Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Recomandare aparat de ras electric

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011
Am nevoie de niste recomandări pentru un aparat de ras electric, preferabil de la cei ce folosesc diferite produse și sunt mulțumiți de ele. Ca cerințe ar fi pretul până în 400 lei, funcționarea atât umed cat si uscat și cel mai important - sa nu irite pentru ca am pielea foarte sensibilă.

Eu m-am orientat catre două aparate dar accept și alte recomandări.

https://m.emag.ro/ap...3/pd/DNS8V3BBM/

Sau

https://m.emag.ro/ap...4/pd/D9FS9DBBM/

#2
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 12.09.2005
La 400 ron ai sa gasesti aparat bun. Eu folosesc Philips, ceva de genul. Sa nu te astepti la cine stie ce cand il folosesti pe umed.  Nu am incercat Braun, asa ca nu stiu care e mai bun, cel cu trei lame rotative de la Philips sau cel cu o lama stilul clasic de la Braun.
Indiferent ce aparat cumperi sa nu tragi concluzii dupa  doua trei zile, la inceput s-ar putea sa fie neplacut.
Dupa doua saptamani de folosire o sa fie ok.

#3
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008
rade-te dupa dus cu sapun de barbierit nu spuma sau gel si foloseste un aparat clasic cu lame. daca nu faci dus tine un prosop inmuiat in apa fierbinte pe fata inainte de a aplica spuma.foloseste un pamatuf de calitate si uita de masini electrice de ras. la randul meu am pielea sensibila si am incercat vre-o 3 masini din astea electrice, gilette-uri si wilkinsoane dar tot la clasica lama m-am intors.

#4
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Nu lua Braun.
Philips sunt ok.

#5
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 19.08.2005
De 12 ani folosesc doar Braun si sunt impecabile.

#6
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,023
  • Înscris: 20.12.2007
Am folosit un an un Panasonic din clasa superioara : https://www.mypanaso...-lf51-s803.html
, nu cel mai scump de la ei(acela avea 5 lame acest are 4).
Nu pot sa spun ca am fost nemultumit ci doar ca niciodata barbieritul cu un aparat electric nu va avea aceeasi calitate ca cel cu un aparat clasic.
Este adevarat : poti sa nu folosesti spuma, nu te iriti la barbierit, desi daca ai cosuri , acestea pot fi taiate si cu cel electric.
Dupa un an simt nevoia sa înlocuiesc capul de ras: la modelul meu costa  360 lei plus transport .

Am revenit la un gilette fusion proglide power : barbierit super intr-un timp mult mai scurt decat cu cel electric.

Totusi, pentru cei cu barba firava, care nu necesita barbierit zilnic, este recomandabil un aparat electric.

#7
alincar

alincar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 03.03.2013
Datorita vechimii ... barbii Posted Image , am utilizat in timp cam toate genurile de dispozitive de ras - mai putin briciul . Pot sa-ti spun urmatoarele:
- Prin utilizarea aparatului de ras electric nu vei obtine decat (cel mult) pentru primele 2-3 ore aceeasi calitate fata de utilizarea aparatelor cu lama ( de orice fel)
- Daca barba nu este atat de deasa este totusi convenabil aparatul electric
- Pentru o barba normala, ajungi sa utilizezi zilnic aparatul electric si apare si aici iritarea; de aceea , eu cel putin , alternez aparatul electric ( 4 -5 zile ) cu lama de ras. Am incercat aparatul electric si uscat si umed, cu spuma; sunt diferente dar nu spectaculoase
- Am utilizat marcile Philips, Remington; clasa medie de preturi ( 300 - 600 lei) . Dupa aprox. un an de utilizare asa cum am spus mai sus, trebuie schimbate capetele . Ce am gasit , pe langa faptul ca se gasec greu si sunt destul de scumpe ( aprox. 100 lei ) nu sunt deloc atat de bune ca si cele originale - am avut situatii in care efectiv nu taiau de loc si le-am aruncat !
- Am avut un Remington fara capete rotative- a fost modelul de care am fost cel mai multumit - dar la care se uzau repede sitele de protectie , probabil datorita frecarii dintre cutit si sita . Taia foarte bine, era puternic , dar ... nu gaseam site decat la preturi mari - din doua schimburi ( la 4 luni .. ) am ajuns la 75% din pretul aparatului .

In final, recomandarea mea , mai ales daca nu ai barba prea deasa - incepe cu un aparat ceva mai ieftin, de genul cu acumulatori, pentru calatorii . Vezi cum te impaci cu el si vezi daca merita si are rost sa treci la aparate mai scumpe

#8
GT_Xpress

GT_Xpress

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,860
  • Înscris: 18.07.2018
Salut.
Recomand aparat electric de ras de la Philips ( Shave Aqua Touch ). Nu recoamnd Braun si  Remington, nu sunt bune deloc - atit umed cit si uscat.
Aparatul Philips care fabricat in Olanda, nu irita, se face usor, lamelele rotative pot dura si 2 ani.
Durata de viata a lamelelor este in functie de barba , dur sau sensibil. Am pielea semnsibila si barba aspra, am incercat manual cu Gillette Mac 3 turbo si ma irit, desi
ma rad atent.
La aparatul electric durata media de ras e circa 45 de minute la o cincarcare completa a bateriei. Rezulta ca te poti rade de circa 3 ori.
Daca cumperi cel de la Philips, ai 2 ani de garantie si 1 an in plus daca il inregistrezi pe site la producator.
O zi buna si spor la berbierit.  Posted Image
P/S: La schimbarea lamelelor rotative, in totdeauna recomand cele originale.

Edited by GT_Xpress, 14 August 2018 - 21:48.


#9
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 19.08.2005
Eu n-as fi atat de categoric precum colegul de mai sus, folosesc doar Braun de multi ani, probabil 10, si sunt foarte multumit. Cel pe care il am acum are 4 sau 5 ani si imi ajunge o incarcare sa ma rad de 5-6 ori. La circa 2-3 ani inlocuiesc sita si asta este tot. Il folosesc doar pe uscat si n-am mai folosit after shave de cand am trecut pe Braun.

#10
GT_Xpress

GT_Xpress

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,860
  • Înscris: 18.07.2018
@ghevasalie. - Imi cer scuze ca am fost cam... impunator prin mesajul anterior.  :)

#11
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 19.08.2005
Chiar nu e nevoie, fiecare isi spune parerea ca de-aia-i forum.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate