Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

afacere cu busuioc

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Mda, si Papa cere procent mai mare decat preafericitul?

Nu stiu cum merge cu busuiocul. Pe la tara in fiecare gradina sunt cateva fie si de acolo se aprovizioneaza gratis si popa. Pe mine ma batea la un moment dat gandul sa cultiv hrean. Dar nu pe hectare ci pe 1-2000 mp.
Documenteaza-te si despre hrean, eu cred ca e o nisa si cel putin din cifre da tare bine. Nu stiu in cum da in practica.

Edited by PoeOvidiu, 21 January 2018 - 08:47.


#20
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Se poate face din busuioc pesto di basilico pentru paste
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5nm_emNiEpg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Benderbut, 21 January 2018 - 08:59.


#21
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Ploiesteanul2015, on 21 ianuarie 2018 - 07:48, said:

Plafarurilor, parfumierilor, producătorilor de odorizante Posted Image
Stii tu ceva adrese? Aici la noi, pentru inceput, la export dupa ce se mai dezvolta. Daca da, ajuta-l pe omu´  cu ele!

 iladi, on 21 ianuarie 2018 - 08:33, said:



Caz în care nu strică să cooptezi și muftiul și rabinul. Și o să iasă ceva de genul: un rabin, un musulman și un ortodox....
Adica Tache Ianke si Cadar?

#22
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Niste sefi de la Coca-Cola merg la Vatican cu o propunere:
- Sfintia-Voastra, va oferim 5 000 000 $ lunar ca sa schimbati "Painea noastra cea de toate zilele" cu "Coca-Cola noastra cea de toate zilele".
- Nu putem face asta, fiilor!
Dupa trei luni se intorc iarasi:
- Sfintia-Voastra, firma noastra va ofera 300 000 000 $ anual ca sa schimbati "Painea noastra cea de toate zilele" cu "Coca-Cola noastra cea de toate zilele".
- Sub nici o forma nu putem face asta fiilor!
Insistenti cei de la Coca-Cola reusec sa fie primiti din nou:
- Coca-Cola ofrea Bisericii 1 500 000 000 $ anual ca sa schimbati "Painea noastra cea de toate zilele" cu "Coca-Cola noastra cea de toate zilele".
Papa se intoarce spre secretarul sau:
- Pe ce data se termina contractul nostru cu brutarii?

#23
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Cu lavanda este afacere...au in Ungaria cimpuri imense cultivate...mai pe linga autostrada, si o fabrica frantuzeasca care o prelucreaza....probabil pentru parfumuri....

#24
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 realduc, on 21 ianuarie 2018 - 07:49, said:

vreau sa le usc in "snopi" ptr a putea fi folositi in "credinta populara" sau biserici !
toate religiile lumii venereaza aceasta planta !

Din cate stiu, bisericile au propriile plantatii de busuioc, ca nu plateasca un leu la terti...

#25
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

 _Dadi_, on 21 ianuarie 2018 - 09:57, said:

Cu lavanda este afacere...au in Ungaria cimpuri imense cultivate...mai pe linga autostrada, si o fabrica frantuzeasca care o prelucreaza....probabil pentru parfumuri....

Inseamna ca esti la mana celui ce o prelucreaza..  Altfel ce faci cu ea? Mergi in piata sau..unde?  La fel tutunul,melcii,chinchila si alte bazaconii.

Eu mereu merg pe principiul ca daca ar fi o smecherie...ar face-o toti.

#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Nici eu nu m-as baza pe crestini ca si piata de desfacere. Deasemenea daca tu vezi un potential in busuioc recomand ca si produse sa faci uleiul de busuioc, sosuri pe baza de busuioc pentru consum alimentar, pe acelea le poti si exporta.
Alte metode de comercializare la care ma gandesc ar fi Grinded Basil, gen pus intr-un recipient care are posibilitatea de a macina pe loc, acel produs la un raft de condimente s-ar vinde mult mai bine ca si uleiul, ai avantajul ca iti poti comanda recipientele de la un producator si le poti ambala cu un minim de utilaje, nu mai trebuie investit in prese de ulei si altele. De ce sa pui 23 de HA doar cu busuioc, am vazut ca ii trebuie si PH neutru la sol, eu as zice mai intai o analiza de sol si apoi vazut daca se preteaza la cultura busuiocul.

#27
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

 silesax, on 21 ianuarie 2018 - 07:51, said:

Atunci i a legatura cu patriarhia.
Dar m a indoiesc ca faci ceva pentru ca la cate manastiri cu terenuri au cultiva aia la busuioc..

Pentru spaga de rigoare,popii sunt in stare sa-si dea foc propriei culturi de busuioc si sa cumpere de la tine la pret insutit.

#28
lik_lights

lik_lights

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 31.08.2009
Busuiocul se mananca,daca nu stiai!Arunca peste o pizza 3-4 frunze de busuioc(basilico/albahaca) sa vezi ce gust "divin" ii da!

#29
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,896
  • Înscris: 16.03.2004

 realduc, on 21 ianuarie 2018 - 07:38, said:

presupunand ca vb de cateva tone de plante uscate, voi cui le-ati vinde en-gros ?
merci ptr raspuns

Aș face contract cu BOR.

#30
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Nu prea consuma romanul busuioc, eventual sa-l faci pesto si sa intri in lanturile de magazine.

BOR e un administrator infinit mai bun decat Statul, pentru ca toti banii le intra in buzunar si sunt motivati. Nu poti da atata spaga ca sa depaseasca rentabilitatea propriilor culturi de busuioc.

#31
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 realduc, on 21 ianuarie 2018 - 07:38, said:

"ma bate un gand" sa cultiv busuioc, denumirea botanica Ocimum sanctum, soiul "VANA BASIL" !

Busuiocul e foarte bun ca si condiment de mancare (merge la orice mancare) pus putin... chiar si in stare proaspata, cateva frunze, taiate marunt.
Pentru iarna se recolteaza partea aeriana adica tufa, se lasa sa se usuce apoi prin faramitaare se scoate de pe bete si se pune intr-un borcanel de condimente, pentru iarna, din care se va adauga la mancare (in special la fripturi si alte preparate la cuptor).

Eu, in prezent, mai folosesc experimental o planta aromatica, drept condiment, numita Lofant, asemanatoare mentei sau busuiocului, care creste in tufa inalta de 1.5m. Aroma e unica - ceva menta spre lamaie. Lofantul se mai foloseste si ca planta melifera, mierea rezultata avand o textura fina precum serbetul.  Am in prezent in casa si lofant marunt (condiment) si frunza (pentru ceai) si miere rezultata din lofant.  Recomand!

#32
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Daca se folosea la supe, borsuri in genere zeme lungi alta era treaba.. aveai o cerere imensa. :)

#33
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 realduc, on 21 ianuarie 2018 - 08:29, said:

am 23 de Ha de pamant in jud Mures !

Păi pune-ți și tu 1ha cu busuioc, lavandă, ce mai vrei. Nu văd de ce ai avea nevoie de multâ producție în primul an. Vezi dacă găsești cui să-l dai, discuți și cu potențiali clienți, vezi dacă ai putea stabili un contract pentru anul următor, eventual să te îndrume cu privire la soi, ce condiții de calitate vor ei.

Cu bisericile, cred că-i afacere nasoală, orice ai face. Ăia nu prea lucrează cu banii așa cum lucrăm restul. Mai pe la negru, cu afacerile lor, sunt un fel de partid și ăia, țin banul "în familie". Popii nici nu cred că folosesc prea mult. Îl iau de la babele credincioase când au nevoie. Îi vedem noi mereu cu buchetul de busuioc, dar nu cred că-l prea schimbă. Cu busuioc se fac ceva ornamente de sărbători? Parcă era ceva, că-și pun fetele sub pernă, să vadă ce mașină-și iau, mai degrabă pe-acolo la "credincioși".

#34
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

 Benderbut, on 21 ianuarie 2018 - 08:56, said:

Se poate face din busuioc pesto di basilico pentru paste
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5nm_emNiEpg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
stiai ca busuiocul se amesteca cu seminte de pin ?
seminte care costa cca 3000 EUR/kg ?

#35
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008

 realduc, on 29 ianuarie 2018 - 06:12, said:

seminte care costa cca 3000 EUR/kg ?

Sau 150 de lei :)

Edited by caiuscorneliu, 29 January 2018 - 06:50.


#36
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

 caiuscorneliu, on 29 ianuarie 2018 - 06:48, said:

Sau 150 de lei Posted Image
nu confunda conurile de brad cu semintele ! ... Posted Image
poti face rost la 150 EUR kg ? ...pot sa le vand pe insula unde locuiesc !
sunt "capitalist" intreband asta ?

Edited by realduc, 29 January 2018 - 06:58.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate