. Modul in care pui problema, penibil.

#12
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postunderb, on 22 ianuarie 2018 - 09:57, said:

Doar un contabil prost si puturos are in gestiune o singura unitate.

Ma mir ca e contabil...

Ideea ramane cu decontarea banilor. Nu am treaba cu contabilul X. Mai am cunostiinte care sunt elevi la inca 2 licee si e aceeasi poveste, doar ca decontarea nu se face la fel , aia din cealalta parte primesc mai mult cu abonament la fel ca valoare sau chiar mai mic. Si am vazut ca prin toata tara e aceasta problema.
Am trimis la ISJ.

Repet, alea de mai sus le-am pus ca o mica paranteza. Uitati-va la esential (DECONTARE).

#13
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostTruculMagic, on 21 ianuarie 2018 - 20:16, said:

acei contabili doar jobul ala il au si isi permit lucruri pe care o persoana cu venit de 1000-1500euro pe luna nu si le-ar permite.


Acum nu vorbesc de cazuri particulare, dar contabilii, în general, aplică legea. Adică nu-ți pot da ție 50 de lei când ar trebui să-ți dea 100. Ar trebui să-ți facă hârtie pentru 100 și să dosească ăia 50. Ori cine acceptă să semneze pentru 100 și să primească 50? E greu să faci măgării de-astea, pentru că te prind repede. E mult mai greu decât își imaginează majoritatea să faci mișmașuri de-astea prin instituțiile publice. Măgăriile se fac la contracte și la achiziții, nu la decontări sau salarii.


Trebuie studiată legislația. Din câte înțeleg, transportatorii trebuie pot aplica un tarif maxim, de 3,48 lei/km, dus-întors, fără TVA iar ministerul decontează în funcție de tarifele respective. Iar problema mă gândesc că e la transportatori. Nu respectă tarifele. Dacă copilul merge 10 km, ar trebui să plătească 34,8 lei + TVA, adică 41,41 lei. Nu știu dacă se decontează și TVA-ul. În orice caz contabilul ăla nu-ți poate deconta 60 de lei pentru un astfel de abonament, de 10 km, pentru că trebuie să bată cu legea. El îți decontează 41,41. Dacă așa e cazul, transportatori care nu respectă legislația, te poți adresa ANPC. Dacă problema-i la contabili, te poți adresa parchetului, pentru abuz în serviciu.

#14
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Legea a fost in vigoare si anu trecut, legea spune ca se deconteaza Integral abonamentul elevilor la liceu. In fapt eu le am dat chitante de 3000 lei anul trecut si fimiu a primit 500 lei. Anul acesta am plătit vreo 13oo si statul a bagat 60 lei la decontare. Deci este o lege frumoasa si buna pe hârtie dar in fapt nu se aplica. De ce dracu au mai dat o nu știu!!!
Bine ca le da la studenți nelimitat pe tara... 🤢🤢🤢🤢

#15
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Decontare integrală, dar în funcție de tarif. Că dacă elevul se plimbă cu limuzina, n-o să-i deconteze 5000 de lei pe lună.

Când eram copchil, aveam liber pe mijloacele de transport în comun în orașe. Nu mai știu dacă era la nivelul orașului sau la nivelul țării, dar știu că mă urcam în autobuz, iar "abonamentul" era moaca mea de 10 ani.

E dovada nepunței ministerului panarama asta cu "decontare". Ori le decontezi, închei tu, direct, contracte cu transportatorii și le oferi elevilor abonamente, fără să mai muți hârtii dintr-o parte în alta, ori nu mai decontezi nimic. Soluția civilizată ar fi să asiguri transport pentru elevi. Dar deja vorbim de lucruri SF. Mi se pare foarte înapoiată ideea asta, de a forța privatul la un tarif. E direct din Ceausescu Handbook.

#16
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Tariful singurei firme de transport.. De unde atâtea limuzine..
Colac peste pupaza liceenilor din oras le au fost subvenționate integral si abonamentele la transportul comun din oras in timp ce alora din rural nu.
Asta pentru egalitatea de sanse.. Cum scrie la constitutie..

#17
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Da, m-ar interesa care e motivația. Pentru că sunt sigur că nu-i vorba de contabila care și-a băgat bani în buzunar. Mă aștept la o aberație de genul "nu sunt bani", care e foarte comună în România. Așa că au dat o decizie internă, unde au stabilit ei valorile decontate.

#18
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Au trecut 2 saptamani de cand am trimis mail la ISJ , iar aia nici macar bunul simt sa raspunda nu au avut. Sunt platiti degeaba. Suntem o tara de mana 2-a , in care doar banul conduce.
Ma dau batut, abia astept sa imi rezolv problemele si sa plec din tara asta de sclavi.

Edited by TruculMagic, 04 February 2018 - 02:34.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate