Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte
 unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan
 ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...
 Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...
 

Amplificator boss Ch350

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
TenteaFlorin

TenteaFlorin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.07.2016
Salut! Incep prin a spune ca sunt amator in tot ce voi spune mai jos iar in caz ca nu e prea logic ce spun, va rog sa mi ziceti!
Am luat un Amplificator Boss ch350 400w cu 4ch si l am conectat la pc, baiatul respectiv mi-a zis sa-i pun un cablu de alimentare de 12v si i-am pus, cred ca 12v scotea pentru ca scria pe el la “output:12v “ cum am zis sunt incepator nu incepeti sa radeti!
bun, toate bune pana aici, dar chestia este ca nu scoate destula energie, adica pot sa dau volumul aproape de jumatate si incepe sa se stinga, de ce?
oare nu trebuie un cablu de alimentare de 12v?
astept raspunsuri, multumesc anticipat!
😅


#2
Rubin1977

Rubin1977

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 15.07.2017

View PostTenteaFlorin, on 21 ianuarie 2018 - 14:39, said:

sa-i pun un cablu de alimentare de 12v si i-am pus, cred ca 12v scotea pentru ca scria pe el la “output:12v “
Și de unde ai luat 12V?
Adică unde ai conectat acest cablu?
Amplificatorul tău, tip Auto, trebuie alimentat la o sursă de 12V/10-40A (o baterie auto)

#3
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Ca sa folosesti amificatorul ala in casa ai nevoie de o sursa de 40A la 12V sau si mai indicat la 14V.
O astfel de sursa costa mai mult decat ragalia aia de statie si nu merita.
Varianta 2 care necesita ceva cunostinte de electronica este sa modifici statia adica sa pastrezi doar parte de preamp si etajul de putere si sa inlocuiesti alimentarea cu una difefentiala la tensiunea si curentul de lucru necesar cu un traf cu mediana si o punte redresoare + filtrare iar totul casetat intr-o noua carcasa.
Varianta 3 cauti o sursa de PC capabila de 40-50A reali pe rampa de 12v si o modifici sa scoata 14V.
Uma peste alta consider ca nu merita mai ales ca e si i petarda de amp.

#4
TenteaFlorin

TenteaFlorin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.07.2016
Acum ma bucur ca am pus intrebarea aici, ceea ce am facut eu poate ca va șocheaza prostia, dar a fost sa leg firele care erau deja puse pe amplificator cu un incarcator de un radio dupa ce le am taiat evident 😂😂
Probabil asta a fost cea mai proasta idee

Attached Files



#5
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Pai de la 1.5A la 40A e o mica mare diferenta nu?

#6
TenteaFlorin

TenteaFlorin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.07.2016
pai vezi tu, detaliul asta nu-l cunosteam, iti multumesc mult

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate