Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra
 Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari
 

Preturile din Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
norbiu

norbiu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 21.02.2006
Sunt intersat de un Macbook Pro. Am vazut ca pe Apple.com preturile sunt mai mici decat pe macgallery.ro (evident). Va veni oare o vreme cand preturile din Romania vor fi la fel cu preturile de afara?

Se lucreaza la Apple.ro ? Sau doar traduc tot ce vad pe site-ul oficial ?

#2
Neuron

Neuron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 11.09.2002
Preturi la fel ca in America nu cred ca o sa vedem in Romania prea curand. Cat despre Mac-uri inca incerc sa inteleg ce e atat de fascinant la ele. Si dupa vreo 6 luni de utilizare la facultate nu imi dau seama, adica prefer mult mai mult laptop-ul meu care foloseste Windows XP/Linux.

#3
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
@ norbiu:  da, va veni acea vreme  /  nu stiu daca mereita sa astepti atit

@neuron: fiecare cu parerea lui, dupa cum stie mai bine

;)

#4
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002
Preturile din Romania n-au cum sa fie la fel ca cele din State din motive de taxe de import, transport, volum de vanzari, politica corporate Apple si asa mai departe.

Mergi si uita-te la apple.fr, apple.de sau apple.com/uk si o sa vezi care e Best Case Scenario pentru viitor. De ex., MacBookPro/2GHz e 2240 Euro in Germania, 2256 Euro in Franta si 2457 Euro la MacGallery - inca e o diferenta semnificativa, dar nu e chiar exagerat (mai ales ca MacGallery nu sunt neaparat cei mai ieftini reselleri Apple din Romania).

Salutari,
Andrei

#5
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,909
  • Înscris: 24.06.2002
Cel mai avantajos e sa-ti cumperi Mac-ul de pe site-urile Apple ca 'student' daca ai posibilitatea. Un Macbook e $1999 in mod normal, pt studenti e cu $200 mai ieftin adica $1799. Partea cea mai misto e ca Apple nu verifica sa vada daca esti intr-adevar student sau nu. :D
Same for the iPods and all the cool Apple stuff ;)

#6
alex_rom007

alex_rom007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 20.06.2003
Eu de ex. am luat un PowerMac G5 de pe eBay din US. La un pret decent (evident, cu mult mai putin decat in US sau cam orice 2nd hand de la noi). Am platit 100$ transport cu tot cu asigurare si mi-a venit in 2 saptamani si ceva. Evident ca sunt riscuri enorme, tocmai de aceea am apelat la un prieten din US... Mi se pare cea mai 'profitabila' metoda de a cumpara un Mac, chiar si nou..

#7
Danutz

Danutz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 05.05.2004

View PostMasterboy, on Feb 23 2006, 05:31, said:

Cel mai avantajos e sa-ti cumperi Mac-ul de pe site-urile Apple ca 'student' daca ai posibilitatea. Un Macbook e $1999 in mod normal, pt studenti e cu $200 mai ieftin adica $1799. Partea cea mai misto e ca Apple nu verifica sa vada daca esti intr-adevar student sau nu. :D
Same for the iPods and all the cool Apple stuff ;)
asta daca stai / sau ai pe cineva in US  ;)

#8
Neuron

Neuron

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 11.09.2002

View PostMasterboy, on Feb 22 2006, 21:31, said:

Cel mai avantajos e sa-ti cumperi Mac-ul de pe site-urile Apple ca 'student' daca ai posibilitatea. Un Macbook e $1999 in mod normal, pt studenti e cu $200 mai ieftin adica $1799. Partea cea mai misto e ca Apple nu verifica sa vada daca esti intr-adevar student sau nu. :D
Same for the iPods and all the cool Apple stuff ;)
Foarte buna treaba asta cu reducerea pentru studenti, nu stiam. Vad ca e cam 10% aceasta reducere. Chiar daca Mac-urile nu imi plac, ideea de iPod imi surade :) .

#9
mju

mju

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 02.07.2005
un franta e o oferta pt educatie la mac book pro in care primesti office 2004, file marker pro, un antivirus si alte programe +ilife 06 la doar 1900euro
am facut un calcul si softurile costa cam 450euro!

este penibila diferenta de pret dintre franta si romania unde costa cu 1000euro mai mult

Edited by mju, 10 March 2006 - 16:00.


#10
mutonu

mutonu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 11.05.2006
[quote name='norbiu' date='Feb 21 2006, 23:41' post='1275606']
Sunt intersat de un Macbook Pro. Am vazut ca pe Apple.com preturile sunt mai mici decat pe macgallery.ro (evident). Va veni oare o vreme cand preturile din Romania vor fi la fel cu preturile de afara?

la mac gallery preturile de pe site nu au TVA... era cit pe ce sa fiu pacalita... acum un an, a fost mult mai avantajos sa-mi iau powerbook-ul din italia

#11
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
si cit a fost PB din italia + transport + taxe vamale?

sigur ca o sa avem preturile din america, atunci cind o sa stam acolo, sau cind se vor fabrica aici, sau cind teleportarea va avea costuri foarte mici, ca sa nu mai vorbim de taxe... nu?


http://forum.softped...ew=findpost&p=0

ia uite ce e pe pagina de la macgallery:  B)

Attached Files



#12
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003
Momentan, cele mai bune preturi din EU sunt in Germania si Italia, cel putin la MacBook Pro.

#13
mutonu

mutonu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 11.05.2006
[quote name='dacuburebista' date='May 11 2006, 11:21' post='1493597']
si cit a fost PB din italia + transport + taxe vamale?

1550 de iepuroi... fara transport, ca eram in trecere... taxe vamale nici atit ;) la macgallery m-ar fi costat 1660 daca imi aduc bine aminte... pe atunci doar ei shi emag.ro vindeau apple, cel putzin din cite am vazut io...

#14
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003
Acu ce sa zic... prefer sa dau acei 100 de euro in plus si sa am garantie aici in Romania, ca la asa o scula, conteaza.

#15
mutonu

mutonu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 11.05.2006

View PostBeavix, on May 11 2006, 21:09, said:

Acu ce sa zic... prefer sa dau acei 100 de euro in plus si sa am garantie aici in Romania, ca la asa o scula, conteaza.


maicaaa garantzia e allover the world... deci nu conteshte de unde-l iei, ca ai garantzie chiar shi in tzara romania care este

#16
Beavix

Beavix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 13.10.2003
Caz real: un anume dealer Apple i-a schimbat cuiva computerul MacBook pro (in garantie), din cauza unui zgomot care se auzea pe la procesor. Ma indoiesc ca ar schimba un laptop adus din afara... Garantia worldwide e un concept frumos, dar care se aplica mai ales prin tarile cu reprezentante Apple "genuine". La noi s-ar putea sa nu fie chiar 100% in vigoare.

Edited by Beavix, 11 May 2006 - 22:52.


#17
mutonu

mutonu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 11.05.2006
fii serios... nu cred ca-l schimba nici p-ala cumparat de aici :P
da' mai degraba il schimba aia din afara daca e luat de la ei  decit daca te duci sa schimbi unu' cumparat in romania :lol:   :peacefingers:

#18
Danutz

Danutz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,645
  • Înscris: 05.05.2004

View Postmutonu, on May 12 2006, 07:40, said:

fii serios... nu cred ca-l schimba nici p-ala cumparat de aici :P
da' mai degraba il schimba aia din afara daca e luat de la ei  decit daca te duci sa schimbi unu' cumparat in romania :lol:   :peacefingers:
ba da il schimba !
ca e o problema consacrata caraitul ala la procesor !
beavix ce dealer era ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate