Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Bibliografie istoria reala a romanilor

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#37
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013
http://ioncoja.ro/di...it-boia-baiete/

Lucrarea domnului Boia ar trebui cât mai repede tradusă în limbile de circulaţie internaţională, ca şi în maghiară.

Dini G. Jónas
8 aprilie 2015

Text preluat din revista „22” a GDS
NOTA  REDACȚIEI: Lucrarea domnului BOIA  nu este nevoie să mai fie tradusă în maghiară deoarece această lucrare a fost tradusă din maghiară în română… Textul original este în limba maghiară!

Posted Image
Posted Image

Posted Image

About musiu Boia.

Comentariul domnului academician Ion Aurel Pop, către domnul Alexandru Herlea. Comentariul ne-a parvenit de la un coleg:
„Draga Alexandre,
Imi pare rau de aceasta situatie. Nu de invitarea dlui Boia la Asociatie, fiindca, in fond, trebuie sa stim toate fatetele sub care se trateaza trecutul. Este insa o mare durere ca, la aproape un secol de la Marea Unire, unii seamana vant. Eu plec in curand la Budapesta si rectorul de la cea mai mare universitate din Ungaria ma invita sa vorbesc despre Transilvania. Chiar si unii colegi unguri, realisti, sunt mirati de elucubratiile dlui Boia. Fireste, au fost romani ardeleni care nu au dorit unirea, dar erau cam 2-3%, functionari in aparatul statului austro-ungar sau doritori de realizarea unei confederatii danubiene (asa cum gandea Aurel C. Popovici). Este insa absurd sa spui ca romanii ardeleni nu doreau unirea!!! E ca si cum ne-am batjocori bunicii, strabunicii si stramorii in general!!!
Dl Boia este platit bine, de firme ascunse, pentru ca, la 2018, sa nu ne putem bucura de marea implinire!
Cu ganduri numai de bine,
Ionut ”


Profesorul Ioan Scurtu despre acelasi falsificator:
“Dupǎ 1989 s-a înregistrat un nou val de atacuri la adresa istoriei românilor. Ideile promovate de Mihail Roller au fost reluate într-o formǎ ceva mai rafinatǎ. Neorolleriştii aveau studii universitare, fǎceau parte din „societatea civilǎ”, primeau stipendii şi burse de la Fundaţia Sörös, ocupau catedre universitate.
Rolul de principal exponent al neorollerismului a fost rezervat lui Lucian Boia, care în decembrie 1989 ocupa funcţia de lector la Facultatea de Istorie a Universitǎţii din Bucureşti, dar care a fost promovat rapid şi direct la postul de profesor universitar. Pe cât de conştiincios şi-a fǎcut datoria în calitate de secretar cu propaganda în Biroul Organizaţiei de Bazǎ a Partidului Comunist Român de la Facultatea de Istorie, pe atât de zelos s-a dovedit a fi în „rescrierea” istoriei românilor, astfel încât nimic sǎ nu mai poatǎ fi recuperat, deoarece tot ce s-a publicat pânǎ atunci nu era decât “o succesiune de mituri”.

ABOUT MISTER BOIA!!!
Ioan-Aurel Pop aplică o critică necruţătoare aproape fiecărui rând din cartea lui Lucian Boia. Citind volumul profesorului Pop de multe ori nu mi-am putut stăpâni hohotele de râs: Lucian Boia este demascat ca un autor inconsecvent şi paradoxal în chiar cadrul raţionamentului său. În plus, profesorul Pop aduce în discuţie un aspect extrem de interesant: în 1976 Lucian Boia a scris un amplu articol în care afirmă exact opusul celor spuse în cartea „Istorie şi mit în conştiinţa românească”! Apare astfel întrebarea când a spus ceea ce credea cu adevărat Lucian Boia: în 1976 sau în 1997? Şi ce îl califică pe Lucian Boia să îi tăvălească la grămadă pe toţi istoricii români din perioada comunistă pentru exact aceleaşi fapte de care el însuşi se face vinovat (adică una a spus în perioada comunistă, alta după aceasta)?

Academicianul Ioan Aurel Pop despre falsificatorul Lucian Boia in Revista Tribuna:


„Istoricul nu are voie sã mintã deliberat”

#38
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Stimatilor Boia si Diaconescu sint totusi o alta liga. Cealalta liga sint aia care apartin incarcerati la Jilava ca si falsificatori ai istoriei.
Ion Aurel Pop, Funar si psihopatul de Scurtu.
Asa nu veti afla niciodata afla adevarul pt. ca voi ii credeti intodeauna pe cei care va adorm cu basme preferate.

Edited by WestPoint, 23 January 2018 - 22:00.


#39
enough1453

enough1453

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,109
  • Înscris: 29.07.2017

View PostBalamache, on 23 ianuarie 2018 - 21:14, said:

ABOUT MISTER BOIA!!!
Ioan-Aurel Pop aplică o critică necruţătoare aproape fiecărui rând din cartea lui Lucian Boia.
I.A.Pop mi-a fost coleg de liceu.
Un bou, o mediocritate care lingea curul comunistilor.
Proful de romana, Ion Topolog (alt bou, fondator al Partidului Ecologist)
manca cacat comunist din belsug, iar I.A.Pop fusese
luat sub aripa ocrotitoare a lui Topolog.
E drept, Topolog i-a promovat si pe altii
precum Adrian Sarbu, A. Andries, samd.

Dintre toti I.A.Pop a iesit la iveala ca cel mai mare jeg.

View Postcirus6, on 23 ianuarie 2018 - 21:59, said:

nu inteleg de ce marxist e termen peiorativ, marx a fost un filozof si un economist de exceptie.
marxism si Karl Marx sunt doua chestii diferite.

Primul este o miscare ideologica.

Al doilea a fost un individ, o persoana fizica, carne si oase.

Edited by enough1453, 23 January 2018 - 22:25.


#40
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,959
  • Înscris: 31.03.2015

View Postleonardusius, on 21 ianuarie 2018 - 12:17, said:

Eu am scris una: hai sa facem o lista. Ajuta-ne si tu !
Stima.
Psihologia poporului roman - Constantin Radulescu Motru
Dacopatia si alte rataciri romanesti - Dan Alexe
De ce este Romania altfel - Lucian Boia
Romania, tara de frontiera a Europei - Lucian Boia

#41
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Continuati, daca paginile sterse nu v-au avertizat deja!!!

#42
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View PostWestPoint, on 23 ianuarie 2018 - 21:59, said:

Stimatilor Boia si Diaconescu sint totusi o alta liga. Cealalta liga sint aia care apartin incarcerati la Jilava ca si falsificatori ai istoriei.
Ion Aurel Pop, Funar si psihopatul de Scurtu.
Asa nu veti afla niciodata afla adevarul pt. ca voi ii credeti intodeauna pe cei care va adorm cu basme preferate.
Boia (de ardei) în ce ligă ieste? A fost în Liga PCR, secretar de partid pe facultate şi a predat istoria...partidului comunist! Lua salariu mai mare decît omologii săi şi tăia frunză la cîini. După 1990 şi-a găsit repede alt stăpîn )americanul Soros) şi scrie cum îi place aceluia. Păi, dacă scrie că e plătit să scrie aşa ce credibilitate are? Tu îi dai crezare că te unge la suflet că Boia afirmă că Ardealu iera în Ungaria în Evul Mediu. Boia nu a afirmat însă că Ungaria a fost în Turcia şi pe urmă în Austria pînă în 1867, anul dualismului.

Edited by lucifer76, 26 January 2018 - 19:45.


#43
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

View PostBalamache, on 23 ianuarie 2018 - 22:24, said:


Stai sa ne intelegem. Boia este platit de un ungur, pe nume Soros. Tu esti ungur. Oare de ce miroase a caca atunci cand ungurii lauda lucrarile lui Boia?



Ce mai face bunica aia a ta baroneasa de Transilvania? Dar strabunicul ala al tau care era cel mai bogat om din orasul lui? Intreb, ca mi-e dor de ei.
Asta nu e spam?

Edited by WestPoint, 26 January 2018 - 19:03.


#44
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View Postlucifer76, on 26 ianuarie 2018 - 18:57, said:

Continuati, daca paginile sterse nu v-au avertizat deja!!!
Cred că se poate închide şi acest topic, pt că nu am văzut bibliografia de care e vorba în titlul topicului.

#45
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

View Postionelmironescu, on 26 ianuarie 2018 - 19:03, said:


Cred că se poate Ăźnchide și acest topic, pt că nu am văzut bibliografia de care e vorba Ăźn titlul topicului.
S-au postat destule dar au fost spamate.
Lucifer76 s facut curatenie. Thx.
Daca le mai sterge si pe acesta totul e okay si putem scrie din nou numai titlurile.

#46
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View PostCristi_E, on 26 ianuarie 2018 - 17:13, said:

Psihologia poporului roman - Constantin Radulescu Motru
Dacopatia si alte rataciri romanesti - Dan Alexe
De ce este Romania altfel - Lucian Boia
Romania, tara de frontiera a Europei - Lucian Boia
Le-am citit cu atenţie pe ultimele 3. Le am în calculator. Sînt porcării.
Dan Alexe e un latinoman obraznic, agrsiv, mediocru şi jignitor. Chiar titlul e jignitor: dacopatia. Ce demonstreză el acolo? Vorbeşte în general de ...dacopaţi, adică de diverşi forumişti care lasnsează idei într-adevăr aiurite despre daci, gen "Cunoşteau dacii teleportarea?" sau "dacii vorbeau latineşte înainte să vină romanii, iar latina se trage din limba dacilor".  Adică Alexe ăsta e aşa de prost încît critică nişte naivi, apoi afirmă că toţi daciştii sînt aşa. Ce metodă e asta? De ce nu critică pe cineva la obiect, de ex de ce nu critică lucrarea lui Săvescu "Noi nu suntem urmaşii Romei"? Să de de acolo citate şi să critice pe text. Eu l-am invitat dacă se simte tare să mă critice pe mine. Să arate pe text de ce nu e bine despărţit textul acela de pe plăcile de plumb cu Nr 16 şi 120. El a scris că dacomanii nu arată metoda. Eu am arătat-o şi am explicat-o. Am dat textul original în poză, textul copiat cu litere originale, textul despărţit cu litere originale, textul transliterat cu litere actuale romîneşti şi sînt unicul descifrator care am şi citit textele dacice cu voce tare, aşa că se pot şi auzi. Am dat metoda în amănunt. Pe acele texte se poate face analiza gramaticală din care se vede imediat că relaţiile gramaticale dintre cuvinte sînt corecte.
http://florincroitoru.tripod.com
Adică să nu mai spună Alexe că toţi au descifrat greşit textele acelea. Dacă are curaj să le critice pe astea.
Dl lingvist Sorin Olteanu, care mi-a făcut in scris o critică, a primit de la mine un răspuns scris la obiect şi cu dovezi, încît a dispărut de pe net; şi-a desfiinţat blogul şi forumul.
Boia e plătit de Soros să scrie minciuni. A găsit alt stăpîn bun, că cel vechi (PCR) a murit.

#47
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,432
  • Înscris: 22.10.2007
Cronicarii moldoveni.
Ai ceva de citit.

"rumânii, cîţi se află lăcuitori la Ţata Ungurească şi la Ardeal şi la Maramureşu, de la un loc sîntu cu moldovenii şi toţi de la Rîm se trag"

Edited by tflorin40, 26 January 2018 - 19:43.


#48
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View PostSucre-Bolivar, on 21 ianuarie 2018 - 14:26, said:

6 Istoria veche a romanilor de Robert Roesler, cartea nu i tradusa insa avem un blog cu traducerea primelor capitole https://oaltaistorie.wordpress.com/
Roesler a fost demolat din sec 19. Am spus eu: veniţi mereu cu aceleaşi prostii.

#49
Sucre-Bolivar

Sucre-Bolivar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 06.09.2017

View Postionelmironescu, on 26 ianuarie 2018 - 19:35, said:

Roesler a fost demolat din sec 19. Am spus eu: veniţi mereu cu aceleaşi prostii.
la ti citit macar ?

#50
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009

View Postionelmironescu, on 26 ianuarie 2018 - 19:30, said:

Le-am citit cu atenţie pe ultimele 3. Le am în calculator. Sînt porcării.
Dan Alexe e un latinoman obraznic, agrsiv, mediocru şi jignitor. Chiar titlul e jignitor: dacopatia. Ce demonstreză el acolo? Vorbeşte în general de ...dacopaţi, adică de diverşi forumişti care lasnsează idei într-adevăr aiurite despre daci, gen "Cunoşteau dacii teleportarea?" sau "dacii vorbeau latineşte înainte să vină romanii, iar latina se trage din limba dacilor".  Adică Alexe ăsta e aşa de prost încît critică nişte naivi, apoi afirmă că toţi daciştii sînt aşa. Ce metodă e asta? De ce nu critică pe cineva la obiect, de ex de ce nu critică lucrarea lui Săvescu "Noi nu suntem urmaşii Romei"? Să de de acolo citate şi să critice pe text. Eu l-am invitat dacă se simte tare să mă critice pe mine. Să arate pe text de ce nu e bine despărţit textul acela de pe plăcile de plumb cu Nr 16 şi 120. El a scris că dacomanii nu arată metoda. Eu am arătat-o şi am explicat-o. Am dat textul original în poză, textul copiat cu litere originale, textul despărţit cu litere originale, textul transliterat cu litere actuale romîneşti şi sînt unicul descifrator care am şi citit textele dacice cu voce tare, aşa că se pot şi auzi. Am dat metoda în amănunt. Pe acele texte se poate face analiza gramaticală din care se vede imediat că relaţiile gramaticale dintre cuvinte sînt corecte.
http://florincroitoru.tripod.com
Adică să nu mai spună Alexe că toţi au descifrat greşit textele acelea. Dacă are curaj să le critice pe astea.
Dl lingvist Sorin Olteanu, care mi-a făcut in scris o critică, a primit de la mine un răspuns scris la obiect şi cu dovezi, încît a dispărut de pe net; şi-a desfiinţat blogul şi forumul.
Boia e plătit de Soros să scrie minciuni. A găsit alt stăpîn bun, că cel vechi (PCR) a murit.
mai bine vezi filmuletul postat de mine pe treadul de istorie ca sa vezi cine este Dan Alexe asta  si ce interese ascunde, la fel ca Boia , evreu cu interese.
am spus eu , si nu numai eu ca 2018 este un an al revelatiei unde vom sti cine sunt si ce interese au toti CRIMINALII romanilor, a culturii si istoriei Romanilor

Edited by nico123, 26 January 2018 - 20:02.


#51
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View PostSucre-Bolivar, on 26 ianuarie 2018 - 19:41, said:

la ti citit macar ?
Pe roesler, nu. Dacă e demolat  şi nimeni afară de unguri nu il apreciază, ce să fac cu el. Ce să fac cu roesler cînd eu am dovezi de continuitate dacică în Ardeal?

View Postnico123, on 26 ianuarie 2018 - 19:57, said:

mai bine vezi filmuletul postat de mine pe treadul de istorie ca sa vezi cine este Dan Alexe asta  si ce interese ascunde, la fel ca Boia , evreu cu interese.
am spus eu , si nu numai eu ca 2018 este un an al revelatiei unde vom sti cine sunt si ce interese au toti CRIMINALII romanilor, a culturii si istoriei Romanilor
Boia este evreu? NU am ştiut.

#52
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,043
  • Înscris: 12.12.2006

View Postionelmironescu, on 26 ianuarie 2018 - 20:24, said:


Pe roesler, nu. Dacă e demolat  și nimeni afară de unguri nu il apreciază,
Nici ei nu-l apreciază, îl folosesc :D

#53
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

View PostWestPoint, on 26 ianuarie 2018 - 19:02, said:

Asta nu e spam?
Nu e spam. balamache a scris că Boia e plătit de sors.  A luat bursă Soros şi cărţile i se editează la Paris. Fost mîncător de flăcări pcr-ist, actualmente în solda lui Soros; credibilitate zero. Voi, ungurii îl credeţi cu plăcere, că vă cîntă în strună. Sînteţi naivi.
Acu aflai că mai e şi evreu.

View PostMorosanul, on 26 ianuarie 2018 - 20:26, said:

Nici ei nu-l apreciază, îl folosesc Posted Image
E grav. Înseamnă că ungurii sînt necinstiţi.

View Postnico123, on 26 ianuarie 2018 - 19:57, said:

mai bine vezi filmuletul postat de mine pe treadul de istorie ca sa vezi cine este Dan Alexe asta  si ce interese ascunde,
Am citit tot blogul lui Alexe.

#54
Sucre-Bolivar

Sucre-Bolivar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 06.09.2017

View Postionelmironescu, on 26 ianuarie 2018 - 20:26, said:

Pe roesler, nu. Dacă e demolat  şi nimeni afară de unguri nu il apreciază, ce să fac cu el. Ce să fac cu roesler cînd eu am dovezi de continuitate dacică în Ardeal?





Si ati putea sa l cititi in germana , In Romania sunt doar trei exemplare din cartea lui
in Germania probabil mai multe . Vedeti de unde stiti ca i demolat daca  nu la ti citit
nu va incredeti in ce spun altii mai bine vedeti dumneavoastra ce si cum , ca aveti acces la carte
. Unguri habar nu au de Roesler, si eu am fost mirat de asta .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate