Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Păreri / impresii / experiență aparate Panasonic

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
sebypp

sebypp

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.08.2015
Salutare tuturor,

Am început să ridic o casă și inevitabil am ajuns acum la întrebarea: ce prize / întrerupătoare / conectică să pun în casă? M-am uitat la sisteme modulare și am ajuns la BTicino Matix pe care l-am considerat destul de OK ca look și decent ca preț. De asemenea, din ce am auzit, se pare că sunt un producător OK.

Tot căutând pe net am dat și de Panasonic (diverse game modulare) care îmi plac mai mult decât BTicino Matix și sunt apropiate din punct de vedere costuri cu BTicino.

Singura dilemă este: cât de bune sunt? Are cineva prin casă așa ceva sau măcar a auzit ceva?

Mulțumesc,

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cauta Gewiss.

#3
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
PANASOANIC sunt bune.....

#4
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 04.01.2018
Am camera video Panasonic, e foarte buna, daca face Panasonic prizele la fel de bine cum face camerele video, atunci merita sa cumperi.

#5
sebypp

sebypp

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.08.2015

 pasilla, on 21 ianuarie 2018 - 19:37, said:

Cauta Gewiss.

Mulțumesc pentru idee. Din ce am văzut în schimb, Gewiss este cam cu 20% mai scump în comparație cu BTicino și Panasonic (am optat pentru gama Chorus).

 Aldulescu, on 21 ianuarie 2018 - 19:58, said:

Am camera video Panasonic, e foarte buna, daca face Panasonic prizele la fel de bine cum face camerele video, atunci merita sa cumperi.

De acord cu calitatea camerelor Panasonic, dar faptul că fac camere bune nu înseamnă că vor face și prize / întrerupătoare bune. Oricum, mulțumesc pentru opinie.

Edited by sebypp, 21 January 2018 - 20:06.


#6
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 10.02.2017
Am pus in functiune de cateva zile mai multe prelungitoare Panasonic din gama X-tendia.
Mi se par foarte solide, finisaj placut, intrerupatorul (la cele pentru care am optat pentru asta) functioneze perfect.
Cablu solid, dar in acelasi timp flexibil. Setiune cablullui est de 1,5mm, iar puterea maxima de  incarcare este de cca. 3500W.
Stecherele se simt ca sunt bine primite si retinute in prize.
Urmeaza sa pun si niste prize duble, tot Panasonic si sper sa fie la fel de bine lucrate.
Pe amabalajul prelungitoarelor, daca este de interes, sta scris ca firma este locata in Germania, iar produsul este fabricat in Turcia.

#7
iliuta

iliuta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 19.08.2005
Au achizitionat firma Viko.

#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Prizele si intrerupatoarele Panasonic sunt fabricate in Turcia.
Posibil sa fie ceva mai de calitate dar nu as merge pe mana lor.
Din cate pricep, este vorba de prize si intrerupatoare pentru echiparea unei case in constructie.
Recomand Schneider Electric - raport calitate pret exceptional.
Am lucrat numai cu Schneider Electric comandate de la Euro Vial Lighting care mai ofera si discount pentru cantitati mai mari.
Recamatii? - absolut nici una in aprox. 10 ani

P.S. - Sa fie clar - NU fac reclama / Doar recomand un produs care pentru mine s-a dovedit a fi extrem de fiabil.

#9
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Pai asa si Scheider are fabrica in Turcia, dar respecta procesul de productie pt ca stau francezii cu nuiaua in spatele lor. Adevarul ca sunt bune, indiferent unde-s facute mai putin China sau mai rau... pe vapor. Deci atentie la inscriptia Produced by... sau made in...

#10
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

 GeorgeTrisina, on 22 ianuarie 2018 - 11:26, said:

Pai asa si Scheider are fabrica in Turcia, dar respecta procesul de productie pt ca stau francezii cu nuiaua in spatele lor. Adevarul ca sunt bune, indiferent unde-s facute mai putin China sau mai rau... pe vapor. Deci atentie la inscriptia Produced by... sau made in...

Da-mi voie sa te contrazic
Schneider Electric nu are subsidiara si nici fabrica in Turcia iar una din cele mai mari facilitati de productie din afara Europei este in Indonezia.
Tip - produsele comercializate in Romania NU vin din Indonezia

#11
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Zau? ia auzi... am trait s-o aud si p-asta...
Pai eu stiu asta de la distribuitorul Scheider Romania si tu ma contrazici? ciudata treaba Posted Image
Priveste si te minuneaza...
https://www.schneide...care-center.jsp

Edited by GeorgeTrisina, 22 January 2018 - 13:44.


#12
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

 GeorgeTrisina, on 22 ianuarie 2018 - 13:28, said:

Zau? ia auzi... am trait s-o aud si p-asta...
Pai eu stiu asta de la distribuitorul Scheider Romania si tu ma contrazici? ciudata treaba Posted Image
Priveste si te minuneaza...
https://www.schneide...care-center.jsp

Sa incepem usor ...usor ... cu inceputul
Cine este distribuitorul Scheider in Romania?

#13
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Schneider Romania S.A. cine vrei sa fie?

#14
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

 GeorgeTrisina, on 22 ianuarie 2018 - 14:52, said:

Schneider Romania S.A. cine vrei sa fie?

Sunt nevoit sa te contrazic din nou
Este - Schneider Electric Romania Srl
Deci este un SRL
Este si producator cumva?

#15
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Da, aici sa fie eroarea. N-avem inca fabrica dar urmeaza.
Uite aici o poza cu ce am cumparat eu de la Schneider Romania sa vedem daca mai ai ceva de contrazis.
Hmmm nu stiu cum se atasaza pozele di telefon , dar iti promit ca maine ti-o trimit de pe pc.

Edited by GeorgeTrisina, 22 January 2018 - 16:04.


#16
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

 Naijax, on 22 ianuarie 2018 - 14:56, said:

Sunt nevoit sa te contrazic din nou
Este - Schneider Electric Romania Srl
Deci este un SRL
Este si producator cumva?
Uite poza promisa: e vorba de cleme sir montabile pe sina DIN

Attached Files



#17
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Pai noi vorbim de prize si intreruparoare aici. In fine
In cazul asta este vorba despre fosta Télémécanique (fabrica din Franta) care au vandut o licenta prin anii ’60 (doar pentru sigurante automate) producatorului Merlin Gerin din Turcia care le produce si in ziua de azi doar pentru pietele din Africa si Asia.

Prin anii ‘80, Télémécanique a fost cumparata de Schneider Electric care a preluat , by default, si facilitatea din Turcia dar – fara vanzari Europa (doar Asia).
Sigurantele respective se comercializeaza direct VIA China (pe comenzi FOB) si sunt aproape FAKE-uri.
Ca fapt divers – aceeasi fabrica din Turcia scoate pe piata si produse HYUNDAY (inclusiv sigurante automate) evident FAKE.

Nu sunt convins ca siguranta asta este cumparata direct de la Schneider Romania dar, daca-i asa, ma face sa-mi schimb parerea despre ei sau, cel putin sa fiu mult mai atent la ce cumpar.
Asta e - am mai aflat ceva nou astazi

#18
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Pai, ... pe ce vrei sa ma jur ca de la Scheider Romania am cumparat-o? eu zic ca n-a facut probleme pana acum ca am cumparat-o pt mine personal nu pt firma si sper sa fie fiabila in continuare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate