Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Refuzul primarie de a elibera autorizația de construire

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Nikon89

Nikon89

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.01.2018
Buna seara!
Am un teren in București pe care aveam o casa batraneasca din caramida, la care am cerut primarie un CU pentru demolare partiala si reconstruire cu extindere si supraetajare. La care primaria mi-a raspuns ca pt a face aceasta lucrare sunt nevoit sa fac 2 cereri, mai exact una pt CU pt demolare partiala si alta pt CU pt construire/extindere si supraetajare... zis si facut! Dupa eliberarea AD am decurs cu demolarea partiala conform AD ca mai apoi sa fac si recepția la demolare.
Am continuat cu depunerea dosarului cu toate actele cerute initial conform CU pt construire la eliberarea autorizatie, dupa aproximativ 7 luni in care mi sa cerut in plus pe langa actele din CU, inca de 3 ori completari la dosar cu alte acte ( depuse toate mereu cu nr de inregistrare fiecare completare) intr-un final cand am depus ultima completare ceruta, mi sa spus ca e totul ok si sa astept ca AC sa fie semnată si eliberata...insa am primit scrisoare de la primarie precum dosarul meu a fost clasat si mai mult prin lucrarile de defiintare partiala autorizate, CU pt construire care il am, nu mai are obiect.
Deci dupa ce mi se spune/accepta initial printr-un CU ca pt a construi acea casa trebuie sa depun respectivele acte si avize (bani cheltuiti pe expertize tehnice, avize, etc. si timp pirdut) le duc tot ce mi-au cerut, e normal sa mi se refuze eliberarea autorizatie fara nici un alt motiv?
Ce pot face eu in acest caz/situatie?
Cu stima, si va multumesc pentru un raspuns!!!

Edited by Nikon89, 20 January 2018 - 17:04.


#2
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

View PostNikon89, on 20 ianuarie 2018 - 17:00, said:

La care primaria mi-a raspuns ca pt a face aceasta lucrare sunt nevoit sa fac 2 cereri, mai exact una pt CU pt demolare partiala si alta pt CU pt construire/extindere si supraetajare...
Au facut asta in scris catre tine?
Altfel spus, este corect.

View PostNikon89, on 20 ianuarie 2018 - 17:00, said:

..insa am primit scrisoare de la primarie precum dosarul meu a fost clasat si mai mult prin lucrarile de defiintare partiala autorizate, CU pt construire care il am, nu mai are obiect.
Clasat in ce baza?

Edited by ddaannii, 20 January 2018 - 17:17.


#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,163
  • Înscris: 13.03.2017
Nu sunt indicate temeiurile refuzului?
Legea nr.835 din 17 mai 1996 Articolul 42 alineat 6 si 7 zice;
(6) Refuzul înregistrării cererii de eliberare a certificatului de urbanism şi a autorizaţiei de construire este adus la cunoştinţa solicitantului în scris în cel mult 3 zile lucrătoare din ziua adresării, fiind indicate temeiurile refuzului.
(7) După înlăturarea cauzelor ce au servit drept temei pentru refuzul înregistrării cererii de eliberare a certificatului de urbanism şi a autorizaţiei de construire, solicitantul poate depune o nouă cerere, care se examinează în modul stabilit.

Ce poti face in acest caz?
Simplu  - Depune o noua cerere

#4
Nikon89

Nikon89

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.01.2018

View Postddaannii, on 20 ianuarie 2018 - 17:16, said:


Au facut asta in scris catre tine?
Altfel spus, este corect.


Clasat in ce baza?

Nu in scris, ci verbal... dar cele 2 CU aveau practic legatura unul cu altul, adica scrie pt ce motiv au fost eliberate: Cel pt demolare scrie ca s-a solicitat demolarea partiala lasand niste pereti si ceva fundatii ca pe CU pt construire scrie "Conform demolărilor partiale ce vor fi facute, beneficiarul doreste ... recompartimentare, extindere si supraetajare"
Depun dosarul cu toate cele(aviz de la isc, mediu, muzeu...etc) imi cer expertiza tehnică la constructia demolata partial, dupa aia actualizarea cadastrului dupa demolare, le duc tot ce vor si uite raspuns!
Ce nu inteleg eu de ce mi-a fost eliberat CU pt construire, ma pun pe drumuri imi cer 3 completari si dupa asa raspuns?!
Motivul zic ei: Lucrarile propuse pt autorizare nu se incadreaza in CU pt construire" dar repet le-am dus schite de la bun inceput cu tot ceea ce vreau sa fac, in CU scrie clar "recompartimentare extindere si supraetajare" deci pt asta mi-au eliberat acel CU

O alta cerere asa simplu inseamna alte drumuri, taxe, avize noi si alt timp pierdut din nou?!

Edited by Nikon89, 20 January 2018 - 17:54.


#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,163
  • Înscris: 13.03.2017
Stai putin - cum adica verbal? Spuneai ca ai primit hartie de la primarie cum ca dosarul a fost clasat.
Cum este pana la urma?

#6
Nikon89

Nikon89

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.01.2018
Attached File  20180120_170254.png   274.51K   42 downloads
Attached File  20180120_170207.png   190.48K   42 downloads
Iar mai jos imi spun ca pt a face acestea ce acte si avize sa le aduc... si le-am dus tot ce au cerut.

View PostNaijax, on 20 ianuarie 2018 - 17:59, said:

Stai putin - cum adica verbal? Spuneai ca ai primit hartie de la primarie cum ca dosarul a fost clasat.
Cum este pana la urma?
Scuza-ma, verbal mi s-a spus initial sa fac doua CU separate pt ceea ce vreau sa fac. Prin scris am fost înștiințat acum la final ca dosarul a fost clasat.

Edited by Nikon89, 20 January 2018 - 18:07.


#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,163
  • Înscris: 13.03.2017

View PostNikon89, on 20 ianuarie 2018 - 18:11, said:

Scuza-ma, verbal mi s-a spus initial sa fac doua CU separate pt ceea ce vreau sa fac. Prin scris am fost înștiințat acum la final ca dosarul a fost clasat.

Aha
Pai nu ai de ales decat sa depui alta cerere
Ar mai fi varianta sa apelezi la un avocat dar costa mai mult si dureaza la fel.

#8
korr41

korr41

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 27.06.2007
Nu spui nimic despre spaga. Daca nu ai miscat nimic in sensul asta vei albi cu discutia asta pe forum.

#9
Nikon89

Nikon89

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.01.2018
Spaga se da cand vrei sa faci ceva "ilegal" eu nu vreau sa fac nimic ilegal... tot ce mi-au cerut(acte) le-am dat, deci ramane sa actionez in judecata direct persoana care sa ocupat de dosar pt "legea contenciosului administrativ"!

#10
Nikon89

Nikon89

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.01.2018
Daca nu demolam, nu puteam sa depun pt lucrările de construire, deci, e ceea ce spuneam mai sus: primul CU (demolare) avea legatura cu continuarea cu CU(construire)

#11
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,138
  • Înscris: 13.01.2011

View Postkorr41, on 20 ianuarie 2018 - 18:18, said:

Nu spui nimic despre spaga. Daca nu ai miscat nimic in sensul asta vei albi cu discutia asta pe forum.

Sau nu, daca ii preseaza la greu :naughty:
Eu asta as face.

#12
Nikon89

Nikon89

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.01.2018
Sper ca oamenii care au iesit acum in strada, nu au iesit degeaba! Respect tuturor! Doar uniti  putem schimba aceste mijerii ce ne trateaza ca pe niste proști!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate