Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Xiaomi Redmi 4X sau Huawei P9 lite mini ?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
printare

printare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 20.05.2008
Salutare, trebuie sa iau un telefon pentru sotie (nu este maniaca cu facebook sau butonat). A avut un Doogee y100x cu care a fost multumita, iar acum cerintele ei sunt urmatoarele:
   - baterie buna (2 zile)
   - camera foarte buna ca sa faca poze copilului (doogee era praf)

   Nu o intereseaza numar de procesoare, memorie, ecran fhd, stocare.... etc. Tot ce va avea pe telefon va fi whatsapp si yahoo.

   Cerintele mele: - maxim 600 lei.

   M-am uitat la cele doua telefoane din titlu si nu stiu care dintre ele ar avea camera mai buna. Iar la Xiaomi am vazut si varianta Note 5A care este 480 lei la emag si pare un 4X minus memorie si stocare, dar si pretul este pe masura. Acum nu stiu daca au scazut si calitatea camerei, pentru ca nu gasesc nicaieri ce hardware au camerele foto din fiecare model (degeaba scrie 13mp la toate daca difera calitatea)

#2
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
Redmi 4X sau Moto G5 https://www.pcgarage...1490146,1499102

Comparatie camere, autonomie https://www.kimovil....redmi-4x-global

#3
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Moto G5 sau Huawei P9 Lite, amandoua sunt telefoane destul de decente.

#4
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradã.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,848
  • Înscris: 27.09.2008
Pentru fotografii alege P9 Lite mini, xiaomi midrange nu sunt renumiți la calitatea foto, mai ales a copiilor în mișcare.

Edited by nick5roo, 21 January 2018 - 19:45.


#5
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,050
  • Înscris: 29.01.2016
Omul a intrebat de P9 Lite Mini, care costa 600-650 lei, nu de P9 Lite, care este pe la 800-850 lei. A si zis ca are un buget de maxim 600 de lei.
Xiaomi Redmi 4X poate fi gasit pe la 620-670 de lei. Si este superior lui P9 Lite mini.
Si eu sunt in acest moment in cautarea unui telefon si am un buget de maxim 700 de lei. Am citit si vazut destul de multe filmulete despre Xiaomi 4x si eu pe asta as merge. Mi-a placut, in schimb, si Moto G5, care e pe la acelasi pret, cu specificatii asemanatoare. Mai repede as oscila intre Moto G5 si Xiaomi 4X.

Edited by Magicwisewolf, 21 January 2018 - 19:24.


#6
printare

printare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 20.05.2008

View PostMagicwisewolf, on 21 ianuarie 2018 - 19:21, said:

Omul a intrebat de P9 Lite Mini, care costa 600-650 lei, nu de P9 Lite, care este pe la 800-850 lei.

Da, deci varianta P9 Lite MINI, fiind in aceeasi gama de pret.

Moto G5 observ ca are rezolutie FHD deci automat consuma mai multa baterie.

#7
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,050
  • Înscris: 29.01.2016
Pentru Xiaomi Redmi 4X, uite aici detalii : https://forum.softpe...2#entry22332670
Oamenii astia zic ca sunt foarte multumiti de le, marea majoritate. Acum, depinde si de sotia ta, cat de mult ii place ca design si ca meniu. Pentru a vedea cum arata interfata lor, sunt clipuri pe youtube cu trecere prin meniu.
Cat despre G5, nu am vazut unul pana acum, DAR, am vazut un Moto G4 Play, la cineva. Are tot ecran FHD si am vazut o filmare si poze facute cu tel ala. Deci, e...fff misto, avea niste culori si o claritate, nu am cuvinte ! Acum, nu stiu daca G5 e tot pe acolo.

Edited by Magicwisewolf, 22 January 2018 - 11:10.


#8
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
Lol, "camera foarte buna" si baterie buna in 600 de lei? Nu vreau sa fiu rau sau ceva, dar fii realist... Camerele de pe telefoanele astea de buget sunt cel mult utilizabile, dar mediocre. N-ai nici o sansa sa faci poze decente la un copil (de exemplu), mai ales in casa.

Oricum, ca sa impacam si capra si varza, Moto G4 Plus ar avea cam cea mai buna camera la sub 800 de lei. Xiaomi-urile ieftine sunt dezastru, Redmi Note 4 / 4X e primul care are o camera cat de cat decenta, iar Moto G5 are camera foarte foarte slaba.
Ca un bonus, are si baterie ok, specificatii ok, e destul de rapid. E un telefon ok una peste alta G4 Plus-ul la banii astia.

https://www.pcgarage...e-sim-4g-white/

#9
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,352
  • Înscris: 28.09.2008

View Postnick5roo, on 21 ianuarie 2018 - 18:30, said:

Pentru fotografii alege P9 Lite mini, xiaomi midrange nu sunt renumiți la calitatea foto, mai ales a copiilor în mișcare.
P9 lite mini are nota 5,5 la camera.
Tu ai recomandat pt poze sa cumpere P9 lite mini care are cea mai slaba camera posibila dintre toate modelele existente pe piata!!!!!!

#10
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Huawei P9 Lite mini, asta cumparam si eu, am avut telefon de la Xiaomi si softul(miui) nu este chiar pentru o femeie, asa ca mergi pe Huawei P9 Lite mini ca merge pe RDS, are o baterie decenta, camera decenta, telefon decent la un pret decent.

#11
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
De ce n-ar fi miui pentru o femeie si ar fi EMUI pentru o femeie?
P9 Lite Mini e un gunoi overpriced care are un singur lucru in comun cu P9 Lite, numele. Hai sa zicem ca P9 Lite e un telefon acceptabil, dar asta e dezastru, si mai si costa mult.
La aceeasi bani iei Moto G4 Plus care are procesor mai puternic, ecran mai mare, de rezolutie mai mare si de calitate mult mai buna, camera mult mai buna, incarcator Turbo in cutie, Android curat cu update-uri mai rapide, etc.

#12
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Daca se impaca cu un telefon mai mare, atunci +1 pentru G4 Plus. Cum spun si colegii, probabil ca are una din cele mai bune camere din acest segment de pret.

#13
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 30.10.2017
Unde ati vazut Moto G4+ la sub 800? Eu nu-l vad pe nicaieri. Oricum mai bine iti iei Moto G5 ca are specificatii asemanatoare si suport software mai bun pe viitor, desi ecranul e mai mic si cu specificatii mai ciudate (tot 1080p, dar luminozitatea e proasta). Bateria e de foarte buna calitate (tine cu 2-3 ore mai mult decat P9 lite-ul meu cand l-am cumparat) SI pe deasupra detasabila, iar camera nu dezamageste, chiar daca exista telefoane ce fac poze mai bune la pretul asta.

Si Xiaomi Redmi 4X e de mentionat, desi are ecran cu rezolutie mai slaba, dau la pariu ca e mai luminos decat Moto G5, si are specificatii usor mai bune (gasesti variante cu 3 sau 4GB de RAM la 6-7 bete).

P9 lite mini e overpriced, merita poate pe la 4-500 de lei (dar chiar si acolo exista Xiaomi Redmi Note 5A, care are o camera frontala excelenta daca il iei pe ala cu 3GB de RAM). Nu 600.

Edited by TrafalgarLaw, 23 January 2018 - 11:51.


#14
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
Pe PCGarage: https://www.pcgarage...e-sim-4g-white/
Iar Moto G5 e si el ok, dar cum ziceai, are display mai slabut si camera ceva mai proasta. Dar oricum, e si ala relativ ok. Totusi, una peste alta eu tot pe G4 Plus as merge (senzor amprenta, incarcator rapid in cutie, display mai mare si mai bun, camera ceva mai buna).

#15
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
Si varianta pe negru are un pret foarte bun https://www.pcgarage...e-sim-4g-black/

P9 Lite Mini are cea mai proasta camera dintre propunerile de mai sus https://www.kimovil....redmi-4x-global

#16
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014

View Post159, on 23 ianuarie 2018 - 12:27, said:

P9 Lite Mini are cea mai proasta camera dintre propunerile de mai sus https://www.kimovil....redmi-4x-global
Cam da, dar nu datorita a ceea ce scrie pe site-ul ala... Acolo doar compara specificatii, nu te lua dupa ei, sunt aberatii.

#17
printare

printare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 20.05.2008
Am citit tot ce ati scris si rezultatul ar fi ca scot din discutie Huawei  si Moto G5 care se pare ca este mai slab la camera decat G4 plus dotat cu senzor Omnivision OV16860.

Ramane sa ma hotarasc intre G4 plus si Xiaomi 4X.

Plusuri la Xiaomi :
- Led notificari
- IR - foarte util cand copilul iti ascunde telecomanda
- bateria mult mai buna (polymer)
- compas (foarte util cand foloseste harta sa mearga pe jos) - motorola nu are
- 32 GB
- rezolutie 720, consider un avantaj, pentru ca procesorul nu lucreaza asa mult ca la 1080, si rezulta economie baterie.
- huse, folii, accesorii la greu pe aliexpress la 1usd

Plusuri G4 plus:
- camera foarte buna

Restul performantelor se vor pierde mai ales ca nici macar facebook nu foloseste.

Edited by printare, 23 January 2018 - 23:16.


#18
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
Din lista asta cu "plusuri" e evident ca esti hotarat pe Xiaomi, asa ca ia-l pe ala daca tie iti place si aia e, dar vreau doar sa iti arat ca nu e chiar asa.
-Moto n-are nevoie de Led de notificari ca are Moto Display, adica ambient display. Adica ti se aprinde ecranul cu ora si notificarile (daca sunt) cand ridici telefonul, cand il pui pe masa sau chiar in momentul in care ai primit notificarea. Mult mai elegant ca LED de notificare.

-Imi pare rau sa te dezamagesc dupa ce ai luadat atata bateria aia ca e Polymer, dar e diferenta mica de tot in utilizarea normala.

Uita-te pe gsmarena, Moto G4 Plus a scos 70h endurance in testul lor iar Redmi 4X 80h, nu e o diferenta enorma. Moto chiar a castigat la timpul de convorbire, dar a pierdut cu 30 de minute la web browsing si 1 ora la video playback.

https://www.gsmarena...w-1517p3.php#bl
https://www.gsmarena...w-1628p2.php#bl

Doi la mana, e absolut irelevant ce tehnologie de acumulator foloseste, Li-Ion sau Li-Po, oricum cele vezi-doamne Li-Po din telefoane sunt de fapt Li-Ion Polymer, adica cam aceeasi chestie. Li-Ion se foloseste de o caruta de vreme in telefoane si in cam orice are nevoie de baterii usoare si cu capacitate mare, chiar si masini. Tesla foloseste Li-Ion, nu Li-Po.

-Compas adica busola, compas inseamna cu totul altceva. Si sa fim seriosi, de cate ori vei / va merge pe jos cu telefonul in GPS? Si chiar cand vei merge si nu iti indica corect partea in care te uiti, banuiesc ca e usor sa iti dai seama in ce parte te deplasezi, nu? :))

-O rezolutie mai mica nu va fi absolut niciodata un avantaj, never ever. Diferenta de consum intre doua rezolutii e mica de tot, vezi la Samsung. Atata doar ca pe Moto se va vedea mult mai bine, aia e incontestabil.
-"Accesorii la greu" pai si de cate accesorii ai nevoie? Iti iei o data o husa, o folie, un suport de masina si ce mai e cazul si aia e, ai scapat, nu iei zilnic asa ceva. Si gasesti si pentru Moto G4. Poftim husa de calitate la pret ok, nu chinezisme de pe aliexpress: https://www.pcgarage...creen-defender/ . E si folie tot la PCGarage.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate