Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Four city north

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
deea_uniqa

deea_uniqa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.07.2011
Buna ziua,

Are cineva informatii despre complexul Four city north? Acesta este in curs de dezvoltare..A achizionat cineva apartament sau intentioneaza? Inteleg ca dezvoltatorul a ridicat si Cortina Residence din Baneasa si Dinamic City? 4city.ro

#2
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Cam mare pretul pentru Ilfov, chiar daca e zona de nord. Vad ca e si aproape de calea ferata + aglomeratie. Esti sigur ca vrei in zona aia?
Banuiesc ca lucrezi in zona, dar daca asta e motivul principal pentru care iti cauzti acolo, eu zic sa te mai gandesti :)

#3
nni2011

nni2011

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 28.10.2011

View PostAfroditu, on 22 ianuarie 2018 - 13:21, said:

Cam mare pretul pentru Ilfov, chiar daca e zona de nord. Vad ca e si aproape de calea ferata + aglomeratie. Esti sigur ca vrei in zona aia?
Banuiesc ca lucrezi in zona, dar daca asta e motivul principal pentru care iti cauzti acolo, eu zic sa te mai gandesti Posted Image

Salut,
eu lucrez chiar in birouriile din fata.Zgomot de la calea ferata nu este,aglomeratie asa si asa..nu stiu ce sa zic.
Iti pot spune ca se munceste din greu,in fiecare zi.Eu vad o problema calea de acces,din strada principala pana la blocurii sunt 500 m.
Pe ambele cai de acces se parcheaza la greu,practic o sa fie nebunie pe acesti 500 m.

Edited by nni2011, 22 January 2018 - 15:57.


#4
deea_uniqa

deea_uniqa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.07.2011
in principiu da, as vrea in zona de nord. Dar preturile mai in oras, ca de exemplu aviatiei sau barbu vacarescu sunt considerabil mai mari, aceeasi bani daca nu, mai multi,  pentru un apartament  de doua camere de 50mp. Inteleg ca traficul este ingrozitor :| Ma interesa daca sunt oameni care ar dori sa cumpere, n-as vrea sa ma trezesc singurul locatar, am tot auzit cazuri :)

#5
val18

val18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 09.04.2007
Eu as sta in chirie acolo
Important e si locul de parcare....e tot 10 000 euro?...ca in Aviatiei

#6
deea_uniqa

deea_uniqa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.07.2011
un apartament de 3 camere cu tva in jur de 92.000€
Pret loc parcare cu TVA 19% = 8925€  

In afara dubiilor cu traficul, apartamentele par foarte ok. Am fost sa le vad..

#7
deea_uniqa

deea_uniqa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.07.2011
Si totusi..nu are nimeni nicio informatie despre acest complex? Nu este nimeni interesat?

#8
arsenanu

arsenanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.02.2014
Buna,

Si pe mine m-ar interesa un apartament in acest complex.
Din ce am inteles rezervarea este 10000E+TVA; in care este inclus practic locul de parcare care este 7500+TVA.
Am inteles corect de mai sus: TVA ul pt locul de parcare e 19%?

#9
val18

val18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 09.04.2007
Ai inteles bine 9000 euro un loc de parcare 15 m2. Adica 600 euro pe m2

#10
deea_uniqa

deea_uniqa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.07.2011
Eu am inteles ca tva-ul este 19 % cand se plateste avansul, dar in final se va trece pe tva 5%. Am inteles ca s-ar fi vandut un numar destul de mare de apartamente. Am fost chiar sa vad apartamentele, care sunt destul de bine compartimentate. Dar nu stiu ce sa zic, am tot cautat informatii dar nimic :) Daca a achizitionat cineva, asteptam mai multe informatii.

#11
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006

View Postarsenanu, on 03 martie 2018 - 14:25, said:

Buna,

Si pe mine m-ar interesa un apartament in acest complex.
Din ce am inteles rezervarea este 10000E+TVA; in care este inclus practic locul de parcare care este 7500+TVA.
Am inteles corect de mai sus: TVA ul pt locul de parcare e 19%?

Doar prima achizitie (in speta, apartamentul) se incadreaza la tva de 5%. Restul, loc de parcare sau subsol, intra sub incidenta a 19%.
Atentie, exista agenti care va promit ca pot incadra locul de parcare in pretul apartamentului pentru a avea 5% cu totul tva, dar nu se poate. O sa ajunga la un moment dat sa va faca o combinatie de genul 80% din pretul locului de parcare vi-l trece in cel al apartamentului, iar restul de 20% o sa fie pe contract separata, pentru a se aplica 19% la un pret mai mic.
S-ar putea sa aveti probleme la evaluarea apartamentului.

#12
arsenanu

arsenanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.02.2014

View Postdeea_uniqa, on 04 martie 2018 - 12:51, said:

Eu am inteles ca tva-ul este 19 % cand se plateste avansul, dar in final se va trece pe tva 5%. Am inteles ca s-ar fi vandut un numar destul de mare de apartamente. Am fost chiar sa vad apartamentele, care sunt destul de bine compartimentate. Dar nu stiu ce sa zic, am tot cautat informatii dar nimic Posted Image Daca a achizitionat cineva, asteptam mai multe informatii.
Cunosti cum se face incalzirea in apartamente, pe site nu scrie nimic de nicio centrala proprie inclusa/exclusa din pretul listat?

#13
arsenanu

arsenanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.02.2014

View Postval18, on 04 martie 2018 - 12:41, said:

Ai inteles bine 9000 euro un loc de parcare 15 m2. Adica 600 euro pe m2
La 15 m2 ar trebui sa fie aproape 4m p 4m..hmmm

#14
deea_uniqa

deea_uniqa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.07.2011

View Postarsenanu, on 06 martie 2018 - 16:53, said:

Cunosti cum se face incalzirea in apartamente, pe site nu scrie nimic de nicio centrala proprie inclusa/exclusa din pretul listat?
Daca imi amintesc corect, fiecare apartament are centrala proprie. Sper sa nu fac confuzie, am vazut mai multe blocuri..
Ati luat legatura cu ei? Ma intrebam daca ati intrebat cam cate apartamente au vandut. Mie mi s-a spus ca vreo 100 si totusi nu am gasit nicio informatie in mediul online :)

#15
jurjak06

jurjak06

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.03.2018
Salut! Si eu am fost sa vad acest complex si mi s-a parut interesant. Ce imi pune mie semne de intrebare este faptul ca pare sa fie un proiect vechi, abandonat timp de vreo 10 ani si reluat acum.
Stie cineva mai multe informatii despre asta?

https://forum.softpe...59-global-city/
https://forum.softpe...city-residence/

#16
snach

snach

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 12.06.2017
https://www.vice.com...ource=vicefbrom

#17
Ladybird19

Ladybird19

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.05.2018
Salut.

Eu impreuna cu prietenul meu am dat un avans de €11,000 pt un apartament de 3 camere.
Am luat in considerare zona, pretul pe metru patrat si ni s a parut cea mai buna optiune.

Apartamentele vin cu centrala proprie inclusa si aer conditionat.

Dezvoltatorul (Eden Capital) ni s a parut f inflexibil la semnarea antecontractului.

In momentul de fata, asteptam ca imobilul si actele sa fie finalizate ( termenul de finalizare estimat: Septembrie/Octombrie)

Am vazut pe site ul lor ca acum am urmatoarea 'oferta': €4,000 discount pt avans de 30%.

Noi nu am putut negocia deloc si nu am fost dispusi sa dam un avans mai mare. Oricum discount ul acordat era derizoriu ( in conditiile unui ansamblu in constructie)

Toate cele bune,


#18
Adriana-F

Adriana-F

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 18.12.2017

View PostAfroditu, on 05 martie 2018 - 09:35, said:



Doar prima achizitie (in speta, apartamentul) se incadreaza la tva de 5%. Restul, loc de parcare sau subsol, intra sub incidenta a 19%.
Atentie, exista agenti care va promit ca pot incadra locul de parcare in pretul apartamentului pentru a avea 5% cu totul tva, dar nu se poate. O sa ajunga la un moment dat sa va faca o combinatie de genul 80% din pretul locului de parcare vi-l trece in cel al apartamentului, iar restul de 20% o sa fie pe contract separata, pentru a se aplica 19% la un pret mai mic.
S-ar putea sa aveti probleme la evaluarea apartamentului.
Buna,

Eu sunt in situatia aceasta, dar sb este putin off topic. Am platit avandul in alt complex( vom fi vecini de strada ☺) si pt locul de parcare,am semnat pnte contract pe o suma mai mare ca fiind pretul apartamentului iar locul a fost mentionat ca fiind bonus la achizitie. Ai idee daca asa sunt probleme la semnarea actelor? Merci!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate