Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

contestatie judecatorie amenzi

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Cu orice. Cu confirmare de primire si in dublu exemplar. Toate actele in dublu exemplar si chitanta in original.

#20
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Si pe fiecare copie sa mentionezi CONFORM CU ORIGINALUL si semnezi.

#21
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Salutare,

Am primit o intampinare de la judecatorie si in acelasi plic contestatie de la CNAIR.
Ei nu vor sa anuleze procesul verbal pe nu stiu ce lege cum ca eu trebuia sa o radiez de la MAI ca sa fie valabila. Judecatoria imi cere sa trimit din nou in dublu exemplar dovezile (contractul de vanzare cumparare, contestatia si etc).

CNAIR imi mai zic ca acel contract/vanzare nu este valabil pentru anularea procesului verbal.


Ce as putea sa fac?

#22
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Să trimiți ce-ți cere instanța și să zici de ce consideri că ce spune CNAIR nu e corect.

E procedura standard când faci o contestație. Tu contești, organul care a aplicat sancțiunea își spune punctul de vedere, apoi instanța ia hotărâre față de stiuația de fapt.

#23
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Multumesc pt raspuns.. E vreo lege care zice ca la vanzarea masinii trebuie sa o radiezi de la M.A.I ? Din ce stiu cumparatorul are obligatia de a inscrie masina pe numele lui altfel i se ridica talonul, asa stiam..

#24
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Nu mai sunt la curent cu legislația, dacă s-a mai modificat.

Când am contestat eu un PV de-ăsta, nu exista nici articol lege, nici procedură prin care puteai solicita tu modificarea în baza de date. Se făcea schimbarea la cerere, dar nu era prevăzută de legislație. Și lucrul ăsta l-am invocat. Acum nu știu dacă e mai e la fel.

#25
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001

 sorin86, on 21 februarie 2018 - 11:48, said:

Am primit o intampinare de la judecatorie si in acelasi plic contestatie de la CNAIR.
Nu prea cred. Cred ca e intampinarea de la CNAIR. Ei nu contesta nimic.
Daca vrei, tu trebuie sa faci raspuns la intampinarea lor.

Ce ai completat in plangerea ta?

Quote

Consider ca sanctiunea care mi s-a aplicat este nelegala si netemeinica pentru ca ..............
nu ai vrut sa raspunzi.

Edited by dorin_2k, 22 February 2018 - 20:25.


#26
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Salut,

O sa pun aici ce plangere am facut si intampinarea de la CNAIR

#27
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Salut,

Am revenit cu tot ce am trimis si primit la/de la judecatorie:

Quote

Către,
JUDECĂTORIA ..........
Subsemnatul ……., având CNP …………., domiciliat în ……….., în contradictoriu cu intimata COMPANIA NAȚIONALĂ DE ADMINISTRARE A INFRASTRUCTURII RUTIERE SA – Centrul de Studii Tehnice Rutiere și Informatică – CESTRIN, cu sediul în București, Bd. Iuliu Maniu, nr. 401A, sector 6, prin prezenta
PLÂNGERE CONTRAVENȚIONALĂ
Pe baza probelor administrate, solicit să dispuneți:
1. anularea procesului-verbal de contravenție seria …. nr…… din data de ………..;
2. obligarea intimatei la plata cheltuielilor de judecată.
În fapt,
La data de …….. mi-a fost comunicat prin poștă procesul-verbal de contravenție contestat, prin care am fost sancționat cu amendă contravențională în valoare de 250 lei, conform. art. 8 alin.3² din OG nr.15/2002. În cuprinsul procesului-verbal se reține că la data de ……, ora ….., am circulat pe DN… Km ……., District ………, cu autoturismul având numărul de înmatriculare....,  fără a deține rovinietă valabilă, faptă prevazută și sancționată de art. 8 alin. (1) din OG nr. 15/2002.
Apreciez că procesul-verbal de contravenție este netemeinic pentru următoarele motive:
Am fost proprietarul vehiculului categoria A, cu numărul de înmatriculare ……, până la data de …….., când autoturismul fost înstrăinat către numitul …….., având CNP ……….., domiciliat în ……….., conform contractului de vânzare-cumpărare întocmit cu această ocazie, contract care poartă și data certă prevăzută de art.278 Cod procedură civilă, în sensul că este vizat de Compartimentul Impozite, Taxe și alte Venituri din cadrul Municipiului ……..
La aceeași dată, cumpărătorul a devenit noul proprietar, ca atare a preluat atât folosința autoturismului, cât și toate obligațiile legale ce decurg din acest fapt.
Având în vedere transferul dreptului de proprietate cu toate atributele sale asupra autoturismului, împrejurarea că la momentul constatării faptei nu aveam calitatea de proprietar și nu dețineam vreun drept legal de folosință a vehiculului, solicit să constatați că fapta reținută în sarcina mea nu există.
Mai arăt că, nefiind proprietar al autoturismului în cauză, nu-mi incumbă nici obligația de plată a tarifului de utilizare a rețelei de drumuri naționale, fiind indiferent, din acest punct de vedere, faptul că în certificatul de înmatriculare al autoturismului figurez în calitate de proprietar, câtă vreme, potrivit dispozitiilor OUG nr. 195/2002, obligația de transcriere în caz de vânzare-cumparare,  revine noului proprietar.
În acest sens sunt și prevederile art. 8 din Ordinul nr. 1501/2006 privind procedura înmatriculării, înregistrării, radierii și eliberarea autorizației de circulație provizorie sau pentru probe a vehiculelor, care stabilesc că transcrierea transmiterii dreptului de proprietate asupra unui vehicul se efectuează la cererea noului proprietar.
Față de toate aceste motive, solicit să anulați procesul verbal atacat, cu consecința exonerării mele de la plata amenzii contravenționale, obligând intimata la plata cheltuielilor de judecată.
În drept,
OG nr. 2/2001, OG nr. 15/2002 și art.194 Cod de procedură civilă.
Probe, în copii certificate:
- procesul-verbal de contravenție contestat și plicul în care acesta a fost comunicat;
- contractul de vânzare-cumparare din data de ……….., ce poartă mențiunea privind data certă, conform art.278 C.pr.civ.
- taxa judiciară de timbru în valoare de 20 lei.
Solicit judecarea cauzei și în lipsă, conform art.223 C.pr.civ.
București azi, …..
Semnătura,


Attached File  comunicare.JPG   248.37K   18 downloads
Attached File  pagina1.JPG   297.92K   21 downloads
Attached File  pagina2.JPG   367.6K   18 downloads
Attached File  pagina3.JPG   437.86K   16 downloads
Attached File  pagina4.JPG   256.45K   10 downloads
Attached File  pagina5.JPG   266.46K   8 downloads
Attached File  pagina6.JPG   443K   7 downloads
Attached File  pagina7.JPG   251.41K   9 downloads
Attached File  pagina8.JPG   188.27K   12 downloads



Mai trebuie sa mai trimit inca o data contestatia celor de la CNAIR sau trimit documentele in doua exemplare  mentionate de judecataorie ?

#28
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Tu nu trebuie să trimiți nimic la CNAIR. Când depui ceva la judecătorie, de-asta depui în două exemplare, unul pentru judecătorie, pe celălalt îl trimit la cealaltă parte, în cazul tău CNAIR.

Acum trebuie să scrii un răspuns. Unde scrii dacă ești sau nu de acord cu ce au scris cei de la CNAIR. Documentele pe care le-ai depus prima oară nu mai e necesar să le depui și acum.

#29
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Modelul de raspuns trebuie sa fie unul foarte bine scris, puteti sa imi dati un exemplu?

#30
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 sorin86, on 26 februarie 2018 - 16:00, said:

Modelul de raspuns trebuie sa fie unul foarte bine scris, puteti sa imi dati un exemplu?
Nu. O sa ajung acasa in vreo ora si iti zic ce am scris eu.

#31
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Ok, multumesc mult..Ai si castigat? :))

#32
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Da

#33
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Din păcate nu mai am documentul de răspuns. Am făcut un răspuns la întâmpinare, fix așa am intitulat-o, unde am scris de ce nu sunt de acord cu ce-au scris ăia de la CNAIR în întâmpinarea lor.

În cazul tău...

- Definiția conf. Ord. 15/2002 a termenului "utilizator" e interpretată greșit.

utilizatori - persoanele fizice sau juridice înscrise în certificatul de înmatriculare, care au în proprietate sau care, după caz, pot folosi în baza unui drept legal vehicule înmatriculate în România, denumite în continuare utilizatori români, respectiv persoanele fizice ori juridice înscrise în certificatul de înmatriculare, care au în proprietate sau care, după caz, pot folosi în baza unui drept legal vehicule înmatriculate în alte state, denumite în continuare utilizatori străini;

E o definiție ambiguă, care poate avea două forme.

Forma 1) Persoane care îndeplinesc cumulativ condițiile de a fi înscrise în certificatul de înmatriculare și de a avea în proprietate. Forma asta e cea logică, care ar trebui aplicată și care nu te-ar face să răspunzi definiției, pentru că nu îndeplinești ambele condiții.
Forma 2) Persoane care sunt înscrise în certificatul de înmatriculare, dar și persoane care au în proprietate autoturismul. Interpretarea este ilogică, pentru că ar crea obligații față de două persoane în același timp. De exemplu, un autoturism închiriat ar avea nevoie de două roviniete, una emisă către cel înscris în certificat, alta către cel care utilizează autoturismul, având amândoi calitatea de "utilizator" conform definiției. Ei forma asta o aplică și nu este o aplicare logică, din cauza exemplului de mai sus.

- Invocarea Art. 1675 din NCC nu este corectă, vânzarea autoturismelor nefiind supusă obligațiilor de a fi făcută publică, așa cum e în cazul bunurilor imobile (Art. 20 (2) NCC). În plus, actul tău de vânzare-cumpărare a fost prezentat la Taxe și Impozite. Acum, nu știu sigur dacă, din punct de vedere legal, înregistrarea lui acolo s-a făcut într-un registru public. Dacă da, înseamnă că ai îndeplinit prevederile Art. 1675 oricum.


De asemenea, am menționat că, efectiv, nu am nici o obligație legală de a declara auturismul ca vândut la înmatriculări și nici o procedură prin care pot face asta. Am spus că efectiv m-am dus la înmatriculări, unde mi s-a spus că pot face asta, însă nu există bază legală. Procedura ad-hoc de modificare în evidențe e condiționată de vizitarea biroului de înmatriculări, o acțiune care nu este logică, obligatorie sau chiar recomandată de legislația în vigoare.


Chiar îmi pare rău că nu mai am documentul, dar, în mare, punctele astea le-am avut în vedere. Și am câștigat atât la prima instanță, cât și la apel, că o să facă apel dacă ai câștigat la prima. Dar acolo nu mai trebuie să depui tu nimic, parcă am depus o adresă prin care am cerut să se judece în lipsă. Presupun că ține și de noroc, că am văzut că s-au mai și pierdut astfel de contestații.

Edited by SmurfK, 26 February 2018 - 17:24.


#34
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Si eu doar intampinarea asta trebuie sa o  trimit la judecatorie?.. ma bate putin

#35
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Da, doar răspunsul la întâmpinare, în două exemplare.

La mine, de bază a fost hârtia de la Taxe și Impozite, prin care s-a scos autoturimsul din evidența lor. Instanța a constatat că prin acea hârtie, contractul a devenit opozabil terților. Și a constatat și faptul că, conform definiției din Ord. 15/2002, nu mai dețin calitatea de utilizator, pe firul logic pe care l-am expus anterior, considerând prima formă cea corectă, care implică îndeplinirea condițiilor cumulativ.

Scrie și tu cum poți, că nu-i bai.

Uite un model de răspuns:
https://www.online.c...emare-judecata/

#36
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Atunci ar trebui sa merg sa cer si eu o astfel de hartie ca sa le adaug ca si anexa.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate