Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

contestatie judecatorie amenzi

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Buna seara,

As dori sa fac si eu o contestatie/dat in judecata Politia Romana si CNAIR in urma vanzarii fostei mele masini.

Sa va povestesc putin despre ce este vorba:

   - Anul trecut in aprilie 2017 mi-am vandut masina ( un Peugeot 307), unuia din Bucuresti sector 4.. Contract de vanzare -cumparare intocmit la Primarie, Fisa fiscala scoasa de la Primarie si data catre cumparator.. singura problema este ca nu am scris pe talon "instrainat catre Dl.. ". Acum 3 luni am primit o amenda de rovinieta de 250 de ron , amenda a fost trimisa prin posta la vechea adresa deoarece eu imi schimbasem de 2 ani Buletinul ( 2016) si pana m-a anuntat proprietarul de acolo dupa 1 luna nu am mai avut ocazia sa contest amenda in instanta ( deoarece trebuia in 15 zile).

- Acum 2 zile am primit alta amenda de viteza tot la adresa respectiva dar proprietarul de acolo m-a anuntat in timp util.

- Cu stupoare observ ca amandoua amenzile au venit pe numarul vechi de inmatriculare al fostei masini (Peugeot ul 307 vandut) ceea ce inseamna ca noul proprietar n-a avut bunavointa sa o inscrie. Cand l-am sunat mi-a zis ca a dat-o mai departe fara sa o mai inscrie, apoi mi-a dat contactele celui caruia i-a vandut-o si ala mi-a zis la fel ca a dat-o mai departe.  Acesta,  al doilea samsar, nu dau nume, a luat acele amenzi si l-am sunat sa il rog sa imi trimita banii pt amenzi deoarece nu este corect din moment ce masina nu  mai este a mea.. s-a lasat cu injuraturi si ala mi-a inchis telefonul.

- Intre timp am fost in teleorman unde am locuit de cand eram mic si am fost la primaria respectiva sa intreb daca eu mai figurez la ei in baza de date si daca trebuie sa platesc vreo amenda ,mi-au zis ca nu am nici un fel  amenda si ca nu mai figurez la ei si ca ei nu imi pot taia chitanta pentru acele amenzi.

- Am fost apoi la politie/inmatriculari in Alexandria si am dat declaratie pe propria raspundere cum ca masina nu imi mai apartine si a fost instrainata catre respectivul din Bucuresti plus copii de pe actul de vanzare /cumparare , copie de pe buletinul lui.. ca si radiata.

INTREBAREA MEA ESTE: pot sa fac contestatie pentru cele doua amenzi :


1. Amenzi  primite pe vechiul domiciliu
2. Masina nu imi apartinea atunci cand au fost date amenzile

Daca ma puteti ajuta cu un sfat cum anume sa fac.. un model de contestatie pentru judecatorie sau cnair?


Multumesc anticipat

Edited by sorin86, 20 January 2018 - 19:00.


#2
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
De asta in germania la vanzare se distruge placutele (numerele de inmatriculare).
Eventual poti sa le pastrezi/treci pe noua ta masina.
Cel ce cumpara sa-si faca.

#3
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,161
  • Înscris: 06.07.2007
Daca a trecut termenul e cam gata cu contestatia.
Poti da in judecata cumparatorul.

Edited by dan1980_25, 20 January 2018 - 19:52.


#4
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
Fă plângerea, castigi 100% dacă din contractul de v-c vizat de biroul taxe şi impozite din primărie rezultă data vânzării

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,963
  • Înscris: 01.12.2001

View Postsorin86, on 20 ianuarie 2018 - 18:55, said:

Contract de vanzare -cumparare intocmit la Primarie,

singura problema este ca nu am scris pe talon "instrainat catre Dl.. ".
Contract intocmit la Primarie? ;)

Mare gresealaca nu ai scris INSTRAINAT si nu ai facut o foto.

Cel mai bine daca ii luai placutele de inmatriculare la vanzare. Erai linistit.

Acum ai mult de munca.

#6
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,899
  • Înscris: 02.02.2007
cum sa ia placutele de inmatriculare?
1. doar politia poate sa retina numerele si
2. imi mai cumpara ..sulea masina fara numere!
stai linistit, daca la primarie nu figurezi, nici la impozitare nu are cum sa-ti apara!
omul si-a facut datoria ca vanzator, mai departe este strict treaba cumparatorului!
si bineinteles, a statului ca nu a creat pargiile care sa evite astfel de situatii!

Edited by richi_e, 20 January 2018 - 20:20.


#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,963
  • Înscris: 01.12.2001
Le scotea si gata. Platforma si ... sa-si rezolve inmatricularea.
Vinzi masina, nu si numerele.

Si eu le pot retine daca-s a mele. (Numerele)

#8
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Daca ai facut contract si l-ai semnat la administratia fiscala , sau poate ai apucat cu fiscal , trebuia sa scri si pe talon instrainat .
ma rog , greseala ta .
Acum trebuie sa te duci la politie si sa declari vinzarea , iar aia vor scoate masina din circulatie si se da in urmarire ...
.....Cu toate astea masina se poate sa fi fost intre timp trecuta pe rol la cumparator , din oficiu ...numai ca procedura este grea si de durata .
Acum ai de umblat , nu de plata !

#9
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Si vrei sa-i dai pe aia in judecata ca de ce nu au inscris ei chestia cu "instrainata...." in talon? Posted Image Posted Image Posted ImageEsti mare, dom´ne!

Edited by myshyk, 20 January 2018 - 20:53.


#10
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
Iniţiator, lasă-l pe dom' profesor doică să facă planul postărilor de excepţie, valabil si pentru alţi deontologi.
În locul tău aş sesiza serviciul de înmatriculări, mai ales că legislaţia s-a schimbat şi netranscrierea maşinii în termen de 3 luni de la cumpărare atrage automat suspendarea înmatriculării.
Plângerea către judecătorie o trimiţi prin poştă în 2 exemplare, anexezi copia pv de contravenţie, copia contractului de vânzare-cumpărare si o chitanţă de 20 lei taxă de timbru plătită la primăria de care aparţii şi soliciţi judecarea în lipsă.

CNAIR sancţionează persoane ce figurează în baza de date ca proprietari, nu înţeleg de ce radierea fiscală nu operează în timp real prin crearea unei menţiuni referitoare la instrăinare, care să poată fi văzută de cei ce accesează baza de date si care, după 3 luni, să ducă la suspendarea înmatriculării. De fapt ştiu... pentru că România...

#11
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostPeter Blood, on 20 ianuarie 2018 - 21:00, said:

........
..... radierea fiscală nu operează în timp real prin crearea unei menţiuni referitoare la instrăinare, care să poată fi văzută de cei ce accesează baza de date si care, după 3 luni, să ducă la suspendarea înmatriculării. De fapt ştiu... pentru că România...
Baga tu niste zeci de milioane de euro in sisteme informatice ...
De fapt stiu ...pt ca Romania , nimeni nu vrea sa platesca nimic , dar toti au pretentii ...

#12
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,486
  • Înscris: 30.07.2007

View Postsorin86, on 20 ianuarie 2018 - 18:55, said:

Buna seara,
As dori sa fac si eu o contestatie/dat in judecata Politia Romana si CNAIR in urma vanzarii fostei mele masini.
...........Multumesc anticipat

Citeste cu atentie aici, posibil sa fie valabil: https://forum.softpe...oul-proprietar/

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
cu 2 masini am patit lucruri asemanatoare, legea este prost facuta, avocatul poporului doarme in scaun cu ochelarii pusi stramb. Am fost inclusiv la politie sa notific ca au fost vandute masinile, am vrut sa ma duc sa ii fur omului numerele, IMPOSIBIL, legea este prost facuta.

#14
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Va multumesc pt raspuns..

Pentru cei care si-au dat cu parerea mai sus:

1. Masina a fost radiata vineri la inmatriculari/POLITIE
2. nu aveam cum sa ii iau numerele de inmatriculare si sa il trimit cu platforma, cand vrei sa iti vinzi masina, o dai legal si atat.
3. Daca ii scriam Intrainat pe talon, nu inseamna ca masina era stearsa din baza de date de la Politie sau Primarie , numai atunci cand era oprit de vreun politist de rutiera si ii cerea talonul..in rest..nu cred

#15
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Am gasit un model de contestatie, puteti sa imi ziceti daca este ok ?

Quote



DOMNULE PRESEDINTE,
Subsemnatul(a) ............, domiciliat(a) in .....................
Formulez:
PLANGERE CONTRAVENTIONALA
impotriva procesului-verbal de constatare a contraventiilor nr. ........ din .......... incheiat de .......... prin care in baza art. 3 lit. ... din Legea nr. 61/1990 am fost sanctionat(a) cu ............. lei amenda contraventionala.
Va rog sa admiteti aceasta plangere si sa anulati procesul-verbal de constatare a contraventiilor prin care mi s-a aplicat amenda in suma de ........ lei.
Motivele plangerii:
In fapt, prin procesul-verbal enuntat, am fost sanctionat(a) cu ......... lei amenda, retinandu-se in seama mea faptul ca ..............
Consider ca sanctiunea care mi s-a aplicat este nelegala si netemeinica pentru ca ..............
De aceea, cer admiterea plangerii si anularea procesului-verbal atacat.
In drept, imi intemeiez plangerea pe dispozitiile art. 8 din Legea nr. 61/1990.
Dovada o fac cu .................
Anexez procesul verbal a carui anulare o cer.
Data depunerii
..............
Semnatura,
..........
DOMNULUI PRESEDINTE AL JUDECATORIEI .......................


#16
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,963
  • Înscris: 01.12.2001
Nelegala si netemeinica pentru ca.......
Ce completezi acolo?
Ce articol de lege invoci pt nelegalitate?
Ce temei invoci pt netemeinicie?

#17
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Postsorin86, on 20 ianuarie 2018 - 18:55, said:

INTREBAREA MEA ESTE: pot sa fac contestatie pentru cele doua amenzi :

Sigur că da, dar doar pentru cele care sunt în termen. Înțeleg că uneia i-a expirat perioada în care puteai depune.

Acum, cât timp ai dat declarație la poliție că nu conduceai tu, nu ar trebui să ți se dea amendă, cât timp îl pot găsi pe cel care deține mașina acum. La poliție ce au zis? Tu ce ai primit, efectiv? Ai primit înștiințarea, cum că a fost depistat auto cu nr... în data de ..., te-ai dus și ai declarat că nu ai condus tu. În cazul ăla, tu nu ai primit efectiv o amendă, așa că n-ai ce contesta. Dacă ți-au dat PV de contravenție, pe ăla îl poți contesta.


Amenzile de rovinietă sunt problematice în cazurile astea, pentru că nu se face diferența între deținătorul legal și cel înscris în cartea de identitate. Nu se actualizează datele în baza de date. Instanțele cam dau dreptate vânzătorului în cazurile astea. Acum, tu nu mai ai dreptul să contești acea amendă. A trecut perioada în care o puteai face, ți se impută. Adică nu mai poți, retroactiv, s-o desființezi cumva. Doar în cazul în care mai primești altele. Dacă ai făcut declarație la înmatriculări, unde ai depus PV de vânzare-cumpărare, nu ar mai trebui să mai vină pe numele tău. O să primești o adresă de la serviciul de înmatriculări, unde o să-ți spună că au făcut modificarea în baza de date.


Dacă n-ai un PV de contravenție, pe care să-l poți contesta, se va constata nulitatea plângerii tale.


Modelul de contestație e ok, în ideea că aia e, în principiu, structura unei contestații. Datele alea ar trebui să le conțină. Legile din modelul ăla sunt din alt film, n-au nici o legătură cu înmatricularea sau norme rutiere. Nu e genul de hârtie pe care s-o găsești pe net. Iei forma ei, dar restul trebuie s-o gândești tu.

Legile astea trebuiesc studiate, văzut unde se aplică:
- Codul Rutier - OUG 195/2002;
- Ord. 15/2002 - Rovinietă;
- OG 2/2001 - privind regimul juridic al contravențiilor;
- Ordinul 1501/2006 - procedura înmatriculării;
- Constituția României - Asta doar pentru evidențierea faptului că dreptul tău la proprietate și la a ceda acea proprietate este unul asumat, impus tertilor din momentul semnării contractului și nu poate fi impus de CNAIR. Legea lor nu te poate face proprietar, așa cum scrie în ea, doar pentru că apari într-o bază de date.

Edited by SmurfK, 23 January 2018 - 19:08.


#18
sorin86

sorin86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 16.12.2012
Contestatia pe care o trimit la Judecatorie, trebuie neaparat sa o trimit prin posta sau pot sa o trimit si prin curier?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate