Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

S-a inrait lumea ?

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

Poll: Oamenii s-au inrait (100 member(s) have cast votes)

Chiar credeti ca oamenii s-au inrait ?

  1. Da (70 votes [70.00%])

    Percentage of vote: 70.00%

  2. Nu (30 votes [30.00%])

    Percentage of vote: 30.00%

Vote Guests cannot vote

#19
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Nu s-a inrait lumea, doar isi arata adevarata fata Posted Image . Este o vorba ca banul nu schimba omul doar ii arata adevarata fata .  Si cum in ziua de azi conteaza doar partea materiala asta e omenirea reala, pana acum era un fals ascuns dupa norme de conduita, religioase etc.

Edited by PoeOvidiu, 19 January 2018 - 18:25.


#20
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Posthoneymik, on 19 ianuarie 2018 - 18:12, said:

De ce in orice topic trebuie sa va bagati cu rahatul numit politica?
Pentru ca la atat se reduce nivelul de cultura generala: ori politician,  ori ong-ist.

#21
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

View Postneur0, on 19 ianuarie 2018 - 18:21, said:

Nu ştiu. Sunt mulţi agresivi, egoişti, individualişti, răi, ticăloşi. Habar nu am cum era acum 100 de ani.

Exact
Ma uitam mai devreme pe comentariile de pe un  grup facebook al unui ansamblu rezidential.
Mai toti erau foarte incisivi, contondenti, parca toti aveau de demonstrat ceva catre ceilalti vecini. Desi erau oameni care abia se cunosteau si nu aveau absolut nimic de impartit.
De unde nevoia asta de a fi agresiv cu  ceilalti ?

Edited by geostorm, 19 January 2018 - 18:25.


#22
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.08.2006
sa faci politica implica mai mult decat sa dai vina pe opozitie trebuie sa ai solutii..astia ce solutii au? "pleaca ai nostri..vin ai nostri" latra cainii timpu trece si aceleasi lucruri se repeta..

Edited by meanman, 19 January 2018 - 18:26.


#23
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Lumea s-a inrait ca s-a indepartat de Dumnezeu !!! Si mass media arata numai partile negative din biserica.Atunci cum sa mai creada lumea???...mai ales cei care au credinta slaba...

#24
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,940
  • Înscris: 14.08.2006

View PostDJPocaitul, on 19 ianuarie 2018 - 18:27, said:

Lumea s-a inrait ca s-a indepartat de Dumnezeu !!! Si mass media arata numai partile negative din biserica.Atunci cum sa mai creada lumea???...mai ales cei care au credinta slaba...

Da, ptr. ca pocaitii au dat ajutoare haine si mancare si i-au ajutat pe unii sa plece in america, si cei care l-au cautat pe Dumnezeu nu au fost interesati de asemenea avantaje, au fost dezamagiti..acum umbla pocaitii cu evanghelizarea printre blocuri pun corturi si canta muzica, bat din palme si-ti iau tensiunea gratuit..asta nu inseamna ca te apropii de Dumnezeu daca intri in grupuri de genul asta.

#25
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014

View PostDJPocaitul, on 19 ianuarie 2018 - 18:27, said:

Si mass media arata numai partile negative din biserica.Atunci cum sa mai creada lumea???...
  La fel si preotii. ne arata ca doar banul conteaza. Nu cotizezi nu ingrop, nu botez etc. Facem catedrala mare sa se vada ca avem bani si exemplele pot continua. Preotii propovaduiesc ochiul dracului :)

#26
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Oamenii erau răi şi pe vremuri. Însă o dată cu "creşterea nivelului de trai" tot mai mulţi au putut să-şi arate "valoarea" şi "valoarea"  a crescut. Dacă de exemplu era îndeajuns să ai o maşină mai răsărită, a început să fie necesară una de lux. Pe urmă anumite aparate şi dispotitive au început să devină din ce în ce mai ieftine şi deşi iniţial păreau a-i uni pe oameni, într-un final i-au îndepărtat pe unii de alţii.
Mass-media a început după 2000 cu îndobitocirea şi manelizarea în masă (nu mă refer strict la manelele ţigăneşti, ci la anumite tipuri de comportamente) ideile proaste au fost preluate pe internet.
Cum înoirea aparatelor trebuie să se facă din ce în ce mai repede (fie din motive dacă nu ai, nu ai "valoare" sau pur şi simplu e invidia ori dorinţa de a nu rămâne în urmă) oamenii au început să devină tot mai dependenţi de bani şi muncesc mai mult, nu pentru a se bucura de o masă mai îndestulată sau a avea ceva care să le facă viaţa uau, dar pentru a fi la modă. Aşa, că îi place omului să fie cu turma, nu să gândească. Sunt şi pasionaţi de tehnologie care investesc mult pentru că le plac unele chestii, alţii sinceri le consideră utile, dar mulţi oameni (nu pot să afirm majoritatea) nu sunt pasionaţi, ei doar copiază fără să gândească.

Edited by djl, 19 January 2018 - 18:32.


#27
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

View PostDJPocaitul, on 19 ianuarie 2018 - 18:27, said:

Lumea s-a inrait ca s-a indepartat de Dumnezeu !!! Si mass media arata numai partile negative din biserica.Atunci cum sa mai creada lumea???...mai ales cei care au credinta slaba...

Inainte de a da lectii, oamenii bisericii trebuie sa fie un exemplu moral.

Preotii  sunt printre cei mai avari, perversi, manipulatori, mincinosi, sinuosi membri ai societatii

#28
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006

View Postgeostorm, on 19 ianuarie 2018 - 18:06, said:

Credeti ca traversam o perioada in care oamenii se dezumanizeaza sau e doar o perceptie gresita, oamenii fiind mereu la fel?

A crescut frecventa Pamântului:
http://evz.ro/teorie...ncredibile.html

#29
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Secolul trecut am avut două războaie care au făcut vreo sută de milioane de morți. De  antichitate și evul mediu nu mai spun, o țineau numai în cuceriri și războaie. Trăim cele mai liniștite vremuri din istoria omenirii. Suntem la fel de răi ca specie de mii de ani, nimic deosebit.

#30
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Doar mie mi se pare ca acest user "au" mai fost pe aici?
Asta apropos de lumea rea si apucaturile rele.

#31
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
Avem nevoie de o noua oranduire,comunismul - stim ce s-a intamplat cu el si unde a dus,capitalismul este un fail de alt tip,iluzia libertatii duce de fapt ,la obsesii,de aici si inrairea umanitatii.

#32
zartdato1-0

zartdato1-0

    Contondent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 28.11.2017

View Postgeostorm, on 19 ianuarie 2018 - 18:06, said:

Multi spun ca in anii care traim oamenii sunt mult mai rai, individualisti, imorali, disperati dupa bani.

Chiar si marele actor Alain Delon a facut recent o afirmatie care pe mine unul m-a pus pe ganduri:

[...]

Credeti ca traversam o perioada in care oamenii se dezumanizeaza sau e doar o perceptie gresita, oamenii fiind mereu la fel?

Erau oamenii mai oameni in urma cu 20, 50, 100 ani ?

Filozofului Alain Delon eu ii spun "multa m...e". De ce? Asa am chef sa-i evaluez filozofiile, nu doar astea ci pe toate din ultimii 30 de ani.  
Actorul a cucerit inima multor femei din anii 60-70 si a jucat foarte bine in unele filme. Dar filozofului ... prin gura!  

Acu' legat de dilema ta filozofica, zi-mi de ce-s oameni rai azi si de ce erau "oameni" (preuspun ca vrei sa spui "buni") in alte vremi? si-ti zic daca eu cred ca ai dreptate sau daca eu cred ca te inseli.

Parerea mea este ca omul este un animal, reactioneaza mult pe instinct, doar educatia si cultura il scot din faza animalica.  Nu inseamna ca toti cei educati sunt mai buni decat toti cei lipsiti de educatie, zic doar ca statistic sunt mai multa sanse sa gasesti si sa intalnesti empatie si altruism la unul inteligent sau cu educatie decat la unul care reactioneaza animalic.

Edited by zartdato1-0, 19 January 2018 - 20:01.


#33
zartdato1-0

zartdato1-0

    Contondent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 28.11.2017

View Posthoneymik, on 19 ianuarie 2018 - 18:12, said:

De ce in orice topic trebuie sa va bagati cu rahatul numit politica?

In mesajul de deschidere a topicului n-am vazut ceva politica, presupun ca te referi la un mesaj care a fost sters.

Nu stiu la ce se referea mesajul, presupun eu, sters si care probabil facea referinte la politica, dar eu te contrazic oarecum, totul in viata noastra depinde de deciziile poltice luate de puterile executie si legislative ale statului in care traim, deci ca ne place sau nu este politica in absolut toate deciziile statului in care traim, decizii care ne influenteaza viata.  

Adica, vrem sau nu, politica e-n tot si-n toate, a refuza sa vedem asta este echivalent cu a ne fura caciula. si ca sa nu mai fie mocirla in politica, sau ca sa nu mai fie politica o mocirla atunci trebuie sa ne interesam si sa ne implicam cat mai multi in politica, sa curatim si s-o pastram curata, daca tot este inevitabila.

Edited by zartdato1-0, 19 January 2018 - 20:31.


#34
gump4

gump4

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 10.01.2017

View Postgeostorm, on 19 ianuarie 2018 - 18:06, said:

Multi spun ca in anii care traim oamenii sunt mult mai rai, individualisti, imorali, disperati dupa bani.

Chiar si marele actor Alain Delon a facut recent o afirmatie care pe mine unul m-a pus pe ganduri:

"Sunt aceste fiinte pe care le urasc.Viaţa nu-mi mai oferă mare lucru. Am cunoscut tot, am văzut totul. Urăsc epoca asta", a explicat actorul în vârstă de 82 de ani la finalul interviului cu Valérie Trierweiler intitulat "Moi, Delon: l'interview de sa vie".

"Totul este fals, totul e falsificat. Nu mai există respect, nu mai există cuvântul dat. Doar banii mai contează. Auzim vorbindu-se de crime de-a lungul zilei. Ştiu că voi părăsi această lume fără regrete", a mărturisit Alain Delon, după ce a vorbit despre cariera sa, relaţiile dificile cu familia, soţiile pe care le-a iubit şi prietenii pe care i-a pierdut. "Aproape toată lumea a murit", a subliniat actorul.

Credeti ca traversam o perioada in care oamenii se dezumanizeaza sau e doar o perceptie gresita, oamenii fiind mereu la fel?

Erau oamenii mai oameni in urma cu 20, 50, 100 ani ?
Sunt de acord cu ceea ce ai scris.Citisem ce a declarat Alain Delon, un preferat de-al meu si rezonez...pacat dar adevarat.
Asta nu inseamna ca nu mai sunt oamenti buni, oameni cu colana vertebrala, oameni cinstiti, oameni pentru care nu primeaza banu',OAMENI ...Din pacate evolutia aduce si ...involutie....pana la urma daca ne-am da seama ca plecam cu mana goala de pe acest Pamant, poate ca ne-am schimba un pic modul de a vedea lucrurile sau modul de viata sau modul in care interactionam...dar este foarte greu...

#35
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011
Nu s-au inrait oamenii , asa au fost dintodeuna.

View Postmihaicozac, on 19 ianuarie 2018 - 18:21, said:

Fiecare generaţie spune despre următorii că sunt mai răi şi că vor distruge lumea, aşa spuneau şi părinţii mei când aveam 20 de ani; "vai de capul tău băiete, n-o să faci nimic în viaţă" şi totuşi am supravieţuit.

Ce  parinti  rai ai.

#36
zartdato1-0

zartdato1-0

    Contondent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 28.11.2017

View PostPoeOvidiu, on 19 ianuarie 2018 - 18:30, said:

  La fel si preotii. ne arata ca doar banul conteaza. Nu cotizezi nu ingrop, nu botez etc. Facem catedrala mare sa se vada ca avem bani si exemplele pot continua. Preotii propovaduiesc ochiul dracului Posted Image
Este inflatie de popi. Excedent.

Sunt atat de multi indivizi atrasi de o astfel de pozitie (de popa) pentru ca sunt tot mai multi oameni (prosti?!) care dau importanta popilor.  

De ce sa apelam la popa pentru nunta, botez sau inmormantare?  Nu este nevoie de ei.  Nici de catedrale, Dumnezeu nu cred ca are nevoie de imensitati, imensitatile sunt produsul orgoliilor omenesti.

Edited by zartdato1-0, 19 January 2018 - 20:56.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate