Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Atentie la Altex/Media Galaxy

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
John_Biggun

John_Biggun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 31.03.2008
Am comandat o tastatura marti seara. Mi-a ajuns joi. Stau ce stau, sparg o samanta mai schimb programele cand... Ba, astia nu mi-au pus niciun act la pachet cu ea (factura, garantie, bon) ! Sar la calculator cu speranta ca este in format electronic. Nimic!
Am completat o sesizare (sau cum ii zice). Luni poate reusesc si sa sun.

#2
romikatm

romikatm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 14.02.2008
Stai linistit, asa am patit si eu!
Am luat un harddisk(de la Altex) si nema garantie. facut o sesizare(la ei pe site). Raspuns repede un nenea ca se ocupa cu pioritate de problema mea.
Pe dracu!
Dupa o saptamana (fara sa mai zica nici pas pe e-mail) ma trezesc cu SMS de la curier(nu mai stiu care) ca-mi livreaza un pachet. Era garantia!
Cred ca ala de la garantii de la Altex are si actiuni la firma de curierat de plateste 2 transporturi pt. un produs!

Edited by romikatm, 20 January 2018 - 22:43.


#3
John_Biggun

John_Biggun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 31.03.2008
Am comandat in trecut, tot la ei, un aparat de tuns si mai trebuiau vreo 2 lei ca sa am transport gratuit. Mi-a ajuns aparatul intr-o zi si o baterie CR2032, de 3 lei, dupa doua zile :)
Sper sa mi se rezolve cu actele...

#4
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 John_Biggun, on 20 ianuarie 2018 - 22:37, said:

Am comandat o tastatura marti seara. Mi-a ajuns joi. Stau ce stau, sparg o samanta mai schimb programele cand... Ba, astia nu mi-au pus niciun act la pachet cu ea (factura, garantie, bon) ! Sar la calculator cu speranta ca este in format electronic. Nimic!
Am completat o sesizare (sau cum ii zice). Luni poate reusesc si sa sun.
Daca ai lasat comanda online ai in cont factura, e bagata mai aiurea pe acoo, cauta cu atentie.
Chiar acum vreo 5 min am descarcat una pt ca trebuie sa duc un produs la garantie.

Altex/MG pun de obicei doar factura printata in colete. Nu pun garantii completate.
Si le dau dreptate, e prea multa hartogaraie, ajungi sa pierzi mai mult timp cu asta decat cu vanzarea propriu-zisa a produsului.
Ar fi putut sa faca totusi ceva si pt garantii in format electronic.
De fapt nici emag-ul nu pune la garantii seriile reale, completeaza random.

Edited by gumball3000, 20 January 2018 - 22:49.


#5
John_Biggun

John_Biggun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 31.03.2008
...numai sa fie valabile :(

#6
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,480
  • Înscris: 04.10.2007

 gumball3000, on 20 ianuarie 2018 - 22:46, said:

...
De fapt nici emag-ul nu pune la garantii seriile reale, completeaza random.
Bine de stiut. Inca un motiv sa editez fisierul host si sa trec si emag.ro acolo.

#7
khazar

khazar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 30.03.2006
'Actele' sunt toate online. Eu am cumparat si returnat placa video fara nici o hartie si tu sari disperat pentru o tastatura...

#8
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005
1.Ai factura/garantie online.
2.Voi chiar mai credeti in garantie ? Aici e un joc de noroc, daca nu vrea sa ti-l repare poti sa ai maculatura cata vrei ca nu rezolvi nimic.

#9
John_Biggun

John_Biggun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 31.03.2008
Nu apar nici online. Mi-au iesit ochii cautandu-le. Am incercat in vreo trei browsere (chrome, edge, firefox portable). Problema mai mare ar aparea in cazul in care vreau sa o revand sau sa fac schimb cu altcineva.

#10
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,480
  • Înscris: 04.10.2007
Ai 14 zile sa o returnezi fara sa dai explicatii.

#11
lool21135

lool21135

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 09.11.2010
Da și eu mi-am comandat piesele de la PC tot de la altex anul trecut și numai probleme am avut.
Mi-a sosit HDD-ul stricat, sursa fără garanție și carcasa cu garanție 1 an mai puțin. Garanțiile le-am rezolvat, am sunat la tanti și le-am primit prin curier într-o săptamână.
Problema a fost la HDD după care am stat o lună ca să-mi facă înlocuire la produs.Deci eu n-am avut calculator timp de o lună de zile și am stat cu piesele pe masă.
Cei de la altex/mediagalaxy (același căcat) sunt foarte neserioși dar au prețuri bune.

Edited by lool21135, 20 January 2018 - 23:22.


#12
dasvik

dasvik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 31.03.2009

 John_Biggun, on 20 ianuarie 2018 - 22:59, said:

Nu apar nici online. Mi-au iesit ochii cautandu-le. Am incercat in vreo trei browsere (chrome, edge, firefox portable). Problema mai mare ar aparea in cazul in care vreau sa o revand sau sa fac schimb cu altcineva.

Intri in contul de pe site -> comenzi -> vizualizeaza comanda -> sus in colt, sub unde este scris mare Comanda nr ########## ai Facturi.

Edited by dasvik, 21 January 2018 - 00:00.


#13
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,294
  • Înscris: 08.02.2011
factura este disponibila online, dar certificatul de garantie nu este. Eu am luat un GTX1080 de la Altex si nu mi-au pus certificatul de garantie in colet, de abia dupa ce am sunat la ei ( raspund in 5 minute, zicea cineva ca dureaza cu orele, nu-i adevarat ), a doua zi au pus-o la curier.

Nici un certificat de garantie de la Altex nu e completat, dar intotdeauna vin cu perioada de timp corecta ( 2 ani sau 3 ani, depinde de produs ). Nu am fost inca in pozitia sa si trimit un produs in garantie la ei.

#14
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Nu e ok ce fac aceste magazine.

Cred că o plângere masiva la ANPC nu ar strica

Am luat și eu un telefon de la Altex și la fel ciuciu garanție

De unde știu eu câtă garanție are telefonul.

Nici o serie nici un imei nimic complicat pe factura.

Pe ce baza oferă ăștia garanție?



#15
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,049
  • Înscris: 10.07.2013

 khazar, on 20 ianuarie 2018 - 22:55, said:

'Actele' sunt toate online. Eu am cumparat si returnat placa video fara nici o hartie si tu sari disperat pentru o tastatura...

Quote

  • Bine de stiut!

    Daca ai optat pentru serviciul de extragarantie si ai avut nevoie de inlocuirea sau repararea unui produs, atunci acesta din urma va beneficia de perioada de garantie extinsa ramasa pana la expirare.
    In momentul expedierii produsului catre reparatie, te rugam sa asiguri impachetarea acestuia in cutia originala sau in alt ambalaj care sa permita transportul in siguranta.
    Pastreaza certificatul de garantie intact! Orice modificare a acestuia va duce la anulare documentului si pierderea extragarantiei.
    Pentru a beneficia de extragarantie este necesar sa ai urmatoarele documente in original: documentul de achizitie al produsului, certificatul de garantie, documentul de achizitie al serviciului de extragarantie, certificatul de extragarantie completat.
    Produsele care beneficiaza de extragarantie vor fi reparate/inlocuite in termen de maxim 15 zile lucratoare de la data predarii produsului reprezentantului unitatii de service.
Ia vedeti ce scrie pe siteul Altex la garantie..https://altex.ro/garantii-produse/..Posted Image
*Deci care certificat, daca el nu este livrat fizic de catre Altex?

Edited by xmanyacs77, 21 January 2018 - 08:13.


#16
-same-

-same-

    Inactive member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,466
  • Înscris: 21.12.2013
Învățați sa stați mai relaxați.

#17
John_Biggun

John_Biggun

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,416
  • Înscris: 31.03.2008
nu apare...

E jaf la drumul mare. Fac pe prostii. Daca se trezeste cineva peste doua luni de la achizitie, ii vor cere certificatul, iar pagubitul nu o sa-si mai dea seama daca l-a primit sau chiar l-a ratacit cum vor sustine cei de la Altex.

Attached Files


Edited by John_Biggun, 21 January 2018 - 10:22.


#18
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,873
  • Înscris: 07.11.2006
Situate identica si la mine.Dupa indelungi parlamentari si amenintari cu protectia consumatorului,au catadicsit sa transmita actele cerute,culmea,in mod separat prin curier,cum s-a mentionat mai sus.
Se vede ca stilul asta de lucru nu este singular,ei preferand sa puna la incercare nervii clientilor.
De un timp,rarele comenzi de la ei le rezolv cu varianta ridicare din magazin.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate