Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Connection pool in php

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
asta a zis:

Quote

Daca te apuci sa faci ceva (ex sa redimenionezi o imagine folosind cod javascript), aproape nu mai misca nimic pana termina.
si nu e adevarat.
probabil ca nu a auzit de child_process()

in fine, poti sa-mi explici cum faci acelasi lucru in php, adica sa redimensionezi imaginea aia in timp ce scriptul face si altceva? cu pthreads? adica cu extensia aia care nu merge decat in mod cli? Posted Image

#20
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Clar, nu intelegi ce inseamna CPU-bound pentru un utilizator. Educa-te inainte de a ranji cu  ":lol:"-uri.

@OP: Daca ai intrebari, ma poti intreba oricand.

#21
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
pai hai educa-ma atunci, in loc sa te eschivezi sa raspunzi la niste intrebari banale

#22
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postalx42, on 20 ianuarie 2018 - 12:04, said:

pai hai educa-ma atunci, in loc sa te eschivezi sa raspunzi la niste intrebari banale
Îmi aleg cu grijă în cine îmi investesc timpul.

Dacă ești sincer interesat să avansezi, cercetezi individual mai întâi despre "what nodejs is bad at" vreo 2-10 zile, și apoi dacă tot nu înțelegi, deschizi un nou topic.

#23
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
adica articolul asta?
https://medium.com/@...ts-b4b9d23ef7e2
..din 2014?

vad ca insisti cu single thread.
dar nu vrei sa intelegi ca nu esti obligat sa-ti bagi tot codul aplicatiei in main.js. nimeni nu face asta.
pt lucru intensiv deschizi un subproces si iti faci treaba grea acolo.

apoi pt serveru web ai la dispozitie pm2 care iti distribuie load-ul (probabil acel "cpu-bound" de care tot vb) pe mai multe threaduri. daca vrei poti avea un thread separat pt fiecare cerere, adica exact ca si la apache + php. deci nici vorba de single thread. ca nu stii ce e posibil si ce nu, e altceva.

php-ul nu are toate facilitatile astea si alea care le are sunt slab implementate din cauza arhitecturii depasite. ca sa comunici cu un alt process trebuie sa scrii cod cu picioarele

#24
catalin560

catalin560

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 27.08.2009

View Postalx42, on 20 ianuarie 2018 - 17:04, said:

adica articolul asta?
https://medium.com/@...ts-b4b9d23ef7e2
..din 2014?

vad ca insisti cu single thread.
dar nu vrei sa intelegi ca nu esti obligat sa-ti bagi tot codul aplicatiei in main.js. nimeni nu face asta.
pt lucru intensiv deschizi un subproces si iti faci treaba grea acolo.

apoi pt serveru web ai la dispozitie pm2 care iti distribuie load-ul (probabil acel "cpu-bound" de care tot vb) pe mai multe threaduri. daca vrei poti avea un thread separat pt fiecare cerere, adica exact ca si la apache + php. deci nici vorba de single thread. ca nu stii ce e posibil si ce nu, e altceva.

php-ul nu are toate facilitatile astea si alea care le are sunt slab implementate din cauza arhitecturii depasite. ca sa comunici cu un alt process trebuie sa scrii cod cu picioarele

https://thinkmobiles.../php-vs-nodejs/
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OEMuHy5Srk8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#25
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Ceea ce individul de mai sus care nu știe ce e aia cpu-bounded nu Ă®nțelege e că vorbim de situația Ă®n care avem un proces intensiv Ă®n cpu al cărui rezultat vrem să Ă®l trimitem utilizatorului, că aia e definiția Ă®n care cpu-bounded face probleme, altfel nu am discuta de ea.

ĂŽn PHP, asta nu e o problemă, pentru că ții procesul activ Ă®n workerul curent al conexiunii, fără a bloca alte cereri paralele ale altor utilizatori.

Cu astfel de oameni care se pun de-a curmezișul pentru că "sunt deștepți" nu se stă de vorbă pentru că e o irosire de timp, sunt copii care sunt Ă®ndrăgostiți de o tehnologie și pe aia o vor ei indiferent de ce le zici.

De aceea nu e bine să lași un novice d-ăsta să Ă®ți facă arhitectura, că el nu stă să Ă®nțeleagă mai Ă®ntâi cerințele, ci bagă acolo orbește ce iubește el pentru că dragostea e mare.

Edited by OriginalCopy, 11 February 2018 - 10:46.


#26
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
ce-i cu copilariile astea? vorbesti cu mine la pers a 3a si cu arogante de 2 lei.

explica-mi si mie cum blochezi alte cereri pararele in node daca ai tehnic posibilitatea sa deschizi alt thread pt fiecare cerere in parte, din script?
in php NU poti face asta din script, ci doar serverul poate lansa mai multe procese php.

#27
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

View Postalx42, on 02 martie 2018 - 23:39, said:

in php NU poti face asta din script, ci doar serverul poate lansa mai multe procese php.
De aceea se cauta ingineri software in limbaje de programare reale si nu interpretate

#28
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Te duci la masterii de pe nodejs.org de la care iei lumină și înveți de acolo de ce chiar ei avertizează în privința cpu-bounded.


Am trecut prin sute de discuții ca asta cu oameni ca tine și știu că sunt o pierdere a timpului meu.

E ok, ești tânăr și neexperimentat, te ia valul cu o tehnologie, vei crește și vei învăța.

Cu toții am trecut prin asta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate