Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Cine va dispărea primul: 2G-ul sau 3G-ul?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

Poll: Cine va dispărea primul: 2G-ul sau 3G-ul? (117 member(s) have cast votes)

Deci?

  1. 2G-ul (46 votes [39.32%])

    Percentage of vote: 39.32%

  2. 3G-ul (56 votes [47.86%])

    Percentage of vote: 47.86%

  3. Ambele (9 votes [7.69%])

    Percentage of vote: 7.69%

  4. Nu știu (6 votes [5.13%])

    Percentage of vote: 5.13%

Vote Guests cannot vote

#19
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 ddd333, on 21 ianuarie 2018 - 10:26, said:

Probabil ai 2g pe 900 mhz și 4g pe 1800 mhz.
Pot vedea undeva treaba asta pe telefon?
Am telefon LG G4, fabricat in 2016.

#20
ddd333

ddd333

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 09.01.2018
Daca ai android, atunci instaleaza Cell Mapper: https://play.google....ellmapper&hl=en

#21
ddd333

ddd333

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 09.01.2018

 sonnydellmarco, on 21 ianuarie 2018 - 10:41, said:

Nu se va intampla asta. De ce crezi ca fac RAN sharing cu Voda?
Pentru ca ambele companii vor sa plateasca mai putini bani pe infrastructura.

 sonnydellmarco, on 21 ianuarie 2018 - 10:41, said:

Daca nu are VOLTE, cum va putea vb la telefon doar pe 4G? Posted Image))
In momentul de fata, 4G-ul nu poate functiona fara o tehnologie anterioara, in paralel.
Momentul de fata este irelevant. VoLTE in 2-3 ani va deveni standard (noteaza-ti data in calendar Posted Image) pe orice smartphone. Cei neinteresati de date mobile vor ramane pe 2G.


Deci, dupa cum am mai spus in acest topic, 3G-ul o sa dispara primul, deoarece este o tehnologie intermediara dar care in curand nu va mai satisface nevoile clientilor: prea scumpa pentru cei ce vor doar voce/sms, prea veche pentru cei ce vor date mobile.

Si cand spun ca o sa dispara, nu inseamna ca azi 3G merge perfect, iar maine operatorul il scoate din priza si-l duce la fier vechi ci, mai degraba, alocarea de spectru radio pentru 3G va fi redusa pas cu pas, pana intr-o zi cand telefonul tau 3G va ramane doar cu semnal 2G.


 sonnydellmarco, on 21 ianuarie 2018 - 10:24, said:

Ba da, clientii deja existenti. Esti obligat, ca si operator, sa asiguri continuitatea serviciilor pe terminalele deja existente, ale clientilor mari. Altfel te lasi de telecom.
Ei bine, uite ca ai dat inca un argument pentru parerea mea ca 3G-ul o sa dispara inaintea 2G-ului. Posted Image

Daca operatorul ar opri reteaua 2G, toti clientii cu telefoane simple ar ramane fara servicii mobile. Ar ramane fara servicii clientii giganti care folosesc 2G-ul pentru monitorizarea flotei auto, pentru sisteme de plati cu cardul, sisteme de securitate, diversi senzori s.a.m.d.

Daca operatorul ar opri reteaua 3G, toti clientii cu telefoane 3G ar fi preluati de reteaua 2G si vor beneficia in continuare de voce + sms + cativa kbps pentru internet (insuficient pentru Youtube, dar destul pentru texte pe Whatsapp sau navigare pe Waze sau pentru confirmarea unei tranzactii cu cardul).

Edited by ddd333, 23 January 2018 - 13:15.


#22
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003
In ziua de azi reteaua 2g nu mai poate prelua sarcina din 3G pe voce, ar fi net busy des. 3g-ul este in primul rand umts, un format gandit pentru management, voce si date si fara el 4g-ul nu lucreaza cu vocea pe majoritatea telefoanelor... ce va fi in viitor... e altceva. In plus 3g este mult mai eficient spectral decat 2g fiind o forma de spectru imprastiat, cdma.

Edited by andreic, 23 January 2018 - 21:12.


#23
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,500
  • Înscris: 20.10.2006
2G-ul chiar a fost dezvoltat de Vodafone, a fost introdus EDGE. Astfel tind sa cred si eu ca cel mai probabil intai va fi oprit 3G-ul si apoi 2G-ul. Lumea buna oricum va avea volte.

#24
gestt

gestt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,873
  • Înscris: 09.10.2009
Eu cred ca nu va dispărea nici 2G, nici 3G ci vor funcționa ambele tehnologii cu spectru redus la minimul posibil.

#25
ddd333

ddd333

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 09.01.2018

 andreic, on 23 ianuarie 2018 - 21:11, said:

In ziua de azi reteaua 2g nu mai poate prelua sarcina din 3G pe voce
Tu presupui ca numarul de clienti 3G va ramane mare. Eu presupun ca marea majoritate a lor o sa migreze la 4G, apoi la 5G s.a.m.d.

#26
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
Pe acest topic doar facem speculatii.Ne dam cu parerea.
Pentru ca ofera cea mai buna acoperire de semnal, pentru voce, si este util POS-urilor, 2G va exista in continuare fiind foarte util, inclusiv celor care nu folosesc telefoane inteligente.
Peste cativa ani, 2-3 ani, vom avea si in Europa,  5G,  care ulterior se va dezvolta si va acoperi probabil mai bine decat o fac acum retelele 3 si 4G asa ca nu va mai fi nevoie de aceste retele de telefonie mobila.
Pentru ca in timp, tehnologia va evolua si nu se va opri la 5G, si vor urma 6, 7G,samd, in anumite perioade de timp,  nu cred ca 5G va acoperi mai bine teritoriul decat o fac acum 3 si 4G

 gestt, on 23 ianuarie 2018 - 23:15, said:

Eu cred ca nu va dispărea nici 2G, nici 3G ci vor funcționa ambele tehnologii cu spectru redus la minimul posibil.
Peste cativa ani va aparea 5 G care va inlocui celelalte generatii mai putin 2G.Ca sa pastrezi retelele 2,3 si 4G, trebuie ca periodic sa investesti sume de bani pentru intretinerea lor, ceea ce nu se justifica, pe termen lung.In plus tii blocate anumite frecvente care ar putea fi folosite pentru urmatoarele generatii, 6, 7G, samd.

Edited by max_01, 24 January 2018 - 10:22.


#27
gestt

gestt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,873
  • Înscris: 09.10.2009
De la apariția 5G și pana la implementarea la nivel național o sa curgă destulă apa ..
Da, costa sa întreții o rețea 2/3/4G, dar nici nu vor arunca pe apa sâmbetei toate investițiile pe care le-au facut în aceste tehnologii ..

#28
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

 ddd333, on 24 ianuarie 2018 - 09:46, said:

Tu presupui ca numarul de clienti 3G va ramane mare. Eu presupun ca marea majoritate a lor o sa migreze la 4G, apoi la 5G s.a.m.d.
Ramane din cauza multora care nu vor sta pe ultima generatie de telefoane, exact asa cum in prezent multe pos-uri stau pe 2G. 5G e pentru date si localizat urban ca plan de dezvoltare docamdata.

Edited by andreic, 24 January 2018 - 15:34.


#29
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011
@andreic, mi se pare foarte aiurea sa localizezi urban 5G, adica exact acolo unde ai densitatea maxima de retele fixe performante sau extrem de performante. De ce as folosi 5G in urban, cand in majoritatea timpului am net WiFi de la birou sau de acasa?

Edited by biogood, 24 January 2018 - 22:55.


#30
gestt

gestt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,873
  • Înscris: 09.10.2009
Pai a fost vreodată diferit? GSM, UMTS și LTE-ul, toate au apărut prima data în orașe ..

#31
2003spirit

2003spirit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 09.07.2017
Mai exista topicuri pe tema asta. Cred ca in unele zone ar avea logica economica 2G+4G. Unde 4G are acoperire si penetrare buna nu mai vad rostul 3G

#32
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

 2003spirit, on 16 februarie 2018 - 14:45, said:

Unde 4G are acoperire si penetrare buna nu mai vad rostul 3G
Pe 3G se face vocea si semnalizarea UMTS, merge in tandem cu 4G. Separat nu e posibil datorita faptului ca majoritatea terminalelor din piata nu fac voce in 4G.

 biogood, on 24 ianuarie 2018 - 22:54, said:

@andreic, mi se pare foarte aiurea sa localizezi urban 5G, adica exact acolo unde ai densitatea maxima de retele fixe performante sau extrem de performante. De ce as folosi 5G in urban, cand in majoritatea timpului am net WiFi de la birou sau de acasa?
Cred ca logica operatorului este simpla, 5G costa... deci punem unde scoate si bani, adica in aglomeratiile urbane si unde traficul intens incarca mult 4g-ul.

Edited by andreic, 15 March 2018 - 16:03.


#33
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 03.03.2016
Cred ca posurile și alte dispozitive 2g o sa treacă direct pe 5g pentru ca:"internetul lucrurilor" și o sa se ducă și 3g și 2g

#34
kye77

kye77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 05.03.2009
Multe tari din afara au renuntat deja la 2G .Spectrul respectiv este alocat 3g. Vocea 4G nu poate functiona fara 3g - in realitate cand tu suni , chiar daca esti cu telefonul pe 4G el se muta automat pe 3G ,foloseste vocea dupa care se muta pentru date inapoi pe 4G .( exista VOLTE sau WIFICALLING dar tine de modelul telefonului etc).
Totul se va schimba cand va aparea si va fi implementat 5G. In realitate , in acel moment vor disparea serviciile fixe de internet ( nu o sa isi mai traga nimeni cablu de internet cand o sa ai un hotspot 5G in casa care iti da viteza mai mare decat ceea ce vine pe cablu)
De aceea e aceasta bataie enorma pe 5G. Cine ia 5G ia si internetul prin cablu din tara.... Firmele mici de internet fix vor disparea iar cele mari vor fi inghitite de ISP-urile care ofera 5G .

#35
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008
@kye77, ce fumezi, că vreau și eu!

Vor dispărea serviciile pe cablu? Greșit: cea mai bună calitate o au serviciile pe cablu, pentru că ce ai tu nu trebuie să împarți cu nimeni, nu există interferențe etc.
Internetul strict pe radio încă nu este dezvoltat complet, deci firmele de cablu vor exista încă mult timp de-acum înainte.
Ah! Să nu uit: patentele pentru 5G sunt încă foarte scumpe, iar un internet nelimitat în adevăratul sens al cuvântului ar cam duce la pagubă operatorul.

#36
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
Pai uite Telekom, cica 4 G Nelimitat cu Turle si Trambite, cand colo steluta pe video aveti doar 1,5 mbps si maxim 480p, adica rezolutie de CRT invechit.

Pe cablu next step este 10 Gbps.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate