Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

S-a inrait lumea ?

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

Poll: Oamenii s-au inrait (100 member(s) have cast votes)

Chiar credeti ca oamenii s-au inrait ?

  1. Da (70 votes [70.00%])

    Percentage of vote: 70.00%

  2. Nu (30 votes [30.00%])

    Percentage of vote: 30.00%

Vote Guests cannot vote

#37
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014

 meanman, on 19 ianuarie 2018 - 18:29, said:


Da, ptr. ca pocaitii au dat ajutoare haine si mancare si i-au ajutat pe unii sa plece in america, si cei care l-au cautat pe Dumnezeu nu au fost interesati de asemenea avantaje, au fost dezamagiti..acum umbla pocaitii cu evanghelizarea printre blocuri pun corturi si canta muzica, bat din palme si-ti iau tensiunea gratuit..asta nu inseamna ca te apropii de Dumnezeu daca intri in grupuri de genul asta.
Daca nu stii,nu sunt pocait !!! Si nu-mi parasesc credinta de crestin catolic ! Poti sa-ti dai seama si dupa semnatura mea !

#38
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006

 Bursul, on 19 ianuarie 2018 - 18:16, said:

Lasa-l. Respectivul e setat pe ceva, aici pe forum. Atat stie, asta face.

*platit

#39
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
inrait nu stiu
de prostit s-a prostit si a luat-o razna de tot
nu am chef de glume
vorbesc de domeniul constructiilor unde nu e deloc ok spre deosebire de jungla unde viata ar fi acceptabila

#40
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Da, de la Cain inainte... ne-am inrait.

#41
babarzotea

babarzotea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,247
  • Înscris: 10.08.2017

 ReflejoArmado, on 19 ianuarie 2018 - 18:20, said:

ONG-urile fac politică? Posted Image
numai politică

Eu sunt un om bun

#42
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 geostorm, on 19 ianuarie 2018 - 18:06, said:

S-a inrait lumea ?
Multi spun ca in anii care traim oamenii sunt mult mai rai, individualisti, imorali, disperati dupa bani.

Chiar si marele actor Alain Delon a facut recent o afirmatie care pe mine unul m-a pus pe ganduri:
Spoiler
Credeti ca traversam o perioada in care oamenii se dezumanizeaza sau e doar o perceptie gresita, oamenii fiind mereu la fel?
Erau oamenii mai oameni in urma cu 20, 50, 100 ani ?
Nu, lumea nu s-a inrait !
Dintotdeauna lumea a fost rea si va fi in continuare rea.

Daca intrebi care sunt motivele, ti le voi enumera:
1. pt. ca unii sunt labili psihici (le face placere sa faca rau gratuit);
2. pt. ca unii sunt mai inceti la minte din nastere (astia fac rau fara intentie);
3. unii se imbolnavesc si devin inceti la minte;
4. invidia si gelozia ii fac pe unii oameni sa fie rai;
5. saracia ii schimba pe oameni trasnformandu-i din oameni cumsecade in monstrii....
Probabil ca ar mai fi motive de enumerat dar nu am timp  Posted Image

#43
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 geostorm, on 19 ianuarie 2018 - 18:06, said:

"Totul este fals, totul e falsificat. Nu mai există respect, nu mai există cuvântul dat. Doar banii mai contează. Auzim vorbindu-se de crime de-a lungul zilei. Ştiu că voi părăsi această lume fără regrete", a mărturisit Alain Delon, după ce a vorbit despre cariera sa, relaţiile dificile cu familia, soţiile pe care le-a iubit şi prietenii pe care i-a pierdut. "Aproape toată lumea a murit", a subliniat actorul.
Credeti ca traversam o perioada in care oamenii se dezumanizeaza sau e doar o perceptie gresita, oamenii fiind mereu la fel?

DA... Traversam o perioada de dezumanizare accelerata iar aceasta se datoareaza in primul rand societatii capitaliste (care e un kkt de societate avand in centru banii, elitismul si sclavia) iar in al doilea rand mass-mediei care pune accentul pe tot ce-i mai rau si mai abject.  E ca intr-o puscarie.  La ce esti supus zi de zi - aia ajungi sa fii.  Indiferent cum ai intrat, ai toate sansele sa iesi cu apucaturi de puscarias din inchisoare.

La fel e si in cazul oamenilor consumatori intensivi de mass-media... Oricat de bine ar fi construiti psihic, nu au cum sa nu se imbolnaveasca de ura si frustrare.
Sentimentul de ura e preexistent in oameni, dar televiziunea il scoate la iveala si il amplifica.

Edited by rosix, 19 January 2018 - 22:00.


#44
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 geostorm, on 19 ianuarie 2018 - 18:06, said:

Credeti ca traversam o perioada in care oamenii se dezumanizeaza sau e doar o perceptie gresita, oamenii fiind mereu la fel?

Oamenii se dezumanizează în ideea în care reușesc să facă tot mai multe lucruri singuri și nu mai au nevoie de alți oameni. Relațiile interpersonale nu mai sunt atât de importante cum erau în trecut. Acum, dacă ăsta e un lucru rău sau bun, nu știu. Aș zice că e un lucru bun. Avem mai mult timp să ne axăm pe lucrurile care ne interesează, indiferent de care sunt alea.

Oamenii nu rămân niciodată la fel. Suntem într-un constant proces de adaptare. Ca rasă, ne adaptăm mai ușor decât multe altele, iar asta ne-a adus unde suntem. Când vorbești de om, vorbești de omul din 2018, fiind greu să te raportezi la ăla din 2000, pentru că împrejurările erau diferite.

#45
miran

miran

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 08.06.2007
Se poate doar sa avem impresia ca oamenii sunt mai rai. Iar asta se intampla din cauza accesului mult mai usor la informatie. Pe de alta parte, informatia ce creeaza emotie negativa se propaga mult mai usor si este folosita destul de mult in scopuri comerciale. Oamenii speriati cumpara mai usor. Orice.
Dezumanizarea este un proces afectat mult si de folosirea aiurea a tehnologiei: retelele sociale amplifica tendintele narcisiste si pot crea frustrari. Lumea s-a schimbat mult in ultimul sfert de secol iar asta pune la grea incercare capacitatea fiecaruia de adaptare.

#46
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 honeymik, on 19 ianuarie 2018 - 18:12, said:

De ce in orice topic trebuie sa va bagati cu rahatul numit politica?

Deoarece politica e cea care se ocupa de societate, ea influenteaza nivelul de trai, etc.
Si dupa cum vezi, cu, cat esti mai prost cu atat ajungi mai sus in Romania cel putin. Rudele iti sunt cei mai mari dusmani (daca se intampla sa fi peste ei la situatia materiala).
Totul se invarte in jurul banilor (locuri de munca bune, femeile, sistemul juridic (decizii luate de catre judecatori cand ai probleme cu legea : ala fara bani ia pedeapsa maxima, cel cu bani care a furat de 100 ori mai mult primeste o bratara si arest la domiciliu), sistemul medical: daca nu ai bani medicii te lasa sa mori, cu toate ca ai contribuit cu impozit de la salar in zeci de ani de munca, si lista continua).
Am uitat de cersetorii imbracati in haine mari negre... sau de comportamentul lor (pomo si mai nou altul care se masturbeaza in ora de religie , am vazut in seara asta clipul la tv). Toate astea dezmembreaza societatea.
Iarasi am uitat de noua generatie de politisti , facuti dupa 3 luni de practica cu ajutorul incadrarilor directe. Stiu o gramada care nici bac-ul nu l-au luat din prima, sau unii numai prin cluburi au stat, iar acuma o sa fie mari oameni ai legii.
Sunt extraordinar de multe lucruri negative doar la noi in tara.

Deci cand vezi toate astea, cum sa nu fi rau ?

Edited by TruculMagic, 19 January 2018 - 22:19.


#47
TotoA

TotoA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 23.12.2014

 rosix, on 19 ianuarie 2018 - 21:55, said:

DA... Traversam o perioada de dezumanizare accelerata iar aceasta se datoareaza in primul rand societatii capitaliste (care e un kkt de societate avand in centru banii, elitismul si sclavia) iar in al doilea rand mass-mediei care pune accentul pe tot ce-i mai rau si mai abject.  E ca intr-o puscarie.  La ce esti supus zi de zi - aia ajungi sa fii.  Indiferent cum ai intrat, ai toate sansele sa iesi cu apucaturi de puscarias din inchisoare.

La fel e si in cazul oamenilor consumatori intensivi de mass-media... Oricat de bine ar fi construiti psihic, nu au cum sa nu se imbolnaveasca de ura si frustrare.
Sentimentul de ura e preexistent in oameni, dar televiziunea il scoate la iveala si il amplifica.
Pe ce te bazezi când spui că dezumanizarea este rezultatul sistemului capitalist? Care este termenul tău de comparație? Vrei să spui că în pre-capitalism nu exista răutate? Nici elite sau sclavie? Sau doar 20% din populație era "rea" și restul lapte și miere?
Nu are nicio bază reală ceea ce spui tu. Cel puțin din punctul meu de vedere "răutatea" pe care o invocă toată lumea nu poate fi apreciată în niciun fel. Cred că singura diferența e că acum ai o gamă mai largă de evenimente negative care te bombardează din toate direcțiile: de la știrile din mass-media până la comentariile de pe facebook. Dacă renunți două săptămâni la tot fluxul informațional care te înconjoară cred că senzația că ești înconjurat de atât de mulți oameni "răi" o să fie în scădere. Dar de dezumanizați nu scapi pentru că o să-i vezi pe toți că au smartphone-urile legate de gât Posted Image

#48
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 TotoA, on 19 ianuarie 2018 - 22:20, said:

Pe ce te bazezi când spui că dezumanizarea este rezultatul sistemului capitalist? Care este termenul tău de comparație? Vrei să spui că în pre-capitalism nu exista răutate? Nici elite sau sclavie? Sau doar 20% din populație era "rea" și restul lapte și miere?

Demult la noi, cand nu existau masini, vile, internet, bunicii nostri erau altfel. Si parintii spun, ca toti erau prieteni si se ajutau, se salutau cu "lauda domnului" , acuma poti sa mergi pe strada si sa sara unu pe tine sa te fure, ca restul stau ca turma si se uita la tine, iar 2-3 dintre ei o sa faca si live sa vada si altii. Fiind student, mai demult, am gasit un om pe strada intr-o intersectie care era in ceva criza, cazut pe marginea strazii strigand dupa ajutor si toti treceau nepasatori, imi venea sa ii iau la bataie.
Acuma daca ti-ai luat o masina mai faina ca a vecinului, observi ca se uita in alta parte cand il vezi.

#49
Mario011

Mario011

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,149
  • Înscris: 17.03.2017

 miran, on 19 ianuarie 2018 - 22:14, said:

Se poate doar sa avem impresia ca oamenii sunt mai rai. Iar asta se intampla din cauza accesului mult mai usor la informatie. Pe de alta parte, informatia ce creeaza emotie negativa se propaga mult mai usor si este folosita destul de mult in scopuri comerciale. Oamenii speriati cumpara mai usor. Orice.
Dezumanizarea este un proces afectat mult si de folosirea aiurea a tehnologiei: retelele sociale amplifica tendintele narcisiste si pot crea frustrari. Lumea s-a schimbat mult in ultimul sfert de secol iar asta pune la grea incercare capacitatea fiecaruia de adaptare.
Bravo...ăsta e și punctul meu de vedere...mersul lumii a fost același...dar nu s-a mediatizat atât de mult...nici nu știa lumea de război până nu se trezeau cu soldați care vorbeau altă limbă peste ei (cum a fost cazul Ip)...și mai mult nu se dă atâtea știri cu caracter negativ în alte state cum se dă la noi( se dă pentru că asta se cere...vrem pâine și circ asta avem).
Nu lumea e rea ci noi acceptăm jocul emoțional ce ne este servit...copiii noștri la fel ...






#50
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 TotoA, on 19 ianuarie 2018 - 22:20, said:

Pe ce te bazezi când spui că dezumanizarea este rezultatul sistemului capitalist? Care este termenul tău de comparație? Vrei să spui că în pre-capitalism nu exista răutate?

Sistemul capitalist este "cuibusorul de nebunii" in care presa asa-zis "libera" fabrica, emite si amplifica dejectii media, producatoare de ura in popor. Fiind vorba de corporatii media in primul rand nu poate fi vorba de presa libera, in al doilea rand statul, avand si el interesele lui, nu intervine in reglementarea dejectiilor.. E ca televizorul din cartea "1984" scrisa de Orwell, la care te poti uita, dar pe care nu il poti inchide... Vrei, nu vrei, te uiti doar la ce iti livreaza unii, avand binenteles libertatea de a face niste alegeri limitate.

In statele ne-capitaliste actioneaza o oarecare cenzura care are si rolul de a filtra dejectiile media.  Poate nu le filtreaza chiar 100% dar cat de cat.

LE:  Oamenii au despre ei iluzia majora ca pot gandi singuri, chiar si atunci cand sunt bombardati cu informatie negativa, generatoare de ura.  
Ei nu stiu, de pilda, ca psihicul uman e ca o moara stricata - ce ii dai sa rumege, sa macine, aia macina. Omul devine treptat suma tuturor gandurilor si proceselor psihice pe care le are.

Edited by rosix, 19 January 2018 - 22:35.


#51
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 Mario011, on 19 ianuarie 2018 - 22:30, said:

Bravo...ăsta e și punctul meu de vedere...mersul lumii a fost același...dar nu s-a mediatizat atât de mult...nici nu știa lumea de război până nu se trezeau cu soldați care vorbeau altă limbă peste ei (cum a fost cazul Ip)..

.și mai mult nu se dă atâtea știri cu caracter negativ în alte state cum se dă la noi( se dă pentru că asta se cere...vrem pâine și circ asta avem).
Nu lumea e rea ci noi acceptăm jocul emoțional ce ne este servit...copiii noștri la fel ...

La prima faza ai dreptate, la a 2-a sunt foarte frustrat. De ce la TV nu ne arata si lucruri bune care se intampla prin tara/lume, de ce nu arata ca Gigel , elev in clasa 11-a a facut o aplicatie care ajuta oamenii intr-un anumit domeniu sau ca a luat locul 1 pe tara ? De ce trebuie sa vad zilnic toate scursurile si toate "vedetele" ? Ca mediatizeaza ceea ce fac policitienii, nu e un lucru rau, pe parcurs mai trezeste prostimea din somn si isi dau seama ca nu e bine ce voteaza.

#52
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 SmurfK, on 19 ianuarie 2018 - 22:06, said:

Relațiile interpersonale nu mai sunt atât de importante cum erau în trecut. Acum, dacă ăsta e un lucru rău sau bun, nu știu. Aș zice că e un lucru bun. Avem mai mult timp să ne axăm pe lucrurile care ne interesează, indiferent de care sunt alea.

Care are fi lucrurile alea "care ne intereseaza" si pe care ne axam mai bine renuntand la relatiile intepersonale? Ma intereseaza daca sunt mari sau mici.

#53
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

 TotoA, on 19 ianuarie 2018 - 22:20, said:

Pe ce te bazezi când spui că dezumanizarea este rezultatul sistemului capitalist? Care este termenul tău de comparație? Vrei să spui că în pre-capitalism nu exista răutate? Nici elite sau sclavie? Sau doar 20% din populație era "rea" și restul lapte și miere?
Nu are nicio bază reală ceea ce spui tu. Cel puțin din punctul meu de vedere "răutatea" pe care o invocă toată lumea nu poate fi apreciată în niciun fel. Cred că singura diferența e că acum ai o gamă mai largă de evenimente negative care te bombardează din toate direcțiile: de la știrile din mass-media până la comentariile de pe facebook. Dacă renunți două săptămâni la tot fluxul informațional care te înconjoară cred că senzația că ești înconjurat de atât de mulți oameni "răi" o să fie în scădere. Dar de dezumanizați nu scapi pentru că o să-i vezi pe toți că au smartphone-urile legate de gât Posted Image

Omul se refera ca in capitalism se pune accentul pe individualism, egoism, succesul prin tine insuti si nu prin colectivitate.
Atunci erai oarecum obligat sa interactionezi cu ceilalti pentru a avea un trai decent.
Nevoile te fac sa fii mai solidar si sa colaborezi cu ceilalti

Edited by geostorm, 19 January 2018 - 22:52.


#54
TotoA

TotoA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 23.12.2014

 rosix, on 19 ianuarie 2018 - 22:31, said:


In statele ne-capitaliste actioneaza o oarecare cenzura care are si rolul de a filtra dejectiile media.  Poate nu le filtreaza chiar 100% dar cat de cat.

Hmm...statele ne-capitaliste? Un exemplu de stat ne-capitalist din sistemul internațional actual care poate fi luat drept model? Din nou, nu are nicio bază reală ceea ce spui. Cum să fie mass-media filtrată de organismele de stat mai "sănătoasă"? Un exemplu de stat ne-capitalist este Korea de Nord și într-adevăr, acolo pare toată lumea fericită și cu siguranță sunt mult mai puțini oameni "răi" pentru că nu au fost "infestați" de virusul capitalist.
Sistemul capitalist e departe de a fi perfect, dar nu cred că poți spune care e alternativa în momentul actual.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate