Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Magazine de bricolaj

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

Poll: Magazine de bricolaj (60 member(s) have cast votes)

Ce magazin de bricolaj preferați?

  1. Dedeman (36 votes [43.90%] - View)

    Percentage of vote: 43.90%

  2. Hornbach (21 votes [25.61%] - View)

    Percentage of vote: 25.61%

  3. Leroy Merlin (17 votes [20.73%] - View)

    Percentage of vote: 20.73%

  4. Praktiker (2 votes [2.44%] - View)

    Percentage of vote: 2.44%

  5. BricoDepot (6 votes [7.32%] - View)

    Percentage of vote: 7.32%

Vote Guests cannot vote

#19
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
In orice magazin mare au aceasi tehnica de marketing si de atragere a clientului. Inclusiv in cele cu specific alimentar. Au o gama de produse mai ieftine, de obicei alea la care se uita lumea iar in rest toate sunt mai scumpe decat in magazinele mici. In general nu sta nimeni sa compare preturile. Dar cu acelasi cos de cumparaturi in 70% din cazuri iesi mai ieftin la magazinul din colt.

#20
b34life

b34life

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 08.01.2015
Brico Depot mai au site online, sau asta nu se pune?! Posted Image
Avem un magazin in Arad, nu cel mai accesibil din punct de vedere al distantei, dar cand nu gasesti in alta parte...

Edited by b34life, 19 January 2018 - 20:12.


#21
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Dap, ai dreptate, uitasem de el.
Chiar la ieșire spre vamă.
Îl adaug.

#22
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Hornbach mi se pare si mie cel mai ok fata de restul.
Rar mi s-a intamplat sa nu gasesc ce-mi trebuia la ei.
Consultanta, atelier debitare, preturi ok la calitate buna. Parca nu are chinezarii ieftine care se strica la prima atingere. Mie asa imi da impresia.
Mare plus il vad in oameni, profesionisti, destui ca numar  incat sa nu umbli jumate de magazin dupa ei, veseli....
+ mare raion de gradinarit

Edited by medelin992, 19 January 2018 - 20:35.


#23
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Asta înseamnă că Hornbach Timișoara îi ceva mai atipic.
Experiență tristă cu atelierul de debitare am avut, am avut și de așteptat (repetat) când nu era produsul la îndemână.
La ieșire cel puțin este criminal, dublezi timpii.
Mai mult de două case deschise n-am prins niciodată, iar pe fiecare rând cel puțin zece clienți care așteptau docil...

Edited by scaiba, 19 January 2018 - 20:55.
typo


#24
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Si la Bucuresti se asteapta uneori la case la Hornbach.
La debitare, sunt niste baieti foarte de treaba. Mi-au pus cant abs si pe bucati de 5 cm cand politica magazinului permite aplicarea pe bucati de peste 30 cm parca. Am intrat in magazin pentru debitare si cu materiale care nu fusesera cumparate din magazin si m-au rezolvat.
Nu inteleg politica lor legata de debitarea de fier si tevi. Nu accepta taietura cu flexul in depozit. Nici macar nu asigura o priza exterioara pentru ca, clientii sa isi debiteze singuri materialele. Dedeman are asa ceva.

#25
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 ionut27, on 20 ianuarie 2018 - 13:23, said:

...La debitare, sunt niste baieti foarte de treaba...
Nu contest, omul sfințește locul.
Ori îl împute...

#26
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,046
  • Înscris: 17.03.2005
Taierea cu flexul inseamna scantei.

#27
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

 ionut27, on 20 ianuarie 2018 - 13:23, said:


Nu inteleg politica lor legata de debitarea de fier si tevi. Nu accepta taietura cu flexul in depozit. Nici macar nu asigura o priza exterioara pentru ca, clientii sa isi debiteze singuri materialele. Dedeman are asa ceva.
Nu stiu in alte parti dal la Cluj debitarea fierului la Dedeman nu se face in magazin, se face in spate in curte. Sa iti puna la dispozitie priza e cam riscant. Daca te accidentezi ei raspund ca e magazinul lor.

#28
RasAlGhul

RasAlGhul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 11.02.2016

 irimiaciprian1, on 19 ianuarie 2018 - 14:40, said:

A mea sii place.
Si a mea la fel. Pe langa faptul ca-i place...intotdeauna imi alege ce-i mai bun, chiar daca-i mai scump...si se pricepe la scule, a stat langa mine si a invatat. Niciodata nu m-a lasat sa cumpar o scula ieftina...intotdeauna a cautat sa fie cea mai buna. Asa scap de batai de cap la alegerea lor...intotdeauna stau in cumpana...s-o iau p'aia sau pe cealalta. De la magazinele din coltul strazii nu cumpar...sunt lucruri ieftine si de proasta calitate. Prefer magazinele mari...deoarece daca produsul nu este ok...ti-l schimba fara nicio obiectie. In schimb la coltul strazii se cauta orice motiv pentru a nu inlocui obiectul cu probleme. De la coltul strazii iau suruburi sau holzsuruburi, sau o pensula, sau un diluant, etc.....maruntisuri care-mi trebuie repede ca sa termin lucrarea.

Edited by RasAlGhul, 20 January 2018 - 16:17.


#29
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008

 PoeOvidiu, on 20 ianuarie 2018 - 16:05, said:


Nu stiu in alte parti dal la Cluj debitarea fierului la Dedeman nu se face in magazin, se face in spate in curte. Sa iti puna la dispozitie priza e cam riscant. Daca te accidentezi ei raspund ca e magazinul lor.
La Dedeman din Valea Cascadelor am fost sa cumpăr o țeavă. Cum trebuia sa o car pe portbagajul mașinii am întrebat de debitare. Mi-u spus că mi-o taie și ei dar mi s-a arătat și o priză afara cu indicatia că pot trage mașina acolo și cu flexul meu pot sa o tai in cate bucăți vreau.  Nu cred că poate fi acuzat magazinul că mi-am tăiat mana in parcare.

#30
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Nu inteleg de ce cumparati profile metalice de la Dede si celelalte...
La orice depozit de cartier este mult mai ieftin si iti taie cum vrei, vand si la 3 si chiar 2 m daca doar atat iti trebuie.
Bine, acum eu vorbesc si din prisma celui ce are pe o raza de cativa km o multime de supermarketuri si magazine de cartier...

#31
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Cand iesi de la serviciu la orele  17 sau 18 constati ca toate depozitele de cartier s-au inchis deja. Singura optiune este sa cumperi de la cele mari care sunt deschise pana la ora 21.

Edited by ionut27, 20 January 2018 - 21:44.


#32
RasAlGhul

RasAlGhul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 11.02.2016

 spik1, on 20 ianuarie 2018 - 19:16, said:

Nu inteleg de ce cumparati profile metalice de la Dede si celelalte...
La orice depozit de cartier este mult mai ieftin si iti taie cum vrei, vand si la 3 si chiar 2 m daca doar atat iti trebuie.
Bine, acum eu vorbesc si din prisma celui ce are pe o raza de cativa km o multime de supermarketuri si magazine de cartier...
Profilele metalice (toate fiarele in general), osb-ul, rigips-ul, sacii de materiale de constructii, caramizi, bca, etc.......astea nu le cumpar de la magazinele mari de bricolaj....ci din coltul strazii. Au transport gratuit sau simbolic(10lei)....si nici nu trebuie sa muncesc eu la incarcare-descarcare. La magazinele mari de bricolaj nu te servesc imediat cu transportul...si iti vine marfa peste cateva zile cand au ei masina libera....plus ca trebuie sa platesti transportul, indiferent de suma cumparata. Esti nevoit sa apelezi la gealatii din parcare care stau cu masinile mari sa te serveasca cu transport....daca iti trebuie materialele imediat si nu peste 3-5 zile.

#33
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,700
  • Înscris: 30.07.2003
Dedeman, pentru ca-mi e in drum. Iar cand nu era in drum... ocoleam sa ajung acolo.
Produse misto, preturi ok, atmosfera, as zice, familiara.
Si chiar gasesti angajati sa te ghideze.
Deschis chiar si la Tulcea.

Dupa Dedeman, venea opusul: Bricodepot. Pentru chestiile ieftine: teava de scurgere, chinezarii electrice... cam atat.
Atmosfera deprimanta, mai ales de cand s-a deschis Dedeman alaturi (vorbesc de Baneasa).

La Hornbach am ajuns abia acum cateva luni. Asta atenteaza serios la top, in locul Dedeman, dar inca nu m-a convins.
Atmosfera si produsele aduc a depozit de provincie. Pare cel mai serios, pentru oamenii pusi pe treaba.

Leroy - multe chestii ieftine.
Nu-i in drum, am fost doar de vreo trei ori in Chitila si de vreo doua ori langa Paris. N-am mai trecut pe la ei de vreo 3 ani.

Praktiker - cred ca eram student cand am fost ultima data acolo. Pe atunci magazinele de bricolaj erau o raritate.

#34
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Au introdus si cei de la Dedeman serviciu de debitare. Am cumparat zilele trecute o teava de 6m la 1,5 toli si am intrebat daca mi-o taie in doua sa o pun pe masina. Asa am aflat ca taie contra cost. 1 leu taietura care se plateste la casa. Operatiunea se desfasoara in zona de depozitare marfa cu ajutorul unui debitator de metale.

#35
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014

 medelin992, on 19 ianuarie 2018 - 14:19, said:

Care au preturi mai mici ca in Dede, Brico, Sell, Horn?
Mie mi se par mai scumpe in piete/tarabe decat la marile bricomarketuri.
brico are preturi mai mari decat dede la multe produse.
si in general au produse calitativ mai slabe

cel mai ieftin iesi daca cumperi din magazine de specialitate.
de exemplu suruburile si alte organe de asamblare sunt mai ieftine la rocast decat in orice magazin de bricolaj.
sau din magazinele din tarile producatoare, chiar si online cum e de exemplu Amazon.de la produse nemtesti.

in piete pot fi si mai ieftine dar si mai scumpe. depinde de vanzator.
unii doar cumpara din magazinele locale si vand cu adaos prin piete.
altii vand lucruri vechi care de multe ori au un raport pret-calitate mai bun decat cele noi din magazine.
si multi sunt dispusi sa lase la greu din pret, cateodata si dublu sau chiar triplu fata de pretul initial

Edited by alx42, 21 June 2018 - 12:11.


#36
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Am cautat o lisa pentru scari (din aceea cu ansamblu de trei roti in unghi de 120 de grade in loc de o singura roata) si o platforma cu 4 roti si maner de maxim 150 kg (pentru mutat lucruri de colo-colo).

Noroc cu online-ul. Pana acum Dedeman era singurul cu preturi pe site. Acum insa le au toti date pe site (Hornbach, Leroy, Brico), usor de comparat.

Cel mai ieftin am gasit la Brico, 249 de lei lisa MacAllister. Caruciorul era la acelasi pret la Leroy si Brico: 95 de lei. Hornbach: 109 lei.

Preturi uriase la niste amarate de lise in alte magazine online! 400-700 de lei, incredibil pentru un produs destul de simplu cum e o lisa.

De departe insa cel mai util site il are Hornbach, gradul de detalii la fiecare produs e impresionant, pana si codul EAN e dat.

Brico, Leroy - nici macar nu dau gradul de trafic la parchet. Jenant, pentru ca e o informatie de baza in alegerea parchetului.

Leroy - mi se par cele mai slabe/proaste produse.

Brico - preturi bune (de multe ori cele mai mici la gama respectiva). Calitate peste Leroy.

Referitor la magazine mici de piata: sacosa de rafie, inalta, urat mirositoare - 20 de lei. Sacosa IKEA, 71 de litri, paralelipipedica, fermoar, 25 kg capacitate - 14 lei.

Magazinele astea mici au devenit un "no go" de multa vreme.

Edited by cattavencu, 04 November 2018 - 11:47.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate